Zmarł Senator Stanisław Kogut - miał być zakażony koronawirusem, ale jest pewien problem

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Kraj

Senator 29 października obchodziłby swoje 67 urodziny. Zmarł w szpitalu w Grolicach. Kandydując, jako niezależny w 2019 roku, nie uzyskał reelekcji.

 

To wbrew pozorom bardzo tajemnicza śmierć:

 

„W imieniu senatora Stanisława Koguta wpłacono milion zł poręczenia majątkowego – zgodnie z decyzją prokuratora, który w styczniu przedstawił parlamentarzyście zarzuty korupcyjne. Niezależnie od tego, sąd wkrótce rozpozna zażalenie obrony na środki zapobiegawcze wobec Koguta.

 

Informację o wpłacie poręczenia przekazał w czwartek PAP rzecznik prowadzącej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski.

 

W ub. tygodniu Senat nie zgodził się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Koguta, o co wnioskowała prokuratura. Prokuratorzy deklarowali, że obawiają się, że może on utrudniać śledztwo. W poniedziałek prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu Kogutowi zarzutów i wezwał go na przesłuchanie. Parlamentarzysta stawił się zgodnie z wezwaniem.

 

Prokurator po przesłuchaniu zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. Jest to zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 1 mln zł - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski. Jak dodał prokurator, Kogut nie przyznał się do winy i złożył „bardzo szczegółowe i obszerne wyjaśnienia”.

 

Prokuratura zarzuca też Kogutowi, że przyjął korzyść majątkową o wartości co najmniej 170 tys. zł w zamian za wywarcie wpływu na prezesa zarządu i członków zarządu PKP SA w zakresie podjęcia decyzji dotyczącej jednej z umów zawartych pomiędzy PKP a innym podmiotem gospodarczym, na mocy której "krakowska firma miała otrzymać 4 miliony 400 tysiące złotych jako udział w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie".

 

źródło: https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/567380,senator-kogut-uslyszal-zarzuty-w-katowickiej-prokuraturze.html

 

Tymczasem jeszcze dwa dni temu media informowały:

 

„CBA zatrzymało dwie osoby w sprawie byłego senatora Stanisława Koguta

Agenci CBA dokonali kolejnych zatrzymań w sprawie afery korupcyjnej byłego senatora Stanisława Koguta. Tym razem zarzuty usłyszą powiązany z politykiem radca prawny oraz przedsiębiorca.

(...)

Przedmiotem śledztwa jest korupcja urzędnicza i powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych województwa małopolskiego. Według CBA dochodziło też do wręczania łapówek osobom pełniącym funkcje publiczne, w związku z pełnieniem tych funkcji. Sprawa dotyczy byłego senatora Stanisława Koguta.

W tym śledztwie zarzuty przedstawiono 26 podejrzanym, w tym byłemu senatorowi. W sprawie pojawił się nowe wątki. Zatrzymano dwie kolejne osoby – Marcina K. radcę prawnego związanego z biurem senatorskim Koguta oraz przedsiębiorcę Andrzeja K.

„Zatrzymani usłyszą w prokuraturze zarzuty podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu przejęcia na własność jednej z kamienic położonych w centrum Krakowa. W zamian za przysługę uzyskali obietnicę korzyści majątkowej w postaci udziałów we własności nieruchomości oraz gotówki w kwocie 1,5 mln złotych” – podaje Biuro.

 

Źródło: https://www.tvp.info/50357865/cba-zatrzymalo-dwie-osoby-w-sprawie-bylego-senatora-stanislawa-koguta

 

Komentarz: Kiedyś w Polsce latał seryjny samobójca. Czy dzisiaj będzie to covid-19?

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:11)

Komentarze

Kolego.

Ten milion o ktorym piszesz to bylo w lutym 2018r a nie w czwartek ub.tygodnia

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
-3

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1648555

Pan senator zmarł na powikłania cukrzycowe, a COVID był tylko dodatkiem...dziś władze straszą Polaków celowo wirusem, który niewiele różni się od wirusa grypy...

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

Yagon 12

#1648599

  Witaj! Tylko... jakby nie Covid, to miał szansę pożyć wiele lat dłużej. Pozdrawiam!

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-3

ronin

#1648603

na początku br. Ciężko chorował na cukrzycę, a areszt to nie jest dobre miejsce do leczenia ciężkich chorób.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-7

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1648611

  Witam! Każdy po 70-tce jest na coś chory. Nie znaczy, że ma pozostać bezkarny za niecne czyny. Czy przykładowo chory morderca, też ma uniknąć kary?

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

ronin

#1648667

To podłe, aby senatora Koguta porównywać z mordercą. Poza tym, on miał 67 lat.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-7

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1648673

   Proszę nie manipulować! Kto nazwał senatora mordercą? Każdy zauważy, że to tylko przykład, nie odnoszący się do konkretnej osoby, co podkreśliłem. Słowo "przypadkowo, twardo to określa. Nawet nie chcę Panią podejrzewać, o częste manipulowanie oczywistych faktów...

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

ronin

#1648722

Nie twierdziłam, że Pan nazwał senatora Koguta mordercą, tylko że Pan porównał jego czyny z czynami mordercy. Przykro mi, ale tak odebrałam Pański przykład. Uważam go za wyjątkowo niefortunny, bo senator Kogut - z tego co jest powszechnie wiadomo - nigdy nie przyjął osobiście od nikogo żadnej korzyści majątkowej, ani nie pobierał żadnych wynagrodzeń z prowadzonej przez siebie Fundacji - na rzecz której miały miejsce donacje, nb. służące między innymi wspomaganiu hospicjum i osób niepełnosprawnych. Nawet jeśli by przyjąć, że zarzuty powoływania się na wpływy i  korupcji były w jakimś stopniu uzasadnione (co wielu prawników podważa), to zastosowane wobec  niego sankcje były skrajnie nieproporcjonalne, tym bardziej, że w żaden sposób nie utrudniał postępowania i był ciężko chory (zaawansowana cukrzyca, grożąca ślepota, choroby krążenia, etc.)

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-7

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1648723

  Witam ponownie! Dużo w moim środowisku rozmawiało się na temat senatora. Niezaprzeczalne były jego dobre z pobudek szlachetnych dokonania. Niestety pewne ciemne "związki" z działalnością jego syna, zaburzyły to postrzeganie. Ogólnie mówiąc, bez odniesienia się do tej sprawy, choroba nie jest furtką do ucieczki przed odpowiedzialnością. Teraz pozostaje nam tylko zmówić pacierz.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

ronin

#1648724

On nie uciekał przed odpowiedzialnością. Był do dyspozycji organów ścigania, składał szerokie wyjaśnienia, a gdy był jeszcze senatorem, zrzekł się immunitetu.

Areszt może być zastosowany tylko wtedy (zgodnie z art. 258 kpk), gdy zachodzi:

1) uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się oskarżonego, zwłaszcza wtedy, gdy nie można ustalić jego tożsamości albo nie ma on w kraju stałego miejsca pobytu;
2) uzasadniona obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne.
Jeżeli oskarżonemu zarzuca się popełnienie zbrodni lub występku zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat, albo gdy sąd pierwszej instancji skazał go na karę pozbawienia wolności nie niższą niż 3 lata, potrzeba zastosowania tymczasowego aresztowania w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania może być uzasadniona grożącą oskarżonemu surową karą.
Środek zapobiegawczy można wyjątkowo zastosować także wtedy, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony, któremu zarzucono popełnienie zbrodni lub umyślnego występku, popełni przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził.
Decydując o zastosowaniu określonego środka zapobiegawczego, uwzględnia się rodzaj i charakter obaw wskazanych w § 1–3, przyjętych za podstawę stosowania danego środka oraz nasilenie ich zagrożenia dla prawidłowego przebiegu postępowania w określonym jego stadium.

Nadto, w art. 68 Konstytucji RP sformułowana jest zasada, zgodnie z którą prawo do ochrony zdrowia jest jednym z podstawowych praw człowieka.

Ciekawe, jakie to przesłanki zadecydowały o konieczności aresztowania senatora Koguta, że aż istniała konieczność naruszenia jego konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-7

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1648726

Art. 259 kpk:

Art. 259. Przesłanki odstąpienia od stosowania tymczasowego aresztowania

§ 1. Jeżeli szczególne względy nie stoją temu na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności:
1) spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo;

2) pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny.
§ 2. Tymczasowego aresztowania nie stosuje się, gdy na podstawie okoliczności sprawy można przewidywać, że sąd orzeknie w stosunku do oskarżonego karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania lub karę łagodniejszą albo że okres tymczasowego aresztowania przekroczy przewidywany wymiar kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia.
§ 3. Tymczasowe aresztowanie nie może być stosowane, jeżeli przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą roku.
§ 4. Ograniczenia przewidziane w § 2 i 3 nie mają zastosowania, gdy oskarżony ukrywa się, uporczywie nie stawia się na wezwania lub w inny bezprawny sposób utrudnia postępowanie albo nie można ustalić jego tożsamości. Ograniczenie przewidziane w § 2 nie ma również zastosowania, gdy zachodzi wysokie prawdopodobieństwo orzeczenia środka zabezpieczającego polegającego na umieszczeniu sprawcy w zakładzie zamkniętym.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-7

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1648727

   Cytuję moją wypowiedż...,- "ogólnie mówiąc, bez odniesienia się do tej sprawy"...etc. A, Pani dalej brnie w swoje, wkładając w usta nie moje słowa...Czemu, to ma służyć...Kończę temat, bo ręce opadają...Tu właśnie widać jawną manipulację mojego przekazu.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

ronin

#1648755

Przy okazji wywołania przez Pana - ogólnie - wątku aresztów w sytuacji choroby, przypomniałam przepisy. Przypomniałam je ogólnie mówiąc, bez odwoływania się do Pańskich słów.

Zrobiłam to dlatego, bo areszty w Polsce są nadal nadużywane, a większość ludzi nie wie, że mogą być stosowane tylko w ściśle określonych przypadkach. Nigdy dość przypominania o zasadach pozbawiania wolności.

Nie zamierzałam Pana urazić

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-6

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1648759

straciłby nogę a może nawet umarłby w wyniku sepsy.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-3
#1648668

prawomocny, spektakularny wyrok potwierdził, że mój brat był oskarżany fałszywie. Areszt był zatem bezzasadny, a leczenie było spowodowane koniecznością ratowania nogi zmasakrowanej przez policję w momencie zatrzymywania.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-7

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1648671

za bezzasadne. W takiej sytuacji mogłaś wystąpić do Strasburga, czego nie zrobiłaś. A zatem jest kłamczuchę i niczym więcej.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3
#1648674

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-7

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1648679

takie to żałosne....

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-4
#1648689

rebe, dlaczego stale kłamiesz i manipulujesz?

to taki sport, ile razy da się najwiecej?

 

jakże to areszt mógł być bezzasadny, skoro w oczywisty sposób służył zabezpieczeniu prawidłowego toku postępowania?

jesteście na tyle bezczelni, że nawet gdy leczenie nieubezpieczonego na koszt społeczeństwa najprawdopodobniej uratowało nogę, to jeszcze chcecie za to odszkodowanie! za leczenie, które olaliście. kolejna "genialna" decyzja tak jak ta z ukrywaniem się. wszystko wiecie lepiej i oto efekty, tyle że zamiast winić siebie, winicie innych.

 

i jeszcze oskarżacie innych o "zmasakrowanie".

czy w ogóle wiesz, nieszczęsna, co to zmasakrowanie?

brak słów, jakim trzeba być na to pazernym, kłamliwym chamem, bez żadnego wstydu czy poczucia moralności.

odwracać kota ogonem i latami pomawiać ludzi za to, że tylko wykonywali zlecone działania. gdyby tylko zechcieli, to byście tam fruwali na kopach ale jak widać był pokazowy wersal z kamerą na melinie. na to wychodzi taka rebe i próbuje bezczelnie wrabiać, mając nadzieję, że taktyka prowokowania obroni- co za głupota, co za bezczelność.

wszystko jest w dokumentach, wielokrotnie sprawdzane, ba!- nie bez powody pod taki adres pojechała solidna ekipa a czynności były rejestrowane nagrywaniem kamerą.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1648790

Ty znasz dokumenty? Nie widziałeś ich na oczy. Znasz wyłącznie paszkwile z lewackiej prasy, mające służyć zastraszaniu Polaków.

https://niepoprawni.pl/blog/rebeliantka/o-nadal-przestepczym-wymiarze-sprawiedliwosci-i-jego-faktorach

A może ty tak przesiąkłeś stalinowskimi standardami, że Konstytucja i ustawy nic dla ciebie nie znaczą?

To takie typy jak ty wykończyły senatora Koguta, który z powodu zarzucanego mu czynu na pewno nie powinien się znaleźć w areszcie, co ewidentnie skróciło mu życie.

A teraz się "odczep" ode mnie i mojej rodziny, stalkerze, i zauważ, czego dotyczy notka.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-6

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1648804

A tak naprawdę chodzi o to, by nierób wreszcie wycyganił kasę z naszych podatków i odpalił działkę Rebe. Co za paskudna pazerność!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3
#1648806

Załatwili go cynicy, których jesteś reprezentantem.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-6

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1648810

Tych ostatnich jesteś właśnie reprezentantką.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3
#1648822

Równoważnego wyrokowi śmierci, stalinowcu?

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-5

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1648827

Wystarczy przejrzeć internet.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2
#1648834

Cynizmem i pogardą dla ludzkich wartości.

Zero to dużo więcej niż ty.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1648846

EOT

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2
#1648847

Jesteś skończony.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1648851

Niepojęte....

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2
#1648855

... jak nie przymierzając .... nekrofil.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1648856

 

Pan senator zmarł na powikłania cukrzycowe, a COVID był tylko dodatkiem...dziś władze straszą Polaków celowo wirusem, który niewiele różni się od wirusa grypy...

 

covid-19 różni się znacząco od grypy

trudno uwierzyć w tak niewiarygodną ignorancję, więc zapewne piszesz fałszywe rzeczy celowo, tylko dlaczego?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-4

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1648782