Kosmiczna metafora

Obrazek użytkownika Romek M
Blog

Są cele ziemskie i są cele pozaziemskie.

Jeśli ktoś sądzi, że nie ma celów pozaziemskich a tylko te ziemskie, to tak jak gdyby powiedział że istnieje tylko Ziemia, a nie ma kosmosu. A człowiek żyje tylko na Ziemi i tylko tu może mieć jakiś cel. 

Nieprawda. Żyjemy w rodzinie i mamy cele domowe. Pracujemy i mamy cele zawodowe. Tworzymy społeczność w naszej miejscowości i mamy cele miejscowe. Są cele krajowe, europejskie, światowe… Ale jesteśmy też mieszkańcami kosmosu. Dlaczego nie mielibyśmy mieć kosmicznych celów?   

Kto ma głowę na karku, zripostuje natychmiast, że o ile wszystkie wymienione przeze mnie wcześniej cele, to i owszem, ale jaki przeciętny Nowak, czy Kowalski może mieć wpływ na kosmos? Do Honolulu, może i poleci, ale na Księżyc, czy Marsa, to raczej nie ma większych szans. Nie mamy żadnego realnego wpływu na kosmos, bo nasze życie ziemskie ogranicza się przecież tylko tylko do Ziemi. 

 

Kto tak mówi musiał jednak zapomnieć, że wszystko na Ziemi jest ze sobą powiązane. A Ziemia powiązana jest poprzez Układ Słoneczny z Kosmosem. A to oznacza, że również we Wszechświecie wszystko jest ze sobą powiązane. Nikt nie wie w jakim stopniu, ale jest.  

 

To wszystko była oczywiście tylko metafora. Pisząc bowiem na początku, o „celach pozaziemskich” wcale nie miałem na myśli kosmosu. Myślałem o celach nie związanych bezpośrednio z potrzebami ciała. Chodziło mi o potrzeby naszego ducha. Tego, który nas napędza. Nie do prokreacji, gromadzenia przedmiotów, otaczania się komfortem, czy budowania świata własnej wartości, ale tego, dzięki któremu czynimy siebie i Świat lepszym. Nie, nie chodzi mi o żaden świat idei, czy myśli i uczuć. Ale dokładnie właśnie o Świat Ducha,  którego czasem przecież czujemy, gdy wypełnia nas spokojem i równocześnie przepełnia miłością do wszystkiego co istnieje. Tego który nas jednoczy. Tego, który zaspokaja naszą tęsknotę do Nieśmiertelności. Chodzi mi o Jego cele, które mogą być też naszymi, jeśli tylko zechcemy w nich uczestniczyć.  

Taka refleksja mnie dziś dopadła.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:12)

Komentarze

Tak mówi Pismo...

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1639945

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Krispin z Lamanczy
PAŃSTWO TEORETYCZNE JUŻ BYŁO
Każdy uczy się na błędach. Niektórzy z uporem maniaka chcą się uczyć na swoich

#1640376