Tragifarsa. "Iustitia" zgłoszona do Pokojowego Nobla

Obrazek użytkownika Rebeliantka
Świat

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" znowu śni o potędze. Właśnie poinformowali na Facebooku, że zostali zgłoszeni przez norweską posłankę Partii Pracy Jette F. Christensen do Pokojowej Nagrody Nobla 2021 roku.

Zgłaszająca uzasadniła swój wniosek w ten sposób:

To nominacja za walkę o demokratyczną Europę opierającą się na zasadach. Kiedy prawa człowieka, praworządność i wolność wypowiedzi są zagrożone, zagrożony jest wspólny dla nas pokój

https://wpolityce.pl/polityka/537172-iustitia-zgloszona-do-pokojowej-nagrody-nobla

Tragikomizm tej nominacji polega na tym, że w Polsce rzeczywiście łamane są prawa człowieka, praworządność i wolność wypowiedzi, tylko że za ten stan rzeczy odpowiadają w dużej (być może nawet przeważającej) mierze sędziowie ze stowarzyszeń takich jak "Iustitia".

O tym, że sędziowie zainteresowani utrzymaniem status quo będą się opierali na strukturach międzynarodowych, pisałam już we wrześniu 2016 r. w "Warszawskiej Gazecie" po tym, gdy jako dziennikarz miałam okazję obserwować tzw. nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich.

Przypominam ten tekst, zatytułowany "Międzynarodówka sędziów":

https://niepoprawni.pl/blog/rebeliantka/miedzynarodowka-sedziow

Prominentni prelegenci polscy w dość emocjonalny sposób wyrażali na Kongresie pogląd, że pojawiły się w Polsce poważne zagrożenia dla niezawisłości sędziowskiej, a jedynym gwarantem tejże są dotychczasowe rozwiązania ustrojowe, które - jeśli w ogóle wymagają zmiany - to ewentualnie tylko w kierunku jeszcze większego poszerzenia kompetencji samorządu sędziowskiego. Przy czym chodziło im o wybór sędziów i nadzór nad sądami, które powinny, zdaniem mówców, przynależeć nieomal wyłącznie do korporacji sędziowskiej.

Ten punkt widzenia był też prezentowany przez gości zagranicznych i przedstawiany jako obiektywny, sprawdzony i modelowy, dający jedyną gwarancję, iż sądy będą stały na straży prawa, demokracji i praw człowieka oraz możliwości kontroli władzy. O jakie prawo i jakie prawa człowieka chodzi, nie definiowano.

Wśród zagranicznych mówców był też norweski sędzia Nils Engstand, przewodniczący Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich (organu doradczego Rady Europy), który koncentrował się na standartach niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Zaznaczył, że Rada została utworzona w celu wzmocnienia roli sędziów w Europie, w trosce o demokrację, prawa człowieka i rządy prawa.

Szczególne znaczenie ma – jego zdaniem - sposób powoływania sędziów. Engstand zaznaczył, że głowa państwa lub szef rządu mogą mieć uprawnienia do powoływania sędziów, w takim jednak przypadku muszą się oni stosować do rekomendacji niezależnej Rady Sądownictwa. Skonstatował, że zalecenia Rady Europy w tym względzie nie są jednak przestrzegane we wszystkich państwach Europy, nad czym ubolewał. Podkreślił, że niedopuszczalna jest praktyka, że głowa państwa lub szef rządu wydają decyzje o odmowie nominacji sędziowskich bez jakiegokolwiek uzasadnienia (jak ostatnio polski prezydent). To stwierdzenie zostało przyjęte przez słuchaczy burzą oklasków.

Polecam cały artykuł, gdyż porównując z obecnym stanem sądownictwa, można zobaczyć jak skutecznie międzynarodówka sędziowska utrudnia reformę sądownictwa w Polsce.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.7 (głosów:12)

Komentarze

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/pokojowa-nagroda-nobla-2020-jak-wybiera-sie-laureatow/1ktw0tz,79cfc278

W zeszłym roku było ponad 300 nominatów.

Nominację może zgłosić każda osoba, która ma do tego kwalifikacje. Takimi osobami są członkowie ważnych instytucji (np. Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze i Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze), wcześniejsi laureaci, czy profesorowie (profesorowie uniwersyteccy, emeriti i profesorowie nadzwyczajni historii, nauk społecznych, prawa, filozofii, teologii i religii, a także rektorzy).

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-4

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660025

no tak, zaśmiecanie starymi artykułami onetu- ale to przecież rebe. najwyraźniej wierzy, że cały świat jest zainteresowany tym, gdzie kliknęła i co właśnie przeczytała w onecie

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-7

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1660038

czekam, kiedy się wypowiesz w sprawie Hartmana.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660040

Zapraszamy do ekspozycji stałej "Śladami Rebeliantki, czyli spamowanie ruskimi wrzutkami", tylko na Niepoprawnych i z możliwością obserwacji uczestniczącej, wstęp wolny.

P.S. I ruskim, i lewackim psom marzy się cenzura i samokrytyki, po staremu bawią się w wyszukiwanie wroga, to zwykłe totalitarystyczne głupki i zwykle narzędzie sterujących nimi; a najlepsze, że tacy porypańcy i to ze swoim życiorysem chcą wystawiać cenzurki innym i jeszcze mają się za najświętszych

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-6

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1660043

Przejmujesz Jandy uczucia i pragnienia. Nie kontruj chłopie jeśli nie potrafisz.

To dobrze że pokazuje jakich PiS ma wrogów.

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-2

Kolejorz

#1660047

za super trafną rekapitulację :)

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660098

Tak się składa, że Rebe sama wypisuje, jak to w Polsce nie ma praworządności, wolności słowa i czegoś tam jeszcze, czym dołącza jasno do chóru wujów. Chyba nie trzeba wykazywać, że ma obsesję z tą swoją "mafią"? O ile bredzi sobie prywatnie, nie ma to znaczenia społecznego ale gdy występuje publicznie, to już jakieś ma. Tu na przykład wykręca aferę niczym w swych dawnych latach, gdzie udawała odkrywcze odkrycia a w istocie zrzynała bez rozumienia treści z netu. Co jest odkrywczego czy w ogóle ważkiego w nominowaniu kogokolwiek, gdy połowa inteligencji może nominować połowę świata? No nic ale jest okazja, by w myśl swoich wieloletnich obsesji (mafia policyjno-sądownicza nie przyzna odszkodowania, Polską ma rządzić syjonistyczny spisek okupujących sługusów Zachodu, PiS to najgorsze zło) To przecież jest klucz do rozumienia takich jej tekstów, one nie są przypadkowe, mają udowadniać jej tezy z urojeń i być sposobem ataku. Temu służą też maniacko wygrzebywane inne wiadomości, choćby dawno zdezaktualizowane i fałszywe czy spamowanie wklejaniem linków pod tematami, bo Rebe właśnie coś wyczytała sobie w necie i dołączyła do własnego zestawu wierzeń religijnych. Co dokładnie z tego, że zgłoszono "Iustitię"? A może zakazać jej działalności a członków posłać do konclagru czy strzelać w tył głowy? Komitet Noblowski rozparcelować czy na Sybir? Co w ogóle jakiejś Rebe do tego, co kto zgłasza i jakie ma poglądy? Oczywiście nikt tego nie wyjaśni, bo chodzi tylko o mącenie, wywoływanie emocji a w przypadku rebe to, co wyjaśniłem. Proponuję nie zastanawiać się, jaką wizję świata uznaje za idealną i czy jej Bóg każe mordować oponentów, których sama obserwuje, wyczekując z podnietą na ich cierpienia. Czy dziwi więc, jak często pojawia się obok sekt czy wariatów?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1660145

https://wpolityce.pl/polityka/537340-staczanie-sie-prestizu-nagrod-motywowanych-polityka

Jego felieton to jak lekcja dla tych, co nie widzą żadnego niebezpieczeństwa w takich nominacjach do Pokojowej Nagrody Nobla, jak nominacja dla Iustitii.

Przytaczam szeroki fragment felietonu Jachowicza:

"Ta propozycja zakrawa na tragikomedię. Przypomnę, że w latach 2008-2009 przewodniczącą „Iustitii” była sędzia Irena Kamińska. Obecnie działa w innym spowinowaconym stowarzyszeniu „Themis”. Zasłynęła swoim wystąpieniem w styczniu 2018 roku na Kongresie Sędziów Polskich, w którym określiła środowisko sędziowskie jako „zupełnie nadzwyczajną kastę ludzi”.Rok później podczas konferencji „Jak przywrócić państwo prawa”, organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego sędzia Irena Kamińska powiedziała:

Będę szczera, pragnę zemsty. Dlatego, że mnie arogancja tej władzy, ta bezczelność, to lekceważenie po prostu tak irytuje, że ja pragnę zemsty.

Ktoś może powiedzieć, przywoływanie kogoś kto przed dekadą był szefem instytucji, to chyba przesada. Przypomniałem sędzię Kamińską, bo ta tradycja jest w Stowarzyszeniu „Iustitia” żywa. Skrajnie upolityczniony sędzia Waldemar Żurek, obecny aktywny członek „Iustitii” straszy sędziów, którzy nie chcą uczestniczyć w różnych protestach „sędziów” o charakterze politycznym.

Spisane już są (i będą nadal spisywane) też bardzo czyny i rozmowy…i decyzje tych, co zachowują się jak zbrojne ramię jedynie słusznej i nieomylnej drogi

— ostrzegł na Twitterze swoich kolegów z branży sędzia Waldemar Żurek.

Wyobrażam go sobie chodzącego z plakietką Nagrody Nobla wpiętą w klapę marynarki. Czy naprawdę wszystko musi dziś ulegać aż takiej degradacji?"

------------------------------------

Milo mi, że redaktor Jachowicz ma podobną ocenę sytuacji, jak ja w niniejszej mojej notce zamieszczonej wczoraj popołudniu.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660146

lecz "wpolityce.pl", a gdy sam otworzysz załącznik to się sam przekonasz, że artykuł o nominacji jest sprzed 8 godzin.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Apoloniusz

#1660064

w którym była mowa o trybie nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla.

Nie zakwestionował danych, wskazujących na setki nominatów w 2020 roku, tylko źródło informacji ;)

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660095

to napisz do komitetu noblowskiego. Nikt Ci nie zabroni napisać, jestem dziwnie spokojny, że otrzymasz odpowiedź, tylko należy to porządnie uzasadnić. Skoro mogą oni, możesz Ty. Popróbuj.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

Apoloniusz

#1660063

a rusz tyłek i popisz się sam swoim talentem.  Z przyjemnością poczytam twoich dzieł naprawy państwa. Komuna u drzwi stoi. Nie widać?

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

Kolejorz

#1660092

pomysł z protestami nie jest zły.

Dobrze jednak byłoby, aby nie tylko osoby prywatne, ale i instytucje kontrargumentowały.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660097

Zgadzam się Szanowna Rebeliantko. Tyle tu takich odważnych gęb, że już powinno huczeć od sprzeciwów. A na razie zagrożenie widzisz tylko TY. A jak pewien wieszcz napisał:

"Gdy przyjdą podpalić twój dom (...)  bagnet na broń."  A komuna stoi u drzwi prawicy i czeka na jej każde potknięcie. Więc gdzie te chłopy  ? 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Kolejorz

#1660103

Zgadzam się Szanowna Rebeliantko. Tyle tu takich odważnych gęb, że już powinno huczeć od sprzeciwów. A na razie zagrożenie widzisz tylko TY. A jak pewien wieszcz napisał:

"Gdy przyjdą podpalić twój dom (...)  bagnet na broń."  A komuna stoi u drzwi prawicy i czeka na jej każde potknięcie. Więc gdzie te chłopy  ? 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Kolejorz

#1660104

Czy tylko od dobrych rad jesteś? Więc poradź od czego zacząć? Może potrafisz coś oprócz czytania i podpowiadania.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

Apoloniusz

#1660113

Tak Apoluniuszu. Ja tyłek podnoszę 9 lat, aż mi nogi od chodzenia po urzędach w niego wlazły. Wadliwy projekt, wyrzucone - zmarnowane nasze pieniądze na inwestycję. Szkodliwe działania na środowisko, grunty - mienie prywatne, nie rozwiązane problemy środowiskowe, wodne, ludzkie, a przy tym podrabianie dokumentów w urzędach, podrzucanie - dodawanie pozaproceduralne, poświadczanie nieprawdy, brak obiektywizmu i zwykłej uczciwości niby biegłego. O tym wszystkim powiadamiam  wszystkich gdzie się da do URM włącznie. I co? Ano nic się nie stało. Czyny nie kwalifikują się jako przestępstwo, a wydział spraw obywatelskich w KPRM z urzędasami z poręczenia PiS-u i tolerowanie lub brak kontroli przez  premiera, skutkuje że biorą dobrą kasę i mają się dobrze. Czy potrzeba wściekłych macic aby wszystko, co się od wyborców dostało zniszczyć?  NIE.  Taka władza sama się zniszczy. Tylko po co suwerenowi obiecywać cuda niewidy? I ja mam jeszcze zastępować państwo? Mam 50 kg dokumentów i to mi wystarczy, a strat już nie liczę. teraz pokaż Ty co potrafisz a na pewno cię poprę.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

Kolejorz

#1660142

i przybiegaj. Czekam.

Tutaj na Niepoprawnych, gdybyś chciał popytać, to nie ma innych jak tylko doświadczeni przez życie ( przez urzędy, polityków, posłów, lekarzy, prokuratorów ... i tak można wymieniać), więc nie załamuj się. Nie jesteś sam, dobrze trafiłeś. Co z tego Ci przyjdzie, że opowiem Ci moją historię. Tak jak Ty poniewierałem się po urmach, sejmach, gazetach,  "sprawach dla reportera i h.g.w., gdzie jeszcze. Za jakieś dziesięć lat nabędziesz wiedzy, jak to się załatwia i okaże się, iż straciłeś 10 lat życia na naukę, a następne dziesięć lat już będziesz skuteczny. Oczywiście, jeśli nauki nie pójdą w las.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Apoloniusz

#1660165

Mogłoby to też zrobić Ordo Iuris, a przede wszystkim MS :)

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-4

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660096

Całą akcję należy podzielić na dwa etapy:

Etap pierwszy: spytać Komitet Noblowski czy wpłynął wniosek, kto go wysłał, jakie padły argumenty i czym są uzasadnione.  Aby móc cokolwiek robić w sprawie, trzeba wiedzieć czego dotyczy sprawa, czym jest poparta jak uzasadniona.

Bez względu na to co odpisze (lub nie odpisze Komitet Noblowski, wówczas na zasadzie domniemania) skarżyć wniosek.

Etap drugi: sporządzenie wniosku o odrzucenie wniosku o przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla I tu zaczynają się schody, gdyż w uzasadnieniu wniosku o zaskarżenie, trzeba by wykazać, iż w istocie justycja nie prowadzi działalności w obronie demokracji lecz w obronie korporacji sędziowskiej określanej przez siebie "nadzwyczajną kastą" i podać przykłady szkodliwego działania justicji wobec instytucji prawa jakim jest obecny rząd II RP wybrany (w powszechnych, niezaskarżonych do żadnych międzynarodowych organów)  wyborach. Coś takiego mógłby zrobić - gdyby chciał - mec.Hu-Du, ale wątpię, aby przyłożył rękę do czegoś czym Ty się zajęłaś. Oczywiście spróbować można, lecz czarno to widzę. Ja mogę się podjąć napisania czegoś w formie listu otwartego, TY byś podbiła i rozwlokła po różnych gremiach, a Kolejorz, może dałby się namówić odszukać w necie adres owego Komitetu Noblowskiego oraz  osoby - autorytety, które w nim zasiadają.

Co o tym sądzicie" Humpty - Dumpty, Rebeliantko i Szanowny Kolejorzu?

A może ktoś jeszcze z Czcigodnych Blogerów byłby gotów pomóc w akcji?

Pozdrawiam serdecznie.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Apoloniusz

#1660125

warto przed jakimikolwiek działaniami wiedzieć, że:

Nazwiska nominowanych i inne informacje o nominacjach Komitet Nobla może ujawnić dopiero po 50 latach. Nie dotyczy to autorów wniosków. Nominację "Iustutii" ujawniła zgłaszająca wniosek norweska parlamentarzystka Jette F. Christensen. A więc, jeżeli już do kogokolwiek zgłaszać się o bliższe informacje, to tylko do niej.

Za selekcję kandydatów i wybór laureatów Pokojowej Nagrody Nobla  odpowiada Norweski Komitet Nobla, który składa się   z pięciu członków mianowanych przez Storting (parlament norweski). Czyli Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana w Oslo w Norwegii, a nie w Sztokholmie w Szwecji, gdzie przyznaje się nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury i ekonomii.

Komitet Norweski ma opinię niezbyt "obiektywnego".

Potem tryb wygląda następująco:

  • Luty-marzec - tworzenie "krótkiej listy". Komisja ocenia pracę kandydatów i przygotowuje krótką listę.
  • Marzec-sierpień - recenzja doradcy.
  • Październik - wybór laureatów Nagrody Nobla. Na początku października Komitet Noblowski większością głosów wybiera laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Decyzja jest ostateczna i bez odwołania. Następnie ogłaszane są nazwiska laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.
  • Grudzień - Laureaci Nagrody Nobla otrzymują nagrodę. Ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla odbędzie się 10 grudnia w Oslo w Norwegii, gdzie Laureaci Nagrody Nobla otrzymują Nagrodę Nobla, na którą składa się Medal Nobla i Dyplom oraz dokument potwierdzający wysokość nagrody.

Proces selekcji (wg info ze strony internetowej Komitetu):

Na pierwszym posiedzeniu Komitetu Noblowskiego po upływie 1 lutego br. stały Sekretarz Komitetu przedstawia listę kandydatów roku. Komisja może wówczas dodać kolejne nazwiska do listy, po czym następuje zamknięcie procesu nominacji i rozpoczęcie dyskusji nad poszczególnymi kandydatami. W świetle tej pierwszej oceny Komisja sporządza tzw. Krótką listę - czyli listę kandydatów wyłonionych do dokładniejszego rozpatrzenia. Krótka lista zawiera zazwyczaj od dwudziestu do trzydziestu kandydatów.

Kandydaci z krótkiej listy są następnie rozpatrywani przez stałych doradców Instytutu Nobla. Oprócz Dyrektora Instytutu i Dyrektora ds. Badań, zespół doradców na ogół składa się z niewielkiej grupy profesorów norweskich uniwersytetów, posiadających szeroką wiedzę specjalistyczną w dziedzinach mających związek z Nagrodą Pokojową. Doradcy mają zwykle kilka miesięcy na sporządzenie raportów. O raporty czasami proszeni są także inni eksperci norwescy i zagraniczni.

Po przedstawieniu raportów doradców Komitet Noblowski rozpoczyna dyskusję na temat najbardziej prawdopodobnych kandydatów. W tym procesie często pojawia się potrzeba uzyskania dodatkowych informacji i aktualności o kandydatach od dodatkowych ekspertów, często zagranicznych.

Z reguły Komitet podejmuje decyzję dopiero na ostatnim posiedzeniu przed ogłoszeniem Nagrody na początku października. Komitet dąży do osiągnięcia jednomyślności przy wyborze laureata Pokojowej Nagrody. W rzadkich przypadkach, gdy okaże się to niemożliwe, o wyborze decyduje zwykła większość głosów.

https://www.nobelprize.org/nomination/peace/

Jakie wnioski wynikają z tego trybu?

Czasu jest mało i trzeba byłoby się zastanowić do kogo pisać, aby elaborat nie trafił od razu do kosza, jeśli procedura nie przewiduje głosów opinii publicznej.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660140

Widzi mi się, że trzeba "na dzień dobry" skrobnąć do wnioskodawczyni i do I-go Sekretarza (jak zwykle) on tam dowodzi. Nawet jeśli informacją się z nikim nie podzieli (jak to pierwszy sekretarz ma w zwyczaju) to wiedział.

Więc się zastanów, Ty tu jesteś I-szym Sekretarzem. Należy zebrać udokumentowane fakty działalności tej gwardii od nadzwyczajnej kasty. Pozbierać przypadki gdy bronili swych kapłanów jeżdżących po pijanemu, albo tego kolesia, który rąbnął kobiecie 50 zł na stacji benzynowej i tak dalej, a z drugiej strony warto byłoby zapoznać się z ich statutem. W szczegółach jest diabeł ukryty. Wątpię bardzo, czy oba dwa damy radę, a jak na razie chętnych ni widu ni słychu. O do pyszczenia i dobrych rad, to inna sprawa.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Apoloniusz

#1660162

Leszek Miller

@LeszekMiller

Dobra wiadomość. IUSTITIA nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla!

8:25 AM · 31 sty 2021

--------------------------------

Niezawiśli sędziowie, ha, ha!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660101

A kogo obchodzi ten komuch Miller? Mnie na pewno nie!!!

Serdecznie pozdrawiam 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1660152

Kogo obchodzi stanowisko Millera?

No tych sędziów z Iustitii, oczywiście. Przecież to w końcu europarlamentarzysta i może z nimi współpracować w UE w szczuciu na Polskę.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660153

IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich

Nasze Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zostało zgłoszone przez norweską posłankę Partii Pracy Jette F. Christensen do Pokojowej Nagrody Nobla 2021 roku

#NobelPeacePrize

Jesteśmy zgłoszeni obok Węgierskiego Komitetu Helsińskiego oraz liderki białoruskiej demokratycznej opozycji Swiatłany Cichanouskiej! Dziękujemy za nominację .W liście skierowanym do naszego stowarzyszenia przez Jette F. Christensen czytamy:

„To nominacja za walkę o demokratyczną Europę opierającą się na zasadach. Kiedy prawa człowieka, praworządność i wolność wypowiedzi są zagrożone, zagrożony jest wspólny dla nas pokój."

Niezależnie od wyników konkursu, czy przejdziemy do następnego jego etapu, już czujemy się wyróżnieni, że dostrzegana i doceniana jest nasza działalność na rzecz obrony praworządności, wartości bez której przestrzegania nie może istnieć żadna demokratyczna wspólnota.

Dziękujemy zarządowi naszego stowarzyszenia, którego pracami kieruje prof.Krystian Markiewicz i wszystkim członkom Iustitii zaangażowanym w obronę praworządności. Robimy to dla wszystkich!

Laureat nagrody zostanie ogłoszony przez Norweski Komitet Noblowski na początku października, same nominacje przyjmowane były do 31 stycznia. Prawo zgłaszania kandydatur mają m.in. członkowie parlamentów narodowych oraz rządów, a także nobliści z lat ubiegłych.

Nobel Prize

O zasadach przyznania nagrody czytamy tu:

https://www.nobelprize.org/nomination/peace/

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660102

Toż to Wałensa Nazich Czasuf. Cóż za przeoczenie. I kolejsza szansa na sukces, kolejny Nobel obliż się tylko.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1660106

W kolejnych latach Lumpart ma nominację jak w Rothschildowskim banku.

PS. Ale, małe uściślenie przy okazji ;)

Kiedy ktoś mówi, że coś jest pewne jak w banku, ma na myśli, że coś jest zagwarantowane na 100%. Powiedzenie to wzięło się - jak wiadomo - stąd, że bank kojarzony jest z instytucją, która jest pewna i nie zawodzi swoich klientów.

Tylko, że chodzi o "niektórych klientów".

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660110

gównym noblistą pokojowym, jak kiedyś Bolek W. czy inny Obama, zostanie sędzia Rzepliński wespół zespół z kompaniją jemu POdobnych. Nazwisk nie pomnę, ale znane są ze swych "wiekopomnych" dokonań.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1660159

Najważniejsza osobistość w "Iustitii" to sędzia Markiewicz. Gdyby lewactwo wróciło do władzy w Polsce, to by dopiero pokazał, "kto tu rządzi" :(((

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660202

do Nobla zgłoszono też Słońce Narodów, towarzysza Stalina. W 1945 i 1948 roku. A także Adolfa Hitlera, w 1939.

Kandydatury młodej rewolucjonistki Grety Thunberg czy Jerzego Owsiaka w tej sytuacji nieco bledną...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1660163

Rzeczywiście, ale  ci kandydaci po prostu dostosowali się do ducha czasów.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660186

     Jacy nobliści, taki obecnie Nobel. Można i w drugą stronę, jaki Nobel, tacy nobliści. Nobel już od dłuższego czasu się zdewaluował. To już obecnie, nagroda liberalnej demokracji.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1660171

wyłoniona przez parlament norweski, która w swoim czasie uczyniła laureatem nagrody ... Unię Europejską.

UE otrzymała nagrodę w 2012 r. za: „ ponad sześćdziesięcioletni wkład w rozwój pokoju i pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie”.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660189

Przykład Bolek...który zamierza żebrać pod kościołem i tyle w temacie!

Serdecznie pozdrawiam.

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1660219

   Witam! I tu widzimy hipokryzję zaprzańca. Chyba trzeba dechą Komorowskiego, Ale to trzeba by było Ich chyba mocno  zdzielić dębową dechą. Pozdrawiam!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1660221

Proponuję pośmiertnie przyznać pokojowe nagrody Nobla (czy też po dewaluacji "moralności") dla Lenina i Stalina za szerzenie pokoju na świecie a jak pisała Szymborska " marksizm był dobry ale ludzie się nie sprawdzili "

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1660183

Noble mogą być przyznane tylko osobom żyjącym.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660185

Komuna jest wiecznie żywa

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1660187

Nominacja dla Hitlera została wycofana przez wnioskodawcę, który oświadczył, że nie było jego intencją, aby nominację potraktowano poważnie. Nominującym był szwedzki parlamentarzysta Erik Gottfrid Christian Brandt w 1939 r., w przededniu drugiej wojny światowej. Brandt był antyfaszystą, nie traktował swej nominacji serio. Wyrażał w ten sposób sprzeciw wobec innego polityka - także zgłoszonego w owym roku do nagrody pokojowej - brytyjskiego premiera Neville'a Chamberlaina.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660192

Chciałbym odpowiedzieć bardzo wyraźnie: pewnych żartów po prostu się nie robi. "Nie było jego intencją aby nominację potraktowano poważnie"? To C O było jego intencją? Jaja jakieś? A może liczył naiwnie że Nobel dla Hitlera zadziała jak łapówka? Nie wierzę i nie chcę w to wierzyć.

To był idiota albo łobuz. Według mnie idiota.

Tak się polityki nie robi.

Pozdrawiam

Honic

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1660362

Ale nawiązując do dnia dzisiejszego, to wiele nominacji jest skrajnie niepoważnych. Choćby ta dla nastolatki Grety.Thunberg, "aktywistki ekologicznej", nagrodzonej (sic!) tytułem "Człowieka Roku za 2019 r." przez tygodnik "Time".

Przecież to wszystko razem jest wielką manipulacją i dyskredytacją uznanych nagród. Nobel się w grobie przewraca.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660381

100/100 bardzo trafne.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1660220

Kim jest norweska polityk, która nominowała „kastę” do Nagrody Nobla? 

Jette F. Christensen z norweskiej Partii Pracy nominowała skrajnie upolitycznione stowarzyszenie „Iustitia” do pokojowej Nagrody Nobla. Szkopuł w tym, że cała ta nominacja, jak wynika z relacji naszych rozmówców, to zwykłą polityczna ustawka, a osoba nominująca „Iustiti” do prestiżowej nagrody zajmuje się głównie szczuciem na polski i węgierski rząd. Z obroną praw człowieka nie ma ona jednak wiele wspólnego.

 

https://wpolityce.pl/polityka/537505-ujawniamy-kim-jest-norwezka-ktora-chce-nobla-dla-kasty

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1660246

To kolejna polityk wspierająca międzynarodówkę sędziów. Jak pisałam w notce, po tej samej stronie jest jest też norweski sędzia Nils Engstand, przewodniczący (w latach 2016-17) Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich (organ doradczy Rady Europy).

PS. Dziękuję za link.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660263

On tylko przysnął zmęczony w MauzoLeninie. A jak wstanie... 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1660463

Za zgodą autorki notki pozwalam sobie zalinkować, artykuł z wczoraj  Jak pociągać Gretę Thunberg za sznurki

To, że  Greta jest pociągana za sznurki jest oczywiste dla każdej myślącej osoby, ale że popełni taki błąd i ujawni ten fakt światu, to jednak mnie mile zaskoczyło ;-). A was?

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1660456

odnalazłaś świetny materiał, pokazujący, że dziewczątko bezspornie jest narzędziem w ręku cwanych manipulatorów. Piękne dzięki.

Co ciekawe, Thunberg też jest nominatką do Nagrody Nobla i to zgłoszoną przez tą samą norweską poseł, która nominowała Iustitię.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1660513