Jak to jest być Polakiem na Ukrainie?

Obrazek użytkownika Rebeliantka
Świat

Kilkukrotnie już pisałam o tym, jak współcześnie Polacy są traktowani na Ukrainie. Nie ma to nic wspólnego z zasadą wzajemności. Jak pisze Stanisław Srokowski: "Bezczynność polskich władz rozzuchwala stronę ukraińską". Oto kolejny przykład.

40% mieszkańców Mościsk stanowią Polacy. W okolicznych wioskach też mieszkają Polacy. W latach 90. w Mościskach rozpoczęła działalność szkoła średnia im. Królowej Jadwigi z polskim językiem nauczania. W 2002 roku oddano piękny budynek szkolny zbudowany ze środków Senatu  RP. Pensje nauczycielskie wypłaca ukraiński resort oświaty, ale państwo polskie finansuje utrzymanie budynku, w tym prace remontowe. Na mocy statutu szkoły z 2017 roku dyrektorem szkoły może zostać jedynie obywatel Ukrainy narodowości polskiej.

W tym roku rozpoczęto akcję oczerniania szkoły, a potem działania zmierzające do połączenia tej placówki z inną - ukraińską szkołą średnią oraz zmiany jej statutu. Polskiej szkole grozi likwidacja języka polskiego. 12 maja rada miasta podjęła uchwałę o zmianie nazwy szkoły i zatwierdzeniu nowego statutu.

Nowa ukraińska ustawa oświatowa jest wymierzona w szkolnictwo mniejszości narodowych. Docelowo dzieci będą mogły się uczyć w języku ojczystym tylko w państwowych przedszkolach i do IV klasy szkoły początkowej. Węgry ostro sprzeciwiły się, nie godząc się na politykę ograniczającą prawa Węgrom mieszkającym na Ukrainie, polski rząd - wg Srokowskiego - milczy.

Szkoła w Mościskach jest atakowana za to, że działa na rzecz Polaków, a wedle oceny krytyków należy "prowadzić działalność ukrainocentryczną", uniemożliwiając "naznaczanie nauki polską tożsamością".

Bandera w 1933 roku mówił: "przyjdziemy do wszystkich polskich szkół i wypędzimy stamtąd ducha polskiego".

We Lwowie trwa proces likwidacji polskich śladów.

Do czego to wszystko prowadzi?

Przypominam, jak konsekwentna jest działalność antypolska na Ukrainie. Pisałam o tym w tekstach:

https://niepoprawni.pl/blog/rebeliantka/komu-przeszkadza-polski-ksiadz-na-ukrainie

https://niepoprawni.pl/blog/rebeliantka/to-jest-notka-dla-patriotow-polskich-a-nie-lobbystow-ukrainskich

Info o szkole w Mościskach: Stanisław Srokowski "Ukraińcy niszczą polską szkołę" Warszawska Gazeta", 5-11 czerwca 2020 r. str. 13

Ocena wpisu: 
3
Twoja ocena: Brak Średnio: 2.8 (głosów:19)

Komentarze

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-5

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1633518

Cyt: "Węgry ostro sprzeciwiły się, nie godząc się na politykę ograniczającą prawa Węgrom mieszkającym na Ukrainie, polski rząd - wg Srokowskiego - milczy." To pokazuje obrany przez polski rząd kurs i trend nie mający z patriotyzmem wiele wspólnego.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-6

"Izraelitcy doktorkowie,
Wiednia, żydowskiej Mekki, flance,
Co w Bochni, Stryju i Krakowie
Szerzycie kulturalną francę;
Którzy chlipiecie z „Naje Fraje”
Swą intelektualną zupę,
Mądrale, oczytane faje,
Całujcie mnie wszyscy w dupę."

#1633521

Polityka państwa polskiego wobec Ukrainy nie da się w żaden sposób zrozumieć. Musi budzić wątpliwości. Zgadzam się z Tobą.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-5

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1633544

Do Polski.

A przecież standardowe hasło przed wyborczych obietnicach, było sprowadzenie repatriantów Polskich do Polski.

I co??? i wielkie kłamstwo i gest Kozakiewicza dla repatriantów Polskich, bo wolą sprowadzać banderowców.

Co potem widzimy na Polskich ulicach jak wychwalają banderowskich morderców. A policja pisowska jeszcze ich ochrania i to jest prawda i fakt.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-7
#1633522

to znakomicie, że stale o tym przypominasz.

W tym linku

https://niepoprawni.pl/blog/jestem-jakim-jestem/wspieranie-banderyzmu-w-polse-cz2

dałeś filmiki, będące jednoznacznymi dowodami w tej sprawie.

Kto jeszcze nie widział, powinien koniecznie obejrzeć.

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-5

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1633563

https://wpolityce.pl/swiat/343274-ogien-zostal-wzniecony-wewnatrz-budynku-sledztwo-ws-podpalenia-polskiej-szkoly-w-mosciskach-na-ukrainie

Cytuję fragment:

Podczas środowych obrad komisji /sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą/ głos zabrał także poseł Kukiz‘15 Wojciech Bakun, który - jak mówił - wraz z wiceprezydentem Przemyśla Januszem Hamryszczakiem i lokalnymi, podkarpackimi dziennikarzami - udał się w ostatnią sobotę do Mościsk. Rozmawiał tam m.in. z dyrektor Teterycz oraz z mieszkańcami miasta. Według jego relacji, klasa, gdzie doszło do podpalenia, nadaje się do generalnego remontu. On również jest zdania, że wygląd zniszczeń wskazuje na podpalenie.

Bakun jako zastawiający uznał fakt, iż Teresa Teterycz nie zgłosiła podpalenia.

Odpowiedź (dlaczego) otrzymaliśmy od sąsiadów szkoły (…) Co mówią sąsiedzi? Nie mówią nic, dlatego, że odwiedzili ich funkcjonariusze SBU i poinstruowali, że mają zakaz jakiegokolwiek wypowiadania się w tym temacie do mediów, w szczególności mediów polskich

—powiedział poseł Kukiz‘15.

Według niego, podobną rozmowę funkcjonariusze SBU mieli odbyć z Teresą Teterycz. O szczegółach rozmowy nie chciał mówić, by - jak zaznaczył - nie sprawiać kłopotów dyrektorce.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-5

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1633523

Ks. dr Wiesław Pęski, pallotyn, budowniczy świątyni Chrystusa Króla Wszechświata w Kijowie, świetny organizator, opiekun Rajdu Katyńskiego na terenie Kijowszczyzny, pasjonat historii Kresów, oddany wiernym duszpasterz, otrzymał 3-letni zakaz wjazdu na Ukrainę (do lutego 2021 r.).

Źródło: https://niepoprawni.pl/blog/rebeliantka/komu-przeszkadza-polski-ksiadz-na-ukrainie

Jak podał w oficjalnym komunikacie biskup diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalij Krywicki, władze Ukrainy zarzucają księdzu W. Pęskiemu „regularne wypowiedzi antyukraińskie”. Podkreślił, że przykry jest fakt, że o zakazie wjazdu na Ukrainę zarówno Kościół, jak i sam zainteresowany dowiedzieli się dopiero z mediów.

Stanowisko władz jest całkowicie niezrozumiałe. Zarzut antyukraińskich wypowiedzi księdza jest po prostu kłamstwem. Ks. Pęski służył i budował na Ukrainie z ogromnym zaangażowaniem ponad 20 lat. Zawsze podkreślał, jak wspaniałych miał parafian i jak ceni sobie ludzi, z którymi studiował bądź współpracował w sprawach publicznych. W jego wypowiedziach nie tylko nie sposób doszukać się akcentów antyukraińskich, ale charakteryzuje je wręcz ogromna serdeczność i troska o ukraińskie społeczeństwo, zmagające się przecież z wieloma trudnościami.

Być może historia Kresów się powtarza, być może zarzucanie ks. Pęskiemu antyukraińskości jest – niestety - potwierdzeniem tego, że Polacy na Ukrainie nie mogą się czuć bezpiecznie.

Nadto ciekawe jest, że ks. Pęskiego wyrzucono z Ukrainy, gdy już prawie ukończona została - zbudowana głównie ze środków Polonii na działce zakupionej przez pallotynów - świątynia Chrystusa Króla Wszechświata wraz z ośrodkiem parafialnym, gdzie można byłoby odradzać katolickie i polskie tradycje Kijowa i zaradzić wielu potrzebom duchowym i kulturalnym „odważnych” i „ukrytych” Polaków w Ukrainie.

„Dom Spotkań Polaków”, gdzie można byłoby rozwijać się duchowo, odbudowując poczucie swojego udziału we wspaniałych polskich tradycjach Kijowa i Ukrainy, nie mógł zafunkcjonować na Ukrainie, mimo że ks. dr Pęski był wielkim przyjacielem Ukraińców i potrafił budować dobre z nimi relacje.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1633526

Ta szkoła bardzo nowa, obszerna, wykonana przy ogromnym wsparciu naszych rodaków z Polski, była zawsze wielką chlubą tamtejszej Polonii, wizytówką niemal całego regionu. To było serce całej polskiej okolicy, polskiej oświaty i kultury, dodawało ducha i nadziei na lepszą, szczęśliwą przyszłość. A teraz dzieją się tam takie straszne rzeczy, owi rodacy potrzebują naszej pomocy, modlitwy, każdego wsparcia, mówią o tym wszystkim w licznych wywiadach, tym którzy tam często przjeżdżają. To blisko granicy jest! Rebeliantko wielkie dzięki za ten wpis, za Twój czas, za miłość którą masz do nas Kresowian. Niech dobry Bóg wynagrodzi" STRoch

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-4

Sławomir Tomasz Roch

#1633537

Bardzo się cieszę, że uważasz, że tekst jest ważny dla Kresowian. Ja sądzę, że jest ważny także dla Polaków, którzy nie mają korzeni kresowych.

I pięknie dziękuję za tak dobre i miłe słowa.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-4

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1633543

Widzieliście taki film?

W Browarach pod Kijowem na Ukrainie w piątek 29 maja rano doszło do strzelaniny z udziałem około stu osób, które zajmują się przewozami pasażerskimi. Dotychczas ujęto 10 osób, trwają zbiorowe zatrzymania – oświadczył szef MSW Arsen Awakow. Trzy osoby zostały ranne.

Wydział prasowy policji obwodu kijowskiego przekazał, że ze wstępnych ustaleń wynika, iż do strzelaniny doszło na tle konfliktu między przedsiębiorcami zajmującymi się przewozami pasażerskimi i nielegalnymi przewoźnikami.

Na nagraniu z miejsca zdarzenia widać, jak mężczyźni strzelają do siebie na ulicy na osiedlu mieszkalnym.

Chcielibyście mieszkać w takim kraju?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-4

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1633643

Komunikat Prezydium KEP przed 73. rocznicą zbrodni wołyńskiej.

https://kosciol.wiara.pl/doc/3254657.Chrzescijanskie-przebaczenie-wartoscia-bezwarunkowa

Cytuję fragment:

Jest rzeczą oczywistą, że dogłębne przebaczenie i pojednanie może się dokonać jedynie w pełnej prawdzie, która niesie wyzwolenie (por. J 8,32). Od nawet najbardziej bolesnej prawdy dotyczącej przeszłości nie możemy uciekać, owszem, powinniśmy ją – i to jest głównie zadanie stojące przed historykami – zgłębiać. Ponad wszystko jednak, winny nam przyświecać prawdziwie profetyczne słowa św. Jana Pawła II Wielkiego, wypowiedziane przez niego we Lwowie w 2001 roku: „Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli, ażeby razem budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku, na braterskiej wspólnocie, współpracy i autentycznej solidarności”.

-------------------------

Niestety, od czasu tego komunikatu nie nastąpił żaden postęp, wprost przeciwnie. Pełną prawdą, braterską współpracą i solidarnością wyraźnie nie jest zainteresowana strona ukraińska.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1633659

pracowała tam, mówiła świetnie po polsku, choć Polak ukraiński akcent wyczuje. Podpytałem ją, była z ziem dawniej należących do Polski. Porozmawialiśmy o pięknie tych ziem, bo one naprawdę są piękne. Do jej przełożonego (barmana) powiedziałem jedno. Ceńcie tę dziewczynę, bo ona dużo pracy włożyła w to, by być z Polakami. Jeśli potrzeba nam ludzi, którzy z nami swą pracą będą budowali Polskę, to takich ludzi należy doceniać i nagradzać.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3
#1633666