Czy chrześcijaństwo było wrogie wierze i kulturze polskiej?

Obrazek użytkownika Radogost
Historia

Aktualnie obchodzone święta Bożego Narodzenia to przykład nałożenia chrześcijańskiego znaczenia na nasze święta przedchrześcijańskie, pięknie pokazujące piękno naszej kultury i to co wnosimy do kultury Europy.

 

Nie raz w komentarzach pojawiają się stwierdzenia o „wrogości narzuconego nam chrześcijaństwa względem kultury i wiary słowiańskiej”. Temat jest bardzo niejednoznaczny i takie twierdzenie choć krzywdzące dla Kościoła w Polsce nie jest jednak bezpodstawne.

 

Chrześcijaństwo bezwzględnie nie było tolerancyjną religią, albo wierzysz w „naszego Boga” albo jesteś … poganinem, synonim nierozgarniętego wieśniaka. Nie raz w opisach kronikarskich człowiek przed chrztem określany był jako ślepiec. Św. Paweł zanim się nawrócił oślepł i dopiero przekazanie mu Ducha Świętego przywróciło mu wzrok. Tak samo było z naszym Mieszkiem I. Też w dzieciństwie był ślepy. Czytając kroniki chrześcijańskie „ślepotę” należy rozumieć nie jako fizyczną utratę wzroku a jako brak wiary w „Boga chrześcijan”. W obu przypadkach nie chodziło o fizyczną ślepotę a o to, że nie widzieli „prawdziwego Boga” i „prawdziwej wiary”.

 

Jednak takie podejście nie zabroniło mnichom Irlandii spisać mitologii celtyckiej, nie zniszczyło zapisów mitologii germańskiej. Nie tu tkwi problem dlaczego mitologia słowiańska nie została spisana, dlaczego tak mało mamy śladów materialnych wiary Słowian. Dla mnichów Irlandii, dla mnichów germańskich to były mity, które matki im u kołyski opowiadały, to opowieści dziadka, który w zimowy wieczór przy ogniu im powiadał i choć w moc Thora już nie wierzyli pogardzać tymi wierzeniami nie potrafili, stąd je spisali.

 

Czym różniła się wiara mnichów irlandzkich, germańskich, że dawnych wierzeń nie zniszczyli i mimo wiary, iż były to „przedchrześcijańske zabobony” ich świadectwo pozostawili? Zarówno Kościół tworzony w Irlandii jak i w państwie Franków był kościołem opartym o kapłanów/biskupów wyrosłych w tamtej kulturze, podczas gdy do nas chrześcijaństwo wprowadzali ludzie nie wyrośli w kulturze naszej ziemi. Oni po prostu tego nie rozumieli, nie była to ich kultura i trzeba było naprawdę światłego i ciekawego świata umysłu, by tę obcą kulturę opisać. Takimi umysłami byli kronikarze Thietmar, który opisał świątynię w Radogoszczy, Herbord z którego opisu wiemy o świątyni w SzczecinieSakso Gramatyk dający świadectwo świątyni w Arkonie. Tyle, że ich wiedza była wiedzą „turysty”, coś zobaczyli, coś im przewodnicy opowiedzieli a oni przekształcili to zgodnie z ich własnym rozumieniem.

 

U nas chrześcijaństwo wprowadzali biskupi wychowani w obcej nam kulturze, którym mity słowiańskie były obce, a że nie chrześcijańskie to godne pogardy jako zabobony. Pochodzenie pierwszego biskupa Polski Jordana nie jest precyzyjnie znane, ale możemy je określić jako ziemie Włoch, Lotaryngii lub Francji. Kolejni przywódcy Kościoła też nie na naszej ziemi się rodzili. Po czasy Bolesława Szczodrego praktycznie nie mieliśmy polskich biskupów. Ci ludzie nie rozumieli kultury Słowian, nie potrafili jej docenić. O biskupów rodzonych na naszej ziemi i kształconych w Polsce zadbał dopiero Bolesław Szczodry fundując na naszej ziemi klasztory, ówczesne szkoły kształcące elity na potrzeby dworu i Kościoła w Polsce. Nasi kronikarze, Wincenty Kadłubek, Długosz już kultury przedchrześcijańskiej się nie bali. Tyle, że to było już kilka wieków po wprowadzeniu chrześcijaństwa na nasze ziemie.

 

Ale przecież nawracanie nie było, jak by się to komuś chciało widzieć, ogniem i mieczem wypalaniem błędów i zabobonów, czyli mordowaniem wszystkich „pogan”. Człowiek w tych czasach był „towarem” cennym. Mieszkańców zdobytych grodów można było pogonić do Pragi, największego targu niewolników na ziemiach słowiańskich i sprzedać. Można było osadzić na własnej ziemi, by pracą swą pomnażali dobra. Jak to robili w IX-X w. Piastowie. Nikomu nie było w głowie, by niszczyć tak cenny „towar” ponad to, niż było niezbędne by nad tymi ludźmi strachem zapanować.

Bezwzględne mordowanie mieszkańców osad miało tylko miejsce wtedy, gdy napadający nie mieli nadziei na przejęcie tych ziem i trzeba było osłabić władcę i gospodarkę wrogiej im krainy.

 

A przecież biskupi chrześcijańscy chcieli władać ziemią ludną, choć chrześcijańską. A jako ludzie światli tamtych czasów znakomicie zdawali sobie sprawę z tego, że ten co za dnia Bogu niesie świecę, wieczorem „diabłu zapali ogarek”. Długo mnisi klasztoru na „Świętym Krzyżu” skarżyli się, że w okresie około 1 maja głośnymi tańcami, śpiewem na zboczach góry ich pobożny spokój zakłócali. A ludność okoliczna, co wiernie w mszach uczestniczyła oddawała chwałę trójcy dawnych mocy Śwista, Pośwista, Pogody, zgodnie z zapisem Długosza czy też Łady, Boda i Lei, za „Powieścią rzeczy istney”. Można było z ambon głosić iż dawni bogowie to byli diabłami, demonami czyhającymi na duszę chrześcijańską, lecz ostro przeciw tym wierzeniom nie występowano. Dzięki takiej polityce dziś w wielu świętach z gruntu katolickich mamy wydźwięk dawnych wierzeń. (Dziady, dożynki, Wigilia Bożego Narodzenia, Zielone Świątki, Śmigus Dyngus…). Dzięki tej mądrości a także uporowi ludu dziś możemy z legend ludowych odtwarzać dawne wierzenia. Człowiek tak łatwo wierzeń swych się nie wyrzeka. To przecież opowieści, które Mać przy kołysce opowiadała, jakże ich się wyrzec?

 

Wiele z dawnych mocy przekształcono w dzisiejsze postacie chrześcijańskie. Maryję matkę Jezusa czcimy w święta obchodzone dawniej ku czci Matki ziemi wilgotnej, płodnej i opiekuńczej - Mokosz (święta Matki Boskiej Zielnej, Matki Boskiej Gromnicznej…). Kult św. Mikołaja (6 grudnia) nie został przyjęty przez Polaków szybko, świadczy o tym archaiczne powiedzenie „poproś Mikołaja on przekaże Spasowi”. Spas to Weles, moc władająca podziemiami, opiekująca się bydłem, władca zaświatów. Jednak z czasem w wierzeniach ludowych zestawiono św. Mikołaja i św. Jerzego jako przeciwstawne moce Welesa i Perkuna i tak postacie te zaistniały w naszym chrześcijaństwie. Niektóre próby narzucenia chrześcijańskich znaczeń świętom słowiańskim się nie powiodły, jak dla przykładu próba zastąpienia topienia Marzanny (Mareny) zrzucaniem z wieży (ew. paleniem) Judasza, które jakże niedawno wzbudziła dyskusję w Polsce jako zachowania antysemickie. Głównym świętom katolickim jak Boże Narodzenie czy też Wielkanoc w Polsce towarzyszy jeden dzień wynikający z naszej słowiańskiej tradycji, jak Wigilia, która jest reminiscencją obchodzonego w okresie przesilenia zimowego święta poświęconego zmarłym. Co pod obrusem robi sianko? To reminiscencja święta poświęconego Welesowi. Czemu jemy potrawy z grzybów czy też maku? Mak i grzyby były produktami z których wołochowie (kapłani przedchrześcijańscy) stosowali do wprowadzania się w stan potrzebny do wróżenia. Ryby to stwory bliskie podziemiom, żyjące poniżej poziomu ziemi, gdzie przebywały duchy zmarłych.

Analogicznie drugi dzień Wielkanocy Śmigus Dyngus to reminiscencja święta Jarego obchodzonego w czasie wiosennej równonocy.

 

Tak więc o ile kapłani chrześcijańscy starali się przekonywać iż wiara w Jezusa jest tą wiarą prawdziwą, zaś wiara przedchrześcijańska wiarą zwodniczą, przez diabły podszeptywaną to jednak nie ogniem i mieczem a długotrwałą pracą naszych ojców w chrześcijan zmieniali. Jako Polacy możemy się poszczycić iż wojny religijne, które przetaczały się przez Europę na naszych ziemiach rozgrywały się w minimalnym stopniu, że na naszych ziemiach szukali schronienia wypędzani w czasie starć wynikających z różnicy poglądów religijnych. I to zarówno z zachodu Europy, jak Olendrzy*, Żydzi, jak też ze wschodu jak Starowiercy. Tolerancja religijna jest dorobkiem naszych Ojców, naszej kultury i tego dorobku zaprzepaścić nie możemy.

 

Dlatego też dziwią dzisiejsze podejścia niektórych katolików a nawet kapłanów, którzy jako ludzie światli nie powinni mieć z tym problemów. Ostatnią „wojnę o pietruszkę” katolicyzmu z rodzimowiercami mieliśmy w październiku roku 2013, gdy po trzech latach ekspozycji w schronisku PTTK zniknęła z niego replika rzeźby Świętowita. Neopoganie oskarżyli o sprawstwo tego czynu proboszcza pobliskiej parafii, czemu on zaprzeczył. W krótkim czasie doszło do podpalenia rzeźby Jezusa Frasobliwego stojącej na terenie parafii, czego sprawstwa zaprzeczyli neopoganie. Sprawców nie ustalono. Jest to coś zupełnie nie zrozumiałego, zaprzeczenie zarówno naszej tolerancji jak i dzisiejszej wiedzy. Ślęża to miejsce szczególne w Polsce, to miejsce kultu Celtów, Słowian i dziś katolicyzmu (przynajmniej miejsce odprawiania mszy w stojącym na tej górze kościółku) i miejsce to wymaga szacunku dla wierzeń wszystkich pokoleń mieszkańców naszej ziemi, którzy tworzyli naszą kulturę. Bo przecież jakim świadectwem 1000 lat chrystianizacji byłoby, gdyby dziś Kościół bał się powrotu wiar przedchrześcijańskich. Czyżbym się mylił?

cdn.

 

* Olendrzy, to wspólna nazwa stosowana w Polsce dla imigrantów, często uciekinierów przed wojnami religijnymi, osadzanych w Polsce na prawach stosowanych dla ludów fryzyjskich i neandertalskich. Ludzie ci przynieśli nam m.in. umiejętność osuszania terenów depresyjnych na Żuławach.

 

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 2.4 (głosów:10)

Komentarze

Kiedy w czasie egzorcyzmów Zły Duch zostaje przyciśnięty do muru - "is about to exit" -wtedy zaczyna wyrzucać z siebie całą frustrację.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1655957

Salut Tobie i twojemu koniowi. Krótki.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Nie musisz się uczyć na swoich!

#1656006

Plon ekumenicznej wizyty Dobro..Wolskiego i koleżanek ze strajku wściekłych macic w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na Saskiej Kępie przy ul.Ateńskiej 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1656094

tego typu wizyty wykraczają chyba poza ramy pokojowej demonstracji i podlegają ściganiu przez wymiar sprawiedliwości?

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Nie musisz się uczyć na swoich!

#1656098

O Polsce mówimy od czasów Chrobrego i ochrzczonego państwa. Wcześniejsze wierzenia nie były oczywiście wierzeniami i kulturą polską, bo być nie mogły. Gratuluję poziomu i absolutnie przypadkowego powtarzania tez z komentarza Niebieskiego.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1656010

ale pogaństwo zanika dopiero w wieku XVIII. To są ramy czasowe w jakich należy umieścić czas przechodzenia na ziemi dzisiejszej polski z wiar przedchrześcijańskich na chrześcijaństwo, Choć chrześcijaństwo wśród ludu zaczął wprowadzać Chrobry to jednak po reakcji pogańskiej praktycznie legło ono w gruzach. Ponowne jego wprowadzenie rozpoczął Kazimierz Odnowiciel już w oparciu o mnichów wywodzących się z ziem niemieckich. To był wielowiekowy proces. Proces przechodzenia z pogaństwa na chrześcijaństwo w polskim katolicyzmie i prawosławiu też różnił się. Polski katolicyzm kształtowała kultura Rzymu i katolicyzm niemiecki, zaś prawosławie kultura grecka (Konstantynopol). Wierzenia plemion słowiańskich też różniły się. Występowały różnice między pogaństwem plemion zachodniosłowiańskich i plemion nazwijmy umownie ruskich. Choć znów o Rusi możemy mówić dopiero od Ruryka. Nie ma precyzyjnego określenia stąd w tekście przyjąłem umownie nazwę kultury polskiej

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-5
#1656014

...przedchrześcijańskich wierzeń są praktykowane do dziś. Na przykład dłubanie w nosie. A jak człowiek długo praktykuje, to trudno się uwolnić od tego kultu boga Salno, którego prawdziwe imię ujawnia się ponoć dopiero, kiedy wielokrotnie wypowiada się Salno-Salno-Salno-Salno...

Zaiste ciekawe to i pouczające. Do czego to człowiek może się dokopać, gdy studiuje zagadnienia, których nie opisał nawet Wincenty K. Dłubek. Nawiet krwawe gody sa mozliwe. Strach pomysleć na jakie niebezpieczeństwa narażeni sa badacze.

Konkludując, podziwiam twój zapał. Uważaj na siebie.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Nie musisz się uczyć na swoich!

#1656046

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Rzeczywiście, w tych "zabobonnych" rytuałach przoduje partia, Przekręty i Szmal, przedstawiciel USA i Izraela na Polskę

Tak się zastanawiam z jakiej kultury do Polski przybyliście, którą cenicie, skoro w was tyle pogardy i buntu dla tego co jako Polacy/Słowianie do kultury nie tylko Europy ale również chrześcijaństwa wnieśliśmy. Nie może być to Rosja, bo oni z pewnością dla kultury Słowian szacunek powinni czuć. Porównać nasze zwyczaje z dłubaniem w nosie. Celujące. Może strzelam, ale wygląda mi iż tam wasze korzenie należy szukać.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-8

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1656053

A tego sqrwysyna znasz ?

 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1656055

Co wymagasz od cwaniaka bolszewickiego. Admin  NP mu zablokował na stałe Szperaczki i temu podobne bydło oraz kradzione IP ze Scierwoneonai mu się posrało. Myślał  bolszewik ,że nikt go nie wykapuje !!!!!

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Tezeusz

#1656059

z jakiej kultury się wywodzicie. Żydzi duży nacisk kładą na naukę dzieci, a wy chyba na oślej ławce talmud studiowaliście.

Chyba ostatni osioł wie, że jeśli jakiś przywódca przyjeżdża do danego kraju to prowadzi się go w jakieś miejsce szczególne dla danego narodu. U nas w Polsce takim miejscem jest Grób Nieznanego Żołnierza, w Izraelu Ściana Płaczu. 

Ale również:

Nawet tego nie wiedzieliście, a wy chcecie z Polakami o czymś rozmawiać? Do szkoły dzieciaki, na kursy uzupełniające braki w wiedzy bo nawet od "podstawówki +" pewne minimum wiedzy się wymaga.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-6

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1656063

Tusk oddal ci "mienie" na Saskiej?

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1656065

my Polacy rozmawiamy ze sobą. A co do szkoły to faktycznie - przydałaby ci się jakaś. "Uczelnia" w Szczytnie poparta kursem w Legionowie to stanowczo za mało, by dowiedzieć się czegokolwiek o nas. 

Ps. Agencik Oparenko pochwalił za tekst, który powstał dzięki twojej inspiracji, zaprzańcu? A to dopiero początek analizy. Z przerzutem do Kangurów. ;)

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1656068

Tusk ambasadorem Izraela na świecie

 

Wizyta premiera Donalda Tuska w Izraelu związana jest z wieloma obietnicami i deklaracjami. Żaden z dotychczasowych polskich rządów nie posunął się dotychczas tak daleko... Czy obietnice zostaną spełnione? Czy nasza miłość do Izraela zostanie odwzajemniona?

Tytuł dziennika YnetNews:
"Polski premier: zawsze wspieramy Izrael"

"Mamy wspólne cele, które będziemy realizować na polach bezpieczeństwa i globalnego porządku świata" - powiedział Tusk reporterom po spotkaniu z izraelskim premierem Ehudem Olmertem.

- Nie znajdziecie w UE bardziej rzetelnego rzecznika waszego bezpieczeństwa i sprawiedliwego ładu politycznego w tej części świata od polski. Jeśli czasem Izrael odnajduje jakieś niekonsekwencje w stanowisku Europy wobec konfliktów w tym regionie, to nie Polska jest źródłem tych kontrowersji - dodał.

Zwrot mienia

Jednym z wielu tematów, jakie Donald Tusk poruszył na spotkaniach, była kwestia reprywatyzacji mienia, które Żydzi pozostawili w Polsce bądź podczas wojny, bądź w latach następnych - zmuszani do tego przez władze PRL. - To będzie ustawa, która będzie obejmowała byłych lub obecnych obywateli polskich, którzy utracili swoje mienie - podkreślał Tusk, zapewniając, że jego rząd bardzo dużą uwagę przykłada do tej kwestii.

Polska uderzy na Iran?

"Polska wykaże determinację i upór w działaniach w walce z terroryzmem i arogancją poszczególnych sił" - powiedział Tusk na konferencji prasowej, odnosząc się do prezydenta Iranu, Mahmouda Ahmadinejada [1].

Polska "nie ma wątpliwości co do tego, że słowa Iranu uderzają w izraelskie prawo do miejsca w międzynarodowej społeczności" - dodał.

Dziadek powraca

Dziennik Arutz Sheva porusza zaś kwestię korzeni Donalda Tuska. W artykule czytamy, że dziadek Donalda Tuska był polskim Żydem, służącym w armii Hitlera.

"Moja kaszubska rodzina, tak jak Żydzi, byli ludźmi, którzy urodzili się i żyli na terenach przygranicznych gdzie byli podejrzanymi przez nazistów i komunistów za brak lojalności" - powiedział Tusk dziennikowi Hebrew.

http://hotnews.pl/artswiat-1263.html

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1656064

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Kto wprowadził zwyczaj świętowania Chanuki do pałacu Namiestnikowskiego, czyżby nie założyciel partii przedstawiciel Izraela na ziemie Polski? Nie wystarczała mu Wigilia, do naszych, przecież długich świąt musiał jeszcze Chanukę dołączyć.

Może jeszcze Id al-Adha, muzułmańskie święto ofiarowania wprowadzą. Muzułmanów w Polsce obecnie jest chyba więcej niż Żydów.  Jak ekumenizm to ekumenizm.

Dobre wina tylko na tęgie głowy, pustostany długo nie trzeźwieją.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-8

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1656080

twoj tate sowiecki kretynie,twoj tate

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1656082

i 7 listopada. Całą komendą łazili wtedy nawaleni jak stodoła po żniwach! ;)

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1
#1656193

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

to rocznica rewolucji październikowej która tak wiele rodowi Trojanowskich splendoru przyniosła. Wtedy chodziliście z pałami po ulicach odstawieni w mundury jak stróż do kościoła. Ostatecznie pierwszy ambasador Sowieckiej Rosji w USA w rodzie to nie byle co.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-7

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1656482

kogokolwiek poza sobą? Niepojęte.... ;)

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1656492

Wiele lat temu bloger Marek Kajdas pod jednym z twoich wpisów o Smoleńsku zadał ci dwa lub trzy pytania cytuję niezbyt precyzyjnie ale sens pamiętam:
Sąsiedzie,dlaczego twoje rodzeństwo (każde z nich) ma inne nazwiska i czy twój ojczym jest bratem sekretarza partii PZPR na Warszawskiej Woli.Było jeszcze jedno pytanie które brzmiało mniej więcej tak: kto tobie i ojczymowi w stanie wojennym zmasakrował twarz i nie było o ZOMO.

Komentarze skasowałeś.
Dlaczego?

Na koniec.Czy mógłbyś nekrofilu w przybliżeniu podać datę kiedy i kto mnie wyrzucli z szamba.Bo zrobił to nieprofesjonalnie i konto nadal aktywne

Źródło: https://niepoprawni.pl/blog/husky/ryszard-opara-cmentarna-hiena

©: autor tekstu w serwisie Niepoprawni.pl | Dziękujemy! :). <- Bądź uczciwy, nie kasuj informacji o źródle - blogerzy piszą za darmo, szanuj ich pracę.

 

 

 

 

//Sąsiedzie,dlaczego twoje rodzeństwo (każde z nich) ma inne nazwiska//

 

To nie były przypadkowe pytania.Słynny na neonie lordzik zapytał wprost Dobro..Wolskiego( Z.N) czy  to jego skurwienie ma po matce i dlaczego jego żona poszła w ślady teściowej.

Takich pytań i stwierdzeń było wiele choćby innego tuza @partyzant.Ale to na przyszłe notki o nim i jego rodzince bo mam tego coraz więcej.

Źródło: https://niepoprawni.pl/blog/husky/ryszard-opara-cmentarna-hiena

©: autor tekstu w serwisie Niepoprawni.pl | Dziękujemy! :). <- Bądź uczciwy, nie kasuj informacji o źródle - blogerzy piszą za darmo, szanuj ich pracę.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1656513

Bo trudno go nazwać renegatem. W skład Narodu Polskiego trudno go zaliczyć. Ale jakaś lojalność wobec Państwa, w którym żyje, winna go obowiązywać. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1656514

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

dla rewolucji sowieckiej bardzo zasłużony. Dziś ich potomkowie po ukończeniu kursów na "prawdziwego paliaka" trollują polskie portale, wyrzuceni dniami i nocami przy witrynie siedzą i swoje "analizy" tworzą, zgodnie z wytycznymi centrali.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-7

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1656529

z tobą polemizował, kałmucki durniu? ')

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1
#1656531

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

najmniejszych szans. Ani wiedzy, ani rozumu. Idź lepiej spać i wspominaj wielkie dzieła dla sowieckiej rewolucji jakie poczynili Trojanowscy.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-7

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1656536

 ocenianymi tekstami. Buahahahahhahahha ;)

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1656560

Zwyczaj zapalania chanuki w Pałacu Prezydenckim rozpoczął nie L. Kaczyński lecz Olek Kwaśniewski. A. Duda też mówi, że wprowadził ten zwyczaj Kaczyński, ale to nie jest prawdą.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1656518

2 lata temu pisalem o tym debilowi ale co debil to debil

Wiadomo czerwona sciera

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1656522

Możesz się przyglądać, możesz się uczyć poprawnej polszczyzny a nie tylko dialektu rynsztokowego, który z domu rodzinnego wyniosłeś, ale nie przeszkadzaj. Kultury zdobędziesz, to może Polacy pozwolą ci ze sobą rozmawiać. Na razie czas ci się kultury uczył. Bo jak sam widzisz co ci z tego wychodzi, poleziesz na polski portal i zaraz cię wyrzucą a potem skomlesz, że to nie ty, że to Krystian Rozmus, by tylko nie krzywdzili huskyego. Albo jak podziwiany przez ciebie bloger określą cię jako "kundla tresowanego przez Jarka".

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-6

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1656525

Więc skończ te facecje, bo rozmowa nam się nie klei. ;)

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1656530

Nie dość, że atlancik to fleja to jeszcze gównozjad

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1656541

w tej sprawie, bo pewnie dla kilku osób to temat może być ważny. Nie ma w internecie żadnych zdjęć, przynajmniej ja nie znalazłem prezentujących Kwaśniewskiego przy Chanuce. Pierwszym prezydentem którego zdjęcia są to Kaczyński. Ale nawet jeśli tak by było, to Kwaśniewski tę sprawę by ukrywał, zaś Kaczyński nie uważał nic w tym zdrożnego. Oficjalnie to robił, co dalej ciągnęli i Komorowski i Duda. Osobiście cenię ekumenizm, ostatecznie Jan Paweł II w mojej ocenie był pierwszym papieżem kładącym nacisk na ekumenizm, ale w Polsce mamy przedstawicieli kilku wiar, w tym bliskich katolicyzmowi jak prawosławie. Obie religie swe sakramenty uznają zaś oficjalnie dziś Żydów żyje w Polsce nie więcej niż np. wyznawców Mahometa. Albo uznajemy święta wszystkich religii, których mamy reprezentację w Polsce no. no powyżej 5000, bo wyznawców judaizmu jest z tego co czytałem ok. 7000 albo uznajmy, że jesteśmy katolikami i tylko święta tego wyznania oficjalnie obchodzimy z pełnym szacunkiem do pozostałych wyznań, to poszanowanie innych religii zawsze było naszą tradycją. 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-6

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1656523

dziurawa jest. Lepiej powiedz, ścierwoadminku, jakim cudem ś. p. Janusz Sanocki publikował u was (NEkroneon) leżąc w śpiączce farmakologicznej? To jakiś cud Oparenkowa? 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1656524

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

z tutejszego bagienka wylazł. Niestety, na tym portalu Polacy porozmawać nie mogą, bo zaraz coś się przypałęta.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-7

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1656526

Zastanów się, gdzie ty mordkę wpychasz, troliku? A sio na nekroneon, pogardzany przez Polaków!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2
#1656533

jest w ostatnim wywiadzie z W. Sumlińskim, który zamieściłem dwie godziny temu poniżej mojego wpisu pod tytułem:

Czy D. Tramp pozostanie prezydentem?

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1656527

jednocześnie gaworzysz z antypolskim ścierwem? Udajesz idiotę czy nie udajesz? 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3
#1656534

Dla mnie najważniejszym jest nie to za kogo ktoś mnie uważa, ale to kim jestem i nikt nie wie tego lepiej aniżeli ja sam. Nikt też nie ma prawa dyktować mi do kogo mam prawo się odzywać, a do kogo nie. Czy ty sam masz pewność, że nie "gaworzysz" z antypolakami? Mam wątpliwości i mógłbym wymienić co najmniej dwóch, ale nie będę tobie mówił z kim masz prawo gaworzyć, a z kim nie masz prawa, to twoja sprawa. Wyjeżdżanie zaś pod moim adresem z pytaniem, "Udajesz idiotę czy nie udajesz?" świadczy nie najlepiej o twojej kulturze. Dodam jeszcze, że mam na imię Roman, nie jakiś Romano, a na drugie Mieczysław gdyby to ciebie interesowało.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1656552

"gaworzyły" z okupantem lub też będącymi u niego na służbie renegatami. Chcesz poważania innych, szanuj się sam. I dokładnie raz jeszcze powtarzam - przymykanie oczu na antypolską działalność Radogosta Niebieskiego można rozpatrywać wyłącznie w tej kategorii, jaką zawiera moje pytanie. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1656557

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

to masz rację. Ledwie dwóch Polaków zacznie rozmowę, wymianę poglądów jak np. powyżej widoczna moja rozmowa z panem Romanem a zaraz pojawia się to "antypolskie..." w osobie Humpty Dumpty,  Husky, Ryanek... i bluzgami, pomówieniami, swoimi idiotyzmami nie podejmując żadnej poważnej dyskusji torpeduje jakąkolwiek dyskusję na portalu. Siedź ty sobie na swoim blogu, czytaj opiniotwórczy bo za taki się uznaje portal z którego teksty analizuje się na innych portalach i pisz swoje analizy. Nikt poza tymi, których określiłeś "antypolskim..." tego nie przeczyta ale tobie trochę adrenaliny zejdzie. Bo jeszcze nam na serduszko padniesz. 

Polacy to mądry naród, sami sobie potrafią dobrać z kim dyskutują, a was jak widać ze wszystkich polskich portali wyprosili.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-5

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1656568

Nekrofilu jeden. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1656584

sowieckiej rewolucji to pewnie w "pałacach dla ludu" po polsku stacjami metra zwanymi mieszkasz, ale w Polsce to my mieszkamy w domach. W budzie to tylko "huskie" mieszkają. Ale jak sam widzisz tak jesteś zaorany, że nic mądrego wymyślić nie potrafisz, bo chyba jeszcze z zalecenia naszego Pinokia nie skorzystałeś. On zaleca chlanie od 19:00 do 6:00 rano bez żadnych godzin dla seniorów np. około 1:00.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-4

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1656597

Tylko czekam jak zlamiesz Regulamin NP i wyjedziesz stąd trollu że Ścierwoneona. Obrażasz blogerów i Admina NP ale do czasu. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Tezeusz

#1656604

To, że istniał folklor, nie świadczy o tym, że zwyczaje a tym bardziej wierzenia Słowian są "polskie", co chcą wmówić tacy prostaccy rusyfikatorzy jak Niebieski. Oczywiście sugerując, że chrześcijaństwo było obce i wrogie, wbrew faktom bo przecież po przyjęciu stało się wiodącą kulturą i napędem cywilizacyjnym (to nie jakieś sławiany od plemiennych totemów dokonały postępu. chrześcijaństwo to nie tylko sprawa wierzeń czy nieistotnych ozdobników). Zresztą nazywanie zwyczajów polskimi tylko dlatego, że są w granicach państwa polskiego, wiedzie do innych sprzeczności- w Polsce istniał nie tylko słowiański etos, byli przedstawiciele innych ludów i państw. Kolejna wynikająca sprzeczność- to ówczesna Polska również ewangelizowała, podbijała, cywilizowała- szerząc chrześcijaństwo w kontrze do miejscowych wierzeń słowiańskich co było wówczas "kulturą polską"? Otóż chrześcijaństwo jako uznana religia władcy polskiego, występowanie przeciw było niemal zdradą. A późniejsze krucjaty? Tam kulturą polską też było chrześcijaństwo a nie lokalne wierzenia Prusów czy Bałtów. Słowiańskie wpływy kulturowe nie są więc kulturą polską, tylko lokalną, różną kulturą Polaków ale nie nowopowstałego państwa polskiego.

O reakcji pogańskiej to oczywiste bzdury, do których pałują się czerwoni i turbosie, zresztą takie argumenty działają w obie strony- otóż lud odrzucał dawnych bogów a tym bardziej i wcześniej nie musiał w nich wierzyć, religia kulturowo jest nieraz sposobem mówienia o świecie, kto tego nie wie, ten osioł i niech przerobi kwestię mitów a do tego mieszania się kultur jako normalnego zjawiska.

Nie było żadnego ponownej chrystianizacji, tylko był to proces, i nie było to w oparciu znów o wrogich zaborców niemieckich, co zawsze powtarzają szczujący komunistyczni słowianofile, bo 'Polska" szybko wykształciła własne kadry a po wtóre w przypadku: kultury, uniwersalistycznej religii, całego rozwoju to przecież nie ma znaczenia, tym bardziej że chodziło też o polityczną wspólnotę europejską. Chrystus też nie był Słowianinem i co z tego? To zresztą absurdalne lustrować bogów i ich kapłanów- to komuchy chciały kościoła narodowego tak jak cerkwi KGB. jaki miałby być kościół narodowy w wielokulturowym państwie, posklejanym z różnych plemion? ktoś by lustrował ich czystość rasową i prymat jednego plemienia? No nie. coś jak twoje pałowanie się do Połabian, którzy nie mają żadnego związku z Polską ale są wybrani tylko ze względu na kilka artykułów, bo są źródła. Owoce jednak były dobre- co złego w kapłaństwie niemieckim, czy ruskie lepsze? Już tam król dobrze wiedział, z kim się wiązać, jaką mieć korzyść i jak krótko trzymać swoich funkcyjnych. Przynosiło to korzyści, choćby ewangelizacja w państwie czy przyłączonym Pomorzu, umacniało tez struktury państwa dawało rozwój i znaczenie polityczne, więc zyskaliśmy bardziej. Czy więc dziwi, że jakieś słowiańskie bajdy okazały się mało istotne a często szkodliwe? Z Niemcami, wbrew pozorom, nie mieliśmy większych problemów i każdy historyk to przyzna ale komunistycznym popłuczynom nie przetłumaczysz. Przecież bywało, że i "Polacy" ingerowali w sprawy "Niemców", najeżdżali ich, ogrywali popieraniem pretendentów i wrogów itp. Nie wspominajac o wiekowej rywalizacji cesarstwa z papiestwem, co można było wykorzystać- u prostackich turbosiów to i tak tylko gadka o Niemcach jak z komuszych historyjek. Nie było tak, że biskupi byli wrogimi Niemcami, od początku mamy różne pochodzenie. Nie ma czegoś takiego, że byli źli Niemcy i pokojowi, szlachetni Słowianie- prawdziwa twarz tych "Słowian" z ich okrutnymi praktykami i wierzeniami jest odstręczająca ale tego oczywiście pseudobadacze nie powiedzą, że tęskno im do rządów siły, walenia w kakał, niewolnictwa, składania ofiar itp.- a to były rzeczy nieodłączne.

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1656413

szerzą tylko "prostaccy judaizatorzy" jak ty. Ja rozumiem, że historia Polski jest ci obca ale zaprzeczać reakcji pogańskiej? Tego nawet student z oślej ławki powinien się wstydzić. Reakcja pogańska opisana jest nie tylko przez Długosza ale też przez cudzoziemców. Obejmowała Wielkopolskę i Śląsk i na tych terenach chrześcijaństwo zostało wypalone do cna, Resztki uciekinierów ukryły się na Mazowszu i w Małopolsce, w której procesy chrystianizacji zaczęły się ok. roku 880. 

Różnica między chrześcijaństwem niemieckim a chrześcijaństwem Cyryla i Metodego była ogromna. Cyryl i Metody oparli chrystianizację na nauczaniu, na przetłumaczeniu i udostępnieniu Pism, Chrześcijaństwo niemieckie na strachu, ludzie Pism mieli nie rozumieć, rozumieli je tylko ci co poznali łacinę, dość trudny język a zapis nie uwzględniał ani odstępów międzywyrazowych ani znaków interpunkcyjnych. Spróbuj przeczytać nawet tekst polski bez spacji? Chrześcijaństwo jako religia wyrosła wśród ludów semickich całkowicie nie pasowało do kultury ludów Europy. Pierwszym, który dostosowywał tę religię do potrzeb ludów Europy był św. Paweł. Praktycznie twórca dzisiejszego chrześcijaństwa. Nowy testament to głównie teksty Pawła i jego uczniów. Chrześcijaństwo tworzone przez Żydów, Paweł był przecież Żydem nie zawierało niezbędnego dla ludów Europy pierwiastka żeńskiego, stąd pojawienie się kultu maryjnego, tak silnego w krajach słowiańskich.

Dziś niestety ludzie nie boją się judaistycznych metod, na których też oparli się bolszewicy strachem wymuszanie posłuchu. Dziś mamy badania, książki, filmy oparte o badania naukowe i tylko ludzie o poziomie "podstawówka +" mogą opowiadać takie judaistyczne historyjki jakie tu szerzysz. Zanim coś się na jakiś temat napisze warto trochę poczytać, by się nie ośmieszyć.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-6

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1656481

Rosja i Putin są celem każdego "patrioty" od Oparenkowa. I dlatego "polski" portalik musi tępić polskich patriotów. No a poza tym Zwiszak skończył studia, choć uczelnia, pod którą się podszywa, stanowczo temu przeczy. ;)

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1656494

odebrałeś na stróżówce koszar ZOMO oddział Gliwice. To, że jesteś ofermą i nie potrafiłeś sprawdzić dyplomu inżyniera a gdy go zobaczyłeś nic z tego nie zrozumiałeś to nie mój problem. Ty nawet nie wiesz, że ze względu na RODO żadna uczelnia nie poda ci absolwentów. Tak "prawniczku z dyplomem ze stróżówki" wywodzącym się z rodu zasłużonego dla Stalina. Pomówienia, trollowanie, kłamstwa to twoja domena. Zresztą moje kwalifikacje nie takie agenciki jak ty sprawdzają a ludzie poważni, międzynarodowe korporacje czyli ci z którymi współpracuję i na razie na brak pracy nie narzekam. No ale jakie ma to znaczenie w życiu blogerskim? Żadne. Ja dla Polski pracuję, a ty w swojej "jagiellońskiej budzie" czekasz na kolejnego przedsiębiorcę, którego ten antypolski rząd w problemy finansowe wprowadził, by mu "doradzać", a w konsekwencji do dalszej ruiny doprowadzić. A co może doradzić człowieczek, co znając uczelnię nie potrafił znaleźć jej absolwenta? :)

Różnica między nami jest taka, że ja publikuję na znaczących portalach polskich i moje teksty są tam promowane, a ty? Sam popatrz. Pozycja między 7000 a 8000 w rankingu portali polskich i polskojęzycznych 5-8 czytelników twoich wypocin. Tych dwóch plagiatorów w tym roku spektakularne wyloty z polskich portali zaliczyli. Ale czego może oczekiwać człowiek, co słabo posługuje się językiem polskim zaś "dialekt wozaków węgla" zna znakomicie. Sam popatrz, prawie nikt was nie pałuje, bo wszyscy traktują was ja na to zasłużyliście. Sami sobie oceny wystawiacie, bo inaczej ego by ucierpiało. Kiedyś pewien Szkot powiedział mi takie zdanie. Jeśli Wielką Brytanię uznać za pałac, to przedmieścia Londynu można uznać za pałacową kloakę. Najtańsze domy do wynajęcia, ludzie utrzymujący się za 100-200 Ł na tydzień. Tam swój azyl znalazł jeden z przynogawkowych, co ze Szmulek ród swój wiedzie.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-6

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1656505

Opara to stary agent, który na starość ocipiał zupełnie i ma do pomocy takich idiotów, jak ty. Kretynie, miesiąc temu twierdziłeś, że idiotka z Czechowic (jeszcze, spadkobiercy jej siostry robią wszystko, by wywalić rodzeństwo z domu, skoro nie chcą płacić za media) uzyskała ponoć moje dane osobowe z prokuratury w Szczecinku, choć nawet nie mam pojęcia, gdzie to miasteczko jest położone. Wtedy nie było RODO? Rodo dotyczy tylko Czarusia? 

I przypominam - każdy przedsiębiorca ma prawo sprawdzić, czy dyplom okazywany przez starającego się o pracę jest prawdziwy. A ty dyplomu nie masz. I tyle w temacie, lewacki oszołomie. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1656509

A twoje gówno na którym aktualnie jest miejscu

Ponoć było na 3 tysięcznym z 2 milionami odsłon

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1656510

.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1656512

Krótki bilans "działalności" duetu chazarsko-sowieckiego(Dobrowolski & Ruszkiewicz) w ostatnim czasie na Szambie 24.ru

1.Facebook - blokada konta.Powód.Sztuczne nabijanie odsłon,zawirusowane linki do sowieckich stron,fake newsy
2.Google - Odmowa płatności za reklamy.Powód.Sztuczne nabijanie odsłon.
3.SimilarWeb- weryfikacja odsłon,sztuczne nabijanie,kłamstwa w raportach właściciela.Spadek o 2 tys miejsc i to nie 
   koniec.

4.Kolejne dwa śledztwa w prokuraturze W-wa Śródmieście.
5.Trzy osobne śledztwa w IPN
6.Sprawa w toku na wniosek  Rzecznika Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
CDN.

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1656517

I Jaruś, i Czaruś. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1656521

już sobie trzepiesz pod komunistyczną historyjkę, jak to uciśniony lud walczył rewolucyjnie z reakcyjnymi zabobonami burżuazji?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Reakcja_poga%C5%84ska#Reakcje_poga%C5%84skie_%E2%80%93_kontrowersje_wok%C3%B3%C5%82_terminu

chrześcijaństwo zostało wypalone do cna

naprawdę?

Z zachowanych przekazów wynika, że w 1038 roku, kiedy Czesi wkraczali do ogarniętej zamieszkami Polski, zastali nienaruszone świątynie w Krakowie, Gnieźnie i w innych miastach. Nic nie wskazywało, że doszło w Polsce do odrodzenia pogaństwa[8]. Być może ówcześni kronikarze nazywali powstańców poganami, by zdyskredytować ich w oczach chrześcijańskiej opinii publicznej.

(wiki)

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1656573

komunistyczne bajki o dobrych sławianach i złych niemcach

w razie, gdyby ktoś nie złapał się na dobrych panslawistycznych pogan i złych chrześicjan niemców, to trafia na kolejną bajeczkę, czyli dobrych słowiańskich chrześcijan i złych wysłannikach rzymu, którzy nawet- o zgrozo- uczyli pisma i znali łacinę, zamiast słowiańskich nacięć na kijku czy podobnie zaawansowanych wynalazkach

 

Cyryl i Metody oparli chrystianizację na nauczaniu, na przetłumaczeniu i udostępnieniu Pism, Chrześcijaństwo niemieckie na strachu, ludzie Pism mieli nie rozumieć, rozumieli je tylko ci co poznali łacinę,

prostacki nieuku, czerwony kłamco.

jak wyglądał chrzest i ewangelizacja w misjach po chrzcie Polski? były to pogadanki lokalne a nie pokazywanie łaciny w księgach gdzieś na zapadłych wioskach, gdzie ludzie nawet nie wiedzieli o myciu rąk a przed snem pakowali palec w dupę, by odstraszyć zmory. to wasze fanatyczne, sekciarskie bajki o tym, że gdzies u możnych mamrotano po łacinie, czego nikt nie rozumiał. tyle, że pewne nakazy stawały się prawem, np. zachowanie postu, musiały być więc tłumaczone i egzekwowane. nie ma zresztą konfliktu między jednym a drugim, jest jedno chrześcijaństwo, germańscy mnisi uczyli dokłądnie tego samego, co posłani przez Rzym i co Cyryl z Metodym- ta dwójka raczej nie nawracała całej 'Polski", trafili tylko na Morawy a i to z przygodami.

 a kim byli biskupi i czy to jakieś złowrogie niemce ze złowrogą łaciną

https://poloniaviva.eu/index.php/pl/4-historia/artyku/336-o-pocztkach-chrzecijastwa-w-polsce-i-kontaktach-polsko-niemieckich

swoją drogą znów sam się podkładasz, skoro stworzyli pismo i alfabet to już samo to wskazuje, jak zaawansowani byli ci twoi słowianie. co to ma wspólnego z Polską, znów nie wiadomo zwł. że dopiero wieki później głagolica trafiła do Pragi, tak? co to ma wiec wspólnego z ewangelizacją Polski po chrzcie? No nic, bo ta była robiona przez innych niż jacyś mnisi z głagolicą a tym bardziej cyryl i metody.

po staremu pitolisz swoje w kółko a wyjaśniony zasypiesz kolejnymi bzdurami bez związku bo chodzi tylko o sektę prorosyjskich turbosłowian

 

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1656576

Chrześcijaństwo jako religia wyrosła wśród ludów semickich całkowicie nie pasowało do kultury ludów Europy. Pierwszym, który dostosowywał tę religię do potrzeb ludów Europy był św. Paweł. Praktycznie twórca dzisiejszego chrześcijaństwa. Nowy testament to głównie teksty Pawła i jego uczniów. Chrześcijaństwo tworzone przez Żydów, Paweł był przecież Żydem nie zawierało niezbędnego dla ludów Europy pierwiastka żeńskiego, stąd pojawienie się kultu maryjnego, tak silnego w krajach słowiańskich.

to jakiś dogmat, że przejęte idee z innych ludów nie pasują innym, bo tak i koniec? czyli cała spuścizna antyku nie pasuje innym ludom, tak? sławianom też? dwupolówka tez im nie pasowała, choć byli za głupi, by sami rozwijać rolnictwo? idee i innowacje innych a w szczególności religia tak nie pasują, dlatego są łatwo przejmowane, władcy ale i lud wręcz sami o to proszą. ale koniecznie musisz wpierać swoją ruską bajeczkę. czy w ogóle wiesz, czym są ludy semickie i że wśród nich jak najbardziej istnieje "pierwiastek żeński"? Tak trudno precyzyjnie napisać, że chodzi o kulturę judaizmu a dokładniej ówczesną religię okupowanego Izraela?
 

Pierwszym, który dostosowywał tę religię do potrzeb ludów Europy był św. Paweł.

a konkretnie? w jaki dokładnie sposób dostosował do przykładowo, ludów celtyckich, pragermańskich? tak to jest, jak pitolisz swoje głupie ogólniki z mądrą miną ale jak przychodzi do wyjaśnienia, konkretów to już okazują się wierutnymi bzdurami wyssanymi z różkiewicza. no dajesz, w jaki konkretnie sposób św. Paweł dostosował religię specjalnie dla Gotów i Wandalów?

przed chwilą napisałeś, że chrześcijaństwo nie pasowało Europie a teraz, że jednak pasowało, bo dostosowano. a przecież była to dokładnie ta sama nauka, tyle że zniesiono rytualne zwyczaje dla pogan, rytualne a nie dogmatyczne, czyli trzeciorzędne. co za kretynizm.

masz w ogóle pojęcie, że zanim "dostosowano" to istniały już gminy chrześcijańskie? Św. Paweł miał do kogo jeździć, od jego nawrócenia do sporu o wymogi wśród poganochrześcijan minęło kilkanaście lat (50-36). Poza tym,- jakie ludy Europy? to tylko im coś dedykowano? Egipt i Syria to też "ludy Europy"? To nawet nie wiesz, nieuku, że gminy chrześcijańskie powstawały również poza Europą?

 

św. Paweł. Praktycznie twórca dzisiejszego chrześcijaństwa

 a teoretycznie? puknij się w łeb.

nawet chcąc zdyskredytować religię i ukazać jej ludzkie korzenie, nie można być aż tak głupim, po pierwsze negując jej pochodzenie a po wtóre bredząc o dzisiejszym chrześcijaństwie. Św. Paweł stworzył protestantyzm? A dogmaty katolickie? A co z papieżami i soborami? dzisiejszy episkopat polski też stworzył? O. Rydzyka, ks. Natanka i lefebrystów to pewnie też, co? tak się kończą bajki czerwonych ateuszy- nieuków, pitolą swoje ogólniki a nawet nie widzą, jak są absurdalne.

 

Nowy testament to głównie teksty Pawła i jego uczniów. Chrześcijaństwo tworzone przez Żydów, Paweł był przecież Żydem nie zawierało niezbędnego dla ludów Europy pierwiastka żeńskiego, stąd pojawienie się kultu maryjnego

No to jak, Św. Paweł "dostosował" dla ludów Europy ale tu się okazuje że jednak nie, bo był Żydem xD

Nowy testament to głównie teksty Pawła i jego uczniów

To ewangelista Łukasz był związany ze św. Pawłem ale czy to ma znaczyć, że Św. Paweł stworzył chrześcijaństwo? Słaby argument, zresztą widać choćby po różnicach w ewangeliach, Ew Łk akurat nie idzie ślepo za poglądami wyróżniającymi św. Pawła.

Ewangelista Marek, mimo że towarzyszył św. Pawłowi, nie był jego padawanem, był apostołem wybranym i posłanych przez JCH, twierdzi się, że spisywał nauki św. Piotra. a więc był apostołem, zanim trafił na św. Pawła, zapewne towarzyszył samemu JCH a spisywał ewangelię raczej w Rzymie a nie pod dyktando św. Pawła czy jakoś. Uczniem, baranie, był Chrystusa, bo na tym to polegało.

Ewangelista Mateusz, ten celnik, jakoś też był uczniem Chrystusa, swoją droga wbrew obiegowej opinii pisał nie tylko do Żydów ale takie czerwone zawisze i tak wiedzą swoje, że dopiero św. Paweł- tłumaczyłem wielokrotnie, pacanie, że choćby 72 było posłanych do pogan i że wiara była również dla wykluczanych.

swoją droga, zwalczasz idee katolickiej hierarchii ale jak tylko pasuje, to chętnie wykażesz, że każdy apostoł miał tam swoich uczniów, tak jakby to miało znaczenie na miarę nowego nurtu czy szkoły.

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1656585

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Naprawdę aż takie braki w wiedzy masz? Potomkowie Abrahama byli ludem stepowym dość późno osiadłym na ziemi o kulturze wykazującej cechy ludu pasterskiego.  Jezus wywodził się z rodu Dawida. Ludy pasterskie cechują się silnym patriarchatem, my jako lud rolniczy, sam fakt, że długo dla Polaków ziemia była wartością, zaś miasta zasiedlała ludność przybyła i biedota, co ziemi nie miała o tym świadczy, gdzie występuje równowaga między pierwiastkiem żeńskim i męskim. 

Policz sobie ile pism NT wychodzi spod ręki Pawła, który nigdy nauk Jezusa nie słuchał a ile przypisywanych jest rzeczywistym uczniom Jezusa to nie będziesz tu banialuk opowiadał. Łukasz był uczniem, przyjacielem i Pawła, zaś jego Dzieje Apostolskie dotyczą w rozwoju gmin tworzonych z ludzi nawracających się z pogaństwa. O życiu Nazarejczyków, czyli uczniów Jezusa tworzących sektę w Judaizmie dosłownie kilka zdań napisano i to większości w związku z pobytami tam Pawła.

Paweł dostosował judaistyczne chrześcijaństwo do warunków akceptowalnych dla ludów Morza Śródziemnego m.in rezygnacja z obrzezania, koszerności posiłków, co było niezbędne w warunkach ograniczonego dostępu do wody zaś dla Greków i Rzymian zupełnie niezrozumiałe. Tak, gminy chrześcijańskie w Antiochii i innych miastach greckich to była nowa szkoła, oczywiście nie tylko Paweł ją tworzył ale wielu innych Żydów tam mieszkających. A potem rozwijały następne pokolenia. Przecież nie wszystkie pisma uznawane za Pawła wyszły spod jego ręki, za listy Piotra uznaje się bezsprzecznie tylko pierwszy, autorstwo drugiego jest już mocno wątpliwe to też elementarz biblistyki.

Wszystkiego najlepszego w nowym roku, trochę wiedzy o chrześcijaństwie i pogoń te swoje "czerwone wszy" co jak widać ciebie obsiadły.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-5

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1656603

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Choćby stosowanie takich określeń dowodzi, że o chrześcijaństwie i jego etyce nie masz pojęcia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-5

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1656605

nagonka na Polskę w imię putinowskich interesów, szerzenie kłamstw, wyzywanie innych, używanie kont osób zmarłych... W życiu prywatnym zaś bycie takim bydlakiem wobec żony i własnych dzieci, że aż ta musiała szukać pomocy w opiece społecznej, co na szczęście zakończyło się rozwodem. Ty masz czelność powoływać się na etykę? Jakąkolwiek? Husky jest za delikatny wobec ciebie. Powinien użyć takich słów, jakie używa twój obecny partner życiowy, gdy grasował tu jako szperaczka i tym podobne śmieci. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1656607

Miejmy nadzieję że wkrótce Dobrowolski spotka się z Prokuratorem. Jego pełne dane są tam znane. Znane rowniez sa fakty antypolskiej jego działalnośći i obrazę Premiera RP.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Tezeusz

#1656609

łatwo przewidzieć koniec. 6 tygodni obserwacji w zakładzie psychiatrycznym i stwierdzenie niepoczytalności. To zresztą typowe dla ludzi z polskojęzycznego portaliku. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1656612