Banderowcy czy Ukraińcy?

Obrazek użytkownika Radogost
Historia

Czytając portal niepoprawni.pl zauważyłem, że rozgorzała tu dyskusja o „banderowcach” i o Ukraińcach. Możliwe, że taka dyskusja jest nam potrzebna, bo czy należy budować mury między sąsiadami?

Bezwzględnie, bo co było złe należy potępić, a idee Stephana Bandery i jego współpracowników wyzwoliły działania nieludzkie, których w kategoriach człowieczeństwa nie da się ująć. Czym wtedy był „polski orzeł”? To dziecko rzucone na sztachety płotu, przebijane kawałkiem drewna, w ostatnich odruchach cierpienia i życia machające rączkami i nóżkami. To ciało kobiety, zbrukanej, przecięte piłą do drewna. To spalone kościoły z ludźmi w środku? Dziś trwa dyskusja nad Jedwabnem i ofiarami tej zbrodni, nad tym, czy szacunek dla zmarłych będzie większy, gdy pozostawimy ich ciała ziemi, czy też, gdy zbrodnię tę do końca wyjaśnimy i palcem wskażemy zbrodniarzy?

Tam takie zbrodnie były znacznie częstsze. Palono żywcem ludzi chroniących się w kościołach. Wybaczyć? Nie, póki wychwalający „patriotyczną” z punktu widzenia Ukrainy działalność Bandery nie pojmą iż jego idee przyniosły zbrodniczy owoc. Ale czy zapiec się w naszym poczuciu bólu? Znowu nie. Bo należy docenić inne ofiary, rodziny Polsko Ukraińskie, które przez banderowców traktowane były jako godne śmierci. Należy docenić tych Ukraińców/Ukrainki, co niosły Polakom informacje a za to poniosły „najwyższą ofiarę”, śmierć z rąk banderowców. Zanim chwycisz kamień, by ukamienować kogoś, poczytaj wspomnienia tych co uratowali się z tego ognia nienawiści.

Zbrodnia na Wołyniu, na Podolu powinna być traktowana jako negatywny „dorobek ludzkości”, który może dobro ludziom przynieść. Może dziwnie to zabrzmi w uszach wielu, ale to dorobek wiedzy i doświadczenia, a także pamięć ofiar, gdy na poświęceniu przez ich życia pokażemy światu czym grozi nacjonalizm, w dowolnej formie. Może na tym przykładzie uda się pokazać iż ci, co budują swoją pozycję polityczną na dzielenia ludzi na tych dobrych i złych, stosując wskazania etniczne, to zwykli zbrodniarze. Bo przecież tam na równi, a może nawet znacznie mocniej zabijani byli ci, co próbowali łączyć te dwa narody Polaków i Rusinów tworzących tożsamość narodu ukraińskiego.

Bohaterkami były te dziewczyny ukraińskie, co z polskimi chłopcami chciały swoją przyszłość budować i ci polscy chłopcy, co zakochani w ukraińskich dziewczynach z nimi chcieli przyszłe pokolenia, żyjące w pokoju, wychować. Bo przecież, gdy mama z jednego narodu, a tata z drugiego, to nie dasz się ponieść idiotyzmowi wojen etnicznych w imię „lepszego narodu”? A jeszcze bardziej bohaterami byli ci, co wiedząc iż ich polskim sąsiadom grozi niebezpieczeństwo podejmowali ryzyko powiadomienia ich o tym ponosząc ryzyko najwyższej „kary” za swe człowieczeństwo. Tych ludzi należy docenić i to nie pomnikiem, nie słowem wygłaszanym z mównicy przez szukającego elektoratu polityka a zwykłym gestem pojednania. Ale równocześnie należy bezwzględnie potępić tych, co na zbrodniach banderowców patriotyzm ukraiński, podstawy swego państwa chcą budować.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.6 (głosów:14)

Komentarze

Napisał Pan mądry tekst, z którym się identyfikuję i oceniam na 5*.

Dziękuję i pozdrawiam,

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-4

AgnieszkaS

#1634035

Serwus Radogost. Dzięki za ten ważny wpis. Dałem najwyższą notę, bo generalnie trzeba sią zgodzić z tym co napisałeś. Tekst jest napisany w duchu umiarkowanym. Może nie masz wiedzy specjalistycznej ale generalnie dobrze czujesz. W wielkim skrócie myślowym, my Kresowianie wołamy o pamięć, nie o zemstę, wołamy z mocą o prawdę i sprawiedliwość. Zatem nie tylko o godne upamiętnienie Męczenników Wołynia i Kresów ale i o zaprzestanie szatańskiego gloryfikowania podłych zbrodniarzy z OUN-UPA na współczesnej Ukrainie i tu na naszym portalu. Na to nie ma i nie będzie zgody! Zapraszam niniejszym Ciebie do śmiałego, mężnego zadeklarowania potępienia gloryfikowania OUN-UPA na współczesnej Ukrainie i przez Cerkiew grecko-katolicką na czele z jej zwierzchnikiem abp Światosławem Szewczukiem ze Lwowa. Z Panem Bogiem Sławomir Tomasz Roch

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-4

Sławomir Tomasz Roch

#1634036

w mieszanym małżeństwie była zmuszana do zamordowania swojej żony i dzieci, jeżeli odmawiali ginęli z nimi w męczarniach. Tego nie można pojąć naszym polskim rozumem, tak jak i tego, że ich "duchowni" święcili rezunom narzędzia zbrodni i tortur, siekiery, piły, widły, noże itd. Nie wiem jednak jak tu budować wspólną dobrosąsiedzką przyszłość, gdy Polacy we Lwowie nie są pewni jutra, gdy boją się mówić po polsku w miejscach publicznych.

Polakom zabierają polskie kościoły, drukują mapy Ukrainy na których nawet Kraków jest w ich granicach, a lwy na cmentarzu Polskich Orląt obudowują płytami paździerzowymi. Chyba wszyscy pamiętają niedawny, ukraiński gest "przyjaźni i pojednania" tuż przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy to nie wpuścili transportu z darami świątecznymi dla naszych rodaków. Uważali chyba, że warszawski rząd za mało dał im wsparcia w gotówce, jak i tego politycznego na zachodzie Europy.

O ich "przyjaznych gestach wdzięczności" możnaby jeszcze długo pisać, tak jak o ich przemycaniu broni do Polski i knowaniach z Niemcami. Polaków nienawidzą bardziej od Rosjan z którymi prowadzą wojnę, co prawda jakąś dziwną, ale wojnę. Co to za wojna, gdy handel między Rosją a Ukrainą trwa nieprzerwanie, a ukraińscy oligarchowie mają swoje fabryki w Rosji, natomiast młodzi Ukraińcy zamiast bronić swego państwa uciekają do Polski. Na froncie trzeba się jednak wykazać odwagą, tam nie walczy się z bezbronnymi kobietami i dziećmi. Oczywiście należy nie zapominać o tych Ukraińcach, którzy nieśli Polakom pomoc i ostrzegali przed zagrożeniem.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1634072

I to jest najlepszy pokaz obecnej ukrainy i ukraińców (w większości banderowców), którzy nie gloryfikują u siebie tych bohaterów co zostali zamordowani przez banderowców za to, że nie chcieli zabijać swoich polskich rodzin - tylko obecnie na ukrainie gloryfikuje sie właśnie tych zbrodniarzy banderowców, którzy tych bohaterów ukraińskich (nie mówiac o Polakach) mordowali. TO POKAZUJE NAJLEPIEJ, ŻE OBECNA UKRAINA TO W WIĘKSZOSCI BANDEROWCY, KTÓRYM NIE POWINNIŚMY RĘKI PODAWAĆ NIE MÓWIAC JUŻ O DAWANIU IM KASY ALBO WPUSZCZANIU MILIONAMI DO POLSKI - A PiS NIESTETY WŁAŚNIE TYCH BANDEROWCÓW WSPIERA I TO Z NASZYCH PODATKÓW I PRZECIW POLAKOM

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-3
#1634085

To zdjęcie szanowny autorze nie ma nic wspólnego z banderowcami

Za reszte tekstu same plusy

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1634104

o ile mnie pamięć nie myli dzieci chorej psychicznie Cyganki, która w ten sposób je zamordowała. Za tekst dałem "+5".

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1634113

Owszem, to jest tzw. "wianuszek" jaki banderowcy lubieli robić z polskich dzieci. I choc faktycznie to zdjęcie jest z innej kompletnie sytuacji, to jednak jest ono jak najbardziej adekwatne do banderowców, bo oni także podobne rzeczy robili (czasem na płotach, a czasem - jak tu - na drzewach).

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1634146