Łężyca 2020 - obchody pamięci kresowej.

Obrazek użytkownika Piotr Szelągowski
Kraj

Jak co roku, w zeszłym tygodniu w Łężycy - obecnie Zielona Góra (część, wcielona przewagą niecałych 900 głosów), której mieszkańcy w większości są pochodzenia kresowego. Utworzyli oni swoisty Park Pamięci. Pod  tym sanktuarium kresowym odbyły się uroczystości poświęcone pamięci pomordowanych przez OUN-UPA. Poniżej link do wpisu na moim blogu z dużą ilością fotografii.

Łężyca 2020

I krótki filmik zrealizowany przez Prawy Poznań:

 

Link bezpośredni do filmiku:

https://youtu.be/PEucuOysLwQ

 

Pamięć historyczna to najważniejsza sprawa jaką mamy obowiązek propagować. Bez niej w przyszłości naszym dzieciom wmówią wszystko też i być może też że Polska jest wszystkiemu winna. Stanie się to jednak tylko wtedy gdy wymażemy z naszej pamięci fakty historyczne. Nie przekażemy ich naszym potomkom.

Dlatego działajmy; propagujmy, mówmy naszym dzieciom, wnukom o tym co się wydarzyło w przeszłości.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:13)

Komentarze

Ciekawy materiał. Ciekawy fakty historyczne, warto o tym wiedzieć.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Tezeusz

#1647910

którego autorem jest prof. Andrzej Pityński dalej jest za płotem jakiejś starej hali fabrycznej, ukraiński ambasador dołącza do podpisujących antypolską deklarację, ukraińcy panoszą się jak gdyby byli u siebie, prezydent pozdrawia ich okrzykiem morderców, a rząd likwiduje polską wieś i Polskę. Doczekaliśmy się ciekawych czasów.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1647928

Historia to pamięć i groby...budujące, że są takie środowiska i osoby...

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1647930

Za czasów PRL jako godząca w przyjaźń z "bratnimi narodami" godząca ukrywana. Dziś też w ramach polityki przebić się nie potrafi. Nie ma dziś woli politycznej, by nad ofiarami tych zbrodni się pochylić, By ich cierpienia modlitwą uczcić. 

Znam autorze twoją walkę o tę pamięć, pamięć, którą choćby na Interii360 próbowałeś przywracać. 

No ale cóż, za rządów PO-PSL nie mieliście posłuchu, za rządów PiS macie:

Pamięć o tych ludziach wadzi dzisiejszym politykom, bez względu na opcję, w prowadzeniu ich "wojenek". O Polakach, co ginęli, bo byli Polakami, ale przecież też o Ukraińcach, co się z Polakami w związki małżeńskie związali, albo z czystej sąsiedzkiej przyjaźni chcieli przed bestialstwem ich uchronić. 

http://www.nawolyniu.pl/sprawiedliwi/sprawiedliwi.pdf

Cześć ich pamięci.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1

Państwo teoretyczne już było, dziś mamy państwo z tektury oparte na kłamstwach i pogardzie dla Polaków. Czas na pozytywizm, na pracę u podstaw, by śmiechem pognać uzurpatorów.

#1647938

Odpowiedziałem poniżej w komentarzu. Warto poczytać. Tutaj tylko nadmienię: wielu z członków tej partii walczy o pamięć kresową, niestety, są to nie "grube ryby" tylko ideowcy, patrioci i miłośnicy Kresów. Nie można uogólniać. Przez wiele lat przyglądania się wszystkim polskim formacjom politycznym naliczyłem (z grubsza) najwięcej ich w PiS-ie. Wiec cóż pozostało? Jak to powiedział ojciec Ireny Sendlerowej: "Nie ma złych narodów, są źli ludzie" - parafrazując: "nie ma tylko złych ludzi w partiach, są za to źli doradcy partyjni, którzy wykonują brudną robotę wrogą Ojczyźnie". A to że na to pozwalamy...Widocznie za słabi jako patrioci i Polacy jesteśmy. Warto nie tylko pisać, ale próbować działać- odwiedzać lokale partyjne, biura posłów i "męczyć" (dosłownie) ich, tłumaczyć znaczenie polityki historycznej, organizować pikiety, zasypywać pismami. WYMAGAĆ.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1
#1647992

....prawdziwych relacji opowiedzianych przez naocznych świadków Rzezi Wołyńskiej. Relacji z uroczystości, jak ta także właśnie. Wrzucajmy je potem do sieci, na youtuba, byśmy wszyscy mogli je zobaczyć, posłuchać, udostępniać dalej. Piotrze Szelągowski wielkie dzięki za tę piękną relację z tych kresowych uroczystości w Łężycy 2020. Dobrze że tam byłeś i jeszcze lepiej, iż dzielisz się z nami teraz tym świadectwem bowiem wielu z nas b. chciałoby tam być, lecz życie niesie ze sobą pewne uwarunkowania, obowiązki, okoliczności, niestety nie zawsze zupełnie zależne od nas samych. A jednak zawsze znajdzie się ktoś z nas niepoprawnych, kto stanie tu czy tam na wysokości zadania, tym razem byłeś to Ty Piotrze. Raz jeszcze wielkie dzięki. Tak trzymaj! Nota naturalnie najwyższa. Pozdrawiam b. serdecznie STRoch

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1647952

Problem jest taki, że wielu z pośród nas - patriotów, Polaków nie garnie się do polityki a powinni. Dlatego rządzą nami miernoty ulegające wpływom różnych sił politycznych z poza Polski. I milczą - na ten i zapewne też i inne tematy. Albo co gorsza przymilają się wrogom Polski. Piszę to po to abyście w końcu zrozumieli że trzeba działać - ale nie tak obłudnie jak np Konfederacja - dużo mówią nic nie robią, Przez 10 lat nie widziałem Bosaka ani razu pod pomnikiem w Łężycy (babcia jego mieszkała w Zielonej Górze i z pochodzenie była Kresowianką). Ale na jego ustach co jakiś czas pojawia się słowo Kresy, Kresowianie itp...Oczywiście powiecie a PiS to co? Owszem - góra PiS-u ślepa, szczególnie parę osób, ale sam Prezes chyba nie zdaje sobie z tego sprawy. Co do niego nie mam wątpliwości, że jest po właściwej stronie w tej kwestii - a co lub kto go blokuje? Nie wiem. Za to z kolei na "dołach" jest wielka pomoc. To dzięki wielu różnym członkom czy sympatykom tej partii zorganizowałem dziesiątki spotkań kresowych (jak nie setki - nie liczyłem, przepraszam). To radni w klubach PiS pomagali mi i pomagają rozdawać ulotki w Poznaniu w kolejne rocznice 11 lipca. Patrioci, "wrażliwcy". Oddani sprawie. Do tej pory żaden konfederat, narodowiec nie pojawił się na takiej akcji. Ba, żeby chociaż - ale nie; nawet swojej nie zorganizowali - bo po co... Za to usłyszałem od jednego z ich sympatyków głosującego na Bosaka (co zresztą było obiektem wielkiego sporu między nim a mną) - cytuję: " w d. mam kresy". Abstrahując od tego że i rodzinnie ma konotacje świadczy to tylko o jednym -nieznajomości i nierozumieniu tematu, jakim jest on ważnym - tak jak napisałem powyżej: PAMIĘĆ naszej historii., Konfederaci (byli korwinowcy, narodowcy, upr-owcy -poza nielicznymi wyjątkami są butni, zarozumiali i jak to się mówi "pojedli wszystkie rozumy". Wielu z nich tego nie pojmuje, koncentrując się na zaledwie fragmentach działań - nie rozumiejąc powiązań jakie ma pamięć historyczna z całą resztą. "Naród bez historii przestaje być narodem" - dodam: bez CAŁEJ historii - a nie wybiórczo traktowanej - tylko powstania, tylko kampania wrześniowa - z całym szacunkiem dla jej ofiar, czy... tylko Westerplatte itp...

.. brak w tym widzeniu chociażby Przebraża - który moim zdaniem przebija słynną składnicę w Gdańsku 100-krotnie. To historia Przebraża powinna być epopeją dla wszystkich Polaków przez lata po odzyskaniu prawdziwej niepodległości w 1989 roku, tym bardziej że była zwycięska i uratowała kilkanaście tysięcy Polaków. Budujmy taką siłę naszego narodu. Ale też nie bójmy się i postarajmy się - wejść na miejsca tych, którzy nie umieją uszanować tej pamięci a powinni: ponieważ reprezentują (ponoć) nasz naród. Dziękuję i pozdrawiam.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1647989