Philarguria

Obrazek użytkownika Nathanel
Blog

Philarguria (czyt. filarguria). Ciekaw jestem jak wiele osób zna to greckie słowo i ilu spośród nich wie jakie jest jego podstawowe znaczenie. Równoważnikiem dla tego słowa jest inne, łacińskie."avaritia".

Jeden z bohaterów filmu "Moje wielkie greckie wesele" mawiał " pokaż mi słowo, jakiekolwiek słowo aja ci udowodnię że to słowo ma pochodzenie greckie. Słowo "Φιλαργυρία" jest oczywiście greckie a jego rdzeń " FILAR' jest bardziej znane niż ono całe i niestety kojarzy się źle. Szczególnie emerytom których przyszłość miała być oparta na trzech filarach.

Teraz premier kolejnego rządu mówi o tym że przyszłość już nie tylko emerytów ale wszystkich Polaków na być oparta już nie na trzech a na pięciu filarach. Fundamentem pod te filary ma być Krajowy Plan Odbudowy. To budujące. Tyle tylko że jak nas informuje pan Premier (informuje gdyż nikogo o opinię nie pyta) że jednym ż pierwszych celów  może być sfinansowanie budowy fabryki szczepionek to nasuwa się pytanie jaką przyszłość zaplanowali dla przyszłych pokoleń władcy świata.

W tym miejscu warto wrócić do naszego tytułu " Filarguria" i przypomnieć że oznacza ono jeden z siedmiu grzechów głównych czyli "miłość do pieniędzy" a łaciński odpowiednik "avaritia" - znaczy "chciwość".

No i jesteśmy w domu. Panuje powszechne przekonanie że pandemię Cocid-19 wywołał nie koronawirus ale Filarguria oraz Avaritia a producenci szczepionek już zarabiają miliardy i zamierza do nich dołączyć pan Morawiecki. Wkrótce może się okazać że najlepszą fuchą w kraju będzie nie dyrektorowanie w Orlenie ale zarządzanie fabryką szczepionek.

Już w Ewangelii mamy ostrzeżenie że "miłość do pieniędzy jest korzeniem wszystkiego zła". Obecnie większość tłumaczeń mówi, że źródłem wszelkiego „rodzaju” zła są pieniądze. Ale o co chodzi. Ta nowa interpretacja sugeruje, że miłość lub silne pragnienie pieniędzy prowadzi do „wielu” złych rzeczy zamiast „wszystkich” złych rzeczy, które mogą istnieć.

To taki sam przekręt jak ten który czyha w reformie liturgii oferowania która zmienia słowo "wielu" na słowo "wszystkich" a to nie to samo. Jezus ustanawiając Eucharystię mówi że jego krew zostanie wylana za "was" 9 czyli apostołów i za "wielu" czyli za (wiernych) a nie za wszystkich czyli nie za ateistów, muzułmanów, buddystów, agnostyków i antychrystów.

Co mówi Św. Paweł  w liście do Tymoteusza o dotkniętych filargurią i avaritią?

" ....ci, którzy chcą się bogacić, wpadają w pokusę i w zasadzkę oraz w liczne nierozumne i szkodliwe pożądania. One to pogrążają ludzi w zgubę i zatracenie. Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy. Za nimi to uganiając się, niektórzy zabłąkali się z dala od wiary i siebie samych przeszyli wielu boleściami."

Co to oznacza w praktyce? Dowodzi tego postawa PSL które znane jest tego że jak "prostytutka" dla pieniędzy jest gotowe pójść z każdym. Wyraża się to w deklaracji pana Libickiego ( lubi odwoływać się do swoich "korzeni") który w programie „Polityczna kawa” podał, że PSL jest gotowe razem z PiS zagłosować za Funduszem Odbudowy. „To dobry fundusz dla Polski, ale to też polityka więc stawiamy warunki” – powiedział. Na te słowa zareagowała Joanna Lichocka. – Pan senator powiedział tak, poprzemy ten wielki projekt wtedy, gdy nasz PSL-owski aparat w samorządach będzie mógł położyć na tym łapę. To znaczy, żeby miał wpływ na to, jak te pieniądze są wydawane i gdzie – mówiła poseł PiS.( czytaj na niezależna.pl).

Ja tylko sygnalizuję problem a czynię tak dlatego że okres wielkiego postu jest dobrym czasem na zastanowienie nad wielu aspektami naszego życia. Post  pozwala oczyścić ciało i umysł. Skorzystaj z okazji.

 

 

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 2.5 (głosów:3)