"Rok 1920 Bitwa Światów" II Piknik Rodzinny

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

Uroczystości z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego - 15.08.2020.

Rzeczpospolita mogła znowu zniknąć z mapy, gdyby nie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej" - mówił w czwartek w Warszawie prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia przedstawicielom samorządów tablic "Miejsce Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 roku".

1920 - 2020 BITWA WARSZAWSKA

15 sierpnia 2020 przypada Święto Wojska Polskiego. W tym roku świętować będziemy też setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą – starcie zbrojne stoczone w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką i Polską. Na przedpolu Warszawy rozegrała się 18. najważniejsza decydująca bitwa w dziejach świata.

"Po trupie Polski" płomień światowej rewolucji miał ogarnąć całą Europę, niszcząc jej chrześcijański fundament. Dlatego tak dramatycznie zabrzmiało pytanie postawione przed Bitwą Warszawską przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego: "Co wybieramy, niewolę czy zwycięstwo?". Odpowiedź mogła być tylko jedna: "Zwycięstwo do ostatniej kropli krwi". Tryumf ten odnieśliśmy samodzielnie. Bez pomocy obojętnej Europy, sympatyzującej z ideologią komunistyczną, a nawet - jak Niemcy - otwarcie współdziałającej z bolszewikami przeciwko Polsce. Bitwa warszawska rozegrana została zgodnie z planem operacyjnym, który na podstawie ogólnej koncepcji Józefa Piłsudskiego opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, "to był bardzo dla nas czas, niezwykle chwalebny i dlatego ta rocznica, setna rocznica wielkiej wiktorii warszawskiej, zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, jest dla naszego bytu państwowego, dla naszej historii, dla także i wychowywania młodzieży i przyszłych pokoleń, tak niezwykle ważna". Zdaniem prezydenta "to było wielkie zwycięstwo - oczywiście od strony militarnej, genialnych manewrów (...) marszałka Józefa Piłsudskiego, generała Tadeusza Rozwadowskiego i innych ówczesnych dowódców". Ale przede wszystkim - zauważył - był to "czyn zbrojny polskiego żołnierza; czyn zbrojny tamtej armii, która została zebrana naprędce na wezwanie (...) premiera Wincentego Witosa, który w imieniu Rządu Obrony Narodowej wystąpił jako premier do wszystkich Polaków, aby stawali pod broń, aby każdy, kto tylko broń może udźwignąć, stawał w obronie ojczyzny".

W tym roku uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 przed Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny w Dzierżoniowie. Tam tradycyjnie zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Burmistrz Dariusz Kucharski odsłonił pamiątkową tablicę, jako wyraz wdzięczności mieszkańców w 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Oficjalnym obchodom towarzyszą dwie wystawy. Pierwsza – plenerowa, w rynku: „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”. Będzie ją można oglądać przez miesiąc. Druga – w holu dzierżoniowskiej biblioteki - „Święto Wojska Polskiego. Rocznica Bitwy Warszawskiej” - dostępna jest już od 7 sierpnia do 1 września.

"Rok 1920 Bitwa Światów" II Piknik Rodzinny – pod takim hasłem, po raz drugi, odbyły się uroczystości w Dzierżoniowie zorganizowane we współpracy z Urzędem Miasta przez Obywatelski Ruch Patriotyczny. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji żołnierzy Wojska Polskiego. Po mszy złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego, przed obeliskiem majora Krzysztofa Woźniaka, na grobie Waleriana Tewzadze, przed Pietą poświęconą pomordowanym w Dzierżoniowie Żołnierzom Niezłomnym oraz przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Oficjalnego otwarcia II Pikniku Rodzinnego dokonali; prezes Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego Ireneusz Wagnerowski i burmistrz Dariusz Kucharski. W krótkim wystąpieniu minister Ireneusz Zyska przypomniał przebieg bitwy i życzył uczestnikom radosnego świętowania. List z życzeniami od ministra Michała Dworczyka odczytała Irena Bukalska asystentka posła.

W programie atrakcyjnego pikniku mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę sprzętu bojowego oraz otrzymać materiały informacyjne 16 BRYGADY WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ we Wrocławiu, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia, Sowiogórskiego Stowarzyszenia Strzeleckiego. Wspaniale zaprezentowały się wystawy Lasów Państwowych ze Świdnicy, Uzdrowisk Kłodzkich, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego, Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa Dolnośląski Odział Regionalny, Fundacji Dziedzictwa Archeologicznego oraz OSP z Bielawy. W pamięci uczestników pozostanie spotkanie z żołnierzami 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku z którymi można śmiało powiedzieć, od lat utrzymujemy przyjacielskie kontakty. Dla dzieci była zjeżdżalnia oraz chłodzące napoje i rysunkowe konkursy z nagrodami a dla dorosłych smakowita grochówka, kiełbaski, kaszanka oraz wyjątkowy chleb ze domowym smalcem i kiszonym ogórkiem, serwowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ligocie Wielkiej. Nie zabrakło również smacznego domowego ciasta. Jednym słowem dla każdego coś dobrego. Piknikowi towarzyszyły pieśni wojskowe i patriotyczne w wykonaniu zespołów ludowych: "Uciechowianki" z Uciechowa, "Katarzynki" z Ostroszowic, "Pojana" oraz męski zespół "Cord" z Piławy Dolnej.

Przykre i niezrozumiałe jest, że Pomnik Bitwy Warszawskiej, który ma stanąć w stolicy, nie zostanie odsłonięty w setną rocznicę starcia. Nie dojdzie do tego w całym 2020 roku. O tym, że pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 zostanie ukończony w przyszłym roku, wicepremier Gliński mówił w połowie czerwca na konferencji prasowej poświęconej obchodom stulecia Bitwy Warszawskiej. Dziwne, że mimo rozstrzygnięcia konkursu na jego koncepcję, nie zdołano na tak znamienną rocznicę, wybudować pomnika. Można przekornie powiedzieć, że "budowa" trwa już 100 lat i zapewne potrwa następne 100 lat! Trafnie przygotowania do rocznicy ocenił Piotr Wielgucki, który napisał: ..."o setnej rocznicy zwycięskiej „Bitwy Warszawskiej” było wiadomo od 100 lat i to jest dowcip taki sobie, gorzej, że nic innego i poważnego w związku z tą rocznicą się nie stało. PiS wiedział i ma władzę od 5 lat, jest to wystarczająco dużo czasu, aby wybudować łuk triumfalny, postawić pomnik, przygotować defiladę Wojska Polskiego, jakiej świat nie widział. Co więcej wszystkie te projekty były w planach i jeśli cokolwiek da się usprawiedliwić „pandemią”, to wyłącznie defiladę, ale tylko na zasadzie alibi i tak też się stało".

Mam nadzieję, że ten świetnie zorganizowany i udany piknik wpisał się na stałe w kalendarz imprez Dzierżoniowa. Do zobaczenia w przyszłym roku.

Honorowy patronat przyjęli – JE Biskup Marek Mendyk Ordynariusz Świdnicki, JE Biskup Ignacy Dec, Minister Michał Dworczyk, Minister Ireneusz Zyska oraz Minister Wojciech Murdzek.

„Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości”.

Kazimierz M. Janeczko

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)