Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Obrazek użytkownika MoherJ
Historia

I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?
Krzysztof Kamil Baczyński "Elegia o...

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dzierżoniowie rozpoczęły się przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, gdzie przedstawiciele Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego, Klubu Gazety Polskiej Dzierżoniów II, Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, Prawa i Sprawiedliwości oraz organizacji patriotycznych, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci. Przewodniczący Klubu GP Janusz Maniecki, wygłosił  przemówienie nawiązujące do wydarzeń związanych z działalnością i walką podziemia antykomunistycznego.
"Ojczyzna - to pamięć i groby" - powiedział kiedyś Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński i miał rację. Dzisiejszy dzień udowodnił, że w Dzierżoniowie pamięć o polskich Bohaterach trwa, a obecność dużej grupy osób jest dowodem skuteczności naszej wieloletniej już działalności dla Polski.  Najważniejsze jest to czy pamięć i te wartości i o Żołnierzach Wyklętych przekażemy najmłodszemu pokoleniu. Ważne jest, aby to tysiącletnie dziedzictwo Rzeczpospolitej, za którą Żołnierze Wyklęci oddali swe życie, zapłacili taką cenę, było również ich dziedzictwem - dodał przewodniczący. W dalszej części uroczystości, odmówiliśmy modlitwę za Niezłomnych, zmarłych i pomordowanych.
Uroczystość kontynuowaliśmy na cmentarzu parafialnym składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze przed pomnikiem upamiętniającym trzech żołnierzy wyklętych: Jerzego Kaszyńskiego, Jerzego Pizło i Mieczysława Jeruzalskiego, zamordowanych w styczniu i lutym 1947 roku w Dzierżoniowskim więzieniu.
- Przywracając pamięć o żołnierzach wyklętych nie można zapominać o zamordowanych m.in. we Wrocławiu. 18 lipca 1946 roku pod ścianą śmierci w Zakładzie Karnym przy Kleczkowskiej we Wrocławiu stanęli: Helena Motykówna ps. Dziuńka (była w ósmym miesiącu ciąży), Edward Szemberski ps. Śmigus, Idzi Piszczałka ps. Pantera i Roman Roszowski ps. Wiarus - bohaterowie Pogranicza Wielkopolski i Dolnego Śląska, żołnierze oddziałów "Otta"i "Rudego" - przypomniał Kazimierz Janeczko. Mój Ojciec Józef ps. Jeleń, żołnierz BCH aresztowany po ujawnieniu się 9 kwietnia 1947 roku w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Jaworze, cudem uniknął śmierci - dodał.
W uroczystości uczestniczył wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa. Wyrażamy żal, że wzorem ubiegłego roku w dzierżoniowskich uroczystościach nie wzięli udziału przedstawiciele władz miejskich i samorządowych. Pamięć o Niezłomnych powinna łączyć mieszkańców Dzierżoniowa.

W ustawie uchwalonej przez Sejm 3 lutego 2011 r., napisano, że święto to jest hołdem "dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
W tym roku jest to dzień wyjątkowy, bo mamy 70. rocznicę wykonania kary śmierci na członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce - wydarzenia, które stało się powodem wybrania właśnie 1 marca na ustanowienie dnia pamięci o członkach powstania antykomunistycznego. Mamy też 10. rocznicę ustanawiania Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Historycy szacują, że w działania powojennego podziemia zaangażowanych było nawet 300 tysięcy osób, a ponad 20 tysięcy walczyło z bronią w ręku. Żołnierze Wyklęci ginęli w starciach z oddziałami NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa. Byli torturowani i mordowani w ubeckich katowniach. Grzebano ich w bezimiennych mogiłach. Mieli być na zawsze wyparci z pamięci. Dziś mają swoje święto.
- Walcząc w tym najdłużej trwającym w dziejach Rzeczypospolitej powstaniu, jakim było powstanie antykomunistyczne, pokazali, że ducha narodu i ducha wolności zabić nie można i zabić się nie da - powiedział Jan Kasprzyk szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dzisiaj dziękuję im za wolną Polskę. Ich poświęcenie nie poszło na marne.
Wieczna cześć i chwała Bohaterom!

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:8)

Komentarze

Polska.

Dwa oblicza

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1663328

świetne i wiele mówiące zestawienie!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Nie musisz się uczyć na swoich!

#1663342

W ciągu całego mego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie.

Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych, którzy pragnęli ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie

- Adam Jerzy Czartoryski

Znak na komunistycznym Pałacu Kultury jest emanacją partii antypolskiej.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

#1663353

Tego nie przeczytasz na polskojęzycznych bydlęcych portalikach

To komuniści byli bandytami i mordowali w "majestacie prawa", żeby zaprowadzić swoją dyktaturę i żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni, a Stefan Michnik jest dobitnym dowodem bezkarności tych kryminalistów

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1663329

To SLD, Nowa Lewica, Razem, Wiosna Zieloni, Nowoczesna i PO.

Teraz wiecie dlaczego PO i przystawki chcą zlikwidować IPN.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

------------------------------------------
Dotknij Panie mego serca i oczyść je.
Niech Twój Święty Duch ogarnie mnie.

#1663330

Pamięci narodu gasić nie wolno...

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1663349

Niezwykle aktywny w walce z Żołnierzami Niezłomnymi był kapitan Wojciech Jaruzelski. Wojskowe Biuro Historyczne posiada dziesiątki jego raportów walki z WiN czy Konspiracyjnym Wojskiem Polskim

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1663436

 Coraz więcej wyłania się opinii, że Jaruzelski był matrioszką.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1663466

Tego nie przeczytasz na polskojęzycznych bydlęcych portalikach

 

3 marca 1948 roku rozpoczął się przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie pokazowy proces Witolda Pileckiego, żołnierza niezłomnego. Proces poprzedził pobyt w więzieniu i bestialskie tortury. Rotmistrz powiedział w tym kontekście, że "Oświęcim to była igraszka"

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1663475

O tym właśnie pisał Sługa Boży Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński wypowiadając te jakże piękne i głębokie słowa, iż: "Ojczyzna to Pamięć i groby". Ten kapłan wzrastał jednak w Polsce międzywojennej, on wiedział co to realia I wojny światowej, co to głód i choroby, on walczył z różańcem w ręku podczas II wojny światowej, widział i czuł płonącą Warszawę, przeżywał tortury powojennej ubecji, ten kapłan nie myślał o dupach innych kapłanów, a tym bardziej dzieci, nie rozmaślał jakby to było..... .

I takich niezłomnych kapłanów dzisiaj nam trzeba, a nie tchórzliwych i zniewieściałych Pasterzy ! Takich Żołnierzy Wyklętych nam trzeba jak Inka, harcerzy gotowych iść na śmierć jak Rudy, Alek, Zośka, a nie młodych ludzi otwartych na wszelkie zboczenia ruchów LGBT i ciągle coś tam nowego +, młodych siks wrzeszczących po naszych ulicach: "Wypierda.....". Zgroza! Wstyd i hańba! MoherzeJ wielkie dzięki za tę piękną relację! Proszę Cię byś te relacje patriotyczne, których masz już wiele, zebrał w małym skoroszycie i w swoim czasie opublikował, niech to będzie znakiem dla Twojej Rodziny i dla innych mieszkańców Dzierżoniowa i nie tylko. Pozdrawiam b. serdecznie STRoch

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1663479

Witaj Sławomirze dziękuje za sugestię, od jakiegoś czasu myślałem o tym, aby zebrać wszystkie artykuły i opublikować. Twoja prośba przesądza o podjęciu pracy nad publikacją. Jak uporam się z tematem będziesz pierwszą osobą, która ją otrzyma w formie elektronicznej. Pozdrawiam i życzę zdrowia. Kazik

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

#1663542