Mistyka chrześcijańska ; ON i ja, Lui et Moi, WSŁUCHAJ SIĘ ! WYJDŹ JEZUSOWI NA SPOTKANIE ! OBLUBIENIEC CZEKA ....

Obrazek użytkownika Maria Magdalena
Idee

 Mistyka chrześcijańska ; ON i ja, Lui et Moi.

Gabriela Bossis – francuska aktorka, mistyczka, siostra Maria od Serca Jezusowego z III Zakonu św. Franciszka,

autorka Lui et moi – On i ja. Urodziła się jako ostatnia z czworga dzieci zamożnej mieszczańskiej rodziny. W szkole klasztornej w Nantes odznaczała się inteligencją i zdolnościami..  

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gabriela_Bossis

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:4)

Komentarze

 

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1639575

Mówił o tym niezwykle ciekawie o. Joachim Badeni w rozmowie z Judytą Syrek i Jarosławem Czuchtą. Ojciec Joachim ur. w 1912 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Lwowskim. Podczas II wojny światowej żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W 1945 r. wstąpił do zakonu oo. Dominikanów. Przez ponad czterdziestu lat byył znanym i cenionym duszpasterzem akademickim w Krakowie. Zmarł 10 marca 2010 r.

„[...] Czy każdy może być mistykiem?

Aby w pełni przeżyć swoje życie, trzeba przeżyć je mistycznie. Mistyczne doświadczanie wiary najłatwiej jednak przychodzi dzieciom. [...]

Osobiście, jestem wrogiem mistyki zarezerwowanej dla wybranych. Doświadczenie obecności Boga nie jest wcale rzadkim zjawiskiem, powiedziałbym nawet, że jest ono zjawiskiem powszechnym. Każdy może go doświadczać, np. podczas gorliwej modlitwy porannej. Niestety, najczęściej przeżycie to zanika, człowiek nie rozwija go w sobie w ciągu dnia, nie korzysta z pomocy łaski Bożej. Powołanie mistyczne dotyczy więc każdego, ale nie każdy za nim idzie.

Co robić, aby zachować pamięć o Bogu?

Wstając rano warto uświadomić sobie, że Bóg jest. Jeżeli w ciągu dnia owa świadomość będzie zanikać pośród wielu różnych obowiązków, Duch Święty pomoże nam wrócić pamięcią do tego, co było rano, jeżeli będziemy o to prosić. Pamięć jest jak złota nić: poprzez różne hafty, mniej lub bardziej udane, spaja wszystko i napełnia dzień Bogiem, a nasze codzienne sprawy czyni świętymi. Pomaga nam dochować wierność i przywraca nadzieję.

Możliwa jest więc nieustanna pamięć o Bogu?

Tak. Tylko, że wymaga ogromnej pracy. Jest to szczególnie bliskie modlitwie nieustannej, wywodzącej się z tradycji chrześcijańskiego Wschodu. Na czym ta modlitwa polega? Sprowadza się do powtarzania formuły: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznikiem”. Przez przywoływanie imienia Jezusa, modlący nieustannie stara się pamiętać, iż Chrystus jest przy nim. Zaczyna od wypowiadania słów, by przejść do uświadomienia sobie obecności Boga tu i teraz. Praktyka ta jest szeroko rozpowszechniona w monastycyzmie wschodnim. [...]

Jakie są drogi prowadzące do doświadczenia obecności Boga?

Jest tyle dróg, ilu ludzi. Każdy ma swój specyficzny, właściwy tylko dla siebie, sposób dotykania rzeczywistości duchowej. Każda droga do doświadczenia obecności Boga prowadzi jednak przez drugiego człowieka. W małżeństwie będzie to odnajdywanie obecności Boga we współmałżonku i dzieciach. Również w życiu bezżennym spotykanie Boga może dokonywać się dzięki bliźniemu. Jeśli będziemy głębiej traktować spotkanie z drugim człowiekiem, wtedy dostrzeżemy Boga w osobie, z którą obcujemy. Mistyka codzienności jest sztuką wychodzenia poza siebie, sztuką podejmowania dialogu. Niektórzy chcą się otwierać tylko na Boga, a człowieka traktują marginalnie, ale to nie jest mistyka, to jest antymistyka.

Przeżycie mistyczne wymaga pewnej intuicji. Inaczej doświadczają go mężczyźni, inaczej kobiety. Kobieta jest bardziej podatna na takie przeżycia, gdyż z natury obdarzona jest większą intuicją. Stąd Panu Bogu łatwiej dotrzeć do kobiety niż do mężczyzny, który chciałby wszystko wiedzieć, zrozumieć.

Co jest początkiem życia mistycznego?

Dla pierwszych Ojców Kościoła było sprawą oczywistą, że jest to chrzest i to on daje początek głębszemu przeżywaniu wiary. Nieraz zapomina się o wadze tego sakramentu i udziela się go w pośpiechu - raz, dwa i po sprawie. A przecież chrzest to bardzo ważny moment wtajemniczenia w życie Kościoła i nie może być udzielany w ten sposób.

W każdym jednakże sakramencie zawarta jest mistyka! [...]

Kiedy zatraca się wymiar sakramentalny małżeństwa?

Małżonkowie tracą wymiar sakramentalny wtedy, kiedy na scenę wchodzi egoizm i zmysłowość. Każdy z małżonków próbuje „ciągnąć” w swoją stronę, ważny zaczyna być tylko seks. Bóg przestaje być dla nich autorem życia, a oni tym samym przestają być kapłanami życia. [...]

Co przeszkadza w mistycznym przeżywaniu życia?

Na pewno pycha. Kiedy powiem sobie: jestem mistykiem, to w tym samym momencie przestaję nim być. Kiedyś przyszła do mnie kobieta i powiedziała, że ma przeżycia mistyczne. Zapytałem ją, w czym to się przejawia. Wyznała: - Pan Jezus pisze do mnie listy. Po czym zapytała, co ja na to?

- Wszystko do pieca! - odrzekłem.

- Jak to? Mam listy Jezusa wyrzucać do pieca?! - wykrzyknęła z oburzeniem... Tu jest właśnie ukryta pycha. Tam, gdzie jest pycha, nie ma mistyki. [...]

Jak rozróżnić, kiedy to, co przeżywam, jest przeżyciem mistycznym, a kiedy nie jest? Gdzie leży granica pomiędzy dziwactwem a mistyką?

Bardzo łatwo odróżnić mistykę od dziwactwa. Św. Filipowi Neri kazano sprawdzić, czy pewna zakonnica jest mistyczką. Święty odwiedził więc siostrę i zapytał:

- Czy siostra jest mistyczką?

- Tak, jestem - odpowiedziała.

- Idąc tutaj - mówił dalej - zbrudziłem sobie buty, czy siostra mogłaby mi je wyczyścić?

- Ja, mistyczka, mam buty czyścić?! - wykrzyknęła z oburzeniem.

Myślę, iż zdemaskowanie fałszywego mistyka nie powinno stanowić wielkiego problemu. Jeśli ktoś czuje się ważny, wywyższa się, poniżając przy tym swych braci, nie jest autentycznym mistykiem.

Czy mistyce musi towarzyszyć przeżywanie ekstazy?

Ekstaza to nadzwyczajne doświadczenie mistyczne, znane z życia wielkich świętych. Nawet święty nie ma w sobie pełnej harmonii. Tylko Matka Boża miała naturę w pełni harmonijną. Doświadczała obecności Boga bez żadnych uniesień, doświadczała Boga na co dzień. [...]

W latach osiemdziesiątych byłem związany z Ruchem Odnowy w Duchu Świętym. Pamiętam jedno ze spotkań: Biblia, świeca i głucha, nudna cisza, nic się nie działo. Nagle wszyscy się skupili, ta cisza przerodziła się w pełną ciszę, każdy napełnił się obecnością Boga. Nie potrzebny był do tego jakiś wyjątkowy nastrój, po prostu z nudnej ciszy wyłoniło się doświadczenie Obecności. [...]

Cały wpis jest dostąpny na stronie: https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/rano.html

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1639589

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Verita

#1639655

Zastanawiałam się nad sensem i poświęconym czasem, moim a może i twoim.

Juź gdzieś czytałam ( dobrze, że nie słyszałam.....bo nie wiem czy jesteś kobietą/ co cię uraziło w pewnym wpisie/, dodatkowo pseudonim Veritas, który sobie przypisałaś, może ci jakiś charyzmatyk objawił. Myślę, że nie był on z Kościoła Katolickiego...... 

 Odpisuje KOBIETA..... nie charyzmatyk

Jeśli raczyłaś poświęcić swój drogocenny czas aby przeczytać mój wpis to pamiętaj- PRAWDA kosztuję i czas jest nam podarowany, nie zmarnuj go na odpisywanie do nawiedzonej " charyzmatyczki"

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1639718

…weźcie się za porządnych pisarzy…jak Hilaire Belloc czy Chesterton, który powiedział, że nie chcemy Kościoła, który będzie poruszał się wraz ze światem, ale Kościoła, który poruszy świat.
Ortodoksja katolicka porusza świat; herezja modernistyczna porusza się wraz ze światem.
Ta pierwsza służy Duchowi Świętemu, ta druga służy Duchowi Czasu.

Cytowanie tego mizantropa, zafascynowanego narodowym socjalizmem, Emil Cioran ...to przecież kompromitacja....albo prowokacja.
Być może ,że to zwyczajna ignorancja.
Swoista poprawność panuje również w kościele katolickim.
Wśród tematów, o których mało kto ośmiela się mówić sceptycznie jest również ocena zmian, które zaszły w Kościele przez ponad pół wieku po Soborze Watykańskim II.

https://www.pch24.pl/marek-kornat-o-soborze-watykanskim-ii--rewolucja--ktora-przeorala-kosciol,77446,tv.html#ixzz6TP0dVfoU

https://www.pch24.pl/hilaire-belloc---nieustraszony-zolnierz-kosciola-walczacego,77448,i.html#ixzz6TOz94bgL

P.S. Odpisuję w imię uczynków miłosiernych co do duszy. To nigdy nie jest stratą czasu.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

Verita

#1639820

"Odpisuję w imię uczynków miłosiernych co do duszy. To nigdy nie jest stratą czasu."

pomódl się - to na pewno nie będzie stratą

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1639834

"Wypełnianie przykazań w życiu codziennym czyli praktyczna wiara katolicka wystarczą do zbawienia. Trzeba jednak przedtem poznać KKK i Tradycję...." Co za bujda! W którym miejscu Chrystus Pan nauczał czegoś podobnego?

Jakim arogantem trzeba być, ażeby orzekać że to, co powyżej głosi Verita "wystarcza do zbawienia". To jest właśnie całe kłamstwo!

Ciekawe wobec tego na jakiej podstawie Chrystus Pan mógł obiecać zbawienie "Dobremu Łotrowi"? Czy "przepytał" go z KKK czy może z "praktyk wiary katolickiej"?! 

Celem przypomnienia - słowa Chrystusa Pana:

«Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście». Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy». Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: "Pokaż nam Ojca?" Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. ...» (J 14:6-10)

Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie. Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10:9-10)

Ze specjalną dedykacją, do zapamiętania, dla Verity i Verita-sów (veritopodobnych),

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1639730

Droga krzyżowa z JPII na podstawie nauki św. Jana od Krzyża

4.30 min "...Nie będę, moi drodzy, przeprowadzał analizy porównawczej. Powiem tylko  że właśnie to co kosztuje stanowi wartość..."

 Szanowna Pani Katarzyno dziękuję za Pani wpis -  Kawa na ławę

TAK lub NIE !

Pozdrawiam Serdecznie,

Z Panem Bogiem,

Agnieszka Magdalena Nowak

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1639776

Tak, napisałeś wiele godnych uwagi treści.

POKORA, MARYJA..........

Napisałeś :" Osobiście, jestem wrogiem mistyki zarezerwowanej dla wybranych"

Podpisuję się pod tym. 

Kaźdy Człowiek jest powołany do Swiętości !

Nauki Sw. Jana od KRZYŻA....... de facto Św.Albert i Św. Jan od KRZYŻA wywarły wielki wpływ na decyzję wyboru Drogi do ŚWIĘTOSCI naszego Wielkiego Rodaka- Jana Pawła II

Dla przykładu podam przykład,

Wielkie święty Brat Albert....."... który umierając zapalił papierosa, który sprawił Mu naprawdę wielką przyjemność..."

....... a myśmy myśleli.......

11.40 min

Tak przy okazji, dowiedziałam się o tym odmawiając Różaniec Święty ....

Pozdrawiam,

Z Panem Bogiem !

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1639727

Świadectwo powołania kleryka Teodora z 2016 r. (późniejszy ks. Teodor Teobańkologia)

Świadectwo życia ks. Teodora, czyli jak Bóg przygotowywał kapłana do niesienia Teobańkologii

Różaniec i modlitwa ze św. Teresą z Lisieux o łaskę dziecięctwa duchowego

8.10-10.20 min

14.50 -18.min

29.50-31.45 min

38.30 - 41-26 min

Królowo Różańca Świętego , módl się za nami !

Maryjo, Ukochana nasza Matko, prowadź nas na Golgotę i odkryć Jej SENS !

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1639774

:"Najpiękniejsza definicja Nieba" Wincenty Łaszewski

"....Czy Gabriela Bossis ma coś nam do powiedzenia ?

....Przecież to zwyczajna kobieta zanurzona w świat aż po czubek głowy...."Wincenty Łaszewski

Gabriela Bossis, zmarła w 1950 r. mistyczka, otrzymała od Jezusa najważniejszą wiedzę. Dotyczy ona nieba, do którego prowadzi śmierć. Ta ostatnia – jak tłumaczył Jezus – jest powszechną bramą do wieczności.

Z Panem Bogiem i Jego błogosławieństwem. “Ku Bogu”

Wincenty Łaszewski

Doktor teologii, pisarz, tłumacz, badacz w zakresie antropologii mariologicznej. Międzynarodowy autorytet w temacie objawień, w szczególności związanych z fenomenem Fatimy. Specjalista w zakresie analizy teologiczno-antrolologicznej proroctw, zwłaszcza dotyczących Polski. Członek Światowego Apostolatu Fatimskiego. Współpracownik ośrodków fatimskich na całym świecie.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1639810