#OdeślijOldzeKsiążkę

Obrazek użytkownika maciej1965
Idee

Pani Olga Tokarczuk popełniła oszczerczy wywiad o Polsce dla włoskiego "Corriere della Sera". W wywiadzie porównała Polskę do Białorusi pod rządami Łukaszenki, a dodatkowo opierając się na nielegalnie wieszanych przez geja Barta Staszewskiego tablicach mówiących o strefach wolnych od LGBT, oskarżyła nasz kraj o prześladowanie ruchów gejowskich. Swoje wypociny zakończyła nazwaniem przepisów chroniących życie dzieci nienarodzonych "barbarzyńskimi". 

Internauci doszukali się w związku z tym wypowiedzi znanego pisarza, autora fantastyki naukowej, Stanisława Lema, który wywody Tokarczuk o "Lalce" Prusa podsumował słowami: "Tokarczuk do tego stopnia obraziła mój rozum, że chciałem napisać polemikę, ale uznałem, że gra jest niewarta świeczki, bo musiałbym jej książkę doczytać do końca". Prawdziwie pochlebna recenzja dla intelektu autorki.

Pojawiła się w związku z tymi haniebnymi słowami pisarki inicjatywa #OdeślijOldzeKsiążkę, wzywająca do odsyłania autorce jej książek. Wzorem tej akcji jest inicjatywa Norwegów, którzy odsyłali książki popierającemu Hitlera swojemu nobliście Knutowi Hamsunowi.

Obawiam się tylko, że ta akcja w Polsce spali na panewce. Większość Polaków nie mają czego odsyłać, bo literatura tworzona przez panią Olgę raczej do nich nie przemawia i tych książek nie kupili. Ci zaś, którzy owczym pędem nabyli "arcydzieła" noblistki są zazwyczaj zwolennikami totalnej opozycji i zgadzają się z głoszonymi przez nią tezami. Książek też pewnie nie przeczytali, ale jako "młodzi (już chyba nie aż tak młodzi) wykształceni z wielkich miast", czują się znobilitowani postawieniem ich na poczesnym miejscu w swoich biblioteczkach.

Ja wolę Lema, bo nie dość, że pisał dobre książki, to jeszcze okazał się porządnym człowiekiem. A, że nie dostał Nobla? Herbert też nie dostał, ale "Odszedł bez Nobla, ale z twarzą". (Leszek Czajkowski " Pożegnanie Zbigniewa Herberta").

Za Niezalezna.pl: Cytat ze Stanisława Lema  oraz Oszczerczy wywiad

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:13)

Komentarze

Odesłać pani Tokarczuk jej dzieła trzeba koniecznie z dedykacją na okładce i w środku!

Taką mniej więcej: "Nie czytajcie tego g..., jeśli dbacie o swój umysł".

W przeciwnym razie mogłaby je sprzedać, czyli 2x dostać zapłatę za to samo, a przecież nie chodzi o JEJ interes!

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1

Alina

#1672522

Mało przykładów? - Tusk, Nowak, Greta, Trzaskowski... Oj można by wymieniać.

Tokarczuk jest gnidą, której bliższe są srebrniki, niż własna godność i kultura.

Tokarczuk, jakoś mi tak z ukraińska zaśmierdziało... mylę się?

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3
#1672538

A mama - tej samej nacji (wyznania handlowego) co mama poetessy - wisienki.

To zapewne wyjaśnia genezę kolejnego Nobla.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1673041

Bo ja lubię historię...

Niestety nie w wykonaniu Olgi. Męczyłem tego gniota kilka dni i nie dotarłem nawet do setnej strony. Koszmarne przeżycie po którym mam pewność, że niczego z twórczości Tokarskiej nie przeczytam.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1672728