Lista Przebojów Trójki przebojowym fundamentem III RP

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Kraj

Narobiło się zamieszania wokół Trójki, jej Listy Przebojów i dziennikarzy, którzy od jakiegoś czasu odchodzą z Programu III Polskiego Radia. Poszło o niby cenzurę piosenki Kazika na Liście Przebojów Trójki. Ja a'priori  cenzury nie uznaję, choć akurat w tym przypadku są rozbieżne zdania między dyrekcją radia a dziennikarzami i niektórymi artystami. Nie zgadzam się  też z tym, że dziś można tak łatwo ocenzurować czyjąś aktywność, nie tylko artystyczną. To nie jest komuna, kiedy nie było internetu i niezależnych źródeł informacji. Teraz - ograniczając się do muzyki - swobodnie można umieszczać swoje utwory chociażby na YouTube, choć i tam jest cenzura i jakoś nie grzmią z tego powodu tuzy dziennikarstwa III RP. A tak naprawdę zamieszanie wokół piosenki Kazika jest dla niego reklamą i jestem pewny, że liczba odsłon na YouTube wzrosła niebotycznie (i zarobki też), choć sam utwór i teledysk do niego są artystycznie beznadziejne (moim subiektywnym zdaniem).

W całej tej dyskusji niestety zapomina się o roli trójki i jej Listy Przebojów w okresie Komuny. Dlatego też w całości przypominam mój post opublikowany przeze mnie 10 lat temu.

----------------------------------------

Są w Polsce "święte krowy", o których można pisać albo dobrze albo wcale. Do takich zalicza się imć Pan Marek Niedźwiecki, twórca legendarnej i kultowej Listy Przebojów Trójki, która skutecznie skanalizowała naturalny bunt młodzieży nakierowując go na "ucieczkę  w muzykę".

Lista Przebojów Trójki zadebiutowała - według oficjalnych danych - 24.04.1982 (chociaż w wielu informacjach - tu i tu - pojawia się data 13.04.1982 roku jako dzień pierwszej emisji Listy  - sic! - dzień wprowadzenia Stanu Wojennego, który zwyczajowo był dniem demonstracji a więc w piątym miesiącu trwania Stanu Wojennego! i 19 dni po wznowieniu (05.04.1982 roku) nadawania Programu III PR. Ówczesnym Dyrektorem Trójki był red. Andrzej Turski (TW z listy Wildsteina, członek PZPR od 1974 do końca, czyli do 1990 roku) a zastępcą S. Zieliński.

"Program (Trójki -kj) dotychczas adresowany głównie do wielkomiejskiej inteligencji, nie odwracając się od niej, postawił wyraźnie na ożywienie kontaktu z młodym słuchaczem, który na początku lat 80. kontestował sytuację polityczną i uciekał w świat muzyki. Dzięki wprowadzeniu na antenę nowych audycji (np. "Radio Mann", "Lista przebojów)" i zastąpieniu propagandowej nowomowy (obecnej w innych środkach masowego przekazu) normalnym, żywym językiem, a także udostępnieniu anteny dla zespołów rockowych, Programowi III udała się rzecz absolutnie wyjątkowa. Oto w czasach gdy społeczeństwo masowo odwracało się od oficjalnych publikatorów (słynny przykład, jakim były powszechne w miastach spacery wielu ludzi w porze Dziennika Telewizyjnego), Trójka zdobywała coraz większe zaufanie i sympatię słuchaczy. Przyczyniły się do tego przede wszystkim dwie nowe audycje, które w podobnej formule miały przetrwać z powodzeniem kolejne dziesięciolecia: Zapraszamy do Trójki oraz Lista przebojów. (...) "Lista przebojów Programu III" stworzona i prowadzona przez Marka Niedźwieckiego, szybko sama stała się największym przebojem radiowym w Polsce. Audycja nadawana wówczas w sobotnie wieczory była nie tylko ucztą dla fanów muzyki, ale także najlepszym "podkładem" dźwiękowym do masowo w tamtych czasach organizowanych (z powodu symbolicznej ilości klubów) sobotnich imprez domowych. O jej popularności najlepiej można się było przekonać w pierwszej połowie dekady przechadzając się przez miasto w sobotę wieczorem: Lista dobiegała wówczas z tak wielu okien, że można było jej wysłuchać w całości na spacerze." (cyt.: za wikipedia).

Chyba właśnie moment reaktywacji Trójki w Stanie Wojennym i jej nowe, młode oblicze było jednym  z największych majstersztyków inżynierii społecznej (socjotechniki) reżimu wojskowego PRL i komunistycznych specsłużb a "perełką propagandową" wśród nowych programów była Lista Przebojów Trójki!

Twórcą właśnie tej Listy był Marek Niedźwiecki, młody dziennikarz zatrudniony w Trójce od 1981 roku, któremu powierzono misję stworzenia audycji odciągającej młodzież od polityki i buntu społecznego na rzecz naturalnej, młodzieńczej fascynacji muzyką i ocieplenia wizerunku reżimu wojskowego PRL-u.

Jeszcze raz chciałbym zwrócić uwagę na  ważność owej decyzji dla komunistycznych okupantów Polski lat Stanu Wojennego i późniejszych... aż do zdrady "okragłostowłowej"! Okres bezprawnie wprowadzonego w Polsce Stanu Wojennego a przede wszystkim pierwsze jego miesiące był czasem niezwykle bezwzględnej weryfikacji kadr w mediach dokonywanej przez brutalnych i wielce czujnych funkcjonariuszy reżimu. Weryfikacja ta była szczególnie ostra i obsesyjna w ówczesnych mediach elektronicznych: radiu i telewizji - jako ośrodków propagandy komunistycznej i dezinformacji społeczeństwa polskiego! W owym  czasie do pracy w tych mediach przyjmowano przede wszystkim ludzi bardzo zaufanych politycznie lub dzieci osób cieszących się szczególnym zaufaniem władzy (np. w 1982 roku w trójce zadebiutowała też Monika Olejnik - córka pułkownika MSW PRL).

Ważnym jest też przypomnienie, że w owym czasie trwał - ogłoszony przez podziemną Solidarność - oficjalny bojkot reżimowych mediów przez ludzi kultury, sztuki i dziennikarzy.

Taką zaufaną osobą musiał być oczywiście Marek Niedźwiecki, dla którego (podobnie jak dla Moniki Olejnik) tragiczny dla Polaków okres Stanu Wojennego był czasem rozkwitu ich kariery (obrzydliwość!).

Jego "ciepły i męski", bardzo miły głos w każdą sobotę był słuchany przez miliony. To On wypromował takie zespoły jak Maanam, Perfect, Kombi, Lady Pank, TSA, Lombard, De Mono, Urszulę,  i wiele innych oficjalnych polskich zespołów rockowych, które nie tylko, że pojawiały się w Trójce, ale mogły koncertować i wydawać płyty!

Obok zaś oficjalnej "Trójkowej" sceny rockowej istniała alternatywa będąca również wytworem specsłużb PRL-owskich, czyli Festiwal w Jarocinie. Festiwal ten jako swoisty wentyl bezpieczeństwa dla sfrustrowanej młodzieży z subkultur, miał na celu ich "skanalizowanie" i rozładowanie agresji.

Tak więc w PRL-u lat Stanu Wojennego i Powojennego aż do roku 1989 istniały dwie specyficzne instytucje stworzone przez komunistyczne specsłużby a nakierowane na Polska Młodzież: "inteligentna i światowa" Lista Przebojów M. Niedźwieckiego oraz niszowy i alternatywny Festiwal w Jarocinie Waltera Chełstowskiego (w trochę innej formie istniał od lata 70-tych).

Oprócz tej oficjalnej dwubiegunowej muzycznej i młodzieżowej Polski istniał, podobnie jak w słowie pisanym, trzeci muzyczny obieg (ale to temat na osobny wpis).

Wróćmy do Listy Przebojów Trójki i samego Marka Niedźwieckiego.

Oczywiście On zdawał sobie sprawę ze swojej misji jaką powierzyli mu Komunistyczni (lub quasi-Komunistyczni) Oprawcy Polaków. W tym sensie na pewno jest postacią negatywną i godną, z perspektywy historycznej, potępienia. Upływ czasu, dziejowa retrospekcja wydarzeń dokonywana ex post sprawiają, że pewne czyny i działania stają się jednoznaczne a KOLABORACJA z ustrojem przestępczym - jakim był Komunizm oraz dążący do niego tzw. realny socjalizm - jest ni  mniej, ni więcej jak właśnie KOLABORACJĄ, czyli przestępstwem,  zdradą wobec Polski!

Niemniej jednak - jak M. Niedźwiecki sam wielokrotnie podkreśla - stworzenie listy przebojów było dla niego marzeniem kształtowanym od dzieciństwa. Propozycja przygotowania takiej listy była dla niego więc ich spełnieniem oraz wielkim wyzwaniem. Jestem pewny, że popularny "Niedźwiedź" mówi prawdę. Tylko jest taki mały szkopuł: komunistyczna (ale nie tylko) bezpieka i ubecja (służby specjalne i totalitaryści w stylu faszystów i komunistów)  zawsze do realizacji swoich celów angażowali pasjonatów i perfekcjonistów w danych dziedzinach! Tacy zaangażowani piewcy ich idei i celów musieli być wiarygodni i podziwiani przez innych (współcześnie mówiąc: będących ich targetem , rynkiem docelowym). Takim wiarygodnym pasjonatem był (stał się) Marek Niedźwiecki.

Innym, ocieplającym trochę negatywny wizerunek, efektem działania M. Niedźwieckiego było faktyczne przemycenie do uszu młodych Polaków, dostępnej raczej tylko w Radio Luksemburg, zachodniej muzyki i tejże muzycznej kultury. Niewątpliwie też wypromował wiele polskich zespołów. Był dla wielu ówcześnie młodych ludzi odskocznią od szarej rzeczywistości Polski Ludowej.

Ja sam, jako 14 latek, dobrze pamiętam pierwsze notowania Listy Przebojów. Pamiętam dzień, kiedy po raz pierwszy usłyszałem "Kombinat" Republiki (z G. Ciechowskim), "Ścianę" zespołu Aya RL (z P. Kukizem) czy kultowe "Dorosłe Dzieci" grupy Turbo. Lata 80-te to dla mnie fascynacje muzyczne inspirowane właśnie przez M. Niedźwieckiego i jego Listę. Od heavy metalu (TSA) po punk rock (Dead Kennedys) aż po new romantic (Alphaville i Depeche Mode). I jeżdżenie po Polsce na koncerty. Tak więc dla mnie Lista jest wspomnieniem: najpiękniejszych bo młodzieńczych muzycznych pasji, odkrywania wielości gatunków i nurtów muzycznych a nawet okresu mojej edukacji muzycznej.

Powyższe nie zmienia jednak faktu, że z definicji Lista Przebojów Marka Niedźwieckiego była jedną z form socjotechnicznej manipulacji młodymi Polakami i "kanalizacji" ich ewentualnego buntu politycznego a sam Marek Niedźwiecki podjął się roli realizatora celów wyznaczonych mu przez reżim komunistyczny!

Lista Przebojów i cała Trójka stała się też niejako fundamentem i "cementową " zaprawą lemingowej rzeczywistości III RP, co widać m.in. obecnie po niektórych mainstreamowych zespołach usilnie promowanych w takowych mediach (żywcem wyssane z Listy Przebojów M.N.).

------------------------------------------------

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.5 (głosów:14)

Komentarze

Lament lemingozy. Kazik sponiewierany! TW Bera - Niedźwiecki odchodzi z 'trójki'! No tragedia!!!

 

https://bit.ly/2Xl80zx

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2
#1630845

Michał Listkiewicz nie ma litości dla Marka Niedźwieckiego. "Nic tego nie usprawiedliwi"

Michał Listkiewicz@MichaListkiewi1

Zgoda na bycie donosicielem kompromituje, nic tego nie usprawiedliwi (casus Michała Boni). Można zrozumieć osoby torturowane przez gestapo lub ubeków, ale kablować by nie stracić roboty? Fuj!

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1630910

PR PR3, to siedlisko agentury komunistycznej od powstania do dnia dzisiejszego.

Polskie Radio PR1 i PR3 odegrały obok TVP Info(TVP miało monopol na przekaz sygnału z uroczystości w Katyniu) rolę dezinformacyjną w operacji false flag jakim były wydarzenia z 10.04.2010 roku.

Tę dezinformacyjną rolę PR PR1 ujawnił bloger Pan Roman Misiewicz, Autor książki "Zatarty ślad", nick Romek M (xl4.pl) na swoim blogu na S24 i niepoprawni.pl a ja na swoim blogu ujawniłem te manipulacje w PR PR3.

Ludzie, którzy wtedy byli na kierowniczych stanowiskach w PR PR1:

- Ryszard Hińcza,to były rzecznik Zb.Siemiątkowskiego, szefa MSW , od 22.10.2009 roku, kiedy to przygotowywano zbrodnię z 10.04.2010 roku i

- Jacek Sobala w PR PR3 od 29 grudnia 2009, (odwołany ze stanowiska odwołany 26 maja 2010 roku, czyli zaraz po tej zbrodni, bo widocznie coś przeszkadzał służbom organizujących zamach).

Zarówno teksty @Romek M jak i moje zostały zignorowane przez czytelników Salon24.pl i Niepoprawni.pl i byłoby zadaniem dla socjologów by ustalili,dlaczego reakcją czytelników były typowe reakcje na zjawisko dysonansu poznawczego(popularnie określa się takie reakcje jako te z tych "nie mieszczących się w pale!").

Dlaczego władze PIS ukrywają te fakty- to już odrębna sprawa. 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1
#1630864

Nie ma "świętych krów". Kto za nimi tęskni, powinien się przenieść do Indii. Każdy podejmuje decyzje i za nie ponosi konsekwencje. Dziś mogę być aniołem, ale jeśli jutro strzelę do pana i zabiję, to wczoraj nie ma znaczenia. To znaczy ma, jest już historią.

Z Niedźwieckim rozmawiałem osobiście tylko raz (podobnie z Mannem). Sprawił na mnie wrażenie fachury i człowieka na poziomie. Mann cały czas kpił ze mnie, ale taka była formuła programu, więc sam sobie jestem winien. Ciekawe, że ten pierwszy nie wypowiedział się i nie skomentował zajścia - ani nie przyznał się do manipulacji, ani im nie zaprzeczył. Chciałbym się mylić, ale mam wrażenie, że czeka i nasłuchuje. Zastanawia się, jak to najlepiej rozegrać. Już to nie najlepiej o nim świadczy.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-3

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Nie musisz się uczyć na swoich!

#1630878

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1630908

Bardzo się cieszę,  że ta PRL owska  swołocz ZNIKA z przestrzeni, dorobili się za nasze pieniądze...Bez nich będzie istnieć wszystko normalniej...Życzę Wszystkim dużo sił i zapału w eliminowaniu tych zdrajców i kapusiów. 

Pozdrawiam serdecznie

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1630994

- ja tak nie potrafię.

Wszyscy mamy tu pewnie ten sam "problem" - czyli w jak najmniejszej ilości słów zmieścić jak najwięcej danego tematu a to dość trudna sztuka i wymaga pewnej wizji całości i warsztatu do wykonania jak to wszystko poskładać.
Czytając ten temat widzę rękę fachowca.

Co do meritum sprawy to wyłania się wszędzie ten komunistyczny potwór gdzie tylko są sympatycy lenina i stalina. Oni inaczej nie umieją żyć bo sam system komunistyczny to jeden wielki fałsz który skupiał w sobie takie poplątane i schizofreniczne bo dwulicowe ścierwo.

Co ciekawsze sami zaintresowani wcale tak o sobie nie myślą a nawet są święcie przekonani że są wyjątkowi i należą do nazwyczajnej kasty.

Prawda o nich nie pozostawia jednak złudzeń - tam gdzie komunista tam: kłamstwo, złodziejstwo, manipulacje, podstępne intrygi, oszustwo a często i zbrodnia.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

Polko i Polaku zacznij działać dla Polski zanim znowu obudzisz się na Syberii albo nad dołem Katyńskim.

Konfederacja to bolszewicko-faszystowska agentura i zdrajcy.

#1630962

Dziękuję za miłe słowa. Zawsze to dodaje energii i potwierdza, że nie "produkuję" się dla samego siebie. 

Ad meritum. Miałem okazję poznać M. Niedźwieckiego gdzieś pod koniec lat 90-tych. Gdy go zapytałem jak to było możliwe, żeby Trójka i Lista Przebojów powstała w Stanie Wojennym to zrobił się czerwony i na tym nasza pogawędka się skończyła. Omijał mnie z daleka a wtedy byliśmy w jednym miejscu niemal cały dzień. Dobrze, że to pokolenie komuchów odchodzi w niebyt. Mogę powiedzieć, że nareszcie. 

Pozdrawiam 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

krzysztofjaw

#1631003

Niezmiernie ciekawy jest ten poniżej automatyczny wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego.
Klikasz i po sekundzie już wiesz o każdym powiązaniu udziałowców jak Anna Henryka Szumowska czy Marcin Jan Szumowski!

Piękna sprawa tak popatrzeć na daty kiedy to Anna Henryka Szumowska czy Marcin Jan Szumowski byli dopisywani do spółek czy je zakładali. Odbywało się to jak było wiadomo, że PiS wygra wybory w październiku 2015 i w okolicach 9 stycznia 2018 po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego, kiedy to Szumowski został mianowany ministrem zdrowia i zyskał nowe „możliwości”.

Piękna sprawa tak popatrzeć na te misternie dobrane udziały w 50 zł kwantach tak pieczołowicie i celowo podzielone.

Dla przykładu tylko jedna spółka:
NECOR SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (Od 28 sierpnia 2015 r.)
- Paweł Sławomir Derejko Wysokość sumy komandytowej 990,00 ZŁOTYCH (Od 28 sierpnia 2015 r.)
- Paweł Jerzy Wilski Wysokość sumy komandytowej 790,00 ZŁOTYCH (Od 28 sierpnia 2015 r.)
- Daniel Omilianowicz Wysokość sumy komandytowej 5.040,00 ZŁOTYCH (Od 28 sierpnia 2015 r.)
...
dwa lata udziałowcy nic nie mogą ...
... aż ty nagle dostają wsparcie kapitałem mniejszym od średnij krajowej równym 3 070 zł od ministrowej ...
- Anna Henryka Szumowska Wysokość sumy komandytowej 3.070.00 ZŁ (Od 21 marca 2017 r.)

Można by o tym książkę napisać. Tu wszystkie te tajemnice w grafach Krajowego Rejestru Sądowego zaklęte:

https://rejestr.io/osoby/755727/marcin-szumowski

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

panMarek

#1631011

komuszej marki...

 

komuszej marki

dwa pany Marki!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

jan patmo

#1631018

Na chwilę obecną i na tyle na ile udało się ludziom ustalić klan Szumowskich kosztował Nas Polskich podatników ok 140 mnl zł - a to dopiero początek "wykopalisk" - na szczęście zbyt daleko kopać nie trzeba bo zaledwie 5 lat wstecz

A pomyśleć jaka była afera i wisk gdy Nowak nie wpisał do oświadczenia majątkowego legalnie zakupionego w sklepie zegarka za ok 40 tys

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1631045

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Husky nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Affffera nr.4987/2020
CDN.
PIS się już nie podniesie

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1631048

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Husky nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Wszędzie cenzura...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1631043

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1631052

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Husky nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Ty tam bliżej tego szambonurka jesteś. Czy to prawda że  Czaskoski jak wygra to zwróci mikser, odkurzacz, sztućce i mini wieżę stereo. Komorowski się już zgodził.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1631055

analfabeci się mogą nawet wypowiadać. Polskiego nazwiska napisać poprawnie nie potrafią? Miałem w podstawówce koleżankę nazwiskiem Trzaskowska, już w I klasie poprawnie nazwisko jej pisałem. Znasz taki przedmiot, co się słownik nazywa, tam znajdziesz wzór jak napisać słowo "inżynier". Nic dziwnego, że gdy rządzą ci, co analfabeci na nich głosują to im Chińczycy bezużyteczne maseczki wcisnęli a ci za idiotów przed samolotem robili. Chińczycy, naród mądry, od razu się na idiotach poznali, i zamiast u siebie śmietniki odpadami zapełniać tym idiotom za grubą forsę wcisnęli, a potem za boki ze śmiechu się trzymali patrząc jak ci się cieszą.

Same buble:

Pinokio i człowiek katastrofa:

 

Ale nie wiesz przypadkiem, kto zwinął kilka płyt z marmuru z Wawelu, a dziś przez ścianę z nimi śpi?

Ale widziałeś takiego wazeliniarza, kata polskiej kultury, co jednym SMS ikonę naszej kultury zniszczył,  bo bał się, że rano nie może nie dostąpić zaszczytu kapciuszków, temu co spał do południa, podać?

Mam takie pytanie do was, gdy już wiemy jak było z głosowaniem na Listę Przebojów Programu III, możecie "narodzie głupi, co wszystko kupi", rano przy goleniu patrzeć w lustro ja na waszym miejscu lustro bym zasłonił?  

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1631058

A czy ścierwojad Owsiak też to dostał. Bo z tego co wiemy to tego złodzieja i oszusta też oszukali.Może skomentujesz tego śmiecia.Jak to jest że oszusta można oszukać.To tylko w waszej sekcie to możliwe.No i co teraz napiszesz?

ps.

ja wiem jak się piszę inżynier, ale ja wiem że ty z inżynierem masz tyle wspólnego co ja z Aborygenami na Antarktydzie

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1631066