KFO - Z. Ziobro upokorzony a jak zachowa się premier?

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Kraj

No i zakończyła się sejmowa batalia o Krajowy Fundusz Odbudowy a tym samym o zasoby własne UE. 290 posłów głosowało za jego przyjęciem, politycy Koalicji Obywatelskiej się wstrzymali z wyjątkiem jednego posła natomiast Solidarna Polska, Konfederacja i trzej posłów PiS zagłosowali przeciw. Ci posłowie to: Małgorzata Janowska, Anna Siarkowska, Sławomir Zawiślak. Teraz wszyscy czekają na to, co zrobi Senat RP. Ale, niezależnie co zrobi, to będzie oceniane przez lata. 

 

Z jednej strony pomoc unijna w wysokości 770 mld złotych jest nam niezbędna dla rozwoju Polski, ale z drugiej strony przyjęcie tego pakietu pomocowego długookresowo jest ograniczeniem naszej suwerenności. I dlatego Solidarna Polska zagłosowała przeciw a np. Lewica za, co dla mnie jest symptomatyczne. Dziwny sojusz powstał: PiS + Lewica. Można mówić w tej sytuacji o dbaniu o interesy Polski, ale ja osobiście uważam ten sojusz za zadziwiający. 

 

Ja wiem, że polityka musi być skuteczna i dla ważnych ustaw można się nawet pogodzić z diabłem, tyle tylko, że naprawdę nie rozumiem  postawy PiS. Zbigniew Ziobro, którego szanuję za niezależność próbował w czasie sejmowej debaty o funduszu zabrać głos. Dwukrotnie mu odmówiono, chociaż miał do tego zabrania głosu prawo. Dla mnie jest to swego rodzaju zamordyzm partii rządzącej i publiczne upokorzenie Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. I powstaje pytanie: Czy faktycznie PiS jest propolski? Coraz bardziej skłaniam się do powiedzenia, że być niestety nie!  

 

Jestem niemal sympatykiem Solidarnej Polski, ale i PiS-u, co wielokrotnie i od lat potwierdzałem w swoich tekstach, chociaż nie należę do żadnej z tych partii. Popieram negatywną ocenę tzw. pakietu pomocowego, którą posłowie Solidarnej Polski ocenili negatywnie. Tym bardziej więc nie rozumiem dlaczego odmówiono zabrania głosu przez Z. Ziobrę. Aż tak się bano tego, co prawdopodobnie by powiedział? Dlaczego, skoro i tak PiS razem z Lewicą i partią J. Gowina miało zapewnioną większość? A tak pozostał niesmak kojarzący się z cenzurą komunistyczną, gdzie prawie zawsze należało pozytywnie mówić o PZPR. Nie stawiam znaku równości między onegdaj komunistyczną partią a PiS-em, ale stosowanie takich metod uciszania koalicjanta takie porównanie niemalże wymusza, przynajmniej na mnie.

 

Niestety w lipcu i grudniu 2020 roku na arenie unijnej de facto rezygnując z przysługującego nam veta zgodziliśmy się na powiązanie funduszy unijnych z mityczną praworządnością. Co prawda jest to obarczone jakimiś warunkami, ale tak naprawdę w UE nikt sobie z nich nie robi kłopotów. Prezydencja niemiecka postawiła na swoim a my posłusznie się pod tym podpisaliśmy tracąc kolejny kawałek  naszej suwerenności. Oczywiście w imię możliwości uzyskania z UE ogromnych funduszy pomocowych, w tym funduszu covidowego, o których obecnie nam w TV przypomina PiS. 

 

Co teraz? Gdybym był Z. Ziobrą lub M. Morawieckim, to bym podał się do dymisji na zasadzie, "albo on albo ja".  Ćwierkają przecież wróbelki o konflikcie między tymi panami, bo każdy z nich myśli już o schedzie po J. Kaczyńskim, który zapowiedział swoje odejście z polityki w 2023 roku. I paradoksalnie każdy z nich zawdzięcza swoją karierę polityczną szefowi PiS, i każdy może się przeliczyć. W zanadrzu jest przecież była premier B. Szydło i być może to ona kiedyś pokieruje partią. Czy któregokolwiek z tych panów będzie stać na taką decyzję? Osobiście wątpię, choć w polityce nie takie rzeczy się zdarzały, choć dziś większe poparcie u prezesa J. Kaczyńskiego ma Premier  M. Morawiecki. 

 

Skupiłem się na konflikcie w ramach koalicji ZP, ale faktycznie widać zgrzyty, które mogą doprowadzić do wcześniejszych wyborów, których bym nie chciał. Mimo wszystkich "przeciw" jestem jednak "za" trwaniem tej koalicji. To zdecydowanie lepsze niż powrót do władzy targowickich zdrajców Polski w postaci KO i PSL. Nie wiem jak potoczą się losy tego konfliktu, ale mam nadzieję, że dla dobra Polski będzie trwała do końca. Bo co nam pozostaje? Powrót rządów PO? To byłby koszmar. I jeżeli dla trwania tej koalicji będzie konieczność zmiany premiera, to uważam, że J. Kaczyński taką decyzję powinien podjąć a obecny premier ją zaakceptować.   

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 

http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 

kjahog@gmail.com

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.9 (głosów:7)

Komentarze

Upokorzenie Ziobry jeszcze nie nastąpiło. Jego formacja jako jedyna wyszła z tematu FKO z twarzą. No może z połową twarzy. Powinni zerwać tę koalicję, tylko te stołki... stołki takie lepkie, tak trudno się od nich oderwać.

Przywołana przez Ciebie Pani Szydło rozczarowała mnie bardzo podczas głosowania nad paszportami covidowymi. Podobne odczucia mam w stosunku do Panów Legutko, Krasnodębski. A pewnym szacunkiem darzyłem ich jeszcze do "wczoraj". Rozczarowanie tzw Zjednoczoną Prawica jest ogromne, przeogromne.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1670918

Nie wiem czy Pan zauważył, ale nie ma żadnych komentarzy. Wielu prawicowców ma dysonans poznawczy i na razie muszą to przetrawić, ale rozczarowanie jest przeogromne. 

Pzdr

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1670932

Powiem szczerze, że po raz pierwszy od nie wiem kiedy powstrzymałam się od dania  maksymalnej oceny Twojemu artykułowi, bo...zgadzając się z tokiem myślenia jestem, o jeden krok dalej. Ja już nie widzę wyboru ZP i PO/Lewica, ja widzę jak metodą małych kroczków myślenie komunistyczne opanowało PIS, jak  zostało logo, a wszystko co pod nim było zdążyło się wytopić,  jak Lewica z PISem i PO realizują  jeden program międzynarodówki korporacyjno-farmaceutycznej, jak na pozór się różnią, a zwykle w sprawach teorii, które mało kogo dotyczą,zaś  w sprawach, które dotyczą każdego - jego zdrowia, pieniędzy, wolności- dują w tę samą trąbę.  Zadziwiające ile energii poszło w medialne dmuchanie  i promowanie marszy  proaborcyjnych idiotek, w sprawie, która dotyczy kilkuset osób rocznie (bo tyle  było aborcji eugenicznych), marszy  wręcz chronionych przez policję i promowanych przez TVP, przy jednoczesnym milczeniu nad  zabijaniem tysięcy chorych na raka poprzez odmawianie im  leczenia pod płaszczykiem  "pandemii", przy jednoczesnym rozpędzeniu przez policję Marszu Niepodległości i ściganiu jak najgorszych zbrodniarzy ludzi, którzy szli na zajęcia sportowe w fitness klubach oraz tych, którzy nie chcieli nosić na twarzach szmatek, zwanych "maseczkami"...

No i oczywiście temat notki- tam gdzie idzie o pieniądze, i powiem otwarcie, o pieniądze lobbystów  i o interesy międzynarodowej finansjery oraz  korporacji- to mamy jeden front od Biedronia po Morawieckiego. Tfu.

Tak więc Krzysiu nie ocenię, bo pozytywnie  byłoby niezgodnie z moim oglądem sprawy, a negatywnie  nie mogę, bo szanuję Twój pogląd i  wiarę, że PIS  to jednak  istotnie mniejsze zło od PO.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1670966

Podanie się Ziobro do dymisji? Bez sensu ....

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Alina

#1670963