Baltic Pipe. Co następne?

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Świat

No i zaczęło się to przed czym wielokrotnie przestrzegałem, gdy prezydentem USA został J. Biden (K. Harris?). 

 

Po jego decyzji o cofnięciu sankcji na budowę Nord Stream 2 teraz Duńczycy zablokowali budowę strategicznego z polskiego punktu widzenia rurociągu Baltic Pipe. Cofnięto po prostu decyzję środowiskową (wydaną w 2019) na budowę tegoż w duńskiej części lądowej. Podobno podjęto tę decyzję ze względu na ochronę dobrostanu drobnych zwierząt, ale chyba nikt w to nie wierzy. 

 

Zostaliśmy pozostawieni bez "parasola ochronnego" USA, które teraz stawiają na dobre relacje z Niemcami a tym samym będą dążyć do kolejnego resetu w stosunkach USA-Rosja. Nord Stream 2 dla Rosji i Niemiec był i jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych mających uzależnić pozostałe kraje Europy od dostaw rosyjskiego gazu do Niemiec, z których ma on być reeksportowany do całej UE. Baltic Pipe pozwalałby na to, że Polska i część innych krajów europejskich mogłaby się uniezależnić od dostaw rosyjskiego (niemieckiego?) gazu i tym samym byłby on konkurencją dla NS2.  

 

J. Biden uważa, że dobre stosunki z UE to dobre stosunki z Niemcami. Tym samym oddał Niemcom naszą część Europy i jest bardzo prawdopodobne, że w czasie najbliższego spotkania z W. Putinem zostaną ustalone też rosyjskie strefy wpływu i będziemy mieli znów do czynienia z kondominium rosyjsko-niemieckim. W takim przypadku silna Polska - też w zakresie surowców energetycznych - jest nie do zaakceptowania przez Rosję i Niemcy a teraz też przez USA. 

 

W tytule zawarłem pytanie "Co następne?". 

 

Na pewno zacznie się teraz walka o wstrzymanie budowy Mierzei Wiślanej, która jest "solą w oku" dla Rosjan. Największą aktywnością w tym obszarze wykazuje się Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, która co rusz spotyka się z przedstawicielami PE i KE, i nagabuje do wydania decyzji o wstrzymaniu tego przekopu. Oczywiście jak zawsze pod pretekstem ochrony środowiska. 

 

Pozostają jeszcze do ataku trzy polskie przedsięwzięcia: Centralny Port Komunikacyjny, Via Baltica i Via Carpatia. Dla Niemiec najgorszym rozwiązaniem byłoby powstanie CPK, ale też i innych wymienionych przedsięwzięć. Ale też i dla Rosji, bowiem - wedle mnie - uważam, że w obecnej sytuacji to Moskwa w porozumieniu z Berlinem zaczyna robić wszystko, aby osłabić Polskę. 

 

J. Biden nas sprzedał i ustalił kierunki swych działań, które teraz nakierowane są na wojnę gospodarczą z Chinami. Dla niego Europa Środkowo-Wschodnia jest jakimś mało znaczącym gremium w tej jego wojnie. Liczą się interesy. 

 

A my? Cóż mamy robić? 

 

Znaleźliśmy się w bardzo złej sytuacji. Uważam jednak, że teraz winniśmy jednak odnowić stosunki z Chinami i doprowadzić jednak do budowy Nowego Jedwabnego Szlaku, o którym po wizycie prezydenta A. Dudy w Chinach i rewizycie prezydenta Chin w Polsce było bardzo głośno. Skoro bowiem USA z nas zrezygnowały to mamy wolną drogę do zawierania własnych sojuszy. A, że być może będą uderzeniem w obecne cele USA to tym lepiej. Może J. Biden się otrząśnie i zacznie dostrzegać naszą część Europy. 

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 

http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 

kjahog@gmail.com

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:15)

Komentarze

Z Trumpem (jako partnerem) licytowaliśmy ostro. Trudno dziś powiedzieć, jak to dokładnie było, ale ambicje miały się nijak do posiadanych kart/walorów. No i kiedy partner(?) wyłożył stolik, my zostaliśmy z kiepską ręką i przeciwnikami, którzy impas zakładać mogą z obu stron. Szlema już raczej nie zrobimy, możemy kombinować, jak ugrać proste bez atu, choć pewnie i to będzie ciężko (Może prosty trefl? Bez względu na skojarzenia.). Ale my tak w tego politycznego brydża gramy od wielu lat, więc niby dlaczego mielibyśmy oczekiwać lepszego wyniku. Jak to szło "Nowe(?) przysłowie Polak sobie kupi,   .."

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Waldemar Korczynski

#1672567

Kto nie ryzykuje ten w kozie nie siedzi. 

Serwilizm tak wobec jednych i drugich jest zawsze drogą do zeszmaconego upadku.

Jagiełło poszedł ostro z Krzyżakami i wygrał. Mógł zgarnąć cała pulę - ale jego krewny z Litwy się wycofał i nie dobito do końca Krzyżaków. 

Delikatość jest dobra w pieszczotach z małżonką ( kochanką itp.)

Wniosek: nigdy nie należy siadać do gry z oszustami bez rewolweru położonego na stole.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Mozets

#1672629

Pewnie, że powinniśmy robić swoje. Tyle tylko, że czy jesteśmy na tyle mocni na arenie międzynarodowej? Może już tak, a może nie? Pomimo jednak trudności należy je pokonywać. 

Pzdr

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1672673

Było dokładnie na odwrót. W 1410 roku pod Malborkiem,

Jagiełło – który był sobie zaledwie mężem królowej –

nie dobił do końca Krzyżaków, żeby jego krewni z Litwy

nie wycofali się z nieformalnej unii z Królestwem Polskim.

Taka ewentualność byłaby "największą katastrofą

geopolityczną" XV-go wieku.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1672680

Bitwa ta zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i pogromem sił krzyżackich, nie została jednak wykorzystana do całkowitego zniszczenia zakonu. Nie zdobyto Malborka – stolicy Zakonu – ponieważ wygasał rozejm Witolda z inflancką gałęzią Zakonu na północy (korzystny w czasie bitwy) i wojska litewskie rozpoczęły odwrót.
Książę Witold zwinął swoje wojska i wycofał się z walki.
Stąd oblężenie Malborka, który miał czas na przygotowanie do obrony - było nieskuteczne.
Tak to jest jak nie dobije się wroga. Podobnie było po Bitwie Warszawskiej. Piłsudski miał za mało sił do dyspozycji by dobić Sowiety. I tak to się kręci do dzisiaj.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Mozets

#1672711

...,ale trzeba mieć ten rewolwer.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Dariusz

#1672761

Postawiliśmy wszystko na jedną kartę - D. Trumpa wierząc, że spokojnie wygra drugą kadencję. Tak się nie stało, więc teraz, gdy nas sprzedał winniśmy poszukiwać innych sojuszników. Turcja i Chiny wydają się naturalnymi sojusznikami, którzy mogą wiele namieszać nawet w polityce europejskiej. I powtarzam: w obecnej sytuacji już nas nie obowiązują żadne umowy ze Stanami Zjednoczonymi. Sami z nas rezygnują, bo Chiny stały się ważniejsze. 

Pzdr

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1672672

..czyni cuda,ale nie w tym wypadku.To.że Trump został prezydentem było cudem,a raczej niedopatrzeniem Systemu.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Dariusz

#1672762

...,że stawiając na Trumpa,nasi włodarze liczyli ,że będzie sprawował prezydenturę dożywotnio?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Dariusz

#1672760

"Uważam jednak, że teraz winniśmy jednak odnowić stosunki z Chinami i doprowadzić jednak do budowy Nowego Jedwabnego Szlaku"

Pisałem o tym wielokrotnie, ale przecież było to passe... Podobnie z kretyńską izolacją w stosunkach z Rosją. W naszej, polskiej obecności geopolitycznej nie mamy wyboru. Musimy rozmawiać ze wszystkimi sąsiadami, szczególnie na polu gospodarczym. Oczywiście dla zatwardziałych wyznawców talmudu zostanę ochrzczony ruskim onucem. Nie przeszkadza im przy tej okazji, iż polski rząd liże odwłok makreli, tej, która reprezentuje schedę po Adolfie.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4
#1672579

ogierek

 

robi za ogierka

zajdzie od tylca

Putlerka-Hitlerka

 

PS To jest miłość, co się zowie, z onucą na głowie!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

jan patmo

#1672645

Jak na zawołanie: Duńska blokada

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1672586

Duńczyków też "ktoś" rozegrał. Dziwne, a może wcale nie, że nie walnął w Polskę bo o nią przecież w tej sprawie chodzi...       W polityce nie ma przypadków. Polska nie tylko wraca na polityczny parkiet, Polska wydrapuje nowe strefy, nowe rynki. To nie może się podobać tym, którzy wyobrazili sobie kilkanaście lat temu, że będą rządzić UE do końca świata. Francuska gospodarka leży, niemiecka leży, a Polska jest spiritus movens zburzenia "ładu", który te państwa narzucały reszcie UE. Art.7 TUE - główna armata Brukseli przeciw Polsce - też  leży choć TSUE na rympał wrzeszczy o wyższości prawa UE nad prawem państw członków. Polska wskrzesiła Grupę Wyszehradzką (pal 6 Czechy, zawsze były najsłabszym i niezbyt lojalnym ogniwem V4), Polska zainicjowała Trójmorze i ta inicjatywa się rozwija. To guzik prawda, że Bruksela i Berlin patrzą na Trójmorze dobrym okiem. Ich szlag trafia i gdyby mogli, utopiliby je w łyżce wody. Zmiana administracji w Waszyngtonie może spełnić ich marzenia i być może Trójmorze może być następne w kolejce pod gilotynę. 

Baltic Pipe, CPK, Mierzeja Wiślana, udrożnienie Odry dla polskiego transportu wodnego, PKP Cargo które po "prezentach" premiera Tuska miało być kolejnym dla Berlina, rozwój portu w Gdańsku, tunel w Swinoujściu, rozbudowa gazoportu. Wzrost rangi Polski w NATO Itd., itp. To wszystko jest solą w oku eurokołchoźnych liderów, którzy jak walczą z Putinem? 

Pozdrowienia.

https://wpolityce.pl/polityka/553492-na-wielu-polach-konstruowana-jest-pulapka-na-polske

https://wgospodarce.pl/informacje/97087-szeremietiew-na-kremlu-mogla-zapasc-decyzja-aby-oslabic-polske

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1672601

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Alpaka został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

"udrożnienie Odry"

Czyżbym coś przegapił? Wiem, że Odra ma być naturalnym zlewem wód lądowych a podpisane porozumienie między Polską a Niemcami wyklucza przywracanie żeglowności Odry. Możesz wskazać źródło tej informacji o odnowie transportu wodnego na Odrze?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3
#1672633

Wbrew pozorom pandemia koronawirusa może być dla nas szansą na wybicie na niepodległość, w tym gospodarczą. 

Pozdrawiam również

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1672674

Contessa jasno i  zwięźle wyjaśnia odwieczne próby wybicia się Polaków (od czasu Jagiellonów) na suwerenność.

Głos  Contessy  jest  przykrywany stekiem bełkotu "niby patriotów - niby "polaków", na zasadzie:  rzucajmy błotem nawet na oślep -  zawsze coś tam się przyklei.

Media społecznościowe w Polsce są nasycone  wrogą agenturą - jak kasza wymieszana zjełczałymi skwarkami.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Mozets

#1672712

Co to za narzekania wiernych centurionów Nowogrodzkiej, na rzekome
problemy z Pipe, czy z lobbingiem Mickey Mouse w Marchii Duńskiej?

Przecież jeszcze niedawno Matthias osobiście Wam obiecał
"czysty klimat" w ramach Nowego Polskiego Ładu, czy czegoś tam.

Sorry, taki mamy ład, no i tego się macie teraz trzymać.

A jak się komuś nie podoba, to są przecież klimatyzatory.
Klimatyzatory nie są na gaz, tylko na prąd.
A prąd lepiej jest importować, skoro krajowy jest za drogi.

Reklama dźwignią handlu. TVP dźwignią wstawania z kolan.
Chcesz się dźwignąć – włącz TVP.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1672613

11 krajów unijnych, w tym Niemcy, chce, aby Unia Europejska zakończyła finansowanie transgranicznych projektów gazowych w związku ze zmianami klimatycznymi - wynika z nieformalnego dokumentu, który widziała PAP - 11 krajów unijnych chce...

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1672616

Zgredek kończy wsadzanie makreli drugiej rury, dla wszelkich, innych inicjatyw będzie blokada i w niedalekiej przyszłości nasze wnuki będą pielęgnować język polski w zaciszu domowym przy pełnej konspiracji. Nie wysyłajcie na negocjacje do UE Mateusza, bo gotów oddać w zarządzanie ziemi zachodnich Rzeczpospolitej Niemcom.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1672632

Nowe szaty cysorzy - szarży, inwAzji, działań zaczepnych - "praw międzynarodowych" ...

PRZYMIERZAją FORS(A/U)jący - innOwacyjne działania "prawa wstecz" - żeby zarabiać na UNIkaniu płacenia odszkodowań  (wojennych) - za samosądowe POwodowanie strat materialnych, ludzkich inwestorów - w cywilizacyjne inwestycje prawno-ekonomiczne - w pokój światowy o objętości atmosfery ziemskiej, nie obojętnej na ewidentne nadużycia - inwAzji "praw międzynarodowych" antypoloniZmów...

Pozdrawiam. J. K.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1672678

https://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-j-saryusz-wolski-rezolucja-dot-praworzadnosci-lamie-traktat-co-potwierdzaja-sluzby-prawne-rady-ue/

Cytuję:

Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii. Dokument od początku łamał traktat i był próbą jego ominięcia, a mimo to został przeforsowany. Stanowisko służb Prawnych Rady Unii Europejskiej zaznaczyły, że rozporządzenie nie ma prawa działania. Natomiast dochodzą nieoficjalne niepokojące sygnały, że Rada nie godzi się, by Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dopuścił ekspertyzę prawną własnych służb jako dowód w sprawie – powiedział europoseł Jacek Saryusz-Wolski, b. minister ds. europejskich, w programie „Z Parlamentu Europejskiego” w TV Trwam.

Poza tym:

Na ostatniej sesji plenarnej odbyło się głosowanie nad rezolucją w sprawie prawa PE do informacji w sprawie bieżącej oceny Krajowych Planów Odbudowy. Eurodeputowani z Prawa i Sprawiedliwości opowiedzieli się przeciw, jednak dokument przyjęto.

– Nie mamy nic przeciwko dostępowi do informacji. Jesteśmy za przezroczystością. Natomiast w tekście PE jest mowa o tym, że Parlament Europejski ma wydawać opinie, których realizację Komisja Europejska będzie musiała wymusić na krajach członkowskich. To nie jest dostęp do informacji, tylko władztwo PE nad rozstrzygnięciami KE w sprawach Krajowych Planów Odbudowy i władz krajowych. Po pierwsze, Fundusz Odbudowy nie jest w ogóle kompetencją Parlamentu Europejskiego. (…) Po drugie, jest to sprzeczne z zasadą subsydiarności. To państwa członkowskie odpowiadają za Krajowe Plany Odbudowy. PE powinien się interesować tym, co robią instytucje unijne, a nie mieszać w rozstrzygnięcia wewnątrz krajów. To zaprzecza zasadzie proporcjonalności i subsydiarności. Z tych dwóch powodów głosowaliśmy przeciw. Intencje są nieczyste; są takie, żeby na poziomie PE mówić co i w jakich proporcjach ma być wydawane w ramach KPO – podkreślił b. minister ds. europejskich.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1672683

Osobiście boje się, że działanie Bidena nie skończy sie na samej rurze Nord Strim, może on bowiem także wstrzymać sprzedaż gazu skroplonego do naszego gazoportu. Z kolei straty na nie wykonaniu Baltic Pipe poniesie inwestor czyli Polska, buduje odcinki poza Dania pewnie za ogromne pieniądze, a firma duńska nie wykona centralnego odcinka i poniesie minimalne straty. No i na koniec Rosja wcale nie musi podpisać nowej umowy na sprzedaż gazu do Polski - mając zapewniony zbyt do Niemiec może sobie pozwolić na brak wpływów od Polski. Obym był miernym prorokiem ale jeszcze możemy zostac bez gazu. Wcześniej Ukraina totalnie pozbawiona gazu musi zbliżyć sie z Rosją i bedziemy mieli tuz za granicą wojsko rosyjskie.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1672690

Masz dużo racji. Przyszłość jest dla polski niewesoła Jedyna nadzieja jest taka, że mamy jakiś plan B, ale czy mamy? Tego nie wiem. 

Pzdr

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1672729

Trochę jakby sie poprawiło bo Unia ma sie zając sprawą w Danii, ale czy tak będzie? Mozna założyć, ze cała sprawa z BalticPipe była od poczatku kontrolowana włąśnie po to, żeby udupić import gazu w odpowiednim momencie. Tak samo jak z Bidenem trudno bylo to przewidzieć to i pewnie planu B nie ma, bo to nie jest kilogram gruszek które mozna kupić w tym czy w innym sklepie. I tak dobrze że powstał ten gazowy terminal, ale po pierwsze trzeba miec skąd importować, po drugie jednak jego wydajność jest nie wystarczająca dla naszej gospodarki. A tak szerzej - czy fakt rozpoczęcia kładzenia rury pod Bałtykiem to nie był początek Putina planów odtworzenia bloku sowieckiego o czym juz dawno twierdził że rozpad tego układu był najgorszym co sie mogło zdarzyć?

Pozdrawiam

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1672731

,,jak Łunia ma się zająć ruro,to czarno to widzę.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Dariusz

#1672763

....nam plan B,jeśli Niemcy mają plan C.W polityce z pewnością najważniejsze dzieje się za kulisami,ale czy nasi rządziciele mają tam wstęp?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Dariusz

#1672764

.....obawy.Za granicą to już ich mamy.Obawiam się,że Obwód Kaliningradzki jest wstanie zapewnić nam niezłą rozrywkę w godzinie W.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Dariusz

#1672765

Masz jaja, czy tylko dom lub mieszkanie?

Masz do czynienia z kolejnym napadem kryminalistów

z międzynarodowego Kartelu "Zielonego Ładu" oraz ich

miejscowej ekspozytury w Polsce.

Tym razem – wysługując się funkcjonariuszami okupacyjnej władzy –

kryminaliści z międzynarodowego Kartelu "Zielonego Ładu" żądają

podania im naszych osobistych informacji na potrzeby ich przestępczej

działalności w Polsce.

Nie sugerując się kontekstem, proszę odpowiedzieć sobie na poniższe

dwa pytania dotyczące analogicznej, hipotetycznej sytuacji.

Czy jeżeli na ulicy napada na Cię zbir, żądając okazania zdjęcia

Twoich bliskich, to z miejsca wyjmujesz z kieszeni fotografię

rodzinną oraz wymienisz imiona osób z fotografii, ich daty urodzenia,

nazwy szkół, do których uczęszczają Twoje dzieci oraz z kim Twoje

dzieci się przyjaźnią?

Czy jeżeli tego nie robicie, co zatem robicie w następnej kolejności?

Masz jaja – pokaż okupacyjnej władzy środkowy palec.

Nie masz jaj – możesz wkrótce nie mieć też ani domu, ani rodziny.

Kryminalista to nie jest bowiem ktoś, kto gwarantuje Ci święty spokój

do końca życia, za jednorazowe udostępnienie mu Twojego portfela.

On przyjdzie znowu.

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/nowy-obowiazek-dla-milionow-polakow-wkrotce-rusza-spis-zrodel-ciepla/jbdb04x

https://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/8186912,nowy-obowiazek-dla-milionow-polakow-zgloszenie-ogrzewania.html

Poniżej pełna wersja obwieszczenia:

https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/prawo-reglamentacja/4932.pdf

Ustawa z 21 listopada 2008 – w szczególności zapewne jej wielokrotne

zmiany (głównie te cztery wprowadzone w 2020 roku, o których

czytamy powyżej, na początku pełnej wersji obwieszczenia

w Dzienniku Ustaw z 2021 r. poz. 554) – już na pierwszy rzut oka

nadaje się do zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego.

Tym niech się jednak bawią dzielni politycy.

Nam – mieszkańcom Polski – nie wolno natomiast dobrowolnie

przekazywać ekspozyturze kryminalistów z Kartelu

"Zielonego Ładu", wrażliwych danych na temat znanych nam

elementów infrastruktury grzewczej naszego kraju.

PRZEŚLIJ DALEJ, KOMU ZDOŁASZ

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1673037

"Anglia nie ma wiecznych wrogów ani wiecznych przyjaciół, ma tylko wieczne interesy". [Henry John Temple]

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Dariusz

#1672757