Zabić blogera! I zalać betonem!

Obrazek użytkownika Krispin
Kultura

Teksty na blogach są bardzo różne – tak jak różni są ludzie, którzy je piszą. Niektóre lakoniczne i beznamiętne. Inne ciekawe, ale długie. Niektóre pisane ze swadą, mimo że czasem poruszają tematy trudne. Zdarzają się poważne analizy pisane w przejrzysty i bardzo przystępny sposób. Dlaczego jedne się „czytają”, a inne nie?

 

Pamiętam mgr Szolca. Wszyscy mówili do niego „panie profesorze”. Nie protestował. Choć myślę, że może na początku mógł się zżymać. Może machnął ręką. Zasługiwał na szacunek, którym go darzono, bo miał niebywałą wiedzę, doświadczenie, a przy tym był człowiekiem niezwykle skromnym i kulturalnym. Był najniższym rangą pracownikiem Instytutu Techniki Cieplnej na Wydziale MEiL, ale to on przeprowadzał wszelkie badania i ekspertyzy w zakresie chłodnictwa, zlecane Warszawskiej Politechnice. Jego nazwisko było najniżej, powyżej podpisywali się doktorzy, docenci, profesor katedry... I to właśnie profesor Szulc powiedział mi: „Pańską pracę ma wziąć do ręki laik i zrozumieć, o czym ona jest oraz co dokładnie pan projektuje i jaki jest sens przedstawionych obliczeń”. Dziękuję, profesorze.

 

Pamiętam też Macieja Rybińskiego. Od jego felietonu zaczynałem czytanie „Wprost”. Ten ironiczny uśmiech na zdjęciu. Od razu się wyczuwało, że gość ma do siebie dystans. I te teksty... inteligentne i skrzące się dowcipem, porównaniami i dykteryjkami, sarkastyczne, pełne celnych spostrzeżeń. Wiele lat temu pisał:

W Warszawie PO przeszła do twardej opozycji i zapowiedziała sformowanie gabinetu cieni. „Czemu, cieniu, odjeżdżasz, ręce złamawszy na pancerz” – jak pisał Norwid. Cień polityka będzie cieniem premiera. („Pozwolenie na walenie”, 13/11/2005)

Teraz ma się to wszystko zjednoczyć, wymieszać jak cement z piaskiem i okrzepnąć w nowy beton, ozdobiony kwiatuszkiem z Frasyniuka (...) Do roli betoniarki wyznaczono Kwaśniewskiego, który jak Hannibal, ma przekroczyć na białym słoniu Alpy i krzyknąć jak Cezar: Veni, Vidi... („Kwaśniewski na białym słoniu”, 29/01/2006)

Samoobrona idzie w kierunku partii inteligenckiej, a PO przeciwnie. Po skanalizowaniu Rokity odsunięto od wpływów Jacka Saryusza-Wolskiego, jednego z najmądrzejszych ludzi w Platformie. Wysokiej klasy intelektualistę i wspaniałego fachowca od spraw międzynarodowych. („Buraki inteligencji”, 14/01/2007)

Pluralizm nastąpi wtedy, kiedy wszystkie gazety będą jak „Wyborcza”, a wszyscy publicyści jak Środa. („Słowo na Środę”, 16/03/2008)

Maksym Gorki pouczał, że „musimy wiedzieć wszystko, co się działo w przeszłości, ale nie tak, jak to zostało opowiedziane, lecz w naświetleniu nauki Marksa, Lenina i Stalina”. I my musimy wiedzieć wszystko, ale nie tak, jak to zostało opowiedziane, zwłaszcza przez historyków z IPN, tylko w świetle nauk „Gazety Wyborczej”. Wołanie o spalenie książki o Wałęsie wpisuje się w nurt postpeerelowskiej deformacji umysłów. („Służba Bezpieczeństwa Historycznego”, 1/06/2008)

Poetycki występ podyktowało mi wzruszenie, które odczułem na wieść o tym, że panowie Marek Borowski, Dariusz Rosati i Janusz Onyszkiewicz organizują się wraz z rodzinami w nową partię (...) Tylko śmierdzieć będzie jak zwykle gnojem i onucami. („Trzej dyszkanci”, 18/01/2009)

Zmarł 22 października 2009. W tym roku minie 11 lat. Ech...

 

Czy blogerzy korzystają z tej skarbnicy? Jedni tak, a drudzy nie. Jak to w życiu. Ten woli Szopena (lub Maxa Richtera), a tamten Dodę. Jeden ceni „Łowcę jeleni”, a inny „Świat według Kiepskich”. Jeleni jakby coraz więcej (mimo odstrzałów). I w ogóle kiepsko to jakoś wygląda. Jakość też jakoś się dostosowuje. Poza tym, skąd czerpać motywację? Kiedy jest się gwiazdą, można pisać felietony do prasy. Ktoś zacytuje. Błysk flesza. Szampan i te rzeczy. Człowiek staje się niemal prorokiem, albo celebrytą. Dziś to już chyba bez różnicy. A zwykły bloger? Napiszesz słowa prawdy, nie schlebiające żadnej politycznej opcji, to oberwiesz ze wszystkich stron. Nieprawda? Prawda. Najprawdziwsza.

 

Miłość niech będzie nieobłudna. Brzydźcie się złem, trzymajcie się dobrego. (List do Rzymian 12:9)

 

Na początku pandemonii pojawiła się w sieci informacja, że Jurek Owsiak i jego Orkiestra na kwadratowych kółkach zakupiła z pieniędzy zebranych we wszystkich finałach jakieś 8 tysięcy respiratorów dla polskich szpitali. Zwariowali? Normalny człowiek przemnoży to szybko przez cenę respiratora (50-80 tysięcy zł – wtedy tyle kosztowały, bo dziś kilkadziesiąt procent więcej) i wie, że to niemożliwe. Ale czy Polska jest krajem ludzi normalnych? Jeśli już, to normalnych inaczej. Dlatego postanowiłem poprosić kumpla o pomoc w przeliczeniu tych respiratorów. Położymy na stole papierek – nie matematyczną formułę: fikcyjna liczba respiratorów razy cena = gigantyczna kwota, nierealna, niemożliwa. Będzie konkret: nazwy szpitali, oddziałów i (jak wół) liczba wszystkich zakupionych... O, naiwności!

 

Zajęło to kilka dni. Po kilka godzin każdego dnia. Dane ze strony WOŚP pozwalają ustalić, że w ciągu 27 lat (tyle danych jest na stronie, bo ostatni finał nierozliczony) z zebranych w finałach pieniędzy zakupiono 318 respiratorów. 318 i ani jednego mniej czy więcej. To średnio jakieś 12 rocznie. Na ile szpitali w Polsce? Obecnie 950, a wcześniej pewnie było ich znacznie więcej.

 

Zatem mem udostępniany przez wiele osób, wychwalający Jurka-darczyńcę (z nieswoich łatwo się daje) to LIPA! Bujda na resorach (i kwadratowych kołach). Spis nie zawiera 8 tysięcy, ani 7 tysięcy, ani nawet tysiąca pozycji, a jedynie 318 (słownie: trzysta osiemnaście), w tym respiratory noworodkowe (125 szt.) oraz transportowe (39 szt.). Taka jest naga prawda o WOŚP i Owsiaku. I co? Publikacja tego i wklejanie takiej informacji w komentarzach do tychże memów i fejków o WOŚP spotkały się z odporem... z obu stron!

 

Jedni atakowali za to, że hejtujemy Jurka i jesteśmy chamami, bezdusznymi palantami, niewdzięcznikami, którzy nie są w stanie docenić charytatywnej pracy ich e-dola (na dodatek mamy zrzec się używania sprzętów z serduszkami, gdybyśmy znaleźli się w potrzebie w szpitalu). Drudzy opluwali nas za to, że wyolbrzymiamy jego zasługi (okazuje się, że są i tacy). Chwila, to są fakty. Jeśli ktoś nie zgadza się z faktami (i nie mówię tu o „faktach” po „faktach”), powinien poszukać innej planety. To prawda, cała prawda i tylko prawda. Ktoś, kto napisał, że bez Jurka nie byłoby czym leczyć (a zbiórki WOŚP to jakiś ułamek promila budżetu Ministerstwa Zdrowia) chyba z koniem na łby się pozamieniał. I bardzo przepraszam konia za to porównanie. Romek, ciebie nie, wybacz.

 

W swoim zacietrzewieniu obrońcy e-dola Jurka są gotowi kłamać lub w najlepszym wypadku przemilczeć jego "występki" - te bez mikrofonu. Niektórzy nawet twierdzą, że skoro "robi tyle dobrego", to oni zgadzają się, żeby sobie kradł. Przecież to już przerabialiśmy w PRL. Byli już równi i równiejsi, wyjęci spod prawa (nie banici, ale celebryci właśnie). Jak to pobłażanie występkom się zakończyło wiemy dobrze. Tego nie wolno zrobić ponownie. To prosta droga do demoralizacji i upadku. Czy tobie, blogerze, z czymś się to kojarzy? A tobie, czytelniku blogów, nie? Cytowany powyżej werset z Ewangelii Mateusza mówi właśnie o tym. Jeśli widzisz, że ktoś robi coś złego i ukrywasz to, co tak naprawdę myślisz o tym w swoim sercu, to jesteś hipokrytą. Brzydźcie się złem (hipokryzja to zło). Mamy dosłownie nienawidzić zła. Nie mamy czcić idoli, czy e-doli, czy kogoś innego, kto...

 

Mamy zrzec się używania sprzętów z serduszkami? Bo bloger Matka Kurka tak zrobił i oficjalnie poinformował o tym na swoim profilu? A niby dlaczego, skoro wielu z nas uczestniczyło początkowo w tych zbiórkach? Ja przez ponad 10 lat. Jestem posiadaczem kilku dyplomów z podziękowaniami za udział w finale. Z podpisem e-dola Jurka, a jakże. Mam się czegoś zrzekać tylko dlatego, że głośno mówię o tym, że ktoś nabija nas w butelkę, a mówiąc wprost: okrada, i nie korzystać z tego, co wspólne, nasze? I żeby było jasne, gdyby to robił jawnie i przyznał, ile sobie płaci, machnąłbym ręka, ale e-dol udaje, że działa charytatywnie, a doi miliony, e-dol kupuje sobie brykę za 200 tysięcy... Ale mniejsza z tym.

 

Inny przykład.

Napiszesz coś o Bogu, a już rzucają się na ciebie razem, ręka w rękę, żarliwi „Obrońcy Częstochowy” i „Ateiści+Cwele”. OC i AC w jednym pakiecie (tanio i skutecznie), stają w jednym szeregu. Dla jednych to nie temat do dyskusji publicznych, dla drugich to w ogóle nie jest temat, bo przecież Bóg nie istnieje (lub istnieje tylko w wyobraźni). Jedni potrafią się oburzyć na mema z napisem „Matka Bosaka” (widząc w tym imię tej, która urodziła Zbawiciela. Mam fart, że nie napadli na mnie producenci bosaków), a drudzy wydrapaliby oczy za Sodomę i Gomorę, albo użycie w ich kontekście słowa „grzech”. W oczach tych pierwszych cytat z Pisma w tłumaczeniu innym niż Tysiąclatka to już herezja, drudzy dostają piany na samo wspomnienie o Jezusie. I walą kartaczami. Jedni i drudzy. Zapominają, że są śmiertelnymi wrogami (nie w przenośni, lecz dosłownie) i stają ramię w ramię do walki o... do walki... O co?

 

Żadna broń ukuta przeciwko tobie nic nie wskóra, a każdemu językowi, który w sądzie przeciwko tobie wystąpi, zadasz kłam. (Ks. Izajasza 54:17)

 

Prawda, cała prawda i tylko prawda. Tak napisałem powyżej. Powtarzam to często. Taki trójnóg. Wszystko wtedy stoi stabilnie. Bez jednej z tych nóg wszystko się wali. Prawda nie jest już prawdą. Może tylko półprawdą. A może gówno-prawdą. Która prawdę wolisz? A dokładnie, którą wybierasz? Matka Kurka wybrał prawdę, całą prawda i tylko prawdę. I zapłacił za to. Choć „tylko” zszarganymi nerwami i straconym czasem.

 

Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz nie mogą zabić duszy. Bójcie się raczej tego, który może i duszę, i ciało zatracić w piekielnym ogniu. (Ew. Mateusza 10:28)

 

Czy można coś zmienić? Tak, zaczynając od siebie. Trudna sytuacja? Chcesz jakoś wpłynąć i zobaczyć zmianę? Świetnie. Nie możesz zmienić drugiego człowieka, ale możesz zmienić siebie. I wtedy sytuacja ulegnie zmianie. Ktoś bardzo słusznie napisał:

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy. Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania...

 

Bardzo słusznie. Popieram. I dziękuję. Też bardzo rzadko minusuję. Nawet, gdy tekst rozwlekły, trochę nieskładny i nie za dobrze się czyta. Jak ktoś odejmie punkt za niechęć osobistą, to trudno (powiedzmy). Ale czasem temat skomplikowany, tekst długi, jego opracowanie musiało sporo wysiłku kosztować i... Bach. Pała. Nieważne co, ważne kto. Smutne. Jakby to wyżywanie się w pałowaniu cokolwiek dawało pałującemu. Satysfakcję? Może na początku. Może za dziesiątym, dwudziestym razem. Ale jak długo? I jak taki człowiek zachowałby się, gdyby stanął naprzeciw swojego adwersarza na ulicy? Za pałkę posłużyłby kij do baseballa? Czy raczej miałby wiaderko na betonowe buty?

 

Śmierć i życie są w mocy języka... jak się go używa, takie się spożywa owoce. (Ks. Przysłów 18:21)

 

Czasem czytam i wychodzę. Mógłbym dać pałę, ale wychodzę. Fałszuję średnią. W tym mogę być fałszerzem :)

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.5 (głosów:25)

Komentarze

Z moich obserwacji wynika, ze masz wiele racji.

Zwlaszcza kiedy mowisz, iz zdarza Ci sie falszowac. :-)

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-5

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632502

ja też fałszuję...

 

ja też fałszuję

bo nie pałuję

 

pozdrawiam

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-6

jan patmo

#1632510

Szanowny Jan nie pałuje.

Ma "lepszą" metodę,

On wierszem okrutnie hejtuje :)))

 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-6

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1632515

w szatach przewrotności

 

najbardziej się obrażają

"największe świętości"

w szatach przewrotności

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-5

jan patmo

#1632524

Wierszem wyraża dosadnie

Wszystko, co ma w sercu na dnie

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1633074

Jednak wiele razy zauwazylem, ze falszuje on rzeczywistosc. A co najgorsze - nie potrafi przyznac sie do bledu. 

Jak dzieciak, bedzie krecil i wypieral sie, zamiast zwyczajnie powiedziec: - Palnalem glupstwo, zdarza sie.

Mowilem mu, ze uzyl imienia Matki Boskiej do niecnych celow, tytulujac swoj post - Matka Bosaka, tylko po to, zeby dokopac Braunowi. 

Wprawdzie potwierdzil, ze wkomponowal obraz MB w klape marynarki Brauna, ale konsekwentnie sie wypieral, ze nie uzyl jej imienia.  Wlasnie na tym polega jego falsz.  Sam sie glupio zabetonowal.

Pisze duzo i ciekawie, ale czasem uzywa tak skomplikowanych meandrow myslowych, ze trudno zrozumiec o co mu chodzi. Mimo przerostu formy nad trescia, lubie go czytac, jezeli nie uzywa swoich artykulow do oczerniania innych. bo umysl ma chlonny, potrafi myslec i nie jest wulgarny.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632549

Dla usprawiedliwienia - Matka Jezusa miała na imię Miriam, w tłumaczeniu polskim Maria i nigdzie to imię nie było używane. 

To że Braun jest z Bosakiem powiązany to oczywiste, a  jego "Szczęść Boże" na lewo i prawo  jest  chyba  większym nadużyciem niż  jednorazowe skojarzenie nazwiska  z obrazkiem w klapie. (?)

Co do reszty zgoda  i plusik ode mnie :-)

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1632556

Okazule sie, ze przez cale swoje dlugie i ciekawe zycie nie wiedzalem, ze Matka Boska nazywala sie Miriam, a dopiero jakis kretacz mi to uswiadomil. :-)

Dziekuje.

Mnie tez razi ostentacyjna, na pokaz - religijnosc Bauna. 

Jednak uzywanie swietego imienia Krolowej Polski do niecnych celow, uwazam za profanacje.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632562

Za Wikipedią i księgą imion

Maria jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa mariam (napawać radością) lub od egipskiego meri-jam  (ukochana przez Boga). Pierwotna hebrajska wersja imienia  Miriam została przekształcona na Mariam, stąd  Maria.

Co ciekawe do XIX w. w Polsce dzieciom nie nadawano tego imienia, było ono bowiem zarezerwowane dla matki Jezusa. Zamiast tego dziewczynki nazywano imieniem Marianna lub Maryna.

Archaiczna forma imienia – Maryja współcześnie jest stosowana wyłącznie do do matki Chrystusa .

Inne powstałe formy Marii to: Mariola, Maryla, Marita, Marzena, Marlena (przez połączenie Marii i Magdaleny) 

Imię to nadawane bywa także mężczyznom jako drugie, np. Maksymilian Maria Kolbe, Bronisław Maria Komorowski, Jean-Marie Le Pen. .

 

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1632564

Osobiscie znalem dwoch mezczyzn, posiadajacych drugie imie Maria. Obaj, w przeciwienstwie do Bronislawa Marii, byli prawymi ludzmi. 

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632567

No własnie  nie nadawano dzieciom  imienia Maria, bo było "zarezerwowane".

Coś podobnego odczułam, gdy znajomi nadali synowi imię Emanuel .

Emanuel to imię pochodzenia hebrajskiego wywodzące się od słowa Immanuel (Bóg z nami), które było symbolicznym imieniem Mesjasza.

Jak tu potem takiemu  dziecku powiedzieć: "Emanuel nie wchodź w kałużę", albo "Emanuel , choć tu, obetrę ci nos".. 

Ale jest jeszcze bajka o motylku Emanuelku i Emanuel Macron...

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1632569

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Leszek1 nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

spotykane imiona (w swojej wiekszosci) wiazaly sie z okreslonym profilem psychicznym, albo fizycznym. Na przyklad Grazyny ktore znalem, byly w wiekszosci "przy kosci", Danusie i Anie przewaznie sie we mnie kochaly, a Andrzeje czesto okazywali sie falszywcami.

Czy Pani spotykala podobne prawidlowosci w swoim zyciu?

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-5

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632573

Kiedyś ktoś mi powiedział ,że nadanie imienia jest ważne, bo w jakiś sposób określa człowieka. Uznałam że to zabobon i bzdura. Na to otrzymałam pytanie: to dlaczego Bóg zmienił imię Jakuba na Izrael (walczący z Bogiem)?, dlaczego wyniosłego Szawła (pożądany) nazwał po nawróceniu  Pawłem (skromy, drobny).? Dlaczego Szymona (Jahwe wysłuchał nazwał Piotrem (skała), dlaczego Abrama (wywyższony ojciec) nazwał Abrahamem (ojcem wielu) gdy Sara urodziła potomka.?

A potem  dorzucił- popatrz  czy nie jest tak, że do niektórych osób imię pasuje, a do innych nie?

Albo, że rodzicie planowali imię, a po urodzeniu wiedzieli, że urodził się ktoś o innym imieniu?

No  to mnie zatkało. I doszłam do wniosku, że faktycznie, ludzie wierzący  powinni mieć świadomość, co oznacza imię (choć wcześniej myślałam ,że to własnie dla wyznawców zabobonów). i nadawać je świadomie.

Ale nawet jak rodzice wybiorą niewłaściwe, to  jak widać na poprzednich przykładach  można sobie z tym poradzić.

A pro po Grażyn przy kości- jakieś "wyszczuplające" imię da radę podpowiedzieć? Takie , żeby sobie nadać po  dużym deserze?

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1632580

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Leszek1 został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

bo okragle Grazyny byly madre i ciekawe, natomiast chude Ireny czesto wiedzmowate, a Jolanty zwykle nieszczesliwe. :-)

Nie wiedzialem, ze mam do czynienia z zywym drzewem genealogicznym Starego Testamentu.

To rzadka wiedza i jak kazda, przydaje sie w zyciu.

Ja dziele imiona na sympatyczne i niesympatyczne, ale dzieciom nadawalismy imiona, ktore w naszych wyobrazeniach przynosza szczescie. I jakos tak sie zlozylo, ze jestesmy dumni z naszego nastepnego pokolenia. 

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-5

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632602

Wszystkie imiona biblijne i Starego i Nowego Testamentu są siłą rzeczy imionami żydowskimi (no jakieś  pojedyncze z narodów pogańskich się też przewijają, zwłaszcza w Nowym Testamencie, gdzie  już mamy  wpływy Rzymian i Greków ). 

Ewangeliści:

Jan- hebrajskie (Jochanan) oznacza „Jahwe jest łaskaw"

Mateusz -hebrajskie Matisyahu oznaczające „dar od Boga”

Marek -(ta dam, coś innego!)-łacińskie od imienia boga wojny Marsa. Oznacza: wojownik, należący do Marsa.

Łukasz -, pochodzi od łacińskiego lucius, czyli urodzony o świcie.

Do niedawna, czyli  do czasu napływu hurtem imion z filmów anglojęzycznych i  gwiazd światowego showbiznesu,  w Polsce przeważały imiona  pochodzenia biblijnego  lub słowiańskiego (wszystkie "sławy" - Bronisław (a), Dobrosław(a), Czesława (a), Lesław (a), Mirosław(a), Stanisław(a), Wiesław(a), Zdzisław(a)....)

Tak z ciekawości jakie są te szczęśliwe imiona dzieci?

Co do chudych wrednowatych Iren to może  coś jest na rzeczy, ale zupełnie niewytłumaczalnie bo to imię pochodzi od greckiego słowa eirene (pokój) i oznacza osobę niosącą pokój.

PS. A Baśki to miały fajny biust ? :-)

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1632607

zwykle byly zgrabne i oprocz urody, mialy w sobie cos barbarzynskiego. (Imie?)

Nie bede zdradzal imion swoich dzieci, bo sledcze oko kontrika tylko czycha na kazda personalna informacje.

W kazdym razie imie Leszek jest bardzo szczesliwym imieniem, co osobiscie wielokrotnie sprawdzilem.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632610

>>>“Jednak wiele razy zauwazylem, ze falszuje on rzeczywistosc”
“Wiele razy”. Gratuluję spostrzegawczości. Proszę, wskaż choć ten drugi raz. O pierwszym poniżej.

 

>>>A co najgorsze - nie potrafi przyznac sie do bledu.
To ty nie potrafisz przyznać, że twoje zarzuty są chybione  i dalej już pasuje jak ulał:

>>>”Jak dzieciak, bedzie krecil i wypieral sie, zamiast zwyczajnie powiedziec: - Palnalem glupstwo, zdarza sie”.

 

>>>”Mowilem mu, ze uzyl imienia Matki Boskiej do niecnych celow, tytulujac swoj post - Matka Bosaka, tylko po to, zeby dokopac Braunowi”.
No to sprawdźmy. Wymiana zdań wyglądała następująco:

>>>Imieniem MATKI BOSKIEJ, to Ty sobie geby nie wycieraj. O.K.?

gdzie tu twoim zdaniem jest użyte imię, którego szarganie mi zarzucasz?

>>>To rodzice Ciebie jeszcze nie nauczyli, ze z pewnych symboli nie powinno sie wysmiewac, czy tylko udajesz glupa?

Jeszcze raz pytam, w którym miejscu wyśmiewam się z matki Chrystusa?

>>>Ty wykoslawiles Jej imie by dokopac Braunowi.
>>>afiszowanie sie Brauna wizerunkiem M.B. w klapie, przypomina mi Bolka.
[to fajne, co? :) połknąłeś haczyk]

Ten mem jest kpiną z Brauna, nie Bożej rodzicielki.

>>>Powtarzam:  "Ty wykoslawiles Jej imie by dokopac Braunowi.  Uzyles Swietosc do niskich celow."

Powtarzam: to są tylko twoje wyobrażenia o tym, co tu jest. Problem w tym, że tego nie ma. To tylko nadinterpretacja.

 

Można powtarzać i skutek żaden. A więc raz jeszcze:

W moim memie Jego Emanencja Grzegorz “Pożal się Boże” Braun ma w klapie podobny obrazek jak Bolek - to zabieg graficzny (bo ma tam wielką jak patelnia wpinkę z napisem Konfederacja). Ma to symbolizować podobny związek obu panów z wiarą - a niewielki z nauką Chrystusa. Potwierdzeniem są choćby przytoczone w memie słowa, wypowiedziane z sejmowej mównicy.

 

Żenujące jest wyjaśnianie tak prostych rzeczy, ale widać tak trzeba. Podobnie żenujące jest używanie powitania “Szczęść Boże”, a potem używania języka jak z rynsztoka. Czy, to się różni od porannej wyzyty w kościele w niedzielę, a pod wieczór chlania i sprania na kwaśne jabłko żony? Dla mnie niczym. Jezus mówi:

“Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. (Ew. Mateusza 7:24-25)

 

Słucha i wykonuje. Nie tylko słucha. Nie tylko wie, co i jak. Nie tylko czyta, słucha, a może nawet rozumie. ale tak właśnie żyje. Bo zbudował dom na skale, którą jest Chrystus. Jemu ufa i jego nakazy są dla niego święte. Żyje tak, jak pan Bóg przykazał, a więc żyje i mówi to samo. Inaczej jest hipokrytą. I dalej:

“Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Ew. Łukasza 9:23).

Co to znaczy? W twoim wypadku, że czasem odpuszczasz. Nie udowadniasz ludziom zawsze, że masz rację. Że jak prowadzisz dyskusję i zostajesz zapędzony do narożnika, bo nie masz racji, nie lecisz do innego wątku i nie zaczynasz powtarzać swoich argumentów, które już raz zostały obalone. Po prostu przełykasz tę gorzką pigułkę i zamykasz buzię. Natępnym razem jesteś bardziej uważny i starasz się nie popełnić tego samengo błędu. Bierzesz swój krzyż, trudno, i przyznajesz się do błędu. Tak niewiele, a jak dużo, prawda?

 

Polecam artykuł - najlepszy jaki dotąd tu czytałem:
https://niepoprawni.pl/blog/humpty-dumpty/ostry-cien-schopenhauera
Staraj się unikać “Sposobu 24”.

 

Roman z USA wspomniał o swoich bataliach z kimś kto mataczy i lawiruje: "Gdy brak mu argumentów w dyskusji, wyzywa i obraża". Zdaje się, że chodzi właśnie o to, żeby tego nie robić. To mały krzyż w porównaniu z tym, jaki niósł Jezus i z tymi, które nieśli ludzie zamordowani za swoją wiarę, której się nie wyrzekli.

 

i na koniec:

>>>uzywa tak skomplikowanych meandrow myslowych, ze trudno zrozumiec o co mu chodzi.

Nie szkodzi. Nie każdy musi lubić to samo. Jak napisałem w artkule (pod którym toczymy ten bój nasz - miejmy nadzieję - ostatni :) - "Ten woli Szopena (lub Maxa Richtera), a tamten Dodę. Jeden ceni „Łowcę jeleni”, a inny „Świat według Kiepskich”.

Czytasz wszystkie książki, jakie się wydaje (choćby po polsku)? Nie. Czy lubisz każdy utwór muzyczny? Nie. Czy podoba ci się każdy film? Nie. Czy lubisz każde danie? Nie. To dlaczego chcesz lubić każdy artykuł napisany na NP? Dlaczego chcesz, żeby ktoś pisał tak, jak tobie pasuje? To nie Chiiny. Nie lubisz autora A, to czytasz autora B. Ja też nie wszystkich tu czytuję. Nie wszystko mi odpowiada. Czasem, z ciekawości zajrzę do tekstu autora, którego omijam. Bywa, że moje obawy potwierdzają się, a bywa, że jestem mile zaskoczony. Jak to w życiu.

Nie wszystko zapamiętasz :) ale… może wystarczy, jedno. “Sposób 24” to zły sposób :)

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-3

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632586

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Leszek1 nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Przestan sie grzebac w blocie.

Ty uwazasz, ze nic sie nie stalo, czy moze nawet, ze postapiles szlachetnie.

Ja utrzymuje, ze popelniles duzy nietakt. Co najmniej.

I niech juz tak zostanie.

O.K.?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-5

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632606

Tak.. zakończmy tę niepotrzebną, niekończącą się, niczym nie zmącąną prezentację stanowisk.

Ma Pan rację - pan pozwoli, że będę używał odtąd tej formy, bo obrazuje ona dystans, jaki nas dzieli.

Zastanawia mnie, jak ludzie tacy jak Pan potrafią przejść do porządku dziennego nad tym, co robią. Koleżanka Rebeliantka pisała - chyba to Ona - o belce i drzazdze w oku (też z Biblii). Niech Pan przeczyta ten fragment.

PS. Zawsze śmiech mnie ogarnia, kiedy poświęcę "chwilę" na napisanie dłuższego komentarza i mój adwersarz - w tym wypadku Pan - nie podejmuje rozmowy, przemilcza wszystko, jakby tego nie było, lub kwituje to jakimś pogardliwym: "skończmy to ple, ple, ple" (mnie precyzując oczywiście, o czyje ple, ple chodzi) lub "szkoda gadać" lub "niech już tak zostanie". Wolna wola.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632664

Twoja wypowiedź, to jest kolejny głos wołającego na puszczy.

Ale ładnie napisane.

PS. Ja - bardzo już zdenerwowana - napisałam kiedyś 2 teksty o jeszcze gorszej odsłonie tego zjawiska:

https://niepoprawni.pl/blog/rebeliantka/podlosc-w-internecie-czyli-o-hejcie

https://niepoprawni.pl/blog/rebeliantka/czy-mozna-wygrac-z-chamem

PS2. Nie wykluczam, że takie ładne apele, jak Twój i blogerki wiesiołek, wywołają falę "nawróceń". Oby! Byłby to prawdziwy cud.

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-5

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1632513

Krispin: Czy można coś zmienić? Tak, zaczynając od siebie. Trudna sytuacja? Chcesz jakoś wpłynąć i zobaczyć zmianę? Świetnie. Nie możesz zmienić drugiego człowieka, ale możesz zmienić siebie. I wtedy sytuacja ulegnie zmianie

Rebeliantka: Nie wykluczam, że takie ładne apele, jak Twój i blogerki wiesiołek, wywołają falę "nawróceń". Oby! Byłby to prawdziwy cud.

A czemu nie?  Amen :-)

 

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1632525

gdy te szaty zrzuci...

 

gdy te szaty zrzuci

sama się nawróci!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-6

jan patmo

#1632527

No pewnie. Cuda się zdarzają ;)

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1632530

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Humpty Dumpty został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#1632613

Nie moge zrozumiec o co ci chodzi. Czy Rebeliantka mowiac, ze cuda sie zdarzaja przekazuje jakas wizje swiata?

Kto tej wizji nie podziela i dlaczego twierdzisz, ze gra skrzywdzona?

Widze, ze znow, bez zadnego powodu, chcesz sprowokowac ja do nastepnej wasni.

Bredzisz, albo jestes chory psychicznie.

Twoja obrzydliwa fobia staje sie nawet dla mnie denerwujaca.

Zatrzymaj sie, bo stracisz resztki czlowieczenstwa.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-4

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632618

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Humpty Dumpty został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#1632619

Gratuluję Autorowi tego bardzo interesującego tekstu.

Czy  inż. Piotr Szulc, obecny pracownik inżynieryjno techniczny Instytutu Techniki Cieplnej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW, jest rodzinnie związany z przywołanym w tekście śp. mgr Szulcem?

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0
#1632522

Jeśli nazywa się Szolc to być może. W pisowni nazwiska wkradł się błąd,, za co przepraszam, ale już go naprawiłem. Twarz profesora mam wciąż przed oczami. Niestety, kiedy po latach chciałem go odwiedzić, dowiedziałem się, że już nie żyje.

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-4

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632533

"Jeśli nazywa się Szolc to być może."

Nie, ten pracownik nazywa się tak jak podałem: inż. Piotr Szulc, czyli faktycznie nic go nie może łączyć z mgr Szulcem.

A tak na marginesie, to gdyby więcej inżynierów było w polityce a mniej historyków, socjologów, psychiatrów, psychologów i innych przedstawicieli tzw. nauk humanistycznych, to i sprawy kraju byłyby sensowniej prowadzone.

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-1
#1632539

właśnie pojawił się J-(2)3

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-7

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632540

Tylko pały, za kłamstwa i lżenie mnie, nie mając żadnych dowodów. 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-6
#1632541

prowadzi do patologii :)

PS. To daj tę pałę, skoro nie ty dałeś poprzednio. Nie daj się prosić.

Daj, daj, daj, nie odmawiaj daj,

Daj, co masz najlepszego, daj

Spałuj po prostu, spałuj po prostu

świat....!!!!!!!

Może wtedy Zienia będzie płaska? Kto wie.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-7

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632542

To i owszem, hormony walą w ten twój pustak, co się głową zwie, jak kafar który wbija pale do pomostów. 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-7
#1632543

... nie rozumie się pewnych rzeczy.. już nie rozumie.

Prośba o spałowanie ma swój wymiar łaski dla ciebie. Ulżysz sobie, zadowolony będziesz i ludzie z twojego otoczenia będą się czuć bezpieczniej. Niezaspokojony popęd jest groźny.

Jak widać to jednak ty spałowałeś ten artykuł - jako dziewiąta osoba. Miło ci było? Mam nadzieję, ze tak. Cieszymy się, że możemy ci sprawić przyjemność. Nie żałuj sobie. W końcu żyje się po to tylko, żeby sobie folgować, prawda?

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-9

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632547

Kiedy dać pałę, a nie ty będziesz decydował za mnie, co korzenie żydokomuny dają o sobie znać u ciebie??? Kiedy to tylko słuszna partia PZPR, decydowała za człowieka, jak ma postępować i jak żyć.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-5
#1632550

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Humpty Dumpty został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

p którj wyjdz kljny rz zrny. T jkś mschzm, czy tż dng z Krml krzą ndwć z wszlką cnę?

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-9
#1632614

I jeden i drugi ciebie lał, to żal mi ciebie bidoku, wypaczyli rozumek oj wypaczyli rozumek tobie HD.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-5
#1632625

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Humpty Dumpty został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#1632629

Nawet tego nie wiesz, koko żydokomuna nazywały kułakami, to musisz zobaczyć do wujka gogle, on ci fachowo wytłumaczy i będziesz miał wszystko jasne. 

Kułak to, właściciel ziemski, szlachcic z dużą ilości ziemi i nawet rolnicy co mieli więcej jak 5 hektarów ziemi i nie chcieli jej oddać pod PGR-y

Ale skąd ty miałeś wiedzieć, twoi przodkowie z PGR-rów zwalczali kułaków jak ich nazywali.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-4
#1632679

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Humpty Dumpty został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#1632770

Wyssana z dupska HD, ze strachu, bo wykazałem ich antypolonizm, to teraz trzeba znaleźć kozła ofiarnego, by zarzuty skierować na niego, a odwrócić od siebie.

I to całe zarzuty pierdoły z Gliwic HD, nie poparte żadnymi moimi wpisami, tylko insynuacje trollika HD i tego z dyni.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-4
#1632775

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Humpty Dumpty został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#1632778

jak stół płaski

 

świat jest dlań

jak stół płaski

zaś pałowanie

aktem łaski

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-7

jan patmo

#1632545

Przecież zachęcałem cię do wystawienia pały, więc do kogo te pretensje? Oddal się od lustra :)

Przeczytałeś mój tekst? To do ciebie, ... jeszcze się powstrzymuję :)

To o takich jak ty, j3, 3j czy j23. Przecież na początku zaprzeczałeś, że to ty spałowałeś ten artykuł - ale na stronie nie było wtedy innego narwańca. A teraz się tłumaczysz, że ktoś ci zabrania? Brałeś dziś leki? Formułka o tym, że trzeba się skontaktować z lekarzem lub farmaceutą to nie żart. Nie ryzykuj. Tabletka tabletce nierówna. Nie wiem, co tam sobie łykasz, w przerwach między pałowaniem, ale nie przedawkuj. Szanuj siebie. Chociaż jedna osoba będzie cię wtedy szanować :)

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-9

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632553

Krispin, minus od mnie. Ostrzegałam. Wiesz za co.

Będę wdzięczna za pozostawienie  tego bez ocen i komentarzy

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1632554

Tak wyglądała wymiana zdań w chwilę po tym jak pojawiła się 9 ocena tego wpisu (i była to pała, czyli 1 - dla niewtajemniczonych):

Pałkarze są niezmordowani. właśnie pojawił się J-(2)3

>>>Tylko pały, za kłamstwa i lżenie mnie, nie mając żadnych dowodów.

To daj tę pałę, skoro nie ty dałeś poprzednio. Nie daj się prosić.

>>>hormony walą w ten twój pustak

to jednak ty spałowałeś ten artykuł - jako dziewiąta osoba. Miło ci było?

>>>To ja decyduje Kiedy dać pałę, a nie ty będziesz decydował za mnie,

Przecież zachęcałem cię do wystawienia pały, więc do kogo te pretensje?
na początku zaprzeczałeś, że to ty spałowałeś ten artykuł - ale na stronie nie było wtedy innego narwańca. A teraz się tłumaczysz, że ktoś ci zabrania?

Czy tu potrzebny jest jeszcze jakiś komentarz? Chyba nie.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-8

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632587

"Przecież na początku zaprzeczałeś, że to ty spałowałeś ten artykuł - ale na stronie nie było wtedy innego narwańca." - i to pisze ten, któremu udowodniłem, że sam sobie plusy stawia w komentarzach, bo zrobił to dokładnie jak "na stronie nie było wtedy innego narwańca" :D

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-4
#1632654

Kolejny święty się odezwał..

Pokaż mi punkt w regulaminie, który tego zabrania.

Z potem zabieraj głos na temat.

PS. Już zdołałeś spałować komentarz nie dotyczący ciebie, ani polityki, ani żadnej innej ważnej kwestii, bo... no właśnie bo co? Pusty śmiech ogarnia nad pustką w niektórych głowach. Żegnam.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-7

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632669

To nie żaden regulamin... :)

Pisz dalej, ubaw murowany i pamiętaj zaraz po wpisie walnij sobie plusika i tak "dowartościowany" możesz iść spać z poczuciem "dobrze wykonanej roboty" ;D

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-6
#1632674

uważaj teraz

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-9

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632676

masz tu jeszcze sobie wstaw minusy. I kolegów zaproś.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-9

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632796

no to macie jeszcze, wyżyjcie się. Pałujcie dalej.

PS. musicie bardziej cisnąć, żeby obniżyć mi rangę. To was zadowoli? :)

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-9

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632824

Przestan sie wyglupiac, bo rzeczywiscie zostaniesz wypalowany.

Po co niepotrzebnie prowokujesz zamiast dazyc do zgody?

Pozdrawiam

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632827

taki drobiazg

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-7

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632830

Po co nakręcanie zbędnego konfliktu?

Właśnie Ci dałam minus.

Możesz się odwzajemnić. Wytrzymam :)

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1632833

Może mam zacząć używać słownictwa, które tu jest "na miejscu"?

Jakoś nie zauważyłem podobnych uwag pod KAŻDYM wpisem "nakręcającym" konflikt.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-6

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632840

Dostałeś informację, na czym polega sytuacja z pałami na portalu, a skupiasz uwagę na "niewinnych".

Mam wrażenie, że Ci się wydaje, że "historia" rozpoczęła się od Ciebie.

Tutaj dyskomfortowe sytuacje są codziennie i mają miejsce od dawna.

Możesz nadal się tym zajmować lub przyjąć stan rzeczy taki jaki jest "z dobrodziejstwem inwentarza".

Na razie, atakując tych, którzy najmniej na to zasługują, nakręcasz konflikt i zabierasz czas.

Ja już wyłączam się z tej rozmowy, bo nic więcej nie da się Tobie przekazać.

EOT.

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1632846

...którzy wiedzą dobrze, co innym się zdaje.

Historia nie zaczęła się ode mnie, ale jakie to ma znaczenie? Może się na mnie zakończyć, ale... pewnie się nie zakończy, bo nie trzeba być wszechwiedzącym, żeby przewidzieć, na co ludzi stać. Niektórych.

Ja się tu nie użalam. Ja tu przyszedłem i mogę stąd odejść. Świat się nie zawali. Staram się być dla szanownych państwa lustrem. Ale wy wciąż krytykujecie ramę. Spójrzcie w odbicie, a wtedy porozmawiamy o czymś więcej niż tylko o tym "co się komuś jak się zdaje wydaje". To wymaga trochę odwagi, a niewielu tu raczej odważnych - z wyjątkiem tych, co sobie po cichu pałują. I tych, którzy z uporem maniaka widzą u innych to, czego nie widzą u siebie.

Nie wiem, kto tu zasługuje bardziej, a kto mniej. To tak jakbym się zastanawiać, kto bardziej zawinił, czy ten, kto podstawił babci nogę, czy ten, ktróry skopał ją, kiedy już leżała. A to ci dylemat...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632938

Zasada, ze kazda akcja rowna sie reakcji obowiazuje nie tylko w fizyce.

W zyciu tez tak jest, ze to co dajesz innym powraca do Ciebie - czesto w sposob zwielokrotniony.

Z tego powodu logicznym wyborem jest okazywanie szacunku bliznim. 

Zauwazylem, ze zamiast tego czesto ich atakujesz.

Nie zawsze majac do tego powod.

Przepraszam za te uwagi, ale uwazam, ze obserwacja zachowan z zewnatrz, moze pomoc, a nie zaszkodzic.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632838

Dziękuję panu za użycie słowa "często" zamiast "zawsze", ale i tak zdanie, które pan napisał jest fałszywe.

Pozwolę sobie jednak na uwagę. Lustro się panu stłukło?

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-8

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632841

To wam pomogę. Sam zminusuję ostatnie moje trzy komentarze. SiX MiŚ będzie wreszcie usatysfakcjonowany.

Do dzieła! Co jest, macie już odciski na rękach?

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-7

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632842

Wreszcie pałkarze w akcji.

Dalej, jeszcze jeden wpis do spałowania. A będą kolejne. Nie ociągajcie się, skoro to was cieszy.

Mam nadzieję, że zobaczą to jeszcze setki osób wchodzące na ten wątek. I pomyślą: co za ludzie tu się zeszli? czy oni naprawdę nie mają nic lepszego do roboty? Otóż, drogi czytelniku, nie mają. Pałowanie to ich życiowa pasja i w tym się spełniają. Przeżyjmy to jeszcze raz...i jeszcze raz :)

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632937

...to jeszcze jeden komentarz do zminusowania. Dalej. Pałki w dłonie. Pot na skronie! Jeszcze 200 punktów! Pomogę wam. Minusuję pierwszy:)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632988

pozdrawiam :)

---i od razu się zminusuję, żeby było przyjemniej :)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632990

Mnie pałują tu od dawna, ale jest ku temu powód. Pałują mnie za napisanie tej notki: Przysrywanki internetowych mend

Ogólnie to sobie cenię to pałowanie i je popieram, bo im więcej pałują, tym mniej przysrywają. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1632566

Przeczytałam  zalinkowaną notkę i widzę, że to trwa  i trwa -  notka sprzed 4 lat. A ja w nieświadomości żyłam  do niedawna, :-)  Jeśli  się zagląda tu sporadycznie i tylko aby przeczytać konkretny  tekst, to można tego bagna nie zauważyć.

Widać, jednak, że skoro są wieloletni aktywiści na tym polu, to "przysrywanie" uzależnia, (oczywiście są i nowi, którzy w niczym nie ustępują starym wyjadaczom).

Uzależnić się od tego najwyraźniej łatwo, przypuszczam, że podobnie jak z innymi nałogami daje to chwilowe poczucie dowartościowania się, siły,  niweluje lęki i kompleksy. Jednak na dłuższą metę każdy nałóg pustoszy człowieka, odbiera radość życia (jak tu się radować, jak człowiek nabuzowany  gniewem i pogardą całe dnie) i pozbawia ludzkich odruchów - choćby empatii.

Czasami musi się coś dramatycznego wydarzyć, aby ktoś uzależniony chciał się wyrwać z nałogu  i odniósł  na tym polu sukces. Trzeźwym zaś pozostaje rozwaga, by nie przyjąć od nikogo  tej pierwszej dawki używki.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1632693

Podziwiam Pani trzezwa i jasna ocene sytuacji, oraz wysnuty z niej moral, czy nauke. Pani komentarze swiadcza o wysokiej zawartosci czlowieczenstwa, kultury i taktu.

Oby wiecej takich osob na tym portalu. 

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632702

Od razu wyznaję, że o wiele łatwiej jest wstrzymać się z uderzeniem w klawisz i zastanowić się, czy aby na pewno chcę opublikować to, co mi pierwsze strzeli do głowy, niż ugryźć się w język w rozmowie, zwłaszcza gdy emocje wchodzą w grę. 

Jako choleryk reaguję  natychmiast. Niejednokrotnie  żałowałam zbyt pośpiesznie wypowiedzianych słów (to się zawsze mści, kwestia tylko kiedy), więc przynajmniej w komunikacji  pisemnej się staram.;-)

Dla niektórych powstrzymanie palca przed kliknięciem jest równie trudne jak przygryzienie języka. A problem stary jak świat.

Ta księga, którą już tu przywoływaliśmy też to wspomina, a konkretnie Jakub w swoim liście, w 3 rozdziale (cytuję ze współczesnego przekładu, żeby archaiczny język nie utrudniał zrozumienia)

"Wkładając koniowi do pyska małe wędzidło, sprawiamy, że jest nam posłuszny i możemy kierować całym jego ciałem. Również ogromne statki, żeglujące dzięki silnym wiatrom, zmieniają kurs zgodnie z wolą sternika, który posługuje się małym sterem. Podobnie język, choć jest małą częścią ciała, potrafi wiele zdziałać. Wielki pożar lasu rozpoczyna się od małego płomienia, a język jest właśnie jak płomień ognia jest pełen zła i niszczy całe ciało. On rozpala w nas szalejący żywioł, prowadzący do zniszczenia i klęski, a źródłem tego ognia jest samo piekło.

Ludzie są w stanie ujarzmić wszelkie gatunki dzikich zwierząt, ptaków, gadów i morskich stworzeń, ale nikt nie potrafi ujarzmić języka—pełnego niepohamowanego zła i śmiercionośnej trucizny. Naszym językiem wielbimy Pana i Ojca, a jednocześnie przeklinamy ludzi, stworzonych na obraz Boga. Te same usta życzą innym szczęścia i przeklinają ich. Tak, moi przyjaciele, być nie może! Czy z jakiegokolwiek źródła wypływa jednocześnie woda słodka i gorzka? Czy drzewo figowe może zaowocować oliwkami, a winorośl figami? Czy ze słonego źródła może wypływać słodka woda?"

Wszyscy mamy z tym mniejszy lub większy problem, i z tym wrogiem trzeba walczyć, a to trudniejsze niż  obrzucanie błotem kogoś, kto nie podziela naszych poglądów politycznych w jakimś aspekcie. Trudniejsze i bardziej ambitne.

Olo, przesuwam barykadę :-)

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1632718

Choć to nie łatwe, wytrwałości życzę!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

"Izraelitcy doktorkowie,
Wiednia, żydowskiej Mekki, flance,
Co w Bochni, Stryju i Krakowie
Szerzycie kulturalną francę;
Którzy chlipiecie z „Naje Fraje”
Swą intelektualną zupę,
Mądrale, oczytane faje,
Całujcie mnie wszyscy w dupę."

#1632725

Tak.

Na poczatku bylo slowo.

I od slowa sie wszystko zaczyna.

Dobre i zle.

Dekalog ulatwia nam odroznienie dobra od zla. 

Tylko kto tam mysli o Dekalogu, dajac falszywe swiadectwo?

A to tak popularne ostatnio.

Pozdrawiam.

Przypomnial mi sie pewien dowcip, kiedy mowilas o ugryzieniu sie w jezyk, ale to do nastepnego. :-)

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632774

Bardzo mądre. Niestety to właśnie ty dajesz fałszywe świadectwo.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-7

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632797

Czyli - "Lapaj zlodzieja!"

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632829

Taka, niestety, jest prawda. Pan przesadził. Pan posiał. Pan zebrał.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-6

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632831

ze pomyliles obiektywna prawde, ze swoimi zaklamanymi racjami.

Ktorych bedziesz bronil - do ostatniej kropli krwi.

"Cichym szetem, po kolacji"...

Chyba trace do Ciebie resztki szacunku.

Szkoda.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632854

Pana nic nie przekona, że się pan zagalopował i nie przyzna się pan do tego. Dalsza rozmowa nie ma sensu.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632936

To trwa i trwa. Proszę sobie poczytać tę gadaczkę, która jest tu z prawej strony. To festiwal chamstwa - te prymitywy się tam ordynarnie kłócą nie potrzebując żadnej inspiracji jakąś notką czy tematem. Warto czasem tam spojrzeć, by wiedzieć kogo unikać. Ta gadaczka i to pałowanie jest tu niezbędne, bo inaczej oni by tę swoją żółć wylewali pod notkami. U mnie już od dawna ich nie ma, a jak z rzadka przyjdą, to ich przepędzam i to skutkuje. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1632777

W końcu ktoś przyznał się, że czytywał "Wprost". Brawo Krispin !

W szkole podstawowej mówiono mi, że to się nazywa "odwaga cywilna".

Zatem równie ekspiacyjnie kładę karty na stół. Też zdarzyło mi się kupić numer "Wprost", gdyż w 1993 roku wypadało mieć go przy sobie, gdy szło się na rozmowę kwalifikacyjną :))

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3
#1632588

W okresie, kiedy je czytałem, było to pismo ukazujące obłudę, cwaniactwo i głupotę PO. Przepraszam, jeśli kogoś to dotknęło. Wybaczcie.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-5

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632591

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Humpty Dumpty nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

w objecia Unii Wolności. Gdy zobaczyła u mnie WPROST załamała ręce i powiedziała: co kolega czyta? Sama wtedy nie tylko czytała, ale i mowiła GazWyb.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-6
#1632621

 - Oj, czy Znają Państwo - powody utrudniania ludziom (ziomalom) dostępu do dowodów (POstępu - przestępsTW ?)

-Są dowody  blokowania dostępu - do wody ( Bałtyku)...

Jakiej jakości kiści (?) <kasty> (zamierzeń) "POliTyk"-

 BAŁ (się) TYKU - (wiosłem) Bałtyku -> przepływu mierzei wiślanej...

Pozdrawiam. J. K.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1632644

Ostrze (bardzo) gano (nie posiadam) mnie już, że jest tu ktoś o takim nicku [nic a nic ku... nie da się ukryć]. Czekałem więc cierpliwie - cierp (a jakże) li (li tylko to?) wie (że nadejdzie?). I oto jest pan. Witam. I pozdrawiam :)

Cieszę się, że mogę poznać - po (lepiej późno niż wcale) znać (lepiej niż nie znać). Snadź było to nam pisane.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-5

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632666

Litanii czy(?)tanie... - InTYmnie czytając, czy tając prawdę - bardziej podobać się może doba, czy po dobie  - należy się ( jeszcze)  bardziej bać (?) leżenia w barłogu czy(?)tania dobowych: - komuniKatów - fałszyZmów antypoloniZmów = bezczynności teorEtycznych litanii do sprawiedliwości... - dla ludzi UNIwersalnych mów rozUmów, doświadczeń, oświadczeń i świadectw żyćOwych...

Pozdrawiam. Janusz K.

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1632724

W styczniu 1998 roku, ostrzeGano mnie dOświadczeniem - pryncypialnego prokuratora, który po sumiennym policyjnym śledztwie w szpitalach - samorządowych przemysłowców " łowców Skór " - WyJawił mi prawdę, 

że : " polskim wymiarem sprawiedliwości - rządzi mafia lekarsko-sędziowska"...

Bez zwłoki - Państwo Polacy, dostali ostrze (ostrzeżenie) - pociskiem mordują​​​​cym komendanta Policji RP. gen. M. Papałę, żeby następne władze Policji, nie odważyły się przestrzegać ostrzegania Podatników Polski przed faktami zbrodni ujętych jedynie w aktach tajnych- znanych czy​​​​tającym- poczytalnym  "funkcjonariuszom sądów" - których funkcjonariusze Policji i Prokuratury "oczywiście" nie mogą wyzwolić z woli niewoli "niezawisłości sędziów" pOddawanej gonieniu - tajnością antypoloniZmów zakazujących " wymiarom sprawiedliwości " ganienia "praWideł" rozwidlania niesprawiedliwości, sądowNiczym nie osądzaniem przestępstw -> "nie ściganych z przyczyn politycznych, (bo) popełnianych przez funkcjonariuszy publicznych - do czasu ustania tych przyczyn " -> nie ruszania biegu przedawnień - (sprawiedliwego ścigania i karania....publicznie nie ganionego bezprawia - antypolskich niesprawiedliwości, wiodących w przepaści (tajnych zaprzepaszczeń)- Polaków doświadczeń, przeżytych (od 1997 roku)- ze zwłokami "sądOwymi"  i koronnych świadków  (snów o POtędze) - inwestowanych podatkami Polaków w  sTogi siana z wirusów - SEN-atorów anormalności - "norm prawnych" ...(patrz "konstytucyjny" art.44 ).

Podrawiam. J. K.

 

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1632762

...z Woli co się wyzwoli(ła!) z niewoli, jednakowoż czytać muszę powoli.

To wszystko ciekawe, za późno na trzecią kawę, cie cholera, przetrzeć trzeba oczy i do łóżka wskoczyć, żeby jutro z drogi nie zboczyć, gdy po tym, co dziś, mroczna jasność zaskoczy...

Dobrej nocy.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-5

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632799

Przepływ Mierzeją Wiślaną - mierzymy Ją, zamiarami suwerenności reprezentantów władz Polski, zamierzających prezentować suwerenną politykę gospodarki rozumów (rozumnych umów suwerenów) - dających dowodne dochody, wynikające ze zmniejszania beznadziejnych strat "prezentowanych" STRATegicznymi POlitykami - zawisłymi na "niezawisłych" mierzejach "sądownicTW" UNIemożliwiających (suwerenom Polski) dostęp do dowodów "prawnego" utrudniania gospodarowania państwami (Państw - Wami Suwerenami) Ludzi reprezentujących - państwowe suweniry - prezenty rozUmów międzynarodowych przepływów mierzei - wpływów zamiarów sumiennych wymiarów sprawiedliwości - suwerennych gosPodarek Bałtyckich dochodów, które wpłyną SOLIdarnymi  dowodami wód Bałtyku (akwenu przypływu wpływów wen twórczych innOwacji) - trasPortów państw (suwerenów ?) - które od dawna (się) bały styku - z suvenirami od spraw​​wiedliwości (sprawiedliwości) - realizacji cywilizacji - przepływu mierzei sumiennych zamiarów reprezentantów wpływowych władz - w Polsce bałtyckiej -> światowej oświaty...

Pozdrawiam. J. K.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1632646

Palowanie na tutejszym portalu nie jest - najczęściej - oceną treści. Jest oceną osoby i jej domniemanych sympatii politycznych. Odbywa się wg prostej zasady: my pałujemy "waszych", a wy - "naszych".

Apele, aby to zmienić, nic nie dadzą. Zbyt daleko to zaszło. Szkoda czasu na takie analizy.

Sprawę mógłby przerwać wyłącznie administrator likwidując system ocen, czego nie zrobi, a więc wojna "na pały" będzie nadal trwała.

Polecam wnioski ze stanfordzkiego eksperymentu więziennego. Dobry opis jest tutaj.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanfordzki_eksperyment_wi%C4%99zienny

Celami eksperymentu było:

  • Skonfrontowanie tezy o radykalnej zmianie zachowania (skłonności do ogromnego okrucieństwa) zwyczajnych ludzi, kiedy stają się anonimowi i mogą traktować innych przedmiotowo.
  • Zbadanie wpływu otoczenia, autorytetu, solidarności grupowej oraz konkretnej sytuacji na działania jednostek (eksperyment Milgrama).

Zimbardo  zaobserwował, że ludzie zdrowi psychicznie w specyficznych warunkach mogą z powodzeniem wcielać się w role oprawców i ofiar. Powodów takich zachowań upatruje on nie w zaburzeniach ludzkiej psychiki, lecz we wpływie otoczenia na jednostkę.

Powstało pojęcie: efekt Lucyfera. Określa ono przemianę charakteru człowieka z dobrego na zły jedynie z powodu środowiska, w jakim dana osoba się znajduje. Używa się również określenia „przemiana z anioła w diabła”.

Jeszcze gorzej jest, gdy w przeciwstawnych grupach znajdują się psychopaci.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1632649

Niezwykle ciekawy eksperyment udawadniajacy do jakiego upodlenia potrafia dojsc przecietni ludzie, kiedy dostana wladze nad innymi.

Kiedy patrze na niektorych uczestnikow naszego forum, widze z jak wielka ochota pragneli by pelnic role kapo w obozach koncentracyjnych. Chyba kazdy to dostrzega.

Czekaja tylko na sprzyjajace warunki, a nie mogac sie doczekac, usiluja wszelkimi sposobani ponizyc innych.

Nawet na tak malym eksperymentalnym polu, jakim jest to nasze forum.

Mysle, ze nie tylko warunki zewnetrzne wplywaja na rozwoj osobowosci "Lucyfera".

Wedlug mojej teorii, naczelnym bodzcem regulujacym powstawanie sadyzmu, jest osobista kultura, lub jej brak.

Dziekuje za bardzo ciekawy link. 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632659

Ten eksperyment jest kontrowersyjny. Jest wiele argumentów za tym, że był nierzetelny naukowo i był oszustwem: https://www.mala-psychologia.eu/zimbardo-przelom-czy-burza-w-szklance-wody/

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1632663

Nic takiego nie wynika z zalinkowanego przez Ciebie artu.

W arcie napisano: "Artykuł Bena Bluma (dr. nauk informatycznych) „The lifespan of a lie”, to wyolbrzymiona i nierówna krytyka eksperymentu Zimbardo", co do którego można formułować rożne wątpliwości natury metodologicznej, ale nie sposób całkowicie kwestionować wniosków.

Dzisiaj jest już bezsporne, że "naukowa psychologia społeczna znalazła bardzo wiele dowodów na to, że wpływ okoliczności na nasze zachowanie jest przez nas często niedoszacowany oraz że częściej deklarujemy moralne zachowania niż je praktykujemy".

Wzajemnie pozdrawiam

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1632667

Parę  miesięcy temu wpadł mi w ręce artykuł  chyba w "Wiedzy i Życiu", albo w "Focusie" na ten temat, tzn.  manipulacji przy tym eksperymencie i kilku podobnych. Postaram się pogrzebać w bibliotece i może go odnajdę i coś więcej napiszę. Generalnie przesłanie było takie, że nie  jest  z nami tak, źle jakby wynikało z tych eksperymentów.

To oznacza ,że i dla tego portalu, a przynajmniej dla  jakiejś jego części jest jeszcze nadzieja. ;-)

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1632685

Rzeczywiście ten artykuł broni tego eksperymentu, jest jego obroną, ale wskazuje związane z nim zastrzeżenia. Największe zastrzeżenia są takie, że nikomu potem nie udało się tego powtórzyć. 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1632687

W artykule, o którym wspomniałam były zarzuty cięższego kalibru, tj. o manipulowanie uczestnikami, zachęcanie ich do pewnych zachowań, wprowadzanie w błąd co do zasad  eksperymentu, były również zarzuty o nierzetelne interpretacje wyników, wręcz o ponawianie niektórych eksperymentów aż do osiągnięcia zakładanego z góry rezultatu i udowodnienia  z góry zakładanej tezy. Nadmieniam, że chodzi o kilka różnych projektów psychologicznych z drugiej połowy ubiegłego wieku.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1632697

https://tylkonauka.pl/wiadomosc/stanfordzki-eksperyment-wiezienny

Warto wiedzieć, że:

  • Zimbardo interesowały przyczyny brutalności strażników więziennych. Chciał zbadać, czy kierują nimi sadystyczne skłonności, czy może raczej to wpływ środowiska więziennego jest tak destrukcyjny. Jeśli uczestnicy eksperymentu zachowywaliby się tak jak na co dzień, w nieagresywny sposób, świadczyłoby to na korzyść hipotezy o skłonnościach strażników do przemocy. Jeśli z kolei zachowanie ludzi biorących udział w eksperymencie zaczęłoby przypominać to znane z prawdziwych więzień, naukowcy mieliby podstawy sądzić, że to środowisko popycha strażników w stronę przemocy.
  • Eksperyment był planowany na 14 dni, lecz zakończył się po zaledwie 6. Zachowanie strażników zaczęło przekraczać kolejne poziomy zgorszenia (zmuszano osadzonych do symulowania aktów homoseksualnych). Christina Malasch, późniejsza żona Zimbardo i doktorantka psychologii na Uniwersytecie Stanforda, została zaproszona na rozmowy z uczestnikami eksperymentu. Po tym, co zobaczyła wymusiła na Zimbardo przerwanie eksperymentu. Z ponad 50 osób odwiedzających symulowane więzienie tylko ona wyraziła tak silny sprzeciw. Pomysłodawca eksperymentu przyznał później, że zbyt mocno zaangażował się w rolę naczelnika więzienia i zaniechał tym samym podejście naukowe.
  • Eksperyment ukazał łatwość, z jaką ludzie adaptują powierzone im role, zwłaszcza tak wyraźnie zarysowane jak strażnik czy więzień. Wynik eksperymentu wspiera hipotezę o silnym wpływie środowiska więziennego na brutalne zachowanie strażników. Zimbardo zaproponował dwa powody tak dużego podporządkowania rolą. Deindywiduacja może wyjaśniać zachowanie zwłaszcza strażników, którzy tak bardzo wtapiają się w grupę, do której przynależą, że zatracają cechy indywidualne i osobistą odpowiedzialność za czyny. Brutalne zachowanie pojmowali oni jako normę dla swojej grupy. Spore znaczenie mógł mieć jednolity strój. W przypadku więźniów poczucie bezsilności miało sprzyjać uległości wobec strażników. Nieprzewidywalne decyzje strażników i brak wpływu na swój los doprowadziło osadzonych do zaprzestania walki o swoje racje.
  • Po eksperymencie Zimbardo przeprowadził z uczestnikami rozmowy. „Byłem zaskoczony swoją postawą. Zmuszałem ich [więźniów] do obrażania się nawzajem i czyszczenia toalet gołymi rękoma. Właściwie zacząłem ich uważać za bydło i myślałem, że ciągle powinienem mieć na nich oko, żeby nic nie wywinęli”, opisuje uczestnik odgrywający rolę strażnika. Padały też zdania w rodzaju: „Autorytatywne zachowanie może być dobrą zabawą. Władza daję wielką przyjemność”. Większość strażników nie mogło uwierzyć, że posunęli się do takiego poziomu brutalności. Wielu było zaskoczonych odkryciem w sobie tego rodzaju osobowości i rzeczy, do jakich mogą być zdolni. Również więźniowie nie spodziewali się po sobie tak dużej uległości, kilkoro uważało się dotąd za ludzi asertywnych. Zapytani o strażników, wyróżnili 3 typy spotykane w każdym więzieniu: dobrych, twardych ale sprawiedliwych oraz okrutnych.
  • Większość strażników twierdziła później, że zwyczajnie odgrywali role, a charakter przypisanych im ról może w prosty sposób tłumaczyć wyniki eksperymentu. Z tego względu nie można przemiany ludzi zaobserwowanej podczas badania przełożyć na prawdziwe życie i prawdziwe więzienia. Pewne przesłanki wskazują jednak, że w niektórych sytuacjach uczestnicy reagowali jak w prawdziwym życiu. Przykładowo 90% rozmów między skazanymi dotyczyło doli więziennego życia, a tylko 10% zajmowały tematy o życiu poza kratkami. Niektórzy więźniowie podczas rozmowy z księdzem prosili o prawnika, by pomógł im się wydostać. Podobnie strażnicy omawiali głównie problemy związane ze swoją „pracą”. Ponadto przybywali zawsze na czas i brali nadgodziny, by więcej zarobić.
  • Badanie trudno rozszerzyć na całą populację: nie uwzględniono w nim kobiet ani obcokrajowców. Amerykanie są raczej indywidualistami, częściej cechują się nonkonformizmem, a np. Azjaci tworzą zwarte, kolektywne środowiska. Mimo to, trudno odmówić eksperymentowi wpływu na prawdziwe życie. Wiele mechanizmów więziennych uległo dzięki niemu zmianie (przykładowo młodociani oskarżeni nie są przed rozprawą przetrzymywani razem z dorosłymi, z obawy przed zachętą do przemocy).
  • Badanie Zimbardo miało duży wpływ na etykę badań psychologicznych. Obecnie każde badanie przed rozpoczęciem musi zostać ocenione przed specjalną komisję. Ocenia się, czy potencjalne odkrycia jakie mogą przynieść eksperymenty usprawiedliwiają podejmowane ryzyko. Komisje mogą zażądać zmian w projekcie badania lub całkowicie go zakazać.
  • Wiele krytycznych głosów spadło na eksperyment i jego twórców: uczestnicy nie wiedzieli na co się piszą (nie dało się tego przewidzieć), nie wyrazili zgody na aresztowanie we własnych domach, nikomu nie zapewniono opieki psychologicznej. Na obronę Zimbardo można przytoczyć fakt, że program badania został zatwierdzony przez komisję psychologów i nikt nie spodziewał się uzyskanych efektów. Wszyscy uczestnicy spotykali się na grupowych i indywidualnych sesjach terapeutycznych, ich stan był monitorowany najpierw w tygodniowych, później w miesięcznych i rocznych interwałach. Nie utrwaliły się żadne negatywne efekty badania.
Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1632750

https://niestatystyczny.pl/2019/09/23/skandal-wokol-eksperymentu-wieziennego-co-mowi-o-nim-sam-philip-zimbardo/

Ps. Ciekawostka.

Narzeczona, która wymusiła na Zimbardo przerwanie eksperymentu nazywała się Christina Maslach (Krystyna Maślak). Tylko Polka miała dość szlachetności i empatii!

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1632755

No to warto też zauważyć to, co w Wikipedii jest napisane o innym polskim wątku z tym związanym:

"Eksperyment Zimbardo był kilka razy powtarzany. W 2005 roku zrobił to polski reżyser Artur Żmijewski. Jego eksperyment miał dużo łagodniejszy przebieg niż eksperyment Zimbardo. Zakończył się „okrągłym stołem” więźniów i strażników, którzy w ten sposób zbuntowali się przeciwko artyście i wszyscy zrezygnowali z dalszego udziału. Zapisem eksperymentu jest film Powtórzenie pokazywany na Biennale Sztuki w Wenecji."

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1632779

Dzięki za ważne uzupełnienie.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1632815

To ja po tej pale oceniłem wpis na 5 i tyle zapisałem.

Mam nadzieję, że po tej dyskusji (hm...), raczej luźnych komentarzach, już wiesz i potrafisz ocenić z kim i jak można być na poważne.

 

Jednakże, ponieważ przyłączyłeś się do hejterów, gdy czikagowski lump zaatakował mnie osobiście, spodziewałbym się jakichś przeprosin.

Wrogów mam bez liku i za stary jestem, bym nowych sobie dokładał.

Witam i pozdrawiam

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-6

JanuszK

Za zaproszeniem   https://klubdyletantow.blogspot.com

 

 

 

 

#1632701

Oceniam to co piszesz dziś na dany temat, bez względu na to, co napisałeś wczoraj na inny, Dlatego postawiłem dziś kilka plusów osobom, którym mogłem postawić minus wczoraj czy przedwczoraj (w tym tobie). Mam nadzieję, że to wyjaśnienie wystarczy. Choć tym, którzy pałują na ślepo na pewno nie :)

Chętnie przeproszę, ale nie wiem za co. Poważnie. Przykro mi, jeśli poczułeś się urażony. Może czasem warto zastanowić się nad słowami krytyki, a nie tylko "zwierać szeregi"?

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-5

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632823

Pan nadal wierzy w apele do "sumienia"?

Musiałby Pan zobaczyć od kiedy trwa wojna "na pały", insynuacje i obelgi i kto ją rozpoczął. Niestety, ale został Pan zakwalifikowany do jednej ze stron konfliktu. I nie ma znaczenia, czy słusznie, czy nie.

Nie przeczytał Pan sprawozdań o eksperymencie Zimbardo? To proszę to zrobić.

A wnioski są proste. Jeśli 2 zantagonizowane grupy są "na wojnie", to może ją przerwać tylko "naczelnik więzienia". A on nie chce lub nie może.

A z rad praktycznych, jeśli wolno, to niech Pan nie atakuje Solidarnego. To bardzo merytoryczny bloger. Nie sądzę, aby "bawił się" w jakieś punktowanie w celu odebrania Panu rangi. To samo dotyczy Leszka1.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1632828

Ale wierzę w cuda :)

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-4

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632832

by Pan Bóg chciał się angażować do takich "wojenek", choć są one bardzo przykre dla uczestników.

Nawet - moim zdaniem - nie wypada angażować Pana Boga do rzeczy, gdzie Polacy, gdyby byli mądrzy, to wypracowaliby kompromis.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1632835

Bóg jest zaangażowany we wszystko, w co my jesteśmy zaangażowani. Nie oceniajmy Boga naszymi kategoriami. Bóg jest wszechmogący i wykluczanie Go ze spraw "drobnych" prowadzi do porażek w tych... i w innych sprawach.

To prawda, że można poradzić sobie używając mądrości (której Bóg nikomu nie odmawia, pod warunkiem, że ktoś o nią prosi, a potem z niej korzysta), ale... nie wszyscy są mądrzy, prawda?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-6

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632844

Przeciez pwiedziane jest (w Biblii Tysiaclecia):  "Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy". Tora Izaaka Cylkowa: "Nie wzywaj imienia Wiekuistego, Boga twojego, do fałszu! Gdyż nie przepuści Wiekuisty temu, który wzywa imię Jego do fałszu". 

Ci ktorzy nie wierza w Boga, lekcewaza sobie drugie przykazanie.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1632856

Zgadzam się.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1632885

Pańskie wyobrażenia o tym, czym są rzeczy czcze lub też błache są co najmniej dziwne.

W Biblii są też takie wersety:

"Proście, a będzie wam dane" (Ew. Mat 7:7)

"Przybliżmy się więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy otrzymali miłosierdzie i znaleźli łaskę dla [uzyskania] pomocy w stosownej chwili" (List do Hebrajczyków 4:16)

Nie mówimy tu o zachciankach, ale o ludzkich potrzebach. Dla pana może są czcze, ale dla drugiego człowieka bynajmniej.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-5

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632935

Znam historię eksperymentu Zimbardo od dawna. To nie ma nic wspólnego z tym, co tu się dzieje, choć może się tak zdawać komuś z nie wiadomo jakich względów. Tu każdy może w każdej chwili opuścić wątek i do niego nie wracać. Tu niczyje życie i zdrowie nie jest zagrożone. Tu nikt nie stoi powyżej, ponad kimś innym. Ale...

Tu urażona duma. Tu "honor" i niewiadomo co jeszcze. Tego nie było w realu. Przynajmniej w takim stopniu. To się wzmogło w sieci. Bo tu można uciec. Schować się, a potem wyłonić gdzie indziej. Z tymi samymi tezami. Z rewelacjami już raz obśmianymi i obalonymi. W realu jest się pod ścianą, jak na dłoni widać czyjąś porażkę i reakcję. I, mimo że wstyd to dziś pojęcie ze słownika starej polszczyzny, w realu widać wstyd. I wtedy widać też zwycięstwo prawdy.

Dlatego brak spotkania w realu, przy świadkach (koniecznie przy świadkach), jest w pewnym sensie przekleństwem. Trzeba sobie jakoś z tym radzić.

Niestety, myli się pani co do niektórych osób :)

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1632991

Ale nie mam teraz możliwości (czasowych) rozwijać tej tezy.

Poza tym, Pan i tak pozostanie przy swoich przekonaniach i przeświadczeniu, ze musi Pan mieć rację - wydaje mi się.

Polecam jednak ten wątek:

https://niepoprawni.pl/blog/markowa/zawalczmy-o-godnosc-dosc-mobbingu-na-np

Prawie 24 tysiące odsłon, ponad 160 komentarzy.

Praprzyczyną konfliktów jest propaganda polityczna, która od pewnego czasu stała się głównym celem portalu. Szczególnie prześladowani są ludzie o poglądach narodowych. Niech Pan spróbuje obiektywnie zanalizować jakimi wyzwiskami i oszczerstwami są obrzucani.

Panu już zadeklarowano "ochronę", więc proszę się dalej nie żalić, bo wcale nie jest Pan tutaj jakąś szczególną ofiarą.

Być może kolejni narodowcy - jak wielu ich poprzedników - opuszczą wkrótce ten portal, więc dostąpi Pan wymarzonego komfortu, czyli braku jakiejkolwiek opozycji.

Polecam też analizę tej zakładki z komentarzami: https://niepoprawni.pl/komentarze-uzytkownika/16948

Grubo ponad setka stron z kilkuset bluzgami, oszczerstwami, naruszaniem cudzych dóbr osobistych - dotyczących życia prywatnego, zawodowego i społecznego, czyli w realu, a nie w sieci - i to wszystko w ciągu jednego roku. Wobec osób, które na portalu piszą nawet ponad 10 lat.

To już moja ostatnia wypowiedź w tej sprawie.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1632999

tego komentarza, obrazujacego i dokumentujacego bardzo precyzyjnie sytuacje na NP.

Poniewaz zwykly plus to za malo, pozwolilem sobie na powyzsza dygresje.

Pozdrawiam.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1633002

Prawie 24 tyś odsłon w niecały miesiąc i to z brakiem promocji na stronie głównej przez Gawriona i bez wpisów większości z tutejszych troli PiSowych - to mówi samo za siebie.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2
#1633009

...choć już wcześniej się pani zarzekała, że temat się wyczerpał, a jednak zmieniała pani zdanie. Tak na marginesie to pani zaczęła z tym "pan" więc kontynuuję w tym samym duchy. Słowo "pan" (pisane małą litera, bo Pan jest zarezerwowane dla kogo innego)  w moich komentarzach rezerwuję dla osoby, która dokładnie pasuje do opisu z pani powyższego komentarza, ale nie jest mną. Tyle w kwestii wyjaśnienia.

Do reszty pozwolą sobie odnieść się w sposób telegraficzny, z uwagi na brak czasu.

>>>Bardzo się Pan myli co do wielu aspektów
Być może. Nikt nie jest nieomylny. Pani też.

>>>Pan i tak pozostanie przy swoich przekonaniach
Jeśli chce pani mnie zmusić, żebym (stojąc nad rozlanym mlekiem) przyznał, że to woda, albo potwierdził, że mleko stoi, to zapewniam, że "pozostanę przy swoich przekonaniach i przeświadczeniu, ze muszę mieć rację".
W innych wypadkach niekoniecznie.

>>>Praprzyczyną konfliktów jest propaganda polityczna...
To pani ocena i mam wrażenie, że pozostanie pani przy swoich przekonaniach i przeświadczeniu, ze musi pani mieć rację.

>>>Panu już zadeklarowano "ochronę"
nie bardzo wiem, o czym mowa.

>>>Być może kolejni narodowcy opuszczą wkrótce ten portal
Moim komfortem nie jest brak jakiejkolwiek opozycji, choć jej poziom pozostawia wiele do rzycznia. Być może ja pierwszy opuszczę ten portal i tej światłej opozycji zabraknie celów do pałowania. Zawsze wtedy można zająć się sobą, ale to już... co kto lubi.
Moim pokojem jest Chrystus.

>>>Polecam też analizę tej zakładki z komentarzami:
Zdążyłem już wcześniej zapoznać się z jakąś drobną częścią.
Reszty poznawać nie zamierzam.

>>>więc proszę się dalej nie żalić
Nie zauważyłem, żebym się żalił. Powtarzam to już kolejnej osobie.
Ale kolejna wraca do tego z uporem godnym lepszej sprawy. To chyba projekcja własnych odczuć, które nie mają nic wspólnego z tym, co czuję widząc, co tu niektórzy wyrabiają. Nie czuję się ofiarą. Raczej za takie uważam pałujących moje teksty, ale nie chce mi się tego analizować.

Użala się raczej pewien bloger, który w ciągu 17 miesięcy opublikował tu niewiele więcej tekstów niż ja przez miesiąc. To niedopuszczalne wiem. Przepraszam. Nie wiem, kogo błagać o przebaczenie. Bardzo mi przykro z powodu tego bólu. Na pewno ta osoba powetuje sobie to pałowaniem. I wszyscy znowu będziemy szczęśliwi :)

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1633016

Z żalem i smutkiem wkleiłam Ci dziś w tym wątku kolejne trzy minusy, nie za nick, wiadomo za co  :-(

Na pocieszenie uważam, że powyższy komentarz jest słuszny i mogę uczciwie postawić plusa, choć  ta huśtawka emocjonalna  jest bolesna.

Bo przykro patrzeć jak ten, który wzniósł, notką na górze,  piękną barykadę w obronie dobra, sprawiedliwego osądzania, i obiektywizmu (już mieliśmy złoty róg...), który zyskał wsparcie (niewielkie, ale zawsze) z obu stron dotychczasowej plemiennej barykady, potem sam zaczął ją rozbierać.

Moim zdaniem to nie jest spór polityczny ani administracyjny, to jest spór o to, co dla nas ważne. Czy "moja racja", "usadzenie przeciwnika", "zaoranie przeciwnika" są tak ważne, że zamiast dźwięku ze złotego rogu, słychać jakby cymbał brzmiący, jakby miedź brzęczącą...

Domyślam się co czuł Kryspin, bo kilka tygodni wcześniej  przeszłam to samo, kiedy zaczęłam częściej  tu bywać. Byłam agentką, płatnym trolem, bolszewickim zdrajcą, żydokomuną, ziałam nienawiścią  do polskich patriotów i antypolonizmem - generalnie poleciały na mnie wszystkie zlewki z portalowej speluny, a minusy dostawałam za duble i zadanie pytania. 

Do jednych mniej, do innych bardziej, ale warto się zastanowić jak do nas ma się to, co o akcji i reakcji napisał Leszek. 

 

 

 

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1633011

Zwieranie szeregów? Tu, po naszej stronie każdy sobie rzepkę skrobie.

Mnie chodzi o pewną uczciwość pośród nas. Jak widzisz, hieny atakują stadami. Jedna zaszczeka - reszta się zlatuje.

Widzisz już kto jest kto. Mniej więcej..

Portal poprzez swoją dziwną o niestety wybrakowaną konstrukcję jest ściekiem dla różnorakich internetowych agencików, ich tradycyjnych durni na usługach i pomniejszych idiotów. Prawie wszyscy oni zaprezentowali sie tobie w komentarzach. Jak zrobisz analizę dyskusji, będziesz już wiedział co jest grane. Nie przejmuj się pogróżkami, bo na szczęście oni tutaj trzymani są tylko jako folklor i nie mają nic do powiedzenia.

 

Dobrze sie ciebie czyta, więc zobaczymy.

Pozdrawiam

 

Ps. Poparłeś atak ad personam , nawet w tytule. To w internecie złamanie zasad. Ordynarne chamstwo i prostactwo, ktore tępimy.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-8

JanuszK

Za zaproszeniem   https://klubdyletantow.blogspot.com

 

 

 

 

#1632907

...to wypieranie się tego, co w istocie się powiedziało lub zrobiło, a potem wmawianie innym, że upierają się przy swoim.

Wyjaśniłem to szczegółowo w odpowiedzi skierowanej do innej osoby.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1633136

przypomnienie nieżyjącego już RYBY

jeszcze raz dzięki i serd pozdr

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1664303

...z okazji przypadającej 5 marca rocznicy jego urodzin, ale... jak zwykle czas gdzieś uciekł. Jak to czas. Obiecuję to naprawić przy kolejnej okazji. Pozdrawiam serdecznie.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1664372

zajrzę znowu  i poczekam  :)

serdeczne pozdrowienia

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1664408