Mądry Polak Škodzie

Obrazek użytkownika Krispin
Kraj

Szczepionki to jedna ze zdobyczy medycyny. Z tym chyba wszyscy się zgodzą. Dlatego po tym zadaniu nie będziemy do siebie strzelać. Jeszcze nie. Ani z pistoletów małego kalibru, ani z armat. Ale... czy nadal są one (szczepionki, nie armaty) „błogosławieństwem dla ludzkości”, czy też powoli stają się (a może już się stały) produktem, na którego sprzedaży można nieźle... nie, źle powiedziane, można kokosy zarobić bez oglądania się na ludzkość? Niech ludzkość – jakby to ujął JKM (czytaj: JaKurPier) – radzi sobie sama. Zatem radzi czy nie radzi sobie radzimy.

 

Nagle ludzie stają się znawcami. Byli elektrykami, teraz stają się prorokami elektryzującymi tłumy słuchaczy. Byli managerami, teraz znają się na leczeniu i propagowaniu mantr („maniana będzie lepiej”). Byli prawnikami, teraz stają się znawcami procesów translacji mRNA. Działali w trójkach klasowych w podstawówce, a teraz rozprawiają o trójkach nukleotydów mRNA. Pracowali na wtryskarkach, a dziś uświadamiają nas w kwestii matryc do syntezy polipeptydów. Różne osoby mówią nam, co dla nas dobre, lepsze i najlepsze (w tym wypadku lepsze wcale nie jest wrogiem dobrego – kto w ogóle wymyśla te wszystkie okropne przysłowia?). Proszę nie zrozumieć mnie źle, nie mam nic przeciwko nauce i pogłębianiu wiedzy...

 

Zostawmy na chwilę politykę, medycynę (był kiedyś taki film „Zazdrość i medycyna”, więc... porzućmy zazdrość z medycyną, bez nich niech choć dwie chwile miną), retorykę, zacietrzewienie (tak przy okazji) i powróćmy do królowej wszystkich nauk – czyli do matematyki. Dlaczego? Już śpieszę z wyjaśnieniem.

 

Firmy farmaceutyczne ujawniły już w zeszłym roku ceny szczepionek, nad którymi pracują. Zajmijmy się chwilowo jedynie tymi opartymi na technologii mRNA. W listopadzie podano, że cena jednej dawki wynosi od 73 zł (BioNTech/Pfizer) do 139 zł (Moderna), a niemiecka firma farmaceutyczna CureVac z Tybingi jeszcze się wahała (jej produkt był dopiero w decydującej fazie badań). Tak wysokie ceny nie mogą nikogo dziwić, przecież na badania wydano masę pieniędzy. Ceny niektórych szczepionek wynoszą około 200-250 zł za jedną dawkę. Są to szczepionki skojarzone (dla dzieci 6w1 np. GSK lub Sanofi Pasteur). Szczepionki generalnie kojarzone są z wysokimi cenami.

 

Miesiąc później (być może po jakiejś reakcji – ja nie słyszałem) ceny spadły. Belgijska minister ds. budżetu Eva De Bleeker wygadała się na Twitterze (po skasowaniu Twitta potwierdziła to belgijska gazeta "Het Laatste Nieuws"), że ceny szczepionek przeciwko COVID-19 wynegocjowane przez jej rząd to: 1,78 euro (Astra Zeneca), 8,50 dolara (Johnson&Jonson), 7,56 euro (Sanofi/GSK), a te oparte na technologii mRNA: 10 euro (CureVac – już przemyśleli), 12 euro (Pfizer/BioNTech) oraz 18 dolarów (Moderna).

 

Dla ułatwienia przyjmijmy zatem, że cena jednej dawki szczepionki to 50 zł/dawka, a ponieważ zawsze trzeba zaszczepić się powtórnie, cena zabiegu to 100 zł. Polska zakupiła... podaje się różne liczby, ale załóżmy, że prawdziwa jest informacja o 60 mln dawek (czyli dla 30 mln osób). Zatem koszt takiego zakupu to 60 mln x 50 zł = 3 mld zł. A straszy się nas, że to nie będzie koniec, że może za kilka miesięcy trzeba będzie zaszczepić się ponownie. Możliwe też, że zaatakuje nas kolejny wirus-mutant. Wtedy trzeba byłoby opracować nowy wariant szczepionki. I przeprowadzić kolejne szczepienia. Gdyby tak było, kołowrotek szczepień nie miałby końca.

 

Załóżmy jednak, że Polska zakupi „jedynie” 3 takie transze po 60 mln dawek. Całkowity wydatek z tego tytułu osiągnie wtedy niebagatelną kwotę 9 mld zł, czyli około... 2% (a może nawet więcej) dochodu budżetu państwa. To astronomiczna kwota. A jeszcze nie tak dawno cieszyliśmy się ze zrównoważonego budżetu. Kiedy to było?...

 

Nastawianie się na takie wydatki bez szukania alternatywnych rozwiązań to jak szukanie prostej drogi, wiodącej do... spirali zadłużenia. Co to takiego chyba nie muszę nikomu wyjaśniać. Może wyliczone wyżej kwoty uzmysłowią niektórym, jak ważne jest szukanie leku, który nie będzie tak kosztowny, a jego cena wyniesie kilka lub kilkanaście złotych. Tymczasem obserwujemy dziwną wojnę. Wojnę zakonu szczepionkowców (lekarze i politycy), otoczonych rzeszą giermków, prowadzoną z resztą świata, która nadal usiłuje posługiwać się logiką i zdrowym rozsądkiem. I nie muszę dodawać, że jest to wojna na śmierć i życie. I to w różnych wymiarach.

 

Co wspólnego ma z tym wszystkim Škoda? Oczywiście nic a nic. Ta czeska firma, założona w 1895 r. w Mladá Boleslav, nadal produkuje samochody osobowe i ma się całkiem nieźle.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:13)

Komentarze

Wkurzam się okropnie jak ktoś rachunki nazywa matematyką!

Tak, tak Panie Rachmistrzu ;-)))

 

Ps. Gdybyś chociaż chciał zróżniczkować, albo dokonał transformacji Fouriera...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

JanuszK

Za zaproszeniem   https://klubdyletantow.blogspot.com

 

 

 

 

#1659107

Arytmetyka to jeden z najstarszych działów matematyki. Tradycyjne operacje arytmetyczne takie jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie bywałą czasem przydatne w życiu. Wprawdzie można je przeżyć bez ich znajomości, ale często kończy się to arytmią serca.

Na pocieszenie dodam, że Stanisław Ulam - polski (a potem także amerykański) matematyk i współtwórca amerykańskiej bomby termojądrowej - też ponoć kiedyś narzekał, że musiał się zniżyc do obcowania z liczbami, które maiły dwie cyfry po przecinku. On miał prawo narzekać.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1659152

Zgadzam się z Twoim wywodem, że to są niemałe pieniądze i końca nie widać, tylko co Polska może w tym wypadku zrobić? Świadomie nie piszę: polski rząd, bo to wiadomo, że rząd jest do luftu i każdy inny nawet najgorszy byłby lepszy, lecz pytam co Polska może zrobić, jakie ma ruchy?

Przemysł farmaceutyczny "sprywatyzowany" czyli wyprzedany, czytaj rozkradziony. Wniosek: możemy jeśli chcemy, kupić u obcych.

Oczywiście możemy jeśli nie chcemy nie kupować i nie szczepić ludzi, tylko czy możesz sobie wyobrazić co by się stało z tym "reżymowym" rządem gdyby nie było szczepionek? Ja mogę sobie wyobrazić.

Kto chce niech się zaszczepi (przymusu nie ma) jedni się zaszczepią i dostaną czipa od sterowania mózgiem, inni się zaszczepią i nie dostaną czipa, natomiast jeszcze inni dostaną zajoba czy się zaszczepią czy się nie zaszczepią, a jeszcze inni już mają zajoba, a jeszcze się nie zaszczepili. Zjawisko zajobowe rośnie jak owa pandemia, ale co do tego ma Polska (rząd reżymowy) jak w takim wypadku ma postąpić? Najtaniej byłoby sprzedawać placebo, po 10 groszy od szczepionki wszyscy byliby ukontentowani: szczepionka byłaby tania, polska, nieszkodliwa, dostępna w miliardach dawek i każdy bez przymusu (lub za przymusem) szczepić mógłby się trzy razy dziennie. Ale tak niestety nie da rady. Drogie, obce szczepionki rząd musi kupić. I koniec. Takie jest moje zdanie jakem wtryskarkowy, elektryczny matoł.

Chyba, że masz inny pomysł i podzielisz się z nami Krispinie.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

Apoloniusz

#1659150

to jakiś ponury żart (bo nie bardzo smieszny, niestety), albo powinieneś jednak poszukać...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1659153

na pytanie, które w istocie wynika z Twego wpisu: co ma zrobić polski rząd, skoro wszystkie ruchy są kiepsko oceniane. Co chciałeś przekazać w swoim wpisie? Że jest fajnie, czy jest kiepsko bo drogo? Czy chodzi o "grube"pieniądze dla tych nieszczepiących się, czy chodzi o szczepionki dla potrzebujących ludzi. Gdzie tu szkoda, i czego? Który to Polak mądry, a który Polak głupi?

Oświeć mnie proszę. Nigdy nie wciskałem się w dyskusję o szczepieniu i zarazie, może nie jestem w temacie, więc jak ta tabaka w rogu, pytam.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

Apoloniusz

#1659163

Przeczytaj to, co pominałeś w moim tekście.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1659202

... że Ty Krispinie jesteś tą "resztą świata, która posługuje się logiką"! Zamiast pisać"tak - tak, nie - nie" zakamuflowałeś się w tym co od złego pochodzi. No jasne, szczepionki niby są cacy, ale cena jest be. A ja podchodziłem do Twojego felietonu (pierwszy raz wchodzę w to zagadnienie jak wyznałem wyżej), jak do zupełnie obiektywnej oceny rzeczywistości. O ja durny, siedzę po nocy, dumam i dumam o co temu Krispinowi idzie.

Napisałem przecie, aby "po taniości"zaserwować ludziom placebo, to mnie wbijałeś w winę, że niby pośmiechujki sobie z pogrzebu robię. Rozumiem, proponujesz leczyć, zamiast "zastrzykować" i może masz rację, ale dla porządku zapytam, jakie Krispinie masz kwalifikacje, gdyż skoro mnie żeś wepchnął był do wtryskarkowców - elektrykopochodnych, to domniemywam, że tylko przez przypadek lub złośliwość nie masz Nobla z zarazków kowidowych, gdyż doktorat i habilitację oraz profesurę z katedry gmerania w genach to posiadasz na sto procent (nie traktuj jako przygany). A o kim to piszesz cyt.: "Nagle ludzie stają się znawcami" Popatrz, popatrz jak to się latoś znawców nawarzyło, chyba na wojnę idzie albo na jakąsić inną zarazę.

Bo wiesz, kiedyś w czasach historycznych, gdy mnie matematyki uczono, to do każdej tezy należało dopracować się dowodu i na końcu musowo napisać " C.B.D.U, więc jest u Ciebie teza zupełnie jasna, ale gdzie dowód i wnioski?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

Apoloniusz

#1659213

Przeczytaj to, co pominałeś w moim tekście... koncentrująć się na tym, CO W NIM JEST, nie na tym, czego tam nie ma.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1659241

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1659168

W Indiach wybuchło 5 pożarów w zakładach firmy Moderna. Tego typu "wypadki" nie zdarzają sie często, a tu mamy pięć i to w zakładach jednego producenta. Przypadkowo akurat poszukiwanego produktu leczniczego. Moderna to jeden z dostawców szczepionek typu mRNA.

Dostawy do Polski z tego kierunku BĘDĄ NA PEWNO "nieco" opóźnione. To informacja dla tych, którzy oczekiwali szybkiego zaszczepienia (lub "wyszczepienia") dużej liczby naszych rodaków. Właściwie nie wiadomo czy płakać z tego powodu, czy raczej się cieszyć.

Te opóźnienia są związane nie tylko z owymi (przypadkowymi na pewno) pożarami, ale także z kompletną wolnoamerykanką (z jęz. ang. catch-as-catch-can) panującą przy sprzedaży szczepionek. Kto pierwszy ten nie lepszy, bo lepszy ten, kto da wiecej. Ceny, które podawałem w swoim tekście są już dawno nieaktualne. Bo jak przyjdzie wujek Helmut i da 2 czy 6 euro więcej, to wiadomo, kto kupi, a kto figę zobaczy. A producent czeka - jak na giełdzie - kto da więcej. Helmut da.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1659350

oszołomstwo i to niezłe. jest oczywiste, że program szczepień to lepsze rozwiązanie niż jakieś cudowne panaceum za grosze, nota bene nieistniejące- ale co tam tak nieistotne szczegóły. nie można chwycić się za jaja i powiedzieć wprost, po męsku? zajęłoby to całe jedno zdanie. bo, że nie ma sensu dyskutować nad takim fałszem wpisu, to chyba oczywiste, do tego nie ma co prosić o fakturę z kosztami leczenia niezaszczepionych- i wspomnienia, kto za to płaci. jeszcze się okaże, że szczepienia to najtańszy środek a do tego prewencji i komuś się popsuje bajeczka o leku za kilka złotych.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1659244

...że są na świecie ludzie, którzy wiedzą wszystko i to najlepiej. Pozdrawiam.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1659247

Najlepiej wiedzą o ..Stalinie

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Alina

#1659352

- to nie czereda małp na drucie.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Racjonał

#1659396