Dziś prawdziwych cwaniaków już nie ma (WiWi-08)

Obrazek użytkownika Krispin
Kraj

Od wczoraj (i to wcale nie jest prima aprilis) w Warszawie obowiązują nowe stawki opłat za wywóz śmieci. Są one powiązane ze zużyciem wody. Niewątpliwie uderzy to najbardziej w rodziny wielodzietne. Czyżby „włodarz stolycy" chciał się pozbyć takich właśnie rodzin z Warszawy, aby z wiernymi (do "bulu") lemingami panować w tym mieście niepodzielnie aż do końca świata... albo nawet o jeden dzień dłużej – czego pewnie życzy mu niestrudzony propagator POpaporańców i POnoKOków, Jurek „wielkie serce do dużej kasy” Owsiak. Dziś prawdziwych cwaniaków już nie ma. Może nie powinienem używać tego słowa, ale ktoś tu nieźle cygani. Smutne to, że tak dużo jest tych, którzy dają się ocyganić.

 

Do tej pory obowiązywała przepisy uchwalone przez Radę Warszawy 12 grudnia 2019 r. Właściciel lokalu w bloku płacił stałą miesięczną stawkę za odbiór nieczystości segregowanych w wysokości 65 zł (wzrost o 550 procent w stosunku do poprzedniej opłaty), a posiadacz domu jednorodzinnego - 94 zł. W przypadku braku segregowania śmieci opłaty te wzrastały dwukrotnie, a więc mogły wynosić 130 lub 188 zł. W końcu ktoś zdecydował się zaskarżyć te przepisy. W styczniu tego roku decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie unieważniła te stawki za wywóz śmieci w Warszawie. Sąd zakwestionował ustalenie dwóch wysokości opłat, zależnie od rodzaju zabudowy – to złamanie przepisów ustawy.

 

WSA stwierdził szereg naruszeń prawa dokonanych podczas uchwalania zaskarżonego aktu prawnego, m. in. przyjęcie złej podstawy prawnej i przekroczenie kompetencji samorządu. Sąd uchylił zaskarżoną uchwałę stwierdzając jej nieważność. W uzasadnieniu podkreślił, że mieszkańcy gminy mają prawo wnosić opłaty w przeświadczeniu, że ich wzrost jest obiektywnie uzasadniony. W ocenie sądu, Rada Warszawy nie wykazała, że dotychczasowy system był nieefektywny[1].

 

Po licznych protestach – przede wszystkim lokatorów, którzy sami zamieszkują w lokalach w blokach i zmuszeni byli płacić drakońskie opłaty za wywóz śmieci – zapowiedziano zmiany. I oto mamy ich realizację. Z jednej strony słuszne jest to, że w wynajmowanych lokalach, w których mieszkają 2, 3 lub więcej osób (a zameldowana jest jedna) opłata będzie większa niż w lokalu zamieszkanym przez jedną (zwykle starszą) osobę. Jednak stawka dla 4 osobowej rodziny wzrośnie do wysokości obowiązującej poprzednio karnej opłaty za brak segregowania. Nowe opłaty wyliczane są bowiem ze wzoru: 12,73 zł x 1m3. Przy założeniu, że przeciętny mieszkaniec zużywa 2,5m3 wody miesięcznie 4-osobowa rodzina zapłaci wg nowych stawek 127,30 zł. Paranoja to mało powiedziane.

 

Co na to Rezydent Warszawy, Czajkowski RafAu? Nie po raz pierwszy zbierają się „czarne chmury” nad głową niedoszłego prezydenta TenKraju. „Prezydent awaria” (nie mylić z Marią Peszek, choć pech i tu i tam dominuje), „prezydent usterka”, „RafAu-obietnica”, „Ja to załatwię” (przezorni radzą uciekać zanim to nastąpi), „Taśma klejąca na prezydenta”, "Warszawski hodowca kózek" (ale nie Buzek), "Czajka Master", "Ubogacacz Wisły", "Eko-natleniacz gówien", "RafAu rurę nam przeczyści" (razem z Rabiejem)... ale... alle... alee... co tam czarne chmury, atak jest najlepszą formą obrony. Dlatego też Czajkowski przemawia do nas z Fejsbooga (ale swopje słowa kieruje niby do premierów i prezydenta). Śmieszy, tumani, przestrasza:

 

Nie wiem czy jesteście tego świadomi, ale od dziś w Warszawie ceny za wywóz śmieci bardzo wzrosną[2].

 

Naprawdę? Nie, nie wiemy. Nic a nic. Oświeć nas o panie rezydencie nasz kochaniutki, bo w ciemnościach potykamy się o własne ręce (te które opadają, kiedy się pana słucha). I dalej jaśnie nam panujący Rezydent Warszawy oskarża o wysokość... opłat obecny rząd. Bezczelność oszusta poraża. Złamał większość danych obietnic, a teraz zrzuca winę za niekompetencję swoją i swojej poprzedniczki (Hani GW) na rząd krajowy. Warszawiacy zapłacą wielkie rachunki, bo miasto nie inwestowało w instalacje do utylizacji śmieci (m.in. nie skorzystano z unijnego kredytu na preferencyjnych warunkach na budowę nowoczesnej spalarni śmieci, a teraz UE nie dotuje już spalarni - nawet tych ekologicznych). Przez lata nie zrobiono nic, żeby dostosować miasto do wymogów unijnej dyrektywy z 2008 roku. To wtedy rządziła Prawica?

 

Z fejsBoogowego bełkotu Czajkowskiego, pełnym insynuacji i pomówień, przebija zatroskanie losem mieszkańców Warszawy. On pewnie był przeciwny podwyżkom, bo dobro mieszkańców leży mu... nie wiadomo za bardzo w czym. Ja też byłem (i jestem) przeciwny II wojnie światowej, masakrze na placu Tiananmen i atakowi na WTC, ale nikt mnie nie słucha. O rany, mógłbym być prezydentem Warszawy. Ale na razie jest „dobrze zarządzana”. Skoro Warszawa jest tak dobrze zarządzana, to dlaczego opłaty są tu najwyższe?

 

 

DZIŚ PRAWDZIWYCH CWANIAKÓW JUŻ NIE MA

Dziś prawdziwych Cwaniaków już nie ma,
bo gdzie znajdzie się znów taki tłuk?
Jest Internet i radio, i ściema
pic nie przejdzie, byś uwierzyć mógł.
Jest Internet i radio, i ściema
pic nie przejdzie, byś uwierzyć mógł.

Już Żebrowski zagrał git,
Ciemny lud to łyknie kit,
tylko Gosi, 
tylko Gosi, 
tylko Gosi nie żałuje nikt.
Tak zasady poszły w kąt,
Rafał ściemni, zmami sąd,
tylko kózek, 
tylko kózek, 
tylko kózek, 
kózek zdechłych rząd.

Dziś prawdziwych Cwaniaków już nie ma,
Ukryć wyciek, tak dobrze mu szło
Ekologia i kozy, i ściema,
Ma klakiernię –  podskoczy mu kto?    
Ekologia i kozy, i ściema,
Ma klakiernię –  podskoczy mu kto?    

Już Żebrowski zagrał git,
Ciemny lud to łyknie kit,
tylko Gosi, 
tylko Gosi, 
tylko Gosi nie żałuje nikt.
Tak zasady poszły w kąt,
Rafał ściemni, zmami sąd,
tylko śmieci, 
tylko śmieci, 
tylko śmieci, 
tylko śmieci swąd.

Dziś prawdziwych Cwaniaków już nie ma,
Co tam koza, co mi jakiś ptak.
Rafał myśli, że życie to scena,
Patrzysz na to i słów jest ci brak.
Rafał myśli, że życie to scena,
Patrzysz na to i słów jest ci brak.

Już Żebrowski zagrał git,
Ciemny lud to łyknie kit,
tylko Gosi, 
tylko Gosi, 
tylko Gosi nie żałuje nikt.
Tak zasady poszły w kąt,
Rafał ściemni, zmami sąd,
tylko kózek, 
tylko kózek,
tylko kózek, 
kózek zdechłych rząd.

 

Agnieszka Osiecka & Maryla Rodowicz in memoriam
Z cyklu: WierSzydła Z Worka Innego*
15/05/2020

 

 (*) WiWi, czyli WierSzydła z Worka Innego, to kolejny Irytująco Intrygujący (lub Intrygująco Irytujący) cykl, w którym przypomnę starsze (może pojawią się też nowe) rymowanki. Wszystkie powstały na bazie (lub poprzez skojarzenie) z wierszami innych autorów z bliższej lub dalszej przeszłości.


WiWi-01 - Tuwim w tarapatach, Hartman w bamboszach
WiWi-02 - Pochwała Stuhrniętych
WiWi-03 - Bodnar i Drogi Skazy
WiWi-04 - Kuglarka Jachira wciąż tyra 
WiWi-05 - Środo, e-Tyczko nasza!
WiWi-06 - Kolorowe Żyrandole, czyli ki diabeł z Błońska 
WiWi-07 - Ni pies, ni wydra... coś na kształt Nitra(s)

 

[1] na podstawie: Zaskakujący wyrok ws. podwyżki opłat za wywóz śmieci w Warszawie
[2] z przemówienia Czajkowskiego RafAu na Fejsboogu

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 4 (głosów:16)

Komentarze

Więc chce uderzyć w biednych i rodziny wielodzietne, by im zabierać sporo kasy, bo urzędasy od Trzaskowskiego tego nie odczują, bo zarabiają sporą kasę 

A wydatki będzie miał coraz większe, jak oczyszczalna ścieków i podobne inwestycje, które nie mogą czekać, a on wydaje miejską kasę na bzdety, jak strefa relaksu. 

Żal mi tych ludzi, ale większość Warszawiaków głosowała na Trzaskowskiego co pokazały dobitnie wyniki, wysokiej przegranej pana Jakiego.

Wiele lat rządzenia przez PO w Warszawie przez Gronkiewicz Waltz i 8 lat rządu PO-PSL, nie zrobiło żadnego wrażenia na mieszkańcach Warszawy. 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

------------------------------------------
Dotknij Panie mego serca i oczyść je.
Niech Twój Święty Duch ogarnie mnie.

#1667402

Na tych, którzy myślą, zrobiło wrażenie, ale tych jest niestety mniejszość. ZSRS też był kolosem na glinianych nogach, który lada chwila miał upaść, a trwał dość długo, nim upadł.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Nie musisz się uczyć na swoich!

#1667450

To Warszawiaków będzie można od razu rozpoznać w tramwaju... oj będzie. Perfumy już nie pomogą.

Gdyby mi wprowadził ktoś opłatę za cokolwiek uzależnioną od zużycia wody, to zbankrutował bym jeszcze przed Trzaskowskim. U nas woda tania jak barszcz a moje opłaty za wodę wyższe od prądu i gazu razem wziętych mimo że gazem ogrzewam. Poważenie - to nie ściema. Po prostu lubię stać pod ciepłym prysznicem pół godziny z rana i wieczorem. Jedni wydają na papierosy, a mnie nie idzie spod prysznica wygonić. Stoję pod prysznicem i obmyślam plany... a czas ino mig!

Patrząc na zużycie wody uznali by moją rodzinę za 20-osobową! Jak się cieszę że buduję dom pod lasem gdzie wieś cicha, wieś spokojna...

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1667453

Może i pozwoli na wykrycie nadużyć, gdy w jednym mieszkaniu mieszka tłum "waletów", ale wysokość stawki jest zbójecka. Kiedy Warszawa poprzednio podnosiła stawki za wywóz śmieci prawie im zazdrościłem. Bo pomimo wzrostu o 550% i tak płacili porównywalne kwoty, jak ja w Katowicach płaciłem od lat. 

Ale teraz, szacując według mojego aktualnego zużycia wody (za poprzedni miesiąc) przy nowych warszawskich stawkach, miałbym skok opłat o 100%. 

Teraz pytanie, czy nie zacznie się fałszowanie wskazań wodomierzy. W końcu jak są metody na liczniki energii, to pewnie są i na wodomierze. Ponoć "nie ma cwaniaka nad Warszawiaka", więc nie wiadomo. Albo ludzie przestaną się myć, a firmy zablokują wstęp do umywalni i toalet? W końcu opłaty poniosą też instytucje. 

Przyszło mi też do głowy, że to metoda na zmniejszenie przepustowości "Czajki". Jak ludzie zaczną oszczędzać wodę, to i ścieków może być mniej...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

M-)

#1667494

Niektórzy mają w domach wiele roślin doniczkowych i dodatkowo przez niemal okrągły rok wystawiają pojemniki z wodą dla ptaków. Nie wiem, jaka to część 1m3 miesięcznie. Ciekawe, co by było, gdyby wszyscy Warszawiacy porzucili swoje roslinki doniczkowe pod domem Czajkowskiego? A może zrobić marsz "Dzieci kwiatów"... pardon, "Gdzie te kwiaty?" pod warszawski Ratusz. Każdy z kwiatkiem może krzyczeć "Polej wodę! To potrafisz!". 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Nie musisz się uczyć na swoich!

#1667535

 Trzaskowskiego i kolesi, jak wydoić od Warszawiaka 500+. Czyli mafia, dalej garnie pod siebie.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1667496