Kamień czy cegła?

Obrazek użytkownika Janko Walski
Kraj

Jedną z przyczyn narastającego od 16 lat podziału polskiego społeczeństwa jest brak rozmowy. Socjolodzy mówią o wytworzeniu się baniek informacyjnych. To prawda, ale na poziomie jednostkowym można mówić o szczególnej konstrukcji obrazu rzeczywistości, w której elementy tworzą samo-umacniający się łuk przypominający łuk z cegieł. W takiej konstrukcji nie ma znaczenia czy elementy są z kamienia prawdy czy z cegły kłamstwa. Jedno jest pewne, żadnego elementu, z którego łuk jest zbudowany nie da się ruszyć bo pasuje jeden do drugiego, jest ściśnięty nie tylko ciężarem pozostałych elementów łuku ale i tym wszystkim co na łuku opiera się – opiniami prawdziwymi bądź fałszywymi, w zależności od tego z czego łuk jest zrobiony. Tak więc istotą budowli jest nie rodzaj elementów, cegła czy kamień, kłamstwo czy prawda, tylko to czy wpasowały się w łuk jaki sobie zbudowaliśmy.

Żyję w otoczeniu osób postrzegających polską rzeczywistość w odwróceniu o 180 stopni. To oznacza, że nie muszę dzielić się swoim postrzeganiem i opiniami. Wystarczy, że poprzedzą zaprzeczeniem dowolne SWOJE zdania na temat dowolnego zdarzenia, jego odbioru, ludzi, motywów, przyczyn i skutków a otrzymają dokładnie to co ja odbieram, to co ja sądzę. Dotyczy to odwrócenia także emocji, takich jakie uzewnętrznia Janda, po raz pierwszy w 2015 r., że teraz po zwycięstwie PiS to tylko pochlastać się, a ci którzy na PiS głosowali są bez rozumu. Umrzeć w morzu głupców (tu można wstawić dowolny wybór rzeczowników odprzymiotnikowych) – koszmar, horror. We mnie takie emocje, tylko odwrócone, narastały od 2005 r., z kulminacją w roku tragedii smoleńskiej 2010 r. w stosunku do wybierających tych, którzy przez przytłaczającą większość 30 lat rządzili, a dzisiaj są w opozycji…

 

Tak radykalna dychotomia na poziomie nie tylko emocji i opinii, ale także postrzegania zdarzeń, na których się opierają, tych, kamieni prawdy czy cegieł kłamstwa w łuku rozumienia rzeczywistości, jest wyzwaniem poznawczym. To wynika z kultury chrześcijańskiej, którą wszyscy, chcąc nie chcąc oddychamy, z pierwotnego założenia, że istnieje jedna prawda. Biorąc pod uwagę konstrukcję łuku widzenia świata, jeśli jest prawdziwa, to nie ma sensu siłowanie się łukiem, bo jest bardzo mocny, zwłaszcza na uderzenia z góry. W próbach rozmów z przedstawicielami odwróconego widzenia często spotykam się z argumentacją opartą właśnie na wymienieniu jednym tchem elementów tworzących łuk spasowany na wymiar łuku nad wejściem do prawdy lub kłamstwa. Łuk z samej swojej konstrukcji nie do ruszenia. Jedyną drogą pozostaje zajęcie się jakimś jednym elementem łuku, oskrobanie z tynku, przyjrzenie mu się, by zobaczyć co to jest, kamień czy cegła.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:10)

Komentarze

- wrogów nazywa OPOZYCYJKA, OPOZYCJUNIA wprowadzając w błąd cały Naród Polski to co o tym mogą myśleć zwykli ludzie ?

Tak PiS sam "zamydla" scene polityczną czym doprowadzają do wyniku wyborczego w postaci różnicy tylko 2 % w wyborach prezydenckich i tak właśnie buduje ten łuk z cegieł o którym mowa w temacie z którego nic nie można usunąć.

Odcięli młodzież od siebie i dopiero po wyborach się zorientowali że młodzież nie głosowała na PiS a Pan Prezydent wyciągnął "asa z rękawa" w postaci pięknej i mądrej córki po wyborach ! -

- przepraszam za kolokwializm ale to była typowa "musztarda po obiedzie".

Ja rozumiem że Pan Prezydent chciał ochronić córkę przed atakami w czasie kampanii wyborczej ale tym wystawił całą Polskę na przegraną - bo o mały włos nie utraciliśmy jej znowu.

Żyd Rafał Trzaskowski rozmontował by nam Ojczyznę w pół roku wetami i nowymi wyborami.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Pytanie dziejowe o najwyższym znaczeniu - czy działacze PiS-u i Zjednoczonej Prawicy za miliony ze SKOK-ów poświęcą niepodległość Polski ?

#1658240

László Kövér marszałek węgierskiego parlamentu:
"Zniszczenie państw narodowych doprowadzi do katastrofy na miarę Czernobyla. To plan liberałów, którzy zatruwają i niszczą naszą wspólnotę już od 120 lat, a poza tym nie należą do narodu, a stanowią kosmopolityczną grupę 'ludzi bez ojczyzny'"

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1658243

nie być antysemitą, ale trzeba się starać. W końcu spotyka się też przyzwoitych...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Leopold

#1658323

byłaby pomoc w oczyszczeniu narodu niegdyś wybranego z organizacji działających na szkodę ich dobrego imienia.

Na pewno ważniejszy jest czyn niż uczucia.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1658386

Niestety obie strony polskiego sporu stworzyły własne pancerne łuki i zabetonowały poglądy i myśli swoich zwolenników...mamy dwie Polski w Polsce...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1658302

Jurij Bezmienow
I wszystko jasne.

https://www.youtube.com/watch?v=rDcNF9garwc
https://www.youtube.com/watch?v=lWIpFvGrNak&t=2113s
https://www.youtube.com/watch?v=vzw59td9dzY
Michalkiewicz tłumacz Novosti
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Michalkiewicz
ALBO Węglarczyk
https://www.fronda.pl/a/weglarczyk-o-smolensku-quotrosyjski-burdel-polski-burdel-katastrofaquot,19385.html?page=2&
https://www.tvp.info/48500284/wiceszef-dyplomacji-punktuje-weglarczyka-przypomina-deepfake
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bartosz_W%C4%99glarczyk

Maskirówka Smoleńska

https://via-midgard.com//uploads/posts/2012-09/1348565639_91791268_large_dscn1449.jpg
https://via-midgard.com//uploads/posts/2012-09/1348565580_91791206_large_dscn1441.jpg
http://3obieg.pl/wp-content/uploads/2015/04/Katy%C5%84ski-strza%C5%82.png

http://www.dailymotion.com/video/x2pjphl
http://ic.pics.livejournal.com/vlad_igorev/32220464/36666/36666_original.jpg
http://ic.pics.livejournal.com/vlad_igorev/32220464/19099/19099_original.jpg

https://yurigagarinblog.wordpress.com/2014/02/03/komplet/

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1658321

Świetne porównanie. Zaraz przychodzi skojarzenie z Łukiem Triumfalnym. Zwykle to wolno stojąca brama, którą stwiano dla upamiętnienia ważnego wydarzenia. Stoją takie w Rzymie, Mediolanie, Paryżu, Madrycie, Barcelonie, Bukareszcie... Miał też stanąć w Warszawie. Ale nie stoi. Wiadomo, co miała upamiętniać.

Brama. A więc jednak coś, co jest wejściem, przejściem... z jednej rzeczywistości do drugiej. A jeśli tej bramy nie ma? Jak przejść z jednej do drugiej? Jest jeszcze ta niewidzialna brama - wiara, czyli Bóg. Ta zawsze stoi otwarta...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1658354