„Czarna księga manipulacji” – musisz znać, żeby zrozumieć

Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Idee

Cokolwiek dzisiaj nie powiemy o Tymochowiczu jedno jest pewne – na teraz jest to jedyny człowiek, który zdecydował się opowiedzieć o kuchni manipulatorów.

 

Manipulacja to nie tylko dawny „dziennik telewizyjny” obecny pod różnymi nazwami we współczesnych mediach. To także, a biorąc skalę nieporównywalnie większą od tradycyjnych środków przekazu przede wszystkim, internet. W tym różnego rodzaju portale.

 

Tam właśnie trwa „praca organiczna”, która ma pozwolić wykuć nowe społeczeństwo, zdecydowanych wyborców, wyznawców, konsumentów (niepotrzebne skreślić) CZEGOŚ.

 

A wszystko to odbywa się za pomocą perfidnych meandrycznych gierek mających na celu zawładnięcie naszą wolą w stopniu pożądanym przez ośrodek manipulujący.

 

Ośrodek, bowiem widoczna atomizacja społeczeństwa, rozmaitość wszelkich grup i grupek, wreszcie całkiem spora liczba „wolnych elektronów” wymaga skoordynowanego współdziałania manipulantów na wielu poziomach.

 

Budowana więc jest sieć, która nie dość, że służy wzajemnemu uwiarygodnianiu się, to także przejmuje jednostki poddane manipulacji, jak nazywa to Tymochowicz, a kiedyś nazywano po prostu praniu mózgu.

 

Celem manipulatora jest by dany podmiot idee przekazywane przez niego uznał za swoje własne.

 

Książkę warto polecić wszystkim tym, którzy ze zdziwieniem w oczach obserwują kolejne odsłony tej samej propagandy (tak mówili nasi ojcowie), czyli powielania tych samych schematów.

 

Manipulant jednak zakłada (najczęściej słusznie), że jego interlokutor uzna, że przecież temat jest wyjaśniony i co najwyżej będzie uważać manipulanta za idiotę.

 

Tak jednak nie jest, bo w trakcie dysputy pojawiają się nowi obserwatorzy, nie znających zaszłości. Tym samym powielanie takich samych argumentów ma sens, gdyż trafia do osób postronnych, a oni przede wszystkim są odbiorcami manipulacji.

Dlatego np. Z. Niebieski każdą praktycznie swoją wypowiedź zaczyna od określenia NEon24 mianem polskiego portalu na którym kulturalna odbywa się dyskusja.

Co z tego, że faktyczna rola polskojęzycznych dawno została udowodniona. Zawsze będzie ktoś, kto uwierzy tej manipulacji. A poza tym utwierdza wcześniej przekonanych.

Tak samo jest z legendującą się jako polska patriotka i prawdziwa katoliczka Rebeliantką. Poprzez powtarzanie obelg pod adresem swoich adwersarzy i prowokowanie ich do retorsji gra rolę „męczenniczki” za wiarę i patriotyzm jednocześnie przemycając treści wrogie Polsce i Kościołowi.

 

Tymochowicz obnaża media, obnaża polityków, handlowców, marketingowców a nawet blogerów. Po przeczytaniu jego książki już nic nie będzie takie, jak wcześniej.

 

Na szczęście ograne, a jednak skuteczne grepsy poznane wcześniej nie pozwolą na zwodzenie.

 

Musimy pamiętać, że gros manipulowania odbywa się teraz na naszym poziomie. Tu jest manipulacja, na którą musimy być odporni.

Ale aby ją zauważyć musimy poznać sposoby.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=12&v=iFyPrRd2G4c&feature=emb_logo

 

 

 

6.09 2020

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.5 (głosów:8)

Komentarze

Czy ja wiem.

Kiedyś trochę rozczytałem o nim i wyszło mi, że wcale takim geniuszem nie jest, że miał wtopy i najwięcej PR-u mu się udało o sobie. Że nawet z tym Lepperem wcale mu aż tak wspaniale nie wyszło, jak to niby się podaje. Ale na rzeczy znać się powinien i że była taka nowa, zyskowna nisza, to w niej zabłysnął, nie neguję. Ma pozycję i widział od kuchni, jest praktykiem. Książka musi być interesująca, sądząc po okładce i kobylastości, trochę lat zleciało, to może posprzedawał stare patenty polityczne i kulisy spraw (bo kij tam z banalnymi sztuczkami czy encyklopedyzmem). Teraz mówił o swych doświadczeniach i wiedzy z aresztu, z pewnym odkrytym spiskiem a raczej systemem korupcji (kto wie, czy sam nie stworzył sensacji) a dalej o stosowaniu otwartości, co ma zmieniać życie (brzmi dość coachingowo). Nawet nie wiedziałem, że został uniewinniony i tak skiepszczono sprawę. No i już czuję irytację, że pewnie przy okazji szury w necie znów sobie przypomną o ich idolu- Lepperze.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1643483