Bosak: Eutanazja w miejsce aborcji

Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Teraz już widać jak na dłoni, dokąd może zaprowadzić nas antyaborcyjna postawa „narodowej jedenastki”.

Krzysztof Bosak w wywiadzie dla Radia ZET wyraźnie się zagalopował. Jego zdaniem kobieta powinna urodzić nawet najbardziej zdeformowane dziecko – za to już po urodzeniu będzie można je zgładzić bez żadnych cierpień.

- Ludzie są podzieleni w poglądach. Wszyscy potrzebujemy, żeby po tym wyroku uspokajać nastroje, żeby dać głos przede wszystkim specjalistom od ochrony nad dziećmi, ochrony nad kobietami - powiedział. - Są dzieci niezdolne do życia i wówczas wchodzi kwestia praw pacjenta - prawo do godnej śmierci - dodał polityk.

- To zależy z którymi rodzicami się rozmawia. Mamy w Polsce kilkanaście hospicjów perinatalnych. Natomiast ze strony rządu jest problem polegający na braku rozporządzenia w tej sprawie - mówił o pomocy dla rodziców Bosak.

https://www.rp.pl/Konfederacja/201029601-Krzysztof-Bosak-Jestesmy-w-stanie-zapewnic-dzieciom-smierc-bez-bolu.html

 

Na zakończenie czołowy polityk Konfederacji dodał:

 

- Takie dzieci zgodnie z Kartą Praw Pacjenta [mają] prawo do godnej śmierci. To śmierć bez bólu i śmierć w obecności bliskich, gdzie uszanowana jest godność człowieka. (…) W tej chwili anestezjologia dziecięca jest rozwinięta na tyle mocno, że jesteśmy w stanie zapewnić takim dzieciom śmierć bez bólu. A dzięki wsparciu przez hospicja perinatalne zapewnić opiekę rodzicom.

 

Na razie dzieciom jesteśmy w stanie zapewnić śmierć bez bólu…

 

Popatrzmy więc szerzej. Filozof dr hab. Lech Ostasz (absolwent KUL) jest zwolennikiem eutanazji nie tylko dzieci nieuleczalnie chorych.

Jego argumentacja za eutanazją osób świadomych jest zbieżna:

 

Jeśli nieuleczalnie chory człowiek ma przed sobą już tylko ból i cierpienie i nie chce czekać do momentu zupełnego rozkładu integracji swojego organizmu, psychiki i swojej świadomości, to - na mocy dysponowania własnym życiem i na mocy bycia wyposażonym z natury w akty woli - może je skrócić. (…) Dla jednostki jej prawo do skrócenia własnego życia w sytuacji bycia nieuleczalnie chorą musi pozostawać niepodważalne. Jeśli inni występują o to, by jednostka odstąpiła od tego prawa, to tylko na zasadzie prośby, racjonalnego przekonywania, nie mogą oni jej zastraszać, ani wywoływać w niej lęków.

 

Proceder nie byłby pełny, gdyby nie brał w nim udziału… personel medyczny. Zdaniem dr Ostasza:

 

Naczelnymi wartościami w zawodzie lekarza i pielęgniarki są zdrowie i dobro pacjenta. Lekarz i pielęgniarka mają opiekować się pacjentem do ostatniej chwili jego życia, co oznacza także do ostatniej chwili jego umierania.

Jeśli lekarz nie może już nic zrobić dla zdrowia pacjenta, na pierwsze miejsce przed wartość zdrowia pacjenta wysuwa się jego dobro. (Zdrowie jest dobrem, wartość dobra ma jednak szerszy zakres niż wartość zdrowia.) Pacjent nieuleczalnie chory może nie chcieć, by wobec niego były kontynuowane zabiegi przedłużające życie lub opieka paliatywna i może sam podjąć decyzję o skróceniu własnego życia, aby nie być wystawionym na ciągle powtarzające się doznania bólu, nie cierpieć wbrew sobie i nie musieć kończyć życia? jak warzywo? Wtedy realizowanie wartości dobra wobec pacjenta ze strony lekarza polega na pomocy w skróceniu jego życia (bądź w skróceniu jego umierania). Brak, w tej sytuacji, pomocy ze strony lekarza jest brakiem realizowania przez niego wartości dobra wobec pacjenta.

 

(Lech Ostasz, Eutanazja: argumenty na rzecz jej legalizacji )

 

Na razie Bosak jawi się zwolennikiem realizowania dobra wobec pacjenta ze strony lekarza polegającego na pomocy w skróceniu jego życia.

Na razie pacjentem tym jest chore ( czy tylko temporalnie?) dziecko.

 

Niech nas to jednak nie zmyli. Tzw. komuniści po II wojnie światowej realizowali swoje cele za pomocą taktyki salami – powoli i po kawałeczku umniejszali zakres swobód demokratycznych społeczeństw.

 

A starożytni Chińczycy wiedzieli, że nawet najdalsza droga zaczyna się od pierwszego kroku.

 

26.10 2020

 

fot. pixabay

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.2 (głosów:6)

Komentarze

życie niegodne życia. to już przerabialiśmy i wiadomo, do czego może prowadzić, bo i gdzie postawić granice? faryzeusz jako rzekomy uberkatolik powinien nawijać o świętości życia i podtrzymywaniu go do końca (co najmniej naturalnego) ale jak widać woli od razu wejść w temat nie tylko eutanazji ale i przeprowadzania jej na życzenie innych. coś nie tak z nim. przecież nie chce tym uspokoić wściekłych macic, więc co pozostaje, chce lansować się na kontrowersji?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1649741

https://pbs.twimg.com/media/ElMMkOVXIAEnWSx?format=jpg&name=small

Ruch Narodowy  koło Gliwice broniło wczoraj terenu Katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach przed lewicowymi aktywistami ze Strajku Kobiet. Humptego wśród obrońców nie było.

Może był wśród atakujących? A może - używając jego retoryki - strach mu "geriatryczną d... " ścisnął? Bo przecież on dal się poznać głównie jako bohaterski "damski bokser" w internecie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1649766

cudzych zasług. A tak na marginesie -  w tym czasie "arcykatolickie" rodzeństwo G. ze strachu nie wyglądało nawet przez okno 76 km dalej.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1649771

Oto specyficzne rozumowanie prawnika. I do tego jakieś brednie o "napinaniu się do cudzych zasług".  Katedry bronili narodowcy z Gliwic. I to była ich zasługa.

Nb. U nas ataków lewactwa nie było.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1649778

A do katedry wejść nie pozwoliła Policja. Ta geriatryczno-gimnazjalna garstka nie dałaby radę nawet jednej feministce. Więc siedź dalej na d... i pisz kolejne ausdrucki pod moim adresem.

Przecież wam ruskim chodzi właśnie o to, by w Polsce było niespokojnie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1649793

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1649768

Dla kolegi pytam.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1649776

Plujesz na Bosaka, wyrywając z kontekstu jego wypowiedź i przez to oszczerczo ją zniekształcając, gdy to właśnie Konfederacja jest jedyną poważną strukturą, która się potrafiła natychmiast zorganizować w obronie Kościoła i wartości katolickich.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1649779

Prawa Naturalnego (chwilowo na obserwacji psychiatrycznej) i ty. ;)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1649794

A gdzie jest Bosak na tym filmiku i co to ma wgl wspólnego? Rebe ma oczywiste zaburzenia myślenia

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1649853

To co sugerujesz jest według mnie nadinterpretacją jego słów. Nie chodziło mu u eutanazję dzieci, ale o prawo do godnej śmierci w objęciach kochających rodziców. Dziecko podczas aborcji jest rozrywane cęgami mordercy-abortera. Na filmach propagowanych przez obrońców życia widać wręcz, że ucieka przed nimi. Ono odczuwa i zabicie go w łonie matki jest dla niego torturą. Bosakowi chodziło zaś o to, że nawet jeśli takie dziecko nie ma możliwości przeżyć, to może godnie umrzeć w spokoju i przy uśmierzonym lekami bólu. Ale nadal chodzi o naturalną śmierć, na którą przy aborcji to dziecko nie miało by szans..

Przykładem może być świadectwo szefa Ordo Juris, który przy okazji wyroku TK przyznał, że właśnie w tym samym dniu odszedł w spokoju jego ledwo co urodzony syn, co do którego wiedział, że nie ma szans na samodzielne przeżycie po urodzeniu.

Za to teorie prof. Lecha Ostasza, o których też piszesz, są dla mnie moralnie nie do przyjęcia.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

M-)

#1649867