Wybory do landtagu w Saksonii-Anhalcie

Obrazek użytkownika Gallus Anonymus
Świat

Po pięciu latach w niedzielnych wyborach do parlamentu krajowego w Saksonii-Anhalcie dobiegły końca rządy pierwszej w Niemczech koalicji rządowej złożonej z CDU, SPD i Zielonych. Nazwy koalicji rządowych biorą się od kolorów flag różnych państw, koalicja rządowa w tym landzie była określana jako koalicja kenijska i była ona pierwsza tego typu w Niemczech. Koalicje w które wchodzą CDU z FDP i Zielonymi określa się jako jamajkańskie.

Koalicja kenijska w Magdeburgu powstała na gruzach politycznego trzęsienia ziemi wywołanego wejściem AfD do parlamentu landu w 2016 roku. AfD startująca w wyborach do landtagu po raz pierwszy otrzymała prawie jedną czwartą głosów. CDU zdobyła wówczas 29,8%, AfD 24,3%, Lewica 16,3%, SPD 10,6%, Zieloni 5,2%. FDP w 2016 roku ponownie nie weszła do landtagu, bo zabrakło jej kilka tysięcy głosów, Zieloni weszli do Landtagu dzięki zaledwie kilku tysięcy głosom.

Pierwsze koalicje rządowe złożone z trzech partii powstały już w w 1990 roku i nie są one nowością w życiu politycznym w RFN. Trzech koalicjantów łączyło min. odrzucenie współpracy z AfD. Po pięciu latach okazuje się, że koalicja nic tym nie uzyskała, ponieważ program trzech partii jest taki sam -„jesteśmy przeciwko AfD“, ale ważne problemy społeczne nadal pozostają. AfD straciła 1,6 % głosów, ale jest to wynikiem wewnątrzpartyjnych kłótni. Media cieszą się z tego, ale przymykają oczy na na fakt, że SPD straciła ponad 2% i uzyskała wynik jednocyfrowy. SPD uzyskała w wyborach w 1998 35;9% głosów, czyli tą samą ilość co CDU obecnie. Co ciekawe kilkanaście procent głosów CDU odebrała Lewicy. Lewica nie jest już głosem protestu wschodnich landów. Tą rolę odgrywa AfD. Po 10 latach abstynencji do landtagu weszła FDP. Z drobnymi zmianami wszystko pozostanie po staremu.

Do utworzenia koalicji rządowej w 83-osobowym parlamencie potrzeba 42 posłów. Według prognoz możliwa jest dwupartyjna koalicja CDU/SPD lub trzypartyjna koalicja jamajkańska CDU/Zieloni/FDP.  

Najbardziej prawdopodobna jest koalicja CDU/SPD która też będzie nadal najprawdopodobniej rządzić w RFN po wyborach do Bundestagu we wrześniu.

 

Aktualna prognoza ARD 19.15 Uhr:

CDU - 36,2 %

AfD - 22,5 %
Lewica - 10,9 %

SPD - 8,4 %
Grüne - 6,2 %
FDP - 6,5 %

Inne - 9,3%

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)