Ewald Stefan Pollok - doktor historii z Niemiec cz. 5

Obrazek użytkownika Gallus Anonymus
Kraj

Obie notki (cz. 4 i 5) są retrospektywą dorobku naukowego i aktywności medialnej historyka z Niemiec pana doktora Polloka. Te dwie notki i trzy poprzednie są wstępem do następnej notki która będzie bardzo ciekawa i szokująca.

oktor historii z Niemiec Ewald Stefan Pollok błyszczy w mediach

Wikipedia polskojęzyczna zawiera tylko bardzo krótką informację o panu doktorze Polloku, którą przytoczymy oprócz listy publikacji w całości: 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewald_Stefan_Pollok

Ewald Stefan Pollok (ur. 25 marca 1941 w Żyrowie na Śląsku Opolskim) – publicysta historyczny, autor kilkunastu książek na temat Śląska. Tworzy jednocześnie w języku polskim i niemieckim.

Mieszka w Mülheim an der Ruhr, w Niemczech. Jest redaktorem odpowiedzialnym śląsko-polsko-niemieckiego magazynu on-line: silesia-schlesien.com.

Autor książek (lista skrócona):

1998 – Legendy, manipulacje, kłamstwa, ​

2009 – Legenden, Manipulationen, Lügen , ​

2010 - Ucieczka, Wypedzenie, Pojednanie/Flucht, Vertreibung, Versöhnung, ​

2012 - III Powstanie Sląskie jako działanie planowane i inspirowane

2012 - Der III. Schlesische Aufstand war inspitiert und geplant

 

Jego publikacje wzbudzają duże zainteresowanie i stają się źródłem medialnych i społecznych dyskusji. Największą z nich była dotychczas sprawa polskich powojennych obozów koncentracyjnych. Źródła :,,Życie Warszawy z dnia 5 lipca 2006 r, z dnia 22 lipca 2006r,,, Rzeczpospolita" z dnia 22 lipca 2006r, ,,NTOz dnia 7 lipca 2006, ,,Dziennik Zachodni z 6 dnia lipca 2006r, oraz ,,Info&tipsz dnia 6 sierpnia 2006 r.

 

Strona księgarni internetowej makama przedstawia pana Polloka następująco

(kopia oryginału z błędami):

Dr Ewald Stefan Pollok- historyk, dziennikarz, pisarz o śląskich korzeniach , wykładał na kilku uczelniach w Europie .Pisze w języku polskim i niemickim. Ma w dorobku 13 książek. Najbardziej znane to :" Legendy , manipulacje, kłamstwa ..." , " Śląskie tragedie" , " Góra św. Anny , Śląska świętość" .
W swoich książkach zajmuje się trudnymi tematami polsko-śląśko-niemieckimi, ze szczególnym uwzględnieniem historii XX wieku.

http://www.makama.eu/ksiazka/Pollok-Ewald-Stefan/Legendy-manipulacje-klamstwa,makamGOE7UFOM

 

Dr. Ewald Stefan Pollok - Burza w polskich mediach !

Po ukazaniu się na stronie www.Silesia-schlesien.com dwóch artykułów: p. A. Rocznioka ”Rasistowskie poglądy p. Mensfelta i E.S. Polloka „Bzdury o Auschwitz”, rozpętała się burza w polskich mediach. Nagle sprawa powojennego obozu w Auschwitz stała się ważnym tematem w kilku gazetach (Nasz Dziennik Warszawa, Dziennik Zachodni Katowice, Dziennik Polski Kraków), mówiono na ten temat w radiu Katowice i w Krakowie. Wypowiedzieli się znani polscy przedstawiciele świata polityki, kultury, nauki, jak prof. Władysław Bartoszewski, poseł Zbigniew Zalewski przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Minister Kultury Kazimierz Michał Ujazdowski oraz rzecznik prasowy Muzeum Obozu w Oświęcimiu p. Mensfelt. Co jednak ciekawe, żaden z nich nie mówił na temat powojennego obozu Auschwitz, o którym pisaliśmy, a w którym zamknięto po wojnie ludność cywilną pochodzenia śląskiego, niemieckiego, austriackiego i ukraińskiego.

https://www.silesia-schlesien.com/artikel/artikelarchiv/article/19/1242009909/dr-ewald-stefan-pollok-burza-w-polskich-me.html

https://web.archive.org/web/20071007031806/http://www.silesia-schlesien.com/artikel/artikel/article/1///dr-ewald-stefan-pollok-burza-w-polskich-me.html

 

Dr Ewald Stefan Pollok - Nie znieważyłem Polaków

(List naukowca z Niemiec dr Ewalda Stefana Polloka do prof. Witolda Kuleszy, szefa pionu śledczego w IPN w roku 2006 wydrukowany w “Zyciu Warszawy” a dotyczący powojennych polskich obozów koncentracyjnych, o których dyskutuje się w tym roku w "Rzeczpospolitej" i "Gazecie Wyborczej". Patrz, "Dyskusja w mediach czy w Polsce były obozy koncentracyjne.")

 

W swoim artykule dr Ewald Stefan Pollok zatytułował jeden akapit: „Uderzmy się w pierś“

„Co gorsza, w tych powojennych obozach głodzono, bito, mordowano tysiące niewinnych kobiet, dzieci i starców. Mężczyzn było tam mniej, bo zginęli na wojnie lub byli w rosyjskich czy amerykańskich obozach jenieckich. Uderzmy się w końcu w pierś i powiedzmy: tak, tak było. A nie próbujmy ciągle kluczyć i wymyślać nowe usprawiedliwienia“.
W następnym akapicie pisze: „Dziwne, że dopiero kiedy historycy z poza Polski piszą o wojennych i powojennych wstydliwych sprawach polskich, po długich dyskusjach i kłótniach władze są prawie zmuszone do zajęcia się tymi sprawami“.

(Notabene używa w artykule nazwy Brest Litowski, może na wspomnienie słynnej parady).

https://www.silesia-schlesien.com/index.php?option=com_content&view=article&id=193:-nie-zniewayem-polakow-

 

„Rzeczpospolita“ („Dr Ewald Pollok kontra Polacy. Były polskie obozy“ 22.09.2017) zapytała pana doktora o jego własne publikacje:

„Dr Pollok przekonuje, że prawa nie łamie, a to polscy historycy przemilczają pewne wątki. – Chciałbym, aby powoli zaczęto mówić prawdę. Obecnie wmawia się Polakom, że byli bez skazy – mówi.”

 

https://www.rp.pl/Historia/309219887-Dr-Ewald-Pollok-kontra-Polacy-Byly-polskie-obozy-koncentracyjne.html

 

Pan doktor Pollok bardzo pięknie wypowiedział się w wywiadzie dla „Nowej Trybuny Opolskiej“:

Na swojej stronie internetowej umieścił pan artykuł o polskich obozach koncentracyjnych, który wywołał oburzenie w mediach. Chce pan pogorszyć i tak napięte stosunki polsko-niemieckie?

- Wprost przeciwnie. Zależy mi bardzo na polsko-niemieckim pojednaniu. Nie jestem żadnym ekstremistą. Uważam jednak, że prawdziwe pojednanie można zbudować tylko na prawdzie.

 

https://nto.pl/powiedzmy-cala-prawde/ar/4038989

 

Kontrowersyjne tezy dr. Ewalda Polloka, niemieckiego historyka o opolskich korzeniach, wywoływały gorące debaty na Górnym Śląsku. Tym razem usłyszała o nim cała Polska: „Życie Warszawy” zacytowało jego tekst, w którym powojenne obozy dla Niemców w PRL nazywa „obozami koncentracyjnymi”.

Pollok publikuje swoje (choć nie tylko, swoje) teksty na dwujęzycznej stronie internetowej www.silesia-schlesien.com. Podważa w nich prawdy uważane za już ustalone, takie choćby jak liczba polskich ofiar ostatniej wojny. Jednak dopiero tekst o „polskich obozach koncentracyjnych” wywołał prawdziwą burzę. (…)

 

https://opolskie.naszemiasto.pl/powojenne-obozy-dla-niemcow-w-prl-nazwane-ampampquotobozami/ar/c1-6445099

 

Pollok a Wieża (2006 rok)

Dziennik Polski

Mieszkający w Niemczech śląski historyk, dr Ewald Stetan Pollok, postanowił walczyć „z zakłamaniami, których pełno jest w polskiej historii”. W ramach tej walki domaga się zmiany nazwy obelisku, który od prawie czterdziestu lat - wraz z ustawioną obok repliką przedwojennej Wieży Spadochronowej - upamiętnia heroiczny opór, jaki mieli w tym miejscu stawić Niemcom śląscy harcerze. (...)

Odkłamywacz Pollok

Zdaniem Ewalda Polloka, historyka z podopolskiej wsi Żyrowa, mieszkającego obecnie w Zagłębiu Ruhry w Niemczech i prowadzącego coraz popularniejszą stronę internetową www.silesia-schlesien.com, wszystko, w co tak mocno wierzą harcerze, jest tylko literackim mitem, koleiną z pol­skich legend, które mają się nijak do rzeczywistości.

Pollok od dłuższego czasu podkreśa, że głównym celem jego działalności jest „walka z zakłamaniami, których pełno w polskiej historii.

 

Życie Warszawy

Kontrowersyjny historyk chce pozbawić pomnika harcerzy z katowickiej wieży spadochronowej

- Będę walczył o zmianę charakteru obelisku pod katowicką wieźą spadochronową - zapowiada dr Ewald Pollok, zamieszkały w Niemczech historyk o śląskich korzeniach. Obelisk upamiętnia bohaterską obronę wieźy przez harcerzy we wrześniu 1939 roku. Pollok powołuje się na ustalenia IPN z 2005 roku, w których stwierdzono, źe zaciętych walk o wieźę nie było. Nie znaleziono teź dowodów na to, źe hitlerowcy zrzucali rannych harcerzy z wieźy spadochronowej, ani źe na wieźy w ogóle byli jacyś harcerze.

Dr Pollok to historyk słynący z kontrowersyjnych poglądów. W lipcu "Zycie Warszawy" doniosło, źe prowadzi stronę internetową , na której w odniesieniu do powojennych obozów dla ludności niemieckiej uźywa określenia "polskie obozy koncentracyjne". Niemałe kontrowersje wzbudza równieź jego najnowszy pomysł.

https://www.silesia-schlesien.com/index.php?option=com_content&view=article&id=202:wiea

https://archive.vn/z32Sn

 

Wykład dr. Ewalda Stefana Polloka w Ziomokostwie Górnośląskim w Monachium na temat „Oberschlesien im Wandel der Zeit“ (= Górny Śląsk w przestrzeni lat), wrzesień 2012, s. 4. 

http://oberschlesier.wodok.de/rundschreiben/rundschreiben2012-2.pdf

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)

Komentarze

Pollok cytaty

1. W swoim artykule dr Ewald Stefan Pollok zatytułował jeden akapit: „Uderzmy się w pierś“

2. „Dr Pollok przekonuje, że prawa nie łamie, a to polscy historycy przemilczają pewne wątki. – Chciałbym, aby powoli zaczęto mówić prawdę. Obecnie wmawia się Polakom, że byli bez skazy – mówi.”

3. Pollok: Zależy mi bardzo na polsko-niemieckim pojednaniu. Nie jestem żadnym ekstremistą. Uważam jednak, że prawdziwe pojednanie można zbudować tylko na prawdzie.

***

https://www.silesia-schlesien.com/index.php?option=com_content&view=article&id=193:-nie-zniewayem-polakow-

Podany w moim tekście link niestety już nie funkcjonuje. Pan doktor historii z Niemiec wymazuje własny dorobek naukowy jak szalony.

Dr Ewald Stefan Pollok - Nie znieważyłem Polaków

https://archive.vn/bAMJs

Ewald Stefan Pollok - List do prof. W. Kuleszy

Uderzmy się w końcu w pierś i powiedzmy, tak, tak było. A nie próbujmy ciągle kluczyć i wymyślać nowe usprawiedliwienia.

https://web.archive.org/web/20071007030715/http://www.silesia-schlesien.com/artikel/artikel/article/1///ewald-stefan-pollok-list-do-prof-w-kules.html

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1651289