Zemsta Banasia, czyli artykuł 212 kk

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  

  Życie polityczne w Polsce dostarcza nam nieustającej rozrywki..  Oto dziś w portalu Wp.pl przeczytałam:

  "Jak dowiedziała się WP, prezes Najwyższej Izby Kontroli złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o ostatnie medialne wypowiedzi prezesa PiS. Marian Banaś uważa, że został zniesławiony i znieważony.  (...)  Według Mariana Banasia doszło do naruszenia artykułu 212 Kodeksu karnego. Mówi on: "Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności". {TUTAJ(link is external)}".  

  Ten artykuł Kodeksu Karnego budzi dyskusje od co najmniej kilkunastu lat [patrz {TUTAJ(link is external)}].  Organizacje broniące praw człowieka oraz środowiska dziennikarskie są za jego zniesieniem, jako przepisu zagrażającego wolności słowa.  Praktyka wygląda jednak tak, że partie polityczne przed wyborami obiecują jego zniesienie, ale po wygranej dochodzą do wniosku, że art. 212 kk pomoże im w rządzeniu i zachowują go.  Nie inaczej postąpilo PiS.  Teraz mści się to na Jarosławie Kaczyńskim.

  Mam nadzieję, że [być może] art 212 kk zostanie wreszcie zniesiony.  Trzeba też na koniec powiedzieć, iż ta wojenka miedzy Banasiem a PiS staje się coraz bardziej żenująca.  Plotki głoszą, że jest ona efektem wrogości miedzy szefem służb Mariuszem Kamińskim a szefem NIK Marianem Banasiem.  Jeśli to prawda, to obaj panowie powinni przestać zachowywać się jak niegrzeczne dzieci w piaskownicy i pomyśleć o powadze państwa polskiego.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.6 (głosów:7)

Komentarze

Rozpoczęto wojenkę przeciwko Banasiowi (nadal trwającą), gdzie ciągle nie ma żadnej decyzji procesowej, np. o ewentualnym przedstawieniu zarzutów. Aby je przedstawić - zresztą - trzeba byłoby Banasia pozbawić immunitetu, na co musiałby wyrazić zgodę Sejm.

W tych okolicznościach prezes Kaczyński rzeczywiście powinien być ostrożny w formułowaniu kategorycznych ocen. Bo albo Banaś rzeczywiście popełnił jakiś czyn zabroniony, to wtedy trzeba dążyć do wniesienia aktu oskarżenia.

Albo Banaś nie ma niczego w sensie karnym na sumieniu, to podgrzewanie przeciwko niemu  atmosfery jest co najmniej nierozsądne.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1672362

Cytuję fragment:

31 maja 2021 16:00

Prezesi Najwyższych Organów Kontroli Europy udzielili bezwarunkowego wsparcia i przekazali wyrazy solidarności Prezesowi NIK Marianowi Banasiowi w związku z - jak to określił prezes NOK Malty Charles Deguara - kłopotami z jakimi boryka się NIK. Rozmowy miały miejsce podczas ubiegłotygodniowej konferencji poświęconej niezależności Najwyższych Organów Kontroli, zorganizowanej z inicjatywy Prezesa NIK Mariana Banasia. Otwierając spotkanie Prezes NIK powiedział, że to niezależność NOK jest gwarantem, że praca NOK ma sens, ponieważ pozwala ustalić stan faktyczny działalności jednostek poddanych kontroli, rzetelnie go udokumentować i ocenić kontrolowaną działalność.  Dodał także, że o zakłóceniu niezależności NOK możemy mówić wówczas, jeśli jej szef poddawany jest publicznym bezpodstawnym atakom i krytyce tylko dlatego, że wykonuje swoje ustawowe obowiązki w dążeniu do przestrzegania przepisów prawa przez podmioty poddawane kontroli.

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/silny-glos-poparcia-dla-prezesa-nik.html

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1672363

Nie czytaj, będziesz zdrowszy i bliższy rzeczywistości.

Nie ma wojny PiS vs Banaś. PiS zmoczył na szerokim froncie a Banaś delikatnie sygnalizował o gangrenie w tej formacji złodziei i kombinatorów. Miast się opamiętać, PiS wykopał topór wojenny przeciwko Banasiowi i may taki właśnie obraz dzisiejszej sceny politycznej. PiSowscy złodzieje ze SKOK Wołomin próbują zatopić Banasia i bigos zaczyna wylewać się z garnka.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1672382