Turcja kontra USA - z aferą finansową w tle.

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

W październiku 2020 napisałam notkę {TUTAJ}, w której tak charakteryzowałam politykę przywódcy Turcji, Erdogana:

  "W ciągu ostatnich kilku lat Turcja stała się chyba najważniejszym czynnikiem destabilizującym sytuację na Bliskim Wschodzie.  Winne są temu mocarstwowe ambicje samego Erdogana.  Pragnąłby on wskrzesić Imperium Otomańskie i zostać jego sułtanem.  Oto kilka przykładów jego działań:
  Interweniował wojskowo w Syrii i próbował przepędzić Kurdów z pobliża granicy syryjsko-tureckiej.  Przeciwstawiła się mu Rosja.  Wmieszał się potem w wojnę domową w Libii popierając rząd w Trypolisie.  Wysłał tam syryjskich najemników.  Znów powstrzymała go Rosja oraz Egipt, który zapowiedział, że w przypadku zajęcia Syrty, wyśle tam armię egipską.  Na początku bieżącego roku zaatakował Grecję, chcąc wysłać tam "uchodźców".  Przeszkodził w tym opór Greków oraz pandemia koronawirusa.  Teraz Erdogan wspiera Azerbejdżan i wysyła tam syryjskich najemników.  Wygląda na to, że facet się nie uspokoi dopóki nie dostanie porządnie w skórę.  Nie wiadomo jednak, kto mógłby go pohamować.  Rosja prowadzi z Turcją podwójną grę, z jednej strony udając przyjaźń a z drugiej kontrując jej zamierzenia,  USA nie chce angażować się na Bliskim Wschodzie, a dwa miliony Turków w Niemczech paraliżują ten kraj, a zatem i całą UE.  Dlatego Erdogan może rozrabiać dalej.".

  Azerbejdżan wygrał to starcie z Armenią, ale korzyści odniosła głównie Rosja, która faktycznie przejęła kontrolę nad Górskim Karabachem i wprowadziła tam swoje wojska.  W ostatnich trzech dniach stosunki Turcji z USA gwaltownie się pogorszyły.  Przyczyną bylo wygłoszone w sobotę, 24 kwietnia przez prezydenta USA, Joe Bidena przemówienie, w którym oficjalnie uznał on dokonaną w 1914 roku przez Turków rzeź Ormian za ludobójstwo {TUTAJ(link is external)}.  Turcja zareagowała bardzo gwałtownie, odrzucając zdanie Bidena {TUTAJ(link is external)}.

  Paradoksalnie w tej chwili konflikt z USA przynosi Erdoganowi pewne korzyści.  W Turcji wybuchła bowiem gigantyczna afera finansowa związana z kryptowalutami.  Spowodowała ona m.in gwałtowny spadek wartosci tureckiej liry.  Witold Repetowicz tak opisal na Twitterze {TUTAJ(link is external)} powstałą sytuację:

  "Koleś oszukał prawie 400 tys. osób na łącznie 2 miliardy dolarów i spokojnie zwiał do Albanii ale Turcja będzie dziś żyła nie tym oszustwem ale uznaniem przez Bidena ludobójstwa Ormian. A lira tymczasem znów zjeżdża na łeb na szyję.".

  Warto jednak zauważyć, że sobotnia wypowiedź Bidena może być traktowana jako ostrzeżenie dla Erdogana.  O ile administracja Trumpa pozwalała mu niemal na wszystko, to Biden zmieni ten stan rzeczy.  Ma dość flirtu Turcji z Rosją, a w szczególności tego, że Erdogan woli rosyjskie SS-400 od amerykańskich Patriotów.  Stosunki Turcji z USA psują się już od lipca 2016 roku, od nieudanego puczu w Turcji, za który Erdogan obwinił CIA oraz przebywającego na emigracji w USA tureckiego polityka Guellena.

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 2.8 (głosów:5)

Komentarze

Przykro mi, ale ta analiza jest błędna. Skutek został przedstawiony jako przyczyna. Biden spełnił swoje wyborcze zobowiązania wobec Ormian kalifornijskich, którzy w zamian za formalne ogłoszenie armeńskiego "genocide" głosowali na niego jak jeden mąż. Teraz nowo wybrany POTUS musiał zapłacić za głosy; a stosunki z USA zerwała Turcja, która w sobotę wezwała na dywanik amerykańskiego ambasadora.  To się wszystko odbyło wbrew założeniom i dobru polityki amerykańskiej, w interesie armeńskiej diaspory posiadającej w USA silne lobby.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

AgnieszkaS

#1669762

...że prezydent USA działa wbrew interesowi USA (wbrew "dobru polityki amerykańskiej") po to, żeby uczciwie wypełnić jdane słowo? To jakiś cud chyba? Pierwszy uczciwy polityk na świecie. Cóż za piękna laurka dziadzia-Bidona :)

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1669808

Naprawdę jest tak silna. Kiedy będę miała więcej czasu napiszę na ten temat notkę.

 

...że prezydent USA działa wbrew interesowi USA (wbrew "dobru polityki amerykańskiej") po to, żeby uczciwie wypełnić jdane słowo? To jakiś cud chyba? Pierwszy uczciwy polityk na świecie. Cóż za piękna laurka dziadzia-Bidona :) /Krispin/

Ja nie odbieram jego postępowania jako cudu uczciwości. Biden podporządkowuje politykę USA własnym potrzebom.

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

AgnieszkaS

#1669809

Zrobił, co zrobił, ale z zupełnie innych powodów. A Ormianie i Ty możecie sobie myśleć, że jest właśnie tak, jak sądzisz.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1669827

Zrobił, co zrobił nie jest argumentem, a Ormianie i ja jest błędnym połączeniem.

Ja głosowałam na Trumpa i do Demokratów nie należę, Szanowny Panie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

AgnieszkaS

#1669872

Poza tym, Demokraci myślą już o swoim elektoracie w przyszłych wyborach.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

AgnieszkaS

#1669810

A nasze lobby? Istnieje.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1669864