Trump potwierdził zamiar wycofania wojska z Niemiec

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

W dniu 9.06.2020 opublikowałam notkę ""Fakt prasowy", czy coś ważnego?" {TUTAJ}.  Omówiłam w niej doniesienia mediów na temat ewentualnego wycofania przez Donalda Trumpa 9,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich z Niemiec [na 34 tysiące ogółem].  Przez tydzień nie było jasne, czy należy traktować je poważnie.  Dopiero wczoraj [15.06.2020]  Trump oficjalnie potwierdził ten zamiar i poinformował o tym rząd Niemiec.  Deutsche Welle zamieściła obszerny artykuł na ten temat {TUTAJ(link is external)}.  Czytamy:

  "Prezydent USA Donald Trump potwierdził zamiar zmniejszenia liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech do 25 tysięcy. W uzasadnieniu tej decyzji powiedział, że Niemcy ociągają się z podniesieniem swych wydatków na obronność do poziomu 2 procent PKB, co ustalono na szczycie NATO w 2014 roku.
"Jesteście winni NATO miliardy"
Zdaniem Trumpa Niemcy należą do grona kilku państw NATO, które nie zgłosiły swej gotowości do zwiększenia wydatków na obronność. "Niemcy od lat zachowują się opieszale i są winne NATO miliardy, które muszą spłacić". Amerykański prezydent dodał, że różnicę w wydatkach na obronność stale muszą pokrywać Stany Zjednoczone, a w swojej polityce handlowej Niemcy starają się przechytrzyć USA i tak samo postępują z NATO. "Pod tym względem Niemcy zachowują się zdecydowanie najgorzej ze wszystkich", powiedział Trump. 
Powodem tych krytycznych uwag Donalda Trumpa wobec Niemiec są wcześniejsze ustalenia NATO przewidujące, że do roku 2024 wszyscy członkowie Paktu będą wydawać na obronność przynajmniej 2 procent swojego PKB. W ubiegłych latach Niemcy poważnie zwiększyły swój budżet obronny, ale w roku 2019 wynosił on tylko 1,38 procent niemieckiego PKB. Z tego względu Donald Trump stale zarzucał im zbyt małe zaangażowanie na tym polu. Wczoraj (15.06.2020) powiedział, że także 2 procent to w zasadzie wciąż za mało.".

  Ta decyzja Trumpa wzbudziła kontrowersje w USA.  Jak napisano w portalu Niezalezna.pl {TUTAJ(link is external)}:

  "Decyzja o ograniczeniu amerykańskiej obecności wojskowej w Niemczech spotkała się z krytyką Partii Demokratycznej oraz części parlamentarzystów Partii Republikańskiej. Grupa 22 kongresmenów związanych z GOP w liście do prezydenta napisała, że "taki krok znacząco zaszkodzi amerykańskiemu bezpieczeństwu oraz wzmocni pozycję Rosji naszym kosztem"..

  Protestowali też generałowie m.in. Ben Hodges.  Głównym argumentem przeciw wycofaniu części wojsk USA jest to, iż wzmacnia ono pozycję Rosji.  Tuba Kremla, czyli portal pl.sputniknews.com opublikował przedwczoraj wywiad z byłym sekretarzem parlamentarnym w Ministerstwie Obrony Niemiec Willy'm Wimmerem zatytułowany "A czemu by całkowicie nie wycofać amerykańskich wojsk z Niemiec?" {TUTAJ(link is external)}.  Oprócz prorosyjskiej propagandy znajdziemy tam parę ciekawych uwag:

  "Jeśli chodzi o Polskę, istnieje porozumienie pomiędzy NATO i Rosją w sprawie tego, co NATO może zrobić w Polsce, a czego nie. A umowa mówi, że stałe rozmieszczenie wojsk NATO jest niemożliwe. Na tle dość trudnej sytuacji w Warszawie można spekulować na temat transferu broni jądrowej z naszego terytorium do Polski. Ale w związku z tym powstaje oczywiście pytanie, czy Polska jest zainteresowana pojawieniem się nowej „żelaznej kurtyny” w samym centrum Europy. (...)
  — Na każdym kroku widać, że rząd niemiecki współpracuje z koalicją wojskową w Waszyngtonie nastawioną przeciw amerykańskiemu prezydentowi. Są to te same siły, które w ostatnich dziesięcioleciach prowokowały coraz więcej wojen. Wszyscy oni, Obama, Soros, Clintonowie i cała reszta, absolutnie nie ukrywają swoich celów.
Trump nie zdążył jeszcze zostać wybranym na prezydenta, a już w Waszyngtonie odbyło się spotkanie grupy miliarderów, podczas którego rozmawiali o tym, jak szybko go obalą. I to z nimi nasz rząd negocjuje.
Mając to na uwadze, nie powinno dziwić, że prezydent USA zastanawia się, czy można mówić o normalnej sytuacji i normalnych stosunkach dyplomatycznych z Berlinem, o tym, co dzieje się w Berlinie, gdzie kanclerz uważa się za lidera frontu „antytrumpowego”. Wystarczy jedno spojrzenie na gazety, aby zauważyć, że Berlin chce walczyć z „trumpowskim” Waszyngtonem. Jeśli Berlin nie może zaakceptować wyników demokratycznych wyborów i ich uszanować, musi również ponosić odpowiedzialność za konsekwencje.".

  Z tym ostatnim trudno się nie zgodzić.  Ja chciałabym się dowiedzieć, na czym polega owo "porozumienie między NATO i Rosją", kto je zawarł i kiedy?  Dlaczego wszyscy uważają, ze ono wciąż obowiązuje?

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)

Komentarze

D.Trump w trakcie swojej prezydentury wielokrotnie deklarował konieczność ograniczenia zaangażowania wojskowego USA na świecie. Zadecydował m.in. o wycofaniu części wojsk Stanów Zjednoczonych z Syrii.

"Waszą rolą nie jest uczestniczenie w <<niekończących się wojnach>> daleko od kraju. Ta epoka dobiegła końca" - powiedział w sobotę na uroczystości rozdania dyplomów w Akademii Wojskowej West Point.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

White Lives Matter

#1634753

Nauczeni historią, Polska powinna przede wszystkim postawić na dozbrojenie społeczeństwa na wzór Szwajcarii - to akurat jest najłatwiejsze i prawie bez kosztowe. Następnym krokiem jest rozwinięcie własnego, nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego. I wcale nie musi być kompatybilny z systemami NATO. Może nawet stanowić nie złą zagwózdkę dla przeciwnika. I nie pierniczcie, że nas na to nie stać. Mamy dużo zdolnych inżynierów i ośrodków badań. Przemysł zbrojeniowy powinien być całkowicie uwolniony od obcego kapitału/kontroli. Za kilka lat wszyscy wokół mogą Polskę cmoknąć tam, gdzie stoi słupek graniczny. Trzeba tylko chcieć być Polakiem, patriotą.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

"Izraelitcy doktorkowie,
Wiednia, żydowskiej Mekki, flance,
Co w Bochni, Stryju i Krakowie
Szerzycie kulturalną francę;
Którzy chlipiecie z „Naje Fraje”
Swą intelektualną zupę,
Mądrale, oczytane faje,
Całujcie mnie wszyscy w dupę."

#1634763

"...Polska powinna przede wszystkim postawić na dozbrojenie społeczeństwa na wzór Szwajcarii "

Polska i Szwajcaria to dwie różne sytuacje prawie pod każdym względem, od sytuacji geopolitycznej poczynając.

Uzbrojenie społeczeństwa, to w polskich warunkach pewna wojna domowa, o którą postaraliby się nasi wschodni i zachodni sąsiedzi, o czym nie wolno zapominać.

Rozwijanie wojsk obrony terytorialnej, to właściwy kierunek wzmacniania obronności Polski.

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5
#1634811

Między kim a kim byłaby ta wojna domowa?

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1634812

"Między kim a kim byłaby ta wojna domowa?"

Pomiędzy Polakami a mieszkańcami "ten kraju".

Taka jesteś tępa, że nie wiesz i nie zauważasz tego, że napuszczanie jednych na drugich to główne narzędzie( obok ogłupiania) metoda przejmowania władzy nad ludźmi.

Ludobójstwo na Wołyniu nie było czysto spontanicznym działaniem Ukraińców, ale było celowym niemieckim działaniem.

Skoro tego nie wiesz, to się zapoznaj z opracowaniami na ten temat i pleć głupot.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-5
#1634824

za to Pan na pewno nie wyróżnia się ani kulturą osobistą, ani komunikatywnością. Pytanie miało charakter rzeczowy, więc nie wiem skąd ta agresja.

Informacje w Pańskim komentarzu są poza tym wątpliwe. Ale nie jestem już zainteresowana poznaniem dalszych elementów Pańskiej wiedzy.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1634835

Cyt: "Pytanie miało charakter rzeczowy, więc nie wiem skąd ta agresja." Przypuszczam, że temat powszechnego dostępu do broni wywołuje agresję. Trzeba tylko wywnioskować, komu najbardziej zależy na bezbronnych Polakach.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

"Izraelitcy doktorkowie,
Wiednia, żydowskiej Mekki, flance,
Co w Bochni, Stryju i Krakowie
Szerzycie kulturalną francę;
Którzy chlipiecie z „Naje Fraje”
Swą intelektualną zupę,
Mądrale, oczytane faje,
Całujcie mnie wszyscy w dupę."

#1634859

Typowa narracja i słownictwo, HD, Jazgdyni czy Husky, wobec kobiety, widać ławeczka damskich bokserów się powiększyła.

Widać tępa jest twoja głowa i tępe słownictwo do kobiet.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1634836

ja nie mam pojęcia, z jakich powodów ten człowiek jest wobec mnie taki agresywny. Pisze czasami oryginalne analizy, więc zachęcają one do stawiania szczegółowych pytań. A coraz częściej - zamiast odpowiedzi - atak personalny. Dlaczego?

Nie wiem o co chodzi.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1634842

Bo piszesz prawdę, a to dla pisowych jest ból i nie mając odpowiedzi, na twoje pytania, uciekają w epitety.

Zobacz co na gadaczce ten chory HD wypisuje o mnie, bo prawda ich coraz bardziej pali. A myśl o przegraniu Dudy, miesza im w głowach aż do bólu.

Łamali Prawo Boga, nie chcąc uchwalić ustawy antyaborcyjnej, olali pomoc Narodowców, nazywając nas agentami kremla, a jest nas Narodowców 1,5 miliona wyborców. Bo tak byli pewni i zadufani w swoje siły. 

A dzisiaj trzęsą portkami o wynik wyborów prezydenckich i dalej lżą ludzi mimo zagrożenia

Gdyby Duda przegra, to PiS się rozwali i nie do czeka do pełnych czterech lat kadencji.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1634848

Ja miałem na myśli szeroki dostęp do broni dla Polaków, rdzennych Polaków, nie z nadania obywatelstwa, Polaków  zamieszkującym na stałe w Polsce. Nad konstrukcją spec ustawy można się pochylić i taką stworzyć, by ryzyko uzbrojenia nachodźców ograniczyć do minimum lub całkowicie wyeliminować.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

"Izraelitcy doktorkowie,
Wiednia, żydowskiej Mekki, flance,
Co w Bochni, Stryju i Krakowie
Szerzycie kulturalną francę;
Którzy chlipiecie z „Naje Fraje”
Swą intelektualną zupę,
Mądrale, oczytane faje,
Całujcie mnie wszyscy w dupę."

#1634815

"Ja miałem na myśli szeroki dostęp do broni dla Polaków, rdzennych Polaków...."

Chciałbyś w Polsce stworzyć specustawy, na wzór tych hitlerowskich ustaw norymberskich ograniczające prawa obywatelskie dla Żydów.

Kopnij się w czachę, może otrzeźwiejesz.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4
#1634828

Twa wyjątkowa "kurtuazja" skłania mnie do odpowiedzi. Postaram się, rozwiać wątpliwości czytających, bo w w twoją skłonność do merytorycznej dysputy jakoś nie wierzę. Nie twierdzę, że mam patent na wszystko ale:

  1. Ustawa o powszechnym dostępie do broni dla Plaków mogłaby dopełniać siły WOT w formie tzw rezerwy, takiej Obrony Cywilnej wolnego społeczeństwa. Weryfikacja wg narodowości jest oczywista. Nie dałbym żadnemu ukrowi broni do ręki, wystarczy, że są uzbrojeni sprzętem z przemytu.
  2. Brak powszechnego dostępu do broni jw. jest ograniczaniem przyrodzonej wolności do obrony własnej.
  3. Brak powszechnego dostępu do broni jw. jest na rękę każdemu reżimowi. Polskie społeczeństwo jest całkowicie bezbronne. W świetle ustawy 1066 jesteśmy zakładnikami i więźniami we własnej ojczyźnie.

Jest pewne, że ilość pomysłów na dobrą ustawę jest znacznie więcej, trzeba tylko dać szansę jej się zrodzić.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

"Izraelitcy doktorkowie,
Wiednia, żydowskiej Mekki, flance,
Co w Bochni, Stryju i Krakowie
Szerzycie kulturalną francę;
Którzy chlipiecie z „Naje Fraje”
Swą intelektualną zupę,
Mądrale, oczytane faje,
Całujcie mnie wszyscy w dupę."

#1634857

Rżniesz głupa czy jesteś wtórnym analfabetą.

Pytałem cię o odpowiedź na twoje stwierdzenie:

"Ja miałem na myśli szeroki dostęp do broni dla Polaków, rdzennych Polaków...."

.... czyli jak będziesz odróżniał "rdzennych Polaków" od tych Polaków "nie rdzennych" a ty mamroczesz udając głupa.

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4
#1634875

Cyt: "Rżniesz głupa czy jesteś wtórnym analfabetą."

Odp: Ja również życzę ci "miłego" wieczoru.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

"Izraelitcy doktorkowie,
Wiednia, żydowskiej Mekki, flance,
Co w Bochni, Stryju i Krakowie
Szerzycie kulturalną francę;
Którzy chlipiecie z „Naje Fraje”
Swą intelektualną zupę,
Mądrale, oczytane faje,
Całujcie mnie wszyscy w dupę."

#1634876

Jako rdzenny Polak jestem przeciwny masowemu posiadaniu broni w domu. Po pierwsze, do broni należy dojrzeć. Po drugie, rozpicie narodu i wypranie mózgów z historii i patriotyzmu to droga do porachunków sąsiedzkich, jak za Kargula i Pawlaka.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

Kolejorz

#1634880

Powtarzasz propagandę w stylu: "Polskość to nienormalność". Nikt Cię nie zmusza do posiadania broni.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

"Izraelitcy doktorkowie,
Wiednia, żydowskiej Mekki, flance,
Co w Bochni, Stryju i Krakowie
Szerzycie kulturalną francę;
Którzy chlipiecie z „Naje Fraje”
Swą intelektualną zupę,
Mądrale, oczytane faje,
Całujcie mnie wszyscy w dupę."

#1634882

Że też go nie dziwi i nie oburza, że specustawy są w Izraelu.

A także na Ukrainie (ustawa o statusie prawnym i uczczeniu pamięci uczestników walk o niezależność Ukrainy w XX wieku). Wedle tej ustawy karane będzie lekceważenie weteranów UNA-UPA oraz negowanie legalności i słuszności ich działań. Dotyczy to także obcokrajowców "znieważających" członków wymienionych formacji.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1634846

Prawdopodobnie selektywny filtr percepcji otaczającego świata, lub indoktrynacja. Nie wiem, nie znam człowieka na tyle, by móc się wypowiadać.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

"Izraelitcy doktorkowie,
Wiednia, żydowskiej Mekki, flance,
Co w Bochni, Stryju i Krakowie
Szerzycie kulturalną francę;
Którzy chlipiecie z „Naje Fraje”
Swą intelektualną zupę,
Mądrale, oczytane faje,
Całujcie mnie wszyscy w dupę."

#1634870

Była kiedyś dziennikarka, z poglądami której się nie zgadzałem; witała wylewnie w Polsce Sorosa, witała serdecznie Timmermansa, ale ją szanowałem, gdyż wydawała mi się być pryncypialną. Dyskutowała na argumenty, może czasem zachowywała się jak advocatus diaboli, ale właśnie nie kryła faktów, nawet niewygodnych dla opozycji; stanowiła pewien szlachetny wyjątek w gronie "dziennikarzy" sprzyjających opozycji. Nazywała się ta dziennikarka Dominika Nowowiejska. Cały czas się tak nazywa, ale już dziennikarką być przestała. Teraz jest wyrachowaną manipulatorką, propagandystką wybiórczo traktującą fakty; nie przysługuje jej poprzednie miano.
Oczywiście uzasadnię tę moją wyżej sformułowaną opinię. Otóż przedwczoraj (w poniedziałek) w radio TOK FM prowadziła dłuższy wywiad z gen. Różańskim. Ten, rzecz jasna, potępiał wszelkie poczynania rządu PIS, szczególnie przekop Mierzei Wiślanej. Rozmowa dotyczyła też informacji podanej przez Reuters'a, w której agencja stwierdzała, że z Fortu-Tramp Ameryka się wycofała. Na bazie tej informacji nastąpiła generalna krytyka prezydenta Dudy, że nic nie osiągnął, że tylko umizgiwał się do prezydenta USA, a efekty są znikome. Otóż zarówno generał jak i prowadząca nie raczyli przytoczyć słów ambasador USA w Polsce G. Mosbacher, która określiła informację Reuters'a jako fake i że rozmowy między stronami toczą się.

Dzisiaj sytuacja była jakby odwrotna. Po dość ostrych sformułowaniach prezydenta Dudy na temat ideologii LGBT obserwuje się atak opozycji na prezydenta, że dzieli Polaków na lepszych (heteroseksualnych) i gorszych (właśnie LGBT). On tego nie powiedział, nie dzielił i nie potępił ludzi, ale opozycja zinterpretowała to wg swojego rozumienia. Wymyślono, że budowa stałej bazy wojskowej W Polsce jest zagrożona po takich wystąpieniach prezydenta Dudy, że właśnie głównym doradcą prezydenta USA jest Richard Grennell - zadeklarowany gej walczący o prawa (czy też przywileje) tej społecznej grupy i w związku z tym szanse na budowę fortu amerykańskiego w Polsce są znikome. Ktoś się chyba powołał na wypowiedź ambasador Mosbacher w tej mierze. Mrs Mosbacher napisała na twitterze, że na ten temat nie rozmawiała ani z prezydentem A. Dudą, an i z R. Grennellem. Ale dodała: „Powtarzam jednak: USA potępiają dyskryminację i nienawiść na tle rasowym, religijnym, pochodzenia lub orientacji seksualnej”.

Te ostatnie oświadczenia ambasador USA D.Wielowiejska odmieniała przez wszystkie przypadki i wspólnie z rozmówcami dochodziła do wniosku, że prezydent Duda nic nie osiągnął w stosunkach z USA i nie poprawił stanu obronności państwa. Takie zdanie może każdy mieć, ale zestawienie tych dwu okoliczności - pierwszej o zaniechaniu projektu "Fort-Trump" i określeniu, przez dyplomatkę, że to fake - milczenie na temat reakcji G. Mosbacher i drugiej, kiedy napisała, że USA potępiają wszelką dyskryminację w tym z tytułu takiej czy innej orientacji seksualnej, kiedy to D. Wielowiejska analizowała każde słowo pani Mosbacher i wychodziło jej, że Polska nie doczeka się stałej amerykańskiej bazy, co najwyżej 1000 "rotacyjnych" żołnierzy; otóż zestawienie tych dwóch postaw D. Nowowiejskiej sytuuje ją poza zawodem dziennikarskim - pozostaje jedynie propagandystką bez zasad odrabiającą zapewne otrzymane srebrniki...

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

 Janusz 40

#1634855