"Polska pomiędzy Niemcami a Rosją" w Klubie Ronina

Obrazek użytkownika elig
Kraj

   Poniedziałek 9 lutego 2015 był wyjatkowy w Klubie Ronina.  Przytoczę zaproszenie: "Drodzy Roninowie

> zapraszam na spotkanie klubowe 9 lutego

> Debata   Polska pomiędzy Niemcami i Rosją   z udziałem prof. Andrzeja

> Nowaka, prof. Zdzisława Krasnodębskiego, prof. Waldemara Parucha i red.

> Krzysztofa Raka.

> WYJĄTKOWO O 17.00 I BEZ PRZEGLĄDU TYGODNIA

> albowiem niestety także o 19.00 zaczyna się w Palladium gala nagród

> Gazety Polskiej.". Mimo nietypowej pory, w sali Domu Dziennikarza na Foksal w Warszawie zgromadzilo się prawie 100 osób.  Niestety, prof. Andrzej Nowak był nieobecny z powodu choroby.  Szef Klubu Ronina, Józef Orzeł zapowiedział spotkanie z nim 16 marca 2015 o godz. 20:00.  Dyskusja rozpoczęła się o 17:15, a jako pierwszy głos zabrał prof. Krasnodębski.  Zadał on pytanie: dlaczego Rosja jest taka silna?, a bardziej konkretnie: dlaczego propaganda rosyjska jest tak skuteczna?  Jego zdaniem wynika to stąd, że Unia Europejska jest słaba i trzeszczy w szwach.  Przytoczył kilka przykładów ulegania przez polityków unijnych wpływowi Rosji. Poświęcił też dużo uwagi kryzysowi w strefie euro i obecnej sytuacji w Grecji, która potężnie przestraszyła koła finansowe Unii.  Mowił także o tym, iż Niemcy używaja UE dla podniesienia swego znaczenia jako mocarstwa.  Opisywał obecną sytuację międzynarodową jako "koncert mocarstw".  Nastepnym dyskutantem był prof Waldemar Paruch.  Przestrzegal on przed niedocenianiem siły Rosji.  Przypomniał, że Związek Sowiecki był za Stalina w permanentnym kryzysie, ale mimo to zgromadzil największą armię świata i wygrał II Wojnę Światową.  Stwierdził też, ze Polacy obecnie bardzo boja się wojny, zarówno dlatego, ze pamietaja o stratach w drugiej wojnie światowej, jak i poniewaz boją się utracić "ciepłą wodę w kranie", czyli to, czego udało im się ostatnio dorobić.  Prof. Paruch i red. Rak nie pozostawili suchej nitki na polskiej polityce zagranicznej, zarzucając jej miotanie się między uległością wobec Niemiec, Rosji oraz USA.  Przypomnieli "hołd berliński" Radosława Sikorskiego.  Prof. Paruch omawial także stan polskiej armii stwierdzajac, że cala ona pomieściłaby się na większym stadionie piłkarskim.  Obraz wyłaniajacy się z ich wypowiedzi nie był wesoły. W drugiej turze wypowiedzi prof. Krasnodębski wniosł jednak nieco optymizmu stwierdzając, iż obęcna sytuacja jest jednak lepsza od tej sprzed kilku lat, przede wszystkim dlatego, że w naszym kraju zdano sobie wreszcie sprawę z zagrażajacych niebezpieczeństw.  Prof. Paruch zastanawiał się, czy jest możliwe pojednanie miedzy Polska, a Rosja.  Doszedł do wniosku, iż w najblizszym czasie jest to niemożliwe, gdyż Rosja tego wyraźnie nie chce.  W perspektywie powiedzmy 20 lat też jest mało prawdopodobne.  Uwikłanie się Rosji w konflikt z Ukrainą jest dla nas korzystne.  Omawiano też obecne rozmowy niemiecko-francusko-rosyjskie w sprawie Ukrainy.  Stwierdzono, że gdyby Merkel zdołała doprowadzić do zawarcia pokoju - podniosłoby to znacznie międzynarodową rangę Niemiec. O godzinie 18:40 prof Krasnodębski musiał wyjść, gdyż spieszył się na lotnisko.  Wkrótce potem salę opuściła połowa uczestników spotkania /być moze udając się do Palladium/.  Padło jeszcze kilka pytań z sali i o 19:00 debata zakończyła się.  Filmowały ją cztery kamery, w tym z Blogpress.pl.

 

 Na sam koniec wystapił Dawid Wildstein, zachecając do wzięcia udziału w akcji "pączek dla Afryki", wspierajacej polskich misjonarzy w Republice Środkowo-afrykańskiej, a Jadwiga Chmielowska reklamowała ślaską mutację "Kuriera WNET".

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:8)

Komentarze

 

„Foreign Affairs”: dyktatura Putina upadnie

Dodano: 10.02.2015

Według amerykańskiego dwumiesięcznika „Foreign Affairs” kryzys na Ukrainie znacząco osłabił pozycję prezydenta Władimira Putina w Rosji, gdzie w najbliższym czasie może dojść do masowych protestów, podobnych do tych z Kijowa, lub do obalenia panującej władzy.

Alexander John Motyl, amerykański historyk i politolog ukraińskiego pochodzenia, na łamach czasopisma zajmującego się sprawami międzynarodowymi przekonuje, że rosyjski prezydent jest otoczony „lojalistami dążącymi do przejęcia władzy”. „Takie środowisko sprawia, że polityka traci swoją skuteczność, a na jej miejsce wchodzi korupcja” – czytamy w „FA”.

Według amerykańskiego historyka aneksja Krymu jest przyczyną katastrofy gospodarczej Rosji. „Symbolem upadku stał się rosyjski rubel, stojący na bardzo niskim poziomie” – dodaje Motyl.

Amerykański dwumiesięcznik zwraca również uwagę na to, że Putinowi brakuje strategii w stosunku do wojny toczącej się na wschodzie Ukrainy, dalsze zaś eskalowanie konfliktu będzie skutkowało zniszczeniem Rosji. „Putin znalazł się w pułapce. W każdej chwili mógłby wycofać swoich żołnierzy i najemników z terytorium Ukrainy, ale nie zrobi tego, ponieważ nie pozwala mu na to »kult własnej osobowości«” – zaznacza historyk.
(…)

Całość: http://niezalezna.pl/64049-foreign-affairs-dyktatura-putina-upadnie

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1465139

 

 

WYŚLIJ E-PĄCZKA

Dołącz do akcji! Wyślij swojego pączka do Afryki!

Fundacja Kapucyni i Misje prowadzi akcję charytatywną "Wyślij pączka do Afryki 2015",

która ma na celu pozyskanie środków na projekty realizowane w RŚA i Czadzie.

Datki zostaną przeznaczone na dokarmianie głodnych dzieci, ich edukację oraz wsparcie tamtejszych wspólnot.

Za pomocą elektronicznego systemu możesz dokonać płatności poprzez eCard: 

składając datek korzystając z karty płatniczej i ePrzelewów. 

Wszystkie zebrane pieniądze trafią na konto Fundacji Kapucyni i Misje, która jest organizatorem akcji.

 

Akcję „Wyślij pączka do Afryki” organizujemy już po raz drugi. W ubiegłym roku zebraliśmy aż 291 331,23 zł!

Za tę kwotę wysłaliśmy do Afryki 5,5 ton żywności! Zakupiliśmy maty, lampy i przede wszystkim leki. 

Odbudowaliśmy też kilka wiosek!

 

Cel na ten rok

W tym roku chcemy zrealizować 7 projektów za łączną kwotę 410 000 zł. 

To bardzo dużo, ale... nie ma rzeczy niemożliwych!  

W jedności siła! Razem możemy to zrobić! Dołącz do nas i wyślij swojego pączka do Afryki!

 

http://paczek.kapucyni.pl/

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1465141

  Jest tu:

 

http://blogpress.pl/node/20683

 

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

elig

#1466349