Komentarze na temat mojej ostatniej notki

Obrazek użytkownika elig
Idee

  

  Wczoraj [1.07.2020] napisałam notkę "Gęś zbożowa i Pluton - o szufladkowaniu".  Doczekała się ona zaledwie 6 komentarzy, ale za to połowa z nich okazała się bardzo ciekawa.  Zacznę od dwóch komentarzy z portalu Salon24.pl {TUTAJ(link is external)}:

  "oczko misia  1 lipca 2020, 22:04
jest książka (nie pamiętam tytułu) opisująca kombinacje ornitologów w kierunku propagacji, w ich branży informacji o odkryciu nowego gatunku gęsi- bytującej na rosyjskiej Syberii.
Chodziło o pozyskanie pieniędzy na dalsze "badania".
wykorzystali oni fakt istnienia pewnych różnic w wyglądzie w ramach tego samego gatunku gęsi- zbożowa, gęgawa, białoczelna.
Generalnie, realne (nie książkowe) różnice między  w/w, bywają w praktyce, często, nie do uchwycenia.".  

  "Łapacz Much  2 lipca 2020, 07:05
Ten Pluton to został wplątany w wielką politykę międzynarodową. Gdzieś wyczytałem, że jest to jedyne ciało niebieskie w Układzie Słonecznym odkryte przez Amerykanów.".

  W portalu Blogmedia24.pl ukazał się obszerniejszy komentarz pióra Michaela {TUTAJ(link is external)}.  Przytoczę jego najistotniejsze fragmenty:

  "Otóż jestem całym sercem po stronie szanownej pani elig i dziękuję jej za zwrócenie uwagi na niezwykłe manipulacje naukowców, którym udało się zlikwidować symboliczną dla Polski i dla Parku Narodowego "Ujście Warty" nazwę gatunku gęsi, tak że mamy teraz gęś z tundry dalekiej Syberii, mimo, że najprawdopodobniej jest to ta sama gęś. (...) A tak mieliśmy polską gęś zbożową, a teraz w rozlewiskach naszej Warty mamy gęś rosyjską, z dalekiej syberyjskiej tundry. Piszę to co piszę po przeczytaniu tego artykułu o [gęsi zbożowej] Gęś gęsią, a polityka symboliczna polityką symboliczną jest.
Na każdym kroku taka polityka symboliczna jest jaka jest, albo jej nie ma.".

  Moi komentatorzy zwrócili uwagę na motywacje, jakie mogą się kryć za manipulowaniem systematyką naukową.  Mogą nimi byś osobiste ambicje badaczy [jak w komentarzu Oczka misia], albo nawet względy polityczne [jak u Łapacza Much czy Michaela].  Muszę powiedzieć, że w ogóle nie zastanawiałam się nad tym aspektem całej sprawy.  Systematyka naukowa wcale nie musi być tak niewinną zabawą na jaką wygląda.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:4)

Komentarze

Tutaj można porównać gęsi białoczelne, gęgawę i gęsi zbożowe. Niestety - edytor "wysmukla" obrazy, ale widać różnice kolorów.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1637429

mieszkałem na dalekich przedmieściach i hodowla małej ilości drobiu była tam dozwolona. Mieliśmy kilka kur i kaczek, oraz jedną białą gęś. Tylko gęś chodziła za nami jak pies, kiedy siadałem na łące przed domem nie zadowalała się siedzeniem obok. Wpychała śię na uda i wtedy była zadowolona, miałem wtedy chyba osiem lat. Gdy mój sąsiad (rówieśnik) był agresywny wobec mnie, podbiegła do niego i uszczypnęła go w policzek. Pamiętam jak nosił siny znak na swojej twarzy i awanturę zrobioną nam przez sąsiada. Podobno te ptaki są bardziej czujne niż psy.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/gesi-byly-w-rzymie-swiete/

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1638120