Izrael, czyli deja vu

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

Od czterech dni odnoszę wrażenie, że czas cofnął się o siedem lat, jeśli chodzi o sytuację w Izraelu.  Tak jak w roku 2014 Żydzi i Palestyńczycy walczą ze sobą.  Ze strefy Gazy wystrzeliwane są tysiace rakiet [ok. 1500 od poniedziałku, 10.05.2021] na miasta i osiedla izraelskie.  Niszczy wiekszośc z nich izraelski system obrony przeciwrakietowej, czyli słynna "żelazna kopuła".  Wojsko Izraela odpowiada bombardowaniami Gazy.  Ostatnio zburzyło trzy wysokościowe budynki.  To wszystko zaczęło się od prób wysiedlenia Palestyńczyków z niektórych dzielnic Jerozolimy.  Wywołało to oczywiście protesty.  W ich efekcie policja izraelska zaataakowała meczet Al-Aksa w Jerozolimie bijąc i ogłuszajac modlacych sie wiernych.  Okolo 300 z nich zostało rannych.  Była to prowokacja z strony premiera Netanyahu, który sądził, że awantura z Palestyńczykami umocni jego władzę.  Chyba sie jednak przeliczył.

  Rzadzący Gazą Hamas wyczuł okazję i wystapił w obronie meczetu i wiernych.  Zapowiedział, że jeśli Izrael się nie uspokoi, to zacznie ostrzeliwać go rakietami.  Izrael to zlekceważył i ostrzał się zaczął.  Dr Wojciech Szewko udzielił wczoraj [12.05.2021] wieczorem wywiadu portalowi wPolityce.pl {TUTAJ(link is external)}.  Według niego:

  "Dr Wojciech Szewko: Są dwa możliwe scenariusze. Pierwszy zakłada, że skutki przyniosą egipskie wysiłki mające na celu doprowadzenie do zawieszenia broni. A druga droga to dalsza eskalacja konfliktu. Hamas osiągnął już swój polityczny cel i udowodnił, że izraelska Żelazna Kopuła nie jest tak nieprzepuszczalna, jak mogłoby się wydawać. Po raz kolejny zrobił niedźwiedzią przysługę Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Ostrzał Izraela rozpoczął w momencie, gdy świat zobaczył bitych przez policję Palestyńczyków i był im przychylny. Wtedy pojawił się Hamas ze swoja „odsieczą dla Jerozolimy”, której skutek będzie niekorzystny dla Palestyńczyków - ale korzystny dla Hamasu. Tym co stanowi tu czynnik nowy to fakt, że praktycznie we wszystkich miastach terytoriów okupowanych tzw. okupacji 1948, dziś terytorium Izraela, doszło do zamieszek, minipowstań. W niektórych miejscach doszło nawet do wyparcia izraelskich sił z miasta. A tego nikt się nie spodziewał. O tyle właśnie te wystąpienia tak masowe i spontaniczne były zaskoczeniem. To nowy element tego konfliktu.".

  Na koncie twitterowym dr W. Szewki {TUTAJ(link is external)} można znaleźć najnowsze informacje o przebiegu konfliktu.  Najnowsze, sprzed kilku godzin to:te mówiące o śmierci 83 Palestynczyków w Gazie [w tym 17 dzieci] oraz ostarciach miedzy Palestyńczykami a osadnikami żydowskimi w Akrze.  Trwają też akcje izraelskich słuzb specjalnych.  Twierdza one, że zabiły już 25 działaczy Hamasu.  Izrael przyznaje sie do 7 zabitych i kilkudziesięciu rannych.  Dr W. Szewko nagrał dwa wywiady dla telewizji internetowych {TUTAJ(link is external)} oraz {TUTAJ(link is external)}.

  Jakie są perspektywy zakończenia konfliktu?  Prezydent USA, Joe Biden rozmawial telefonicznie z Netaniahu i wyraził nadzieje, że zakończy się on szybka.  Oświadczył też, ze Izrael ma prawo sie bronić.  Rosja oświadczyła, że:

  " Moskwa po rozmowie z Hamasem zapowiedziała, że organizacja jest gotowa zaprzestać ataków na Izrael "na zasadzie wzajemności".
"Ugrupowanie jest gotowe przerwać wszelkie działania wojenne przeciwko Izraelowi na zasadzie wzajemności, przy czym społeczność międzynarodowa wywrze niezbędny nacisk na stronę izraelską, aby zaprzestała działań siłowych w meczecie Al-Aksa we Wschodniej Jerozolimie oraz sprzecznych z prawem działań wobec rdzennych arabskich mieszkańców" - przekazano w komunikacie rosyjskiej dyplomacji" {TUTAJ(link is external)}.

  Mimo to Al-Jazeera informuje dziś {TUTAJ(link is external)}, że Izrael gromadzi wojsko wokół Gazy, planując inwazję, a Hamas wystrzeliwuje wciąż nowe rakiety.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.9 (głosów:11)

Komentarze

Żydzi zachowują się jak bandyci z rozhuśtanym ADHD. Agresja wobec prawowitych mieszkańców Palestyny nigdy nie będzie uznana za "obronę konieczną". Niech sobie ONZ-ty, prezydenty dmą na cały świat apelami z fałszywym przekazem. Agresor na palestyńskich ziemiach okupowanych jest tylko agresorem. Faszyzm i antysemityzm w ich wykonaniu żydzi wyssali chyba z mlekiem matki.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0
#1671134

Zaczą się ten konflikt??????Jakoś nie moge doczytać.Czy przypadkiem żydzi nie naruszyli świątyni muzułmańskiej?

Od początku sledze te wojnę rozpętaną przez żydów.I dziwnie policzyłeś rakiety Hamasu aż 1500.A ani jednej żydowskiej.Chłopie z kicbucu ogarnij się jak coś piszesz to pisz w Jeruzalem Post nie tu.Ja sledze swoich wrogów i czytam Jeruzalem post.Wiem z 2 -ch stron co tam się dzieje.

A ty tu takie bzdury wypisujesz.No i ntelekt typowo żydowski i i trudno wymagać od ciebie konwersacji na argumęty.

AAA dopowiem że z małej litery piszę od zawsze żydzi i małej tych co nie lubie .

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Mateo

#1671154

"wyslanych" przez Hamas...

Ciekawy jestem, skad pochodza rakiety (gdzie zostaly wyprodukowane i jaka droga dostaly sie do strefy Gazy).

Mielibysmy jasnosc, komu najbardziej zalezy na "pokoju" pomiedzy Palestyna a Izraelem.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

mikolaj

#1671241

Pokój na bliskim wschodzie nastanie z chwilą zakończenia okupacji ziem palestyńskich. Dopóki agresor będzie aktywny w mordowaniu i zniewalaniu Palestyny, dopóty trwać będzie holokaust. Skąd się wzięły rakiety? Odpowiem na pytanie pytaniem: Czy jak polski ruch oporu dostawał zrzuty broni i amunicji podczas II WŚ, czy wówczas było to uzasadnione, a teraz jest be?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1671509

  • w wyszczepianiu się? Może prowokacja w meczecie miała coś przykryć? Jak tam ze zdrowiem po przymusowych iniekcjach, usraelczycy?
Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Korus

#1671412

Ci antysemici - żydzi, realizują od wielu już lat holokaust na Palestyńczykach. Jak się świat nie obudzi, zobaczymy nazistowskie Niemcy w nowym, jeszcze gorszym wydaniu żydowskiej machiny. Świat tymczasem milczy a "wybrańcy" polskiego narodu oddają pokłony jarmułkom. Wspierani przez agenturę obecną nawet na tym forum ( https://niepoprawni.pl/comment/1671337#comment-1671337 ), za nic mają godność wolnych narodów i ich niepodległość. Obrzydzenie bierze na działania jakich żydzi dopuszczają się w swym faszyzmie:

https://palestyna.files.wordpress.com/2010/09/palestynskie-dziecko-na-celowniku.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/proxy/RXSB2v6heIQdwcIHoXHtQ8yMAQoSqb-GVp-apkSjbRkKcNpxiYMqva4AVZf-fNnTZhU73VRn-2W_WRm6UMFPW5NL7cNoyk3fvZflGl6BYnnAi5IxPrk4kIAH00md5eeAtzLE-vLK7GoBuhrWLA

https://palestyna.files.wordpress.com/2010/03/child_arrested-72d76.jpg?w=584

https://bi.im-g.pl/im/50/cb/11/z18658128Q,Izraelski-zolnierz-aresztuje-12-letniego-Palestync.jpg

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1671508