Czy Polska jest skazana na zagładę?

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  

 Tekst o takim tytule - "Is Poland Doomed?", napisany po angielsku, opublikowal dzisiaj [7.06.2021] wicenaczelny "Tygodnika Solidarność" Cezary Krysztopa w portalu Rmx.news {TUTAJ(link is external)}.  Co ciekawe, nie znalazłam polskiej wersji tego artykułu ani na stronie "Tygodnika Solidarność" ani na Twitterze.  Warto go jednak przeczytać.  Krysztopa pisze m.in:

  "GRZEGORZ ADAMCZYK
author:CEZARY KRYSZTOPA
via:TYSOL.PL
First came Donald Trump’s defeat in the US presidential elections, followed by a longer period of lying to ourselves that Polish-American relations are based on common interests and are bipartisan. Then sanctions on Nord Stream 2 were waived, and our delusions have now given way to reality. Now, we have the news that Denmark is intending to suspend the construction of the land section of the Baltic Pipe gas pipeline over its territory.
I do not want to fall into fatalist “everything is lost, we’re doomed” tones, as the situation may still develop in different directions, but if it will continue to develop in the way that it has, then Poland is not in a good situation.
Other issues, seemingly unconnected, are taking place simultaneously to the geopolitical movements which melt our energy security concepts.
An example is the attack on the Turów lignite mine (supposedly carried out by the Czechs, but I believe they may be surprised with their own “success”, and I see German hands behind the scenes in this affair).
Another is the impudent kidnapping of a Belarusian oppositionist in Minsk from the Ryanair aircraft which was registered in Poland, as was the kidnapping of a Russian oppositionist from a Polish Airlines LOT plane in St. Petersburg. (...) Some of these issues are connected with each other, while others are simply coincidences. Nevertheless, it is difficult to not feel like the atmosphere is tightening around Poland. It is as if all of this is happening because Joe Biden in Washington wants to reinvigorate the Cold War division (perhaps in fear of China) but in a caricature form. (...)
   So where is Poland in all of this?
I believe that the poor geopolitical decision to put all of our geopolitical eggs into the American basket has went to hell, unless something happens that we cannot yet see. Moreover, Poland’s absolute turn to Washington has made it so we have been deprived of any umbrella, and we do not possess any military independence because we are used to relying on American military support.
After six years of Law and Justice (PiS) governing we still do not have an anti-aircraft and anti-missile defense system and have not modernized our navy, military helicopters and tanks. Given all the “technical dialogues” and cancelled tenders, I’m afraid that Poland’s time may be running out.".

  Krysztopa wspomina potem o wizycie prezydenta  Dudy w Turcji, jako o próbie szukania wyjścia z tego impasu.  Inny pomysl zaprezentowal Tomasz Pernak w ostatnim numerze "Warszawskiej Gazety" [nr 23/2021].  Zaproponował:

  "Jeśli nie wiemy co robić, kiedy geopolityka nas przerasta, róbmy coś, czego się nikt nie spodziewa.  Zadeklarujmy szybką ścieżkę do uzyskania polskiego obywatelstwa tym z obywateli Biało rusi, którzy o to wystapią.  Bez fanfaronady drogą jakiegoś rozporzadzenia anonimowego urzednika trzeciej rangi, wspartego potężną akcją propagandową kolejnych anonimów w mediach społecznośściowych, zaprośmy Białorusinów, ponad okopami jajogłowych, do indywidualnego "wstąpienia" do Unii Europejskiej.".

  To dobry pomysł - zwłaszcza z uwagi na nasz kryzys demograficzny.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)

Komentarze

... Bidon pewnie straci na zaufaniu w państwach "trójmorza" ,a raczej rubelków na wojnę z ChRL to nie zarobi . Recydywa polytyki resetu , Kamala zamiast Hilary wciśnie "red button" ,co to będzie naprowadzał na "kurs i ścieżkę..." http://youtu.be/9LrEzTkZo2Y "białonowych gwiazd" ...  A powrót do dawnych projektów będzie coraz bardziej kosztowny , problematyczny , obarczony podejrzliwością ...

Giełopolyltyka wiochy "policentrycznej,tęczowej ,wątplwej konduity" ( http://youtu.be/hZk_Mp1lme ) . C'est la vie  . Jeżeli powstanie ta "strefa wolnego handlu od Władywostoku do Lisbony" i tym razem modliszki z Berlina i Moskwy nie skoczą sobie do gardeł w walce o przywództwo jak to zwykle się dzieje i prowadzi do światowych konfliktów zbrojnych ,to będzie to szachowy mat dla hegemonii USA . I pewnie ten "los Polski" jest jakoś wpasowany w tą globalną układankę .

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1672738

„GRZEGORZ ADAMCZYK autor:CEZARY KRYSZTOPA przez:TYSOL.PL

Najpierw była porażka Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, a potem dłuższy okres okłamywania się, że stosunki polsko-amerykańskie są oparte na wspólnych interesach i są ponadpartyjne. Wtedy uchylono sankcje na Nord Stream 2, a nasze złudzenia ustąpiły miejsca rzeczywistości.
Teraz mamy wiadomość, że Dania zamierza zawiesić budowę lądowego odcinka gazociągu Baltic Pipe nad swoim terytorium.

Nie chcę popadać w fatalistyczny ton „wszystko stracone, jesteśmy zgubieni”, bo sytuacja może się jeszcze rozwijać w różnych kierunkach, ale jeśli dalej będzie się rozwijać w taki sposób, jak dotychczas, to Polska nie jest w dobra sytuacja.
Inne sprawy, pozornie niezwiązane ze sobą, rozgrywają się równolegle z ruchami geopolitycznymi, które roztapiają nasze koncepcje bezpieczeństwa energetycznego. Przykładem jest atak na kopalnię węgla brunatnego Turów (podobno dokonany przez Czechów, ale sądzę, że mogą być zaskoczeni własnym „sukcesem”, a za kulisami tej afery widzę ręce niemieckie).

Innym jest bezczelne porwanie białoruskiego opozycjonisty w Mińsku z zarejestrowanego w Polsce samolotu Ryanair, a także porwanie rosyjskiego opozycjonisty z samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT w Petersburgu. (…) Niektóre z tych spraw są ze sobą powiązane, inne to po prostu zbiegi okoliczności.
Mimo to trudno nie odczuć, że wokół Polski zacieśnia się atmosfera. To tak, jakby to wszystko działo się, ponieważ Joe Biden w Waszyngtonie chce ożywić dywizję zimnej wojny (być może w obawie przed Chinami), ale w karykaturalnej formie. (...) Więc gdzie w tym wszystkim jest Polska? Uważam, że kiepska decyzja geopolityczna, by włożyć wszystkie nasze geopolityczne jaja do amerykańskiego koszyka, poszła w piekło, chyba że stanie się coś, czego jeszcze nie widzimy.
Co więcej, absolutny zwrot Polski w stronę Waszyngtonu sprawił, że zostaliśmy pozbawieni parasola i nie posiadamy niezależności wojskowej, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do polegania na amerykańskim wsparciu militarnym.
Po sześciu latach rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) nadal nie mamy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, nie zmodernizowaliśmy floty, wojskowych śmigłowców i czołgów. Biorąc pod uwagę te wszystkie „dialogi techniczne” i unieważnione przetargi, obawiam się, że czas Polski może się kończyć”.

koniec tłumaczenia

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Pytanie dziejowe o najwyższym znaczeniu - czy działacze PiS-u i Zjednoczonej Prawicy za miliony ze SKOK-ów poświęcą niepodległość Polski ?

#1672744

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Alpaka nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Pisałem o tym w poprzednich "wcieleniach", nim Admin w wyborczym uniesieniu zdołował mnie do głębokich, ujemnych notowań na NP. Jako niegdysiejszy @mrówka, później @olononame wskazywałem błędy w polityce zagranicznej. Wskazywałem potrzebę rozwoju rodzimego przemysłu zbrojeniowego, wskazywałem rojenia układów militarnych i politycznych z jednym tylko podmiotem, w dodatku zza dużej wody. Jak ten cymbał, polski (nie)rząd postawił na jedną kartę, bez zabezpieczenia odwodów, bez planów B, C...

Dziś jesteśmy pośmiewiskiem polityki nie tylko w Europie ale i na całym świecie.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3
#1672770

- zachowujemy się jak pobite, zgwałcone i zastraszone przez pedofila dziecko.

Zamordowali nam w zamachu w Smoleńsku dwóch Prezydentów i całą ówczesną elitę prawicowych polityków i co i raz Kaczyński powiada że upubliczni zamachowców to dostaje jakiegoś kopa w twarz i cicho siedzi.

Już kilka lat temu zaprzysięgał się przed Pałacem Prezydenckim że "jutro" ujawni całą prawdę. Jeśli nawet UE pomogła zamordować naszą elite to należy to bez względu na konsekwencje ujawnić bo będą tak nas gotować jak żabę w garnku i patrzeć nam z lubością w oczy jak zdychamy.

PiS-e !!!!!! tylko prawda Was i nas wyzwoli !!!!!!

Z polskiego systemu bakowego przez SKOK-i "ktoś" wyprowadził 10 miliardów złotych a pisiory wsadzili "mordy w kubeł" i cicho siedzą.

To nie z zewnętrznych powodów dojdzie do upadku Polski tylko przez wewnętrzne chciwe łajzy uwikłane w pozakulisowe, niejasne interesy - w tym w PiS-ie.

Już tak się nam zdarzyło w historii i jak widać następuje powtórka.

To milczenie PiS-u w najważniejszych sprawach zaczyna mnie coraz bardziej niepokoić i niech Premier M.Morawiecki i Pan Prezydent nie udają że nic się nie stało - bo stały się dwie tragedie a Rząd dalej milczy i oszukuje Naród.

Uznali że jako Naród nie mamy prawa do godności i poznania prawdy a to się na 100% źle skończy dla nas wszystkich.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Pytanie dziejowe o najwyższym znaczeniu - czy działacze PiS-u i Zjednoczonej Prawicy za miliony ze SKOK-ów poświęcą niepodległość Polski ?

#1672748

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Alpaka został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Jeśli do tego dodać dywanowe szczepienia, na zasadzie im więcej, tym gorzej dla Polski, to wyłania się obraz głoszony w restauracji "Sowa i Przyjaciele", gdzie określono ją dosadnie penis3m, dupą i kamieni kupą. Taką Polskę tworzyły i opisywały gnidy Tuskowe, taką Polskę kontynuują swym działaniem złodzieje zakamuflowani w ZP.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3
#1672769

Tytuł jest przesadny - "doomed" należy tłumaczyć, że "los Polski jest przesądzony". Ja stosouję ten zwrot do prognozy co do przyszlości Rosji i Niemiec, a ze znakiem zapytania co do losu USA. Można ze znacznym stopnie pewności, że te kraje znajdują się na destruktywnej ścieżce, z ktorej już nie zejdą.

A z kolei "bipartizan" należy tłumaczyć jako (dwustronnie)partnerskie..Istotne niuanse.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1672801