Dobra wiadomość: kupujemy u Amerykanów 250 czołgów. Nowych. Najlepszych.

Obrazek użytkownika Apoloniusz
Kraj

W tych dniach minister obrony narodowej ma podpisać umowę na zakup z USA 250 czołgów Abrams, identycznych jakie są na uzbrojeniu armii amerykańskiej. Nie złom z demobilu za symboliczną złotówkę, ale ganc–nowe czołgi, wraz z oprzyrządowaniem, a nawet z trenażerami dla szkolenia czołgistów.

Wreszcie władze naszego państwa wzięły sobie do serca  sprawy bezpieczeństwa na poważnie i zamiast szukać oszczędności (szkłem d...ę wycierać) zakupiono sprzęt, który jest sprawdzony, nowy a co najważniejsze bardzo dobry. Można domniemywać, że zakup czołgów amerykańskich wywoła grymas na twarzy naszych przyjaciół (sąsiadów z zachodu) i wściekłość znajomych (wrogów jak wiadomo nie mamy) zza wschodniej granicy, gdyż i jedni drudzy chcieliby widzieć Polskę „bylejaką”, a najlepiej bezbronną. W swoim czasie jedni sąsiedzi zostawili sprzęt T-72, na którym jeszcze przez następne sto lat polska armia miała sobie wojować, a drudzy sprzedali za symboliczną jedną dojczmarkę kilkaset leopardów z demobilu ale za to z mnóstwem zastrzeżeń co do ich modernizacji i ten kontredans trwa już kilkadziesiąt lat. Końca nie widać i ciężko policzyć utopione w „okazji” pieniądze.

Interes z zakupem amerykańskich czołgów (moim zdaniem) ma jeszcze jedną zaletę. Tę mianowicie, że Abramsy już w Polsce są i gdyby co do czego, to gdy się czołgistów przeszkoli, to w każdej chwili można owe czołgi obsadzić polskimi załogami.

Na koniec morał: Nie ma już naszego umiłowanego Donalda Trumpa, ale jak widać przyjaciele odchodzą, a interesy pozostają.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:13)

Komentarze

   Witam! Tyle pomyj wylano obecnie na nasz sojusz z USA, a tu wspaniała wiadomość. Widać politycy odchodzą, ale rzeczywistość  sojuszu zostaje niezachwiana. Kasa, kasą, ale wolność jest bezcenna.. Wielce mnie cieszy dalsza kontynuacja sojuszu. Pozdrawiam!

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1674658

"Wielce mnie cieszy dalsza kontynuacja sojuszu."

 

Trzeba dodać, sojuszu dyktowanego interesami USA a nie przyjaźnią, bo takie "polityczne zwierzę" w stosunkach między państwami nie było, nie ma i nie będzie.

 

Jak piszę w swojej najnowszej notce:

"Zabójstwo prezydenta Haiti – czy jest w tym geopolityczne „drugie dno”?"

https://niepoprawni.pl/blog/35stan/zabojstwo-prezydenta-haiti-czy-jest-w-tym-geopolityczne-drugie-dno

kierownictwo chińskie uznało, ze kryzys covidowy na tyle osłabił USA, że ożywienie gospodarcze  USA potrwa kilka lat i rok 2021(100-na rocznica powołania KPCH) stanowi doskonałą okazję do wejścia Chin w zasadniczą fazę wszechstronnej rywalizacji z amerykańskim rywalem.

To oznaczać będzie zmniejszenie amerykańskiego zaangażowania w Europie a stosunki USA z Rosją nie są dobre, więc w interesie USA jest dalsze wspieranie polskiej armii, by z kolei Niemcy/Francja nie miały za dużo swobody w knuciu wraz z Rosją przeciw USA, czego obawiały się już USA za Obamy, po klęsce polityki resetu z Rosją i wsparły w 2015 roku Polskę pod rządami PIS i inicjatywę Trójmorza.

Oby Rosja jak najdłużej opierała się USA i nie chciała wejść ponownie w politykę resetu USA-Rosja, bo to dawałoby Polsce więcej czasu na budowanie siły polskiej armii i polskiej gospodarki.

 

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1674660

 Witam! Ja sobie doskonale zdaję sprawę z całości tego złożonego tematu, ale mam przede wszystkim ramy sojuszu NATO na uwadze. Mniemam, że kasa nie grałaby jednak żadnej roli, jakby Ruski chciały kupić F-35 od USA. Bo by im nie sprzedali. Tak postrzegam jednak sojusz, czyli dosłowne słowo jego znaczenia.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1674663

Moim zdaniem Niemcy dali Polsce złom po to właśnie, aby wstrzymać polskie zbrojenie się. Leopardy przyszły bez dokumentacji, a sama darowizna była ograniczona szeregiem zakazów. I Polska tak się buja z niemiecką darowizną już kilkanaście lat. Na ten przykład Turcja zrealizowała swoją konstrukcję, w której zastosowano niemiecki silnik, ale okazało się, że (gdy już czołg ruszył)  "kooperanci" zaprzestali dostarczać owe silniki. Nie, bo nie i rób co chcesz. Tak pewnikiem byłoby z nami, gdybyśmy stali się przeciwwagą dla Rosji. Na dzień dzisiejszy polskie zakłady unowocześniają Leopardy w ilości ca 20 sztuk na rok. Zanim wyremontują wszystkie to akurat trzeba będzie je złomować, a polski czołg jest na etapie uzgodnień. Dlatego zakupiono Abramsy.

Ciekawe będą szczegóły kontraktu (być może polskie T-72 pojadą na Ukrainę na zasadzie idź złoto do złota).

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Apoloniusz

#1674659

Ale trzeba pamiętać że z Amerykanami jest dokładnie tak samo jak z Niemcami - dostawy sprzętu wojskowego traktują jako potężne narzędzie wpływu na państwa i wcale tego nie kryją. Czołgów nie da się wyłączyć przyciskiem z Waszyngtonu tak jak samoloty, ale wystarczy pół roku nie dostarczania części i odwołanie swoich serwisantów z danego kraju a większość czołgów jest uziemiona. To nie teoria - tak robili w niedalekiej przeszłości.

Dlatego mam nadzieję że tym razem nasz rząd załatwił to z głową i w zamówieniu jest wystarczająca ilość części zamiennych by móc eksploatować je w warunkach bojowych przez co najmniej pół roku. No i serwisowanie w całości w Polsce przez polskie zakłady.  Kiedy Polska kupowała T-72 to do każdego czołgu zakupiła dodatkowo 4 kompletne silniki (!) i ileś tam przekładni. Ciekaw jestem ile zakupiono ich do Abramsów. Mam nadzieję że też sporo.

I powtórzę jedną rzecz którą głoszę od dawna: Polska powinna postawić sprawę jasno - będziemy mięsem armatnim i weźmiemy na siebie znaczny ciężar bronienia Bałtów tylko wtedy kiedy zostaniemy za darmo wyposażeni w sprzęt który nam to pozwoli wykonać. Dla Ameryki to naprawdę złoty biznes. W przeciwnym wypadku nasz kontyngent do obrony Bałtów będzie identyczny z tym jaki wystawi Hiszpania. Ani jednego żołnierza i czołgu więcej. Ameryka ma tysiące czołgów zakonserwowanych na pustyni które może nam dostarczyć. To że nie są najnowszej generacji nie jest wielkim problemem bo i tak przewyższają 90% tego co ma Rosja. Poza tym na pustynia stoją tysiące zakonserwowanych dział smaobieznych, wyrzutni rakiet, helikoptery i samoloty. Dla mnie A-10 jest wciąż postrachem rosyjskich zagonów pancernych które może pożerać na śniadanie. Właśnie na teatr eutropejski stworzono A-10. Tych parę F16 i F35 zapewniały by im ochronę z powietrza.

Ameryka mogła by ten cały dostarczony sprzęt potraktować jako własny magazyn w Polsce. Wystarczy przerzucić przez ocena wojaków. Z tym że klucze powinniśmy trzymać my, wraz z prawem do korzystania z tego sprzętu. W czasie 2-wojny był tak zawany Land Lease dla Rosji która w zamian dostarczała mieso armatnie. Dało się? Dało.

Tak ja to widzę i tak ja to bym rozegrał. Amerykanie cenią sobie tych którzy grają z nimi twardo a nie wyciągają portfel na każde ich skinienie. Tych się klepie po plecach a po cichu z nich szydzi.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1
#1674684

Być może Amerykanie traktują dostawy sprzętu instrumentalnie (tak jak Niemcy), ale my Abramsy kupujemy a nie dostajemy w zamian za spolegliwość. To po pierwsze. Nie gloryfikowałbym kwestii części zamiennych, gdyż Polska to nie Irak w Afryce. W Polsce są możliwości gdyż jest kadra i fabryki (podejrzewam, że oglądaliśmy obaj tę samą dyskusję dwóch ekspertów od wszystkiego). Dlatego, że już raz daliśmy się nabrać na darmochę (Niemcy dali nam Leopardy które zablokowały budowę polskiego czołgu całkowicie), nie powinniśmy od USA żebrać o czołgi, ale negocjować cenę.

Po wysłuchaniu krótkiego przemówienia JarKacza, jestem pewien, iż za moment Polska kupi następne elementy uzbrojenia. Być może helikoptery, a być może rakiety dalekiego zasięgu lub niszczyciele czołgów. warto wspomnieć, że polski przemysł wolno, bo wolno ale produkuje już porządne rzeczy i będzie tego coraz więcej.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Apoloniusz

#1674774

Wolna angielszczyzna

Koniec monopolu (dez)informacyjnego komunistycznej BBC

https://wpolityce.pl/media/555276-nowy-kanal-tv-w-w-brytanii-walczymy-dla-wolnosci-slowa

PRZEŚLIJ DALEJ, KOMU ZDOŁASZ

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1674894

Najważniejsza i najlepsza decyzja z wszystkich dotychczasowych decyzji rządu. Cała targowica będzie się zapluwała nienawiścią do Polski, rządu i wojska, ale nikt normalny nie zwróci już na nią uwagi.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

ppłk

#1674686