Dzień Wszystkich Świętych, inny niż dotychczas

Obrazek użytkownika antysalon
Kraj

Inny, czy raczej odmienny?
A może odmieniony?
Przez kogo? przez co?

Dzień Wszystkich Świętych był w prl nie tylko przez tępą bolszewię!, lecz także niedouków, w tym dziennikarzy! uporczywie nazywany świętem zmarłych, gdyż słowo "Święci, Święty" nie mogło im przejść przez gardło.

W tym roku, z wiadomego powodu, zabraknie wiele elementów towarzyszących temu ważnemu w kalendarzu Kościoła DNIU!, Wspomnienia Wszystkich Świętych!, m.in. bezpośredniego nawiedzenia grobów naszych bliskich zmarłych na cmentarzach; pomodlenia się tam za ich dusze, złożenia kwiatów , zapalenia zniczy i oczywiście gremialnych rodzinnych spotkań tamże, na nekropoliach całej Polski oraz w naszych domach.

Zmarłym najistotniejszy jest aspekt duchowy, religijny; uczestnictwo we mszy św, różaniec św., modlitwa bliskich za ich dusze, wspomnienie ich, pamięć o nich.
Dlatego nie wydaje mi się, że akurat ta nasza tegoroczna nieobecność na cmentarzach wyrządziła szkodę duszom zmarłym, szczególnie w wydaniu tych, którzy w przeszłości schodzili się tam raczej na pogaduszki, a znaku krzyża, modlitwy ich bliscy zmarli raczej nie uświadczyli.

Też zostałem w domu.

Groby naszych, moich bliskich, jedne są b. daleko; Syberia, Koło Podbiegunowe (groby!? jakie groby?, bezimienne jamy, gdzie wrzucono ciała).
Na Kresach, Grodno, Indura, o ile jeszcze jakiś ślad tam po nich pozostał!).
W Polsce; Giżycko, Bolesławiec Śl., Stargard oraz w Toruniu.

Idąc do kościoła na niedzielną, świąteczną mszę św. spostrzegłem w kilku miejscach złożone kwiaty i znicze.

" Pod pomnikiem wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika złożyli je i zapalili zapewne wdzięczni patronowi Torunia, zmarłym w przeszłości zasłużonym burmistrzom, rajcom miejskim, Honorowym Obywatelom przedstawiciele uniwersytetu, władze miasta z prezydentem, radą miasta oraz wdzięczni Torunianie.

Pod siedzibą "S", biurem parlamentarnym PiS tak samo kwiaty i znicze w hołdzie, ku pamięci zmarłym członkom NSZZ "S", politykom prawicowym wdzięczni Torunianie.

Mam nadzieję, że władze miasta; prezydent, rada, senat UMK, posłowie PiS oraz zarząd regionu "S" podziękują Torunianom, uczynią to choćby na swoich stronach internetowych, że Torunianie pamiętali, że w sytuacji, gdy nie mogli kwiatów i zniczy złożyć, zapalić na cmentarzach, uczynili to symbolicznie w miejscach publicznych, na Starówce.

Przyznaję, że zaskoczyło mnie to, co ujrzałem pod pomnikiem Naczelnika, Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Otóż, wśród zniczy jeden szczególnie jakby w akcie ekspiacji, bo od jakiegoś anonimowego zapewne skruszonego hitlerowca, a konkretnie od niegdysiejszego członka hitlerjugend-znicz z symbolem runicznym tej młodzieżówki Adolfa.
Czy jemu też dziękować? ruszyło go sumienie?
W jakim wieku jest dzisiaj?, skoro werbowano nawet dziewczyny już od 10 lat w górę.
Skruszony? czy skruszona? ustawił znicz ze swoim symbolem.
A przypominam, że w Toruniu w l.39-45 tego się uzbierało, nawet jeden z b. cenionych, zasłużonych w prl
prezesów sm mocno awansował we władzach miasta.
Tak, czy owak, hołdu oddanego publicznie Marszałkowi przez byłego członka hitlerjugend trudno nie zauważyć, skoro jest widoczny niemal każdemu przechodzącemu obok monumentu naszego wielkiego Polaka."

Takowe mam spostrzeżenia i refleksje w tym szczególnym Dniu Wszystkich Świętych.

pzdr

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)

Komentarze

Zamęt, obłęd! co wypisują.
Od lat tam nie zaglądałem, dzisiaj, dosłownie przed chwilą zerknąłem! w poszukiwaniu bezpośredniej transmisji Różańca do granic.( Na moje szczęście modlitwę różańcową odmówiłem dużo wcześniej, gdyż po tych wynurzeniach popaprańców w habitach, jakie tam przejrzałem z grubsza, trudno byłoby mi spokojnie odmówić różaniec!)
I przoduje w szerzeniu tego zamętu pojęciowego deon, to znaczy demon, strona jezuitów!
Toż to czyste szaleństwo, laboratoryjny demonizm! wyrażany od naczelnego, przez redaktorów, a kończąc na zbergoliowanych, zblazowanych religijnie Szustaku czy Kramerze.
Jedynie w opiniach, komentarzach można jeszcze odnależć ślady katolicyzmu w odróżnienie od tych modernistów.
Demoniczne blagierstwo wyrażane pod publiczkę tych, którzy niszczą, profanują świątynie, zakłócają liturgię, wyją pod kościołami, nawołują do linczu, atakują duchownych.
W co grają ci demoniczni lewaccy jezuici do spółki z tym 27, rzekomo zwyczajnymi duchownymi?
Może w ten sposób już deklarują chęć bycia kapelanami tych od j.... i wy.....!?

pzdr

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#1650557

Prymitywizm,chamówa ,zero poszanowania drugiego człowieka. Słowem lewactwo.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1650559