​Dlaczego PiS przegrało Senat? na przykładzie Pomorza.

Obrazek użytkownika Andy51
Kraj

Z Pomorza do Senatu może dostać się 6 senatorów. Ale chyba pierwszy raz tak się stało po 1989 r. że z ramienia PiS z Pomorza nie dostał się do Senatu żaden z kandydatów tego ugrupowania.

Minęło pół roku od wyborów do Senatu i Parlamentu. Czas żeby spróbować się przyjrzeć co poszło nie tak, że na Pomorzu stało tak jak się stało w wyborach do Senatu.

W ubiegłej kadencji było dwóch senatorów z PiS z Pomorza, Bonkowski i Szymański, obecnie nie ma żadnego. Dlaczego tak się stało spróbuje wytłumaczyć z mojego punktu widzenia.

Otóż sprawa kandydata na senatora z okręgu gdyńskiego (64),  gdzie  zamiast pani Arciszewskiej wystawiono znajomego posła Horały, radnego Bełbota. Wynik  był do przewidzenia , szerzej nie znany radny nie miał szans w starciu z kandydatem PO, natomiast panią Arciszewską , która miała duże szanse uzyskaniu elekcji wypchnięto do okręgu gdzie to ona z kolei była raczej mało znana i nie miała szans.

Z kolei w okręgu 63, nie potrafiono dogadać się z byłym senatorem Bonkowskim, który zabrał głosy panu Drelichowi a jak to bywa, gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta, tak też się stało i mandat uzyskał kandydat PO dość niewielką przewagą głosów nad panem Drelichem.

Tych dwóch mandatów z Pomorza zabrakło i wszyscy, którzy występowali przeciwko PiS zawiązali koalicję i mimo tego, że PiS ma największą ilość senatorów, to pod wodzą czeciej osoby państwa zawiązała się koalicja, wśród której są tzw. senatorzy  niezależni, tacy niezależni jak np. Gawłowski czy Kwiatkowski.

Być może przekonanie PiS, że jak to bywało dotychczas ten kto wygrywa wybory parlamentarne, ten wygrywa Senat, tym razem się nie sprawdziło, a być może wystawienie niewłaściwych kandydatów tak jak odbyło to się w pomorskim spowodowało przegranie Senatu.

To przestroga w przyszłych wyborach i PiS podejdzie bardziej roztropnie do wystawiania kandydatów do Senatu.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:12)

Komentarze

Tylko dwóch senatorów. I mamy ambaras...

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1633075

Bo największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz, chciało się dogadać.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1633078

Widać przestraszyli się, co powiedzą konserwatyści. I teraz mamy: Embarras

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1633081

PiS zlekceważyło te wybory, bo do tego czasu senat niewiele  znaczył, zresztą ma niewielkie uprawnienia. W Toruniu wystawiono Rasielewskiego, mało znanego urzędnika. Do sejmu startowała Sobecka i  przegrała, z  pewnością bylaby lepszą kandydatką do senatu.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1633218

Absolutnie się zgadzam. Ale jest jeszcze jeden aspekt. Były ambicje, czy upodobania czy interesy  personalne lokalne, które powodowały umieszczenie mniej znanych lub słabych kandydatów przez tych co ich "przepychali" na kandydatów. A czasami lenistwo wynikające z zadufania. Jestem "znany", to powieszę trochę plakatów, reprezentują partię rządzącą, to mnie wybiorą, jak u mnie. A wybrali polityczną kreaturę, bardzo aktywnego szczurka. Przewaga w senacie była tak duża, chyba 2/3 do 1/3 że to uśpiło centralę i na to pozwoliła. i tu nie myślę bynajmniej o prezesie Kaczyńskim, ale do diabła, są od tego ludzie? On ma  osobiście wszystkiego doglądać ?  A tu nie można stracić uwagi na chwilę, trzeba spać z otwartymi oczyma, ma się do czynienia z z przeciwnikiem chytrym, bezczelnie zakłamanym i bezwzględnym. Jak i u pani, błąd, tak na pomorzu pewien "skandal". Przegrana 0:6. Koszty tego dla Polski  ogromne. To nie jest normalne.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

janksero

#1633225

i pytam, gdzie są p. Kaczyńskiego wierni.W części to tacy wierni PiS-owi, że gdyby rządy prawicy się waliły, to ci "wierni" uciekaliby z prawicy jak szczury z tonącego okrętu.Gorzej, bo poplecznicy  prawicy postawieni na stanowiska np. w samorządach zachowują się jak ubecy. Różnica jest taka, że nie zrywają jeszcze paznokci i nie wysyłają na białe niedźwiedzie.

Posłów i innych z prawicy nie interesuje że ich poplecznicy na dole, swoją postawą do ludu zniechęcają zwykłych, prawych  obywateli  np. do pójścia do wyborów, choć P. Prezydent jest jednym  z niewielu uczciwych. Miała być "dobra zmiana" i jest, ale tylko na stołkach a nie w praktyce. W obsłudze podatnika, w gospodarności a dokładniej marnotrastwie pieniędzy na inwestycje gminne, gdzie ani wójta ani radnych wyrzucone w błoto pieniądze np.na przebudowy dróg gminnych, nie ma. Nic posła nie iinteresuje.

Ba, o pociągnięciu kogokolwiek do odpowiedzialności trzeba zapomnieć. Dla niektórych odpowiedzialność ponosi  się polityczną, tj. przy urnie. Od wójta do sołtysa ważna jest kasa jaką dostaną za posiedzenie na sesji  rady gminy.                  Jeśli ci bosowie PiS-u na dole nie wezmą się do roboty, o "dobrej zmianie" trzeba zapomnieć i spojrzeć w przyszłość. Jeśli nie, czarne chmury blisko.

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Kolejorz

#1633353

...."Gorzej, bo poplecznicy  prawicy postawieni na stanowiska np. w samorządach zachowują się jak ubecy. Różnica jest taka, że nie zrywają jeszcze paznokci i nie wysyłają na białe niedźwiedzie". 

Bardzo proszę nie pisać bzdur. Bardzo proszę.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

janksero

#1633632