Ocalony przez matkę spod banderowskiej siekiery, w szponach prokuratury Praga-Północ.

Obrazek użytkownika Andrzej Łukawski
Kraj

Urodzony w Małopolsce Wschodniej Antoni Dąbrowski z Dębna przeżył ludobójstwo i jest jednym z niewielu żyjących jeszcze ocalałych z tej rzezi.

Znany jest w swojej miejscowości  z przekazywania młodemu pokoleniu wiedzy o swojej małej ojczyźnie, jak też ocalony przez mamę spod banderowskiej siekiery, z upamiętniania ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Z inicjatywy Pana Antoniego, w 77 rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu, w Dębnie odsłonięto i poświęcono przez Bp. Henryka Wejmana tablicę pamiątkową polskiego duchowieństwa i zamordowanych na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej oraz na ziemiach południowo wschodnich powojennej Polski w latach 1939 -1947 kapłanów.

Mimo upływu lat, swoją tryskającą energią i wiedzą wywiera dość istotny i pozytywny wpływ na młode pokolenie, a wypełniając lukę edukacyjną, odsłania przed tą młodzieżą skrywaną od 30 lat tzw.demokracji prawdę historyczną motywując jednocześnie do pamięci o Kresach. Uczy tą młodzież godnego czczenia pamięci ofiar okrutnego ludobójstwa czego dowód mamy w postaci kresowych uroczystości z obecnością młodego pokolenia.

Więcej, Pan Antoni wyszedł z propagowaniem pamięci Kresów  poza swoją miejscowość i od kilku lat, na portalu społecznościowym Facebook przekazuje swoją wiedzę przez co stał się dla tej społeczności niekwestionowanym autorytetem.

Dziś, za swoją działalność Pana Antoniego dopadły szpony prokuratury Praga-Północ, prokuratury która na szeroką skalę zaczęła prześladować i ścigać kresowych działaczy i patriotów za przywracanie przestrzeni publicznej pamięci o Kresach łącznie z martyrologią Kresowian. 

Wśród facebookowej społeczności, niemal z dnia na dzień przybywa coraz więcej użytkowników objętych niespotykaną falą prześladowań i represji ze strony organów ścigania w Polsce, za swoje antybanderowskie postawy. Wobec co najmniej kilkudziesięciu osób z FB toczą się lub zostały zakończone skazującymi wyrokami sprawy za antybanderowskie postawy a jedną z takich osób jest niestety Pan Antoni.  Po latach niełatwej pracy w roli społecznika, za swoją godną naśladowania postawę Pana Antoniego nie wiedzieć czemu dorwały szpony prokuratury Praga-Północ i totalnie zszargały świętość świadka który przeżył Wołyńsko-Małopolską rzeź a który stara się jak może solidaryzować ze skazanymi/podejrzanymi komentując wpisy dotyczące antypolskich Ukraińców.

Jest to pierwszy i bezprecedensowy przypadek, kiedy to organy ścigania w sposób brutalny wdarły się w prywatne życia Pana Antoniego a policyjne buciory podeptały idee przywracającą przestrzeni publicznej pamięć o Kresach.  

A kim u licha są owi Ukraińcy?  

Ci Ukraińcy stanowią skomplikowaną i skadrowaną grupę finansowaną przez założoną przez George’a Sorosa fundację Batorego, której zadaniem jest permanentna inwigilacja społecznościowych portali i Internetu. Ich stosowane na szeroką skale szpiclowanie kończy się składaniem wniosków do prokuratury o tzw. mowę nienawiści do banderowców. Dalsza procedura jest już bardzo prosta.  Najpierw prokurator wzywa ofiarę takiego donosu na przesłuchanie w charakterze świadka, by po upływie kilku tygodni wezwać go ponownie ale już w charakterze podejrzanego. Drugie przesłuchanie jest już zarzutem za tzw. mowę nienawiści, antysemityzm, groźby karalne lub namawianie do groźby karalnej. Po postawieniu zarzutów, prokurator proponuje przeproszenie narodu ukraińskiego co jest bezczelnym poniżeniem godności Polaków, a w przypadku odmowy, kieruje akt oskarżenia do sądu który orzeka skazujące wyroki.

Czy to aby nie szantaż i wspomniane poniżanie Polaków? Absurd tego procederu polega na tym, że prokurator stawia znak równości między Ukrainą a bnaderyzmem przez co przywdziewa niewidzialną togę adwokata kata i diabła broniąc tym samym banderyzm wraz z całą jego rozciągłością nazistowskich idei, idei która na Ukrainie jest codziennością.

A przecież to państwo do dzisiaj nie ma stosownych uregulowań prawnych zaliczających je do państw członkowskich Unii Europejskiej, jawnie gloryfikuje banderyzm sprowadzając członków OUN i UPA do rangi narodowych bohaterów, stawia katom i mordercom Polaków pomniki, ich imieniem nazywa ulice, toleruje „pogrzeby” rocznicowe SSGalizien, toleruje wszechobecne  hajlowanie, zezwala na uliczne spędy banderowców z pochodniami,…, a przez ostatnie cztery lata odmawia ekshumacji zamordowanych przez Ukraińców Polaków. To państwo, nie będące nawet członkiem wspólnotowym UE stawia skandaliczny warunek, że  zezwoli na ekshumacje ofiar wołyńskiego i małopolskiego ludobójstwa wówczas, jeżeli w Polsce zostaną odtworzone zlikwidowane wcześniej banderowskie pomniki sławy i chwały banderowców - morderców co najmniej 150 tys. Polaków. Pycha i buta od takiej narracji cieknie więc szerokim strumieniem. Takie postawy Kijowa są skuteczną prowokacją obliczoną na ostrą reakcję Kresowian, za którą prokuratura w Polsce (nie mylić z Polską bo to nie to samo) ściga Kresowian i patriotów.

Antypolskie zachowania i narracja prowokacji Ukraińców wobec Polaków skatalogowana jest w pewnym rzekomo tajnym dokumencie:

„20 marca 1991 roku Agencja Konsularna Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie przesłała do Sejmu, do Departamentu Prasy i Radia Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz do Instytutu Historii PAN w Warszawie liczący 60 stron maszynopisu tekst Uchwały Krajowego Prowidu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów(OUN) podjętej 22 VI 1990 roku. Tekst ten został opublikowany 12 kwietnia 1991 roku w „Magazynie Tygodniowym Polski Zbrojnej”, organie Ministerstwa Obrony Narodowej. Fragmenty Uchwały… zamieścił także w wydanej w 1995 roku w Toronto pracy Gorzka prawda.” 1)

Mniej/więcej w czasie ukazania się tej uchwały, wprowadzeni do Senatu na wznoszącej się fali solidarności ukraińscy senatorowie przeforsowali potępienie przez Senat Akcji (Operacji) Wisła. Do tego samego tylko w sejmie i dwanaście lat później nawoływał poseł Miron Sycz wspierany oczywiście urojeniami Piotra Tymy ze ZUwP.  To jest chora i naiwna narracja gdzie 50-60 tys. Ukraińców w Polsce domaga się potępienia AW i stawia znak równości z co najmniej 150 tysiącami  (trzykrotnością) ofiar ukraińskiego ludobójstwa którego do dzisiaj Ukraina nie potępiła a Polska nie rozliczyła.

Wobec wszechobecnej oraz inspirowanej zaleceniami powyższej uchwały OUN, kresowi działacze są zdani sami na siebie dlatego to co prokuratura kwalifikuje jako mowę nienawiści jest zwykłą, bo obywatelską reakcją na ukraińskie prowokacje i obroną Polskiej Racji Stanu przed szalejącą ukrainizacją Rzeczpospolitej a na to nie może być i nie ma zgody. Co to u licha dzieje się w najjaśniejszej, kiedy to ukraińska mniejszość decyduje co jest dla Polski dobre a co nie. Nie można w nieskończoność ulegać mniejszości, która nie potrafi się zasymilować z większością której podatnik obsypuje obficie z własnej kieszeni wrogą Polsce działalność tej mniejszości.

W czasie gdy wielu działaczy Kresowych otrzymało wieloletni zakaz wjazdu na Wołyń, miliony Ukraińców szturmują Polskę zabierając Polakom miejsca pracy a przy okazji dorabiając sobie szpiclowaniem osi społecznościowych. Robią to dlatego, że czują się pewni i bezkarni i że prawo w Polsce ich w razie czego obroni i niestety tak się dzieje.     

Bez kamer, fleszy i echa przetoczył się w oparach absurdu snującego się po korytarzach Trybunału Konstytucyjnego skandaliczny wyrok tej polskiej instytucji, który dotyczył uznania niektórych zapisów w ustawie o IPN za niezgodne z konstytucją. Usunięte zapisy jako żywo dotyczą Kresów, Kresowian i Dziedzictwa Dawnych Ziem Polskich. Uważny Czytelnik KSI może zapytać „jak do tego doszło?”

Dlatego ten artykuł  ma na celu pochylić się nieco nad skutkami  fatalnego wyroku Pani Prezes TK.

W 2018 roku prezydent Duda poddał w wątpliwość zapisy o „Małopolsce Wschodniej” i „ukraińskim nacjonalizmie” znajdujące się w ustawie o IPN i tą wątpliwość skierował do Trybunału Konstytucyjnego.  Odkrycie towarzyskie pani Przyłębska wydała w roku 2019 skandaliczny wyrok TK, w którym uznała wymienione powyżej zapisy za niezgodne z Konstytucją. W taki oto sposób, zapis dopuszczający ściganie i penalizację ukraińskich nacjonalistów za sprawstwo ludobójstwa przestał istnieć a więc nie ma ukraińskich nacjonalistów – nie ma sprawców a gdy nie ma sprawców nie ma ludobójstwa. Podobnie rzecz się ma z Małopolską Wschodnia, małą ojczyzną Pana Antoniego której już nie ma w ustawie a więc Pan Antoni został osierocony ze swojej małej ojczyzny.

Na tego rodzaju ruchy i prowokacje ukraińskiej mniejszości nie ma i nie będzie zgody a już postawienie przed sądem żyjącego świadka historii Pana Antoniego wzbudzi wśród Kresowian i patriotów uzasadnione protesty.

--

1.) W KRĘGU TZW. UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.5 (głosów:15)

Komentarze

Pan wybaczy, ale przysłowiowy groch z kapustą. Zbrodnie UPA były straszne, tak straszne że psychika się wzdryga, by za często wchodzić w temat. Mam książki, czytam. Uważam, że czasami pozostają tylko łzy i modlitwa. Obwinianie całej Ukrainy, wszystkich jej mieszkańców o zbrodnie UPA, to jak obwinianie wszystkich Polaków o zbrodnie UB. Przecież to bzdura. Pisze Pan .."banderyzm wraz z całą jego rozciągłością nazistowskich idei, idei która na Ukrainie jest codziennością". Równie dobrze mógłbym napisać "komunizm , w całej rozciągłości jego zbrodniczych idei, byłe komunistyczne, krwawe służby, mają  się w Polsce dobrze". Mają czy nie mają ? Bylem na Ukrainie, pisze Pan  jakieś bajki. Zawsze w każdym narodzie są elementy zbrodnicze i ekstermistyczne, jak u nas było UB i zbrodnicze formacje wojskowe założone przez Moskwę, ale nawet w wyborach te ugrupowania na Ukrainie,czy łagodniejsze pokrewne, nie uzyskały nigdy więcej niż 10%. Myślę, że u nas środowiska które wyszły z UB I WSI mają się dużo lepiej.

Zbrodnie były ogromne, ale wymaganie rozliczania od Ukraińców, podczas gdy u nas NA NASZYM WŁASNYM PODWÓRKU NIE ZOSTAŁY ROZLICZONE ZBRODNIE KOMUNISTYCZNE, nie odnalezione groby pomordowanych a byłe UB, SB i WSI przez lat prawie 30 pobierało ogromne emerytury, śmiejąc się ofiarom w twarz, to jest zakłamanie. Jest pewien porządek rzeczy. Jeśli atakuję sąsiadów że mają burdel w obejściu i za płotem, bo mają, to odwracanie uwagi,  jeśli sam mam taki sam burdel. Najpierw zaczynam od porządku u siebie, daję dobry przykład, rozliczam zbrodnie komunistyczne i sowieckie, a później uderzam do sąsiadów by zrobili to samo. Inaczej to zakłamanie albo odwracanie uwagi od swojego podwórka, dlaczego?  Czasami wydaje mi się to nieprzypadkowe. Trudno dociec kiedy i u kogo jest jaka intencja. I to jest problem.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-8

janksero

#1638654

Z całym szacunkiem ale to Pan teraz zrobił "groch z kapustą". Wpis jest jasny i dotyczy ściagania przez prokuraturę świadka historii którego matka dwukrotnie uratowała przed banderowską siekierą. Ma Pan rację pisząc o nierozliczonych zbrodniach komunistycznych ale to nie ten wątek. Jeżeli chodzi o ludobójstwo, to mieszkańcy państwa zarządzanego przez kijowską juntę (Poroszenko przejął władzę nielegalnie a dzisiaj nie wychodzi z prokuratury mając kilkadziesiąt zarzutów) dają przyzwolenie na gloryfikowanie wszechobecnego tam banderyzmu. Pomniki, nazwy ulic, nadawanie miastom tytułom "bohatera" Bandery..... i proszę nie pisać że są to bajki. A teraz sytuacja odwrotna. Zalewający Polskę przybysze zza Buga wwożą ze sobą symbole banderowskie i bez żadnego skrępowania okazują Polakom kto jest ich "bohaterem". Przecież to ci ludzie wrzeszczą "jeszcze Polska nie umarła ale umrzeć musi" a jeżeli spotkają się z ostrzejszą ripostą to donoszą do prokuratury za tzw. mowę nienawiści..... więcej w art. Mamy więc szanowny Panie problem z przyjezdnymi, ze Związkiem Ukraińców w Polsce i z zadaniowaną przez Kijów prokuraturę która już na olbrzymią skalę wyłapuje w Polsce antybanderowców.... więcej w art. Nie może ukraińska mniejszośc i przyjezdni dyskryminować i "ustawiać pod siebie" prawie 40 mln. naród a Panu zdaje się to nie przeszkadza kiedy na naszych oczach Polska przekształca się w POLINUKR.              

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-2
#1638656

Wpis nie jest "jasny". Nie dotyczy tylko "ścigania przez prokuraturę światka historii". Ten wątek jest raczej tylko przyczynkiem do zaatakowania Ukrainy jak państwa i Ukraińców w Polsce. Osobiście uważam, że powinno atakować się "punktowo" ideologię i zbrodnie UPA  i dzisiejsze  przejawy tej ideologii, nie atakując Ukraińców  jako narodu, za to "że żyje" albo jest "zbrodniczy", bo robili byśmy jak niektóre środowiska żydowskie atakujące Polskę i Polaków jako nasz naród o antysemityzm i mordowanie żydów, co jest kłamstwem. To nie jest uczciwe.

1/   Były potworne zbrodnie i ludzie i określone środowiska które to podsycały i mordowały ale nie  jest prawdą, że była to cała Ukraina. To po prostu nieprawda. 2/   Ponieważ te zbrodnie były potworne, tym bardziej należy oddać cześć, modlitwę i szacunek tym kilku tysiącom Ukraińców, którzy zginęli z rąk UPA wraz z Polakami, choć nie musieli, bo albo nie chcieli się przyłączyć do zbrodni, albo ostrzegali Polaków albo ich ukrywali. ZA TO BYŁA ŚMIERĆ. Jeżeli chrześcijanin nie będzie o tym pamiętał, to na cóż ich męczeństwo? Przecież są świadectwa. 3/ Młodzi Ukraińcy , ci co się w Polsce uczą albo inni, też starsi, co pracują, najczęściej NIC nie wiedzą o zbrodniach UPA. W szkole ich nie uczyli. Dziwne? A czy w Polsce kiedyś uczono o zbrodniach UB i komunistycznych? A i dziś ledwo co, co wie statystyczny młody Polak o tym? Co wie o tym kto siedzi w sądach, na uczelniach itd. Więc nie wymagajmy od młodych Ukraińców by wiedzieli. Sami o tej swojej historii młodzieży w szkołach i na uczelniach  nie uczymy, lub ledwo co.  4/ Jak ktoś nie wie, nie uczestniczył w zbrodniach ani nie ma takich tradycji rodzinnych, to zwłaszcza jak na zaproszenie rządu polskiego przyjechał do pracy czy dla nauki, trzeba go traktować jak gościa. A gościa traktuje się dobrze, taka nasza łacińska kultura. Napisałem "groch z kapustą", bo zaczęło się od sądu a potem jakieś dziwne  uogólnienia, ja to nazywam "judzenie" np:  "Zalewający Polskę przybysze zza Buga wwożą ze sobą symbole banderowskie i bez żadnego skrępowania okazują Polakom kto jest ich "bohaterem". Przecież to ci ludzie wrzeszczą "jeszcze Polska nie umarła ale umrzeć musi".

Może sporadycznie i po kieliszku tak się zdarza, ale żyję w tym kraju 65 lat i jakoś nie trafiłem. A jest u nas jest podobno 2 miliony Ukraińców. Epizody zapewne się zdarzają, tak jak pobicie kogoś za narodowość ukraińską, tak, zdarzyło się. Ale to z jednej i drugiej strony marginesy. Więc proszę nie uogólniać. Że "zabierają Polakom miejsca pracy"? Pan tak na poważnie? Przecież ponoć w Polsce brakuje rąk do pracy. Zawsze jest istotne kto, kiedy, co i gdzie, dokładnie. Uogólnianie jest zawsze i ryzykowne i nie zawsze uczciwe. Gdybym był Ukraińcem który ani nie miał w rodzinie tradycji banderowskich, ani wie nic na ten temat  a ktoś by mnie np. nazwał "ukraińskim bandytą" to jak bym się czół ?. Oskarżenia też bywają słuszne i niesłuszne. Jak było dokładnie w jakiej sytuacji, gdy ktoś kogoś podał do sądu, nie wiemy. Znamy Pana relację, człowieka obarczonego dużą niechęcią do tej nacji, co staram się rozumieć. A ja mówię: Nie każdy Ukrainiec jest banderowcem, zwolenników tej ideologii jest na Ukrainie znacząca mniejszość. Także wśród przyjezdnych do Polski za nauką i chlebem. Taki to już jest ten świat, że ludzie szukają swojego miejsca. My Polacy często też.  
 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-5

janksero

#1638673

Z wniosków Ukraińców przeciwko Polakom?

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1638657

Dokładnie tak. To ukrajcy powiadamiają prokuraturę a prokuratura ściga Polaków w ich własnym kraju.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2
#1638660

Gdyby ktoś powiedział do mnie, "ty ukraiński bandyto, zbrodniczy banderowcu", dlatego, że jestem z Ukrainy, a ja ani nie miałbym w rodzinie banderowców, ani nic wiedział o tej zbrodniczej ideologii, to miałbym prawo skarżyć do sądu, gdybym tu mieszkał. To dziwne ? Ale jak było dokładnie, nie wiemy. Może to był zwolennik ideologii banderowskiej a może nie. Jak się wszystkich wrzuca do jednego worka, to tak potem jest. Ukraina nie jest jednorodna. Byłem, rozmawiałem. Są rejony "od Petlury", są te silnie zrusyfikowane, są i te gdzie jest podglebie dla ideologii bandery, bardziej Lwów, a przecież nie cały?, Byłem. Są inne, kierunek Rumunia.  Dlatego nie lubię antyukraińskiej propagandy, że to niby  Ukraina- tylko "banderyzm". To nieprawdziwe i nieuczciwe. Naprawdę w Polsce tysiąc razy większą szanse mamy zginąć na pasach, na przejściu dla pieszych, z rąk polskiego kierowcy niż z rąk "banderowca". :)  Na Ukrainie także na pasach :) Ale oczywiście historię znać trzeba, za pomordowanych się modlić, to makabryczne zdarzenia, tak, była to "czystka etniczna", trudno czytać i nie płakać.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

janksero

#1638679

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1638685

panie janksero. Nie pierwszy raz. bredzicieli ci u nas dostatek możnaby rzec.

A KYSZ!

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2
#1638757

chyba czytał inny tekst i wypisuje farmazony. Bandy ukraińske mordowały Polaków na Ukrainie to fakt i nic tego nie usprawiedliwia . Pan jak ten Sycz zresztą syn jednego z tych mordujących Ukraińców. Znałem takich kilku a nawet z niektórymi pracowałem. Oni cały czas i do dziś mają nienawiść do Polaków.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

lupo

#1638852

Nie przyłożył się Pan zbytnio, by tekst zrozumieć. Poza tym - czyż nie ma w zachodniej części Ukrainy gloryfikacji UPA?

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Stasiek

#1638866

Mogę tylko dodać, że kablowanie - za wypowiedzi propolskie - z wniosków mniejszości narodowych stało się normą w państwie polskim. Przerażające jest jednak, że prokuratury wnoszą w takich sprawach akty oskarżenia. 

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1638655

Jest pewne wytłumaczenie zachowania się prokuratur w Polsce i tych kablujących. Otóż oglądałem kiedyś przypadkiem na  you tubie filmik nagrany przez właściciela, albo syna wlaścicieli pewnego gospodarstwa na wsi gdzieś w Polsce Naszej!

Dawno to było, nie pamiętam dokładnie wszystkiego.

Była tam jakaś interwencja polskiej(?) policji. Zajazd bezprawny, wjazd na to gospodarstwo. Bardzo brutalne zachowanie się tych mundurowych funkcjonariuszy. Brutalne w stosunku do starszej właścicielki i jej męża. Pojawił się później ich syn chyba, i zaczął filmować i nagrywać. I zażądał przybycia zwierzchnika tych bandytów policai. No i przyjechał gościu na sygnale.  Rozmowa policai, z tym przyjezdnym ich szefem, jednoznacznie wskazywała, że to nie są Polacy, że to nie są polscy policjanci, ale że TO przebierańcy......... Ich ukraiński akcent był ewidentny. TEGO ukryć nie nada jak się po polsku gada. 

Jeśli wsród policjantów polskich są Ukraińcy, to pewnie nie brakuje takich samych POPów, czyli Pełniących Obowiązki Polaka na wyższych stanowiskach, i wśród prokuratorskiej sitwy. TO by wyjaśniało te oskarżenia o te "mowy nienawiści"...................No a prezydent Duda niestety, ale ukraińskie korzenie ma, no i się poczuwa..... Do obowiązku.............

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1
#1638759

Ten zarzut, że w służbach państwowych jest wielu Ukraińców, co miałoby wpływać na ich brutalność i brak obiektywizmu względem Polaków, jest często podnoszony w necie. Rzecznicy prasowi jednak stanowczo zaprzeczają, twierdząc np. że to niemożliwe, bo rota ślubowania policyjnego zaczyna się od słów: "Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej". To oczywiście niczego nie wyjaśnia, bo mogą to być obywatele RP, ale o pochodzeniu etnicznym ukraińskim (np. potomkowie Ukraińców rozsianych po całym kraju na skutek akcji przesiedleńczej "Wisła"), czego nie jesteśmy w stanie dzisiaj w żaden sposób ustalić, ani też zapobiec ich zatrudnianiu, bo to byłaby "dyskryminacja".

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1638809

te wypowiedzi propolskie to wyzwiska pod adresem Ukraińców, czyli w istocie prezentowanie własnej nienawiści? albo wymyślanie nowomowy typu "ukrajcy". rozumiem, że jak kabluje się na sprowokowanych Ukraińców, to wtedy to działalnośc patriotyczna a najlepiej jeszcze wyzywać i fałszować historię. to jest to całe "upamiętnianie"? jakie będą skutki i w czyim interesie? a może tak pan Jezus ma w Biblii napisane? przejrzyj wreszcie na oczy, jaka jest prawdziwa twarz większości tzw. działaczy kresowych, czy się w ogóle orientujesz co za jedni i co robią, czy choć znasz tak podstawowe fakty, jak fabrykują fałsze czy protestowali przeciw wizycie prezydenta z kwestią pojednania (!), jak wybielają zbrodnie komunistyczne, jest tego masa, oni żyją nienawiścią i marzą o tworzeniu konfliktów.  wiedza pozwala poznać kontekst, starczy chcieć się dowiedzieć

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1669056

"Po czynach ich poznacie". To są skutki zawetowania ustawy IPN i prowadzenia polityki na kolanach. Nie wystarczy jeździć od miejscowości do miejscowości i powtarzać jak uszkodzona płyta : chciałbym, chciałbym, chciałbym i tak bez końca. Duda i PiS nie otrzymali od Polaków władzy kilka miesięcy temu, dalej nie ma żadnej polityki broniącej prawdy historycznej. Dalej wydawane są z kasy państwa duże sumy dla wrogów Polski, a na ścianie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono nawet portret Olgi Tokarczuk. Prezydent Duda przepraszał nawet na kolanach na Dworcu Gdańskim w Warszawie w imieniu polskiego narodu, za Żydów pomordowanych w 1968 roku.

Jak można było tak bezczelnie kłamać i szkodzić Polsce? On dobrze wiedział, że wtedy nie zginął ani jeden Żyd. Pomnik Rzezi Wołyńskiej autorstwa prof. Pityńskiego dalej stoi ukryty gdzieś za jakimiś płotami. Dodam, że pan Andrzej Pityński jest także autorem Pomnika Katyńskiego stojącego w Jersey City, tego o który Polonia toczyła walkę z burmistrzem Fulopem, a także z polskim konsulem i polskim MSZ, którzy poparli Fulopa i także byli za jego przeniesieniem.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-1-d&q=pomnik+rzezi+wo%C5%82y%C5%84skiej+pity%C5%84ski

Pozdrawiam autora

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1638734

Panie Romanie, po uznaniu przez Trybunał Konstytucyjny zapisów w ustawie o IPN o "ukrajskim nacjonalizmie"  i "Małopolsce Wschodniej" jako niezgodne z konstytucją, potomkowie Kresowian są załamani a mniejszości ukrajskiej w Polsce i przyjezdnej nagle wyrosły skrzydła. Szpiclowanie naszych osi na FB tj. permanentna inwigilacja znajduje finał w sądzie gdzie zapadają wyroki. ONI powołują się na tzw. mowę nienawiści a sądy karzą nas. Nie możemy im nic zrobić w ramach "rewanżu" , bo skoro nie ma ukrajskiego nacjonalizmu (skasowany z Ustawy o IPN) to nie ma sprawców zbrodni i nie ma penalizacji za sprawstwo ludobójstwa jak również tych, którzy dzisiaj wwożą do Polski symbole banderowskie. Nie ma Małopolski Wschodniej a więc nie ma małych ojczyzn dla 2-3 mln. ekspatriantów lat powojennych, nie ma ubiegania się o mienie tam pozostawione bo teraz "TAM" już nie ma i nie ma ludobójstwa w MW. Zrobiło się niesamowite szambo z Kresami w tle ukrajcy w Polsce tryumfują a dla Kresowian znikąd pomocy. :-(

Pozdrawiam           

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-3
#1638761

Mój sp. Ojciec oficer 27 WDP AK, który także osobiście rozwalał lub wieszać kazał banderowskich jeńców złapanych z bronią/widły, siekiery, etc..od 15 roku wzwyż i to samo nakazywał podwładnym po tym co widzieli, czyli zbrodniach UPA. Sam miał ponad 100 nacięć na kolbie swego Brena. Jestem dumny z Ojca, sam robił bym to samo gdyby zaszła taka potrzeba. - Syn oficera 27 WDP AK Kresowiak/Wołyniak herbu Jastrzębiec.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

Wiesław P

#1638803

ze zdumieniem dowiaduję się, że nie znowelizowano Ustawy.

Po wyroku TK ustawą zajmował się Senat, a ściśle mówiąc Komisja Ustawodawcza Senatu, która poprosiła IPN w dniu 7 maja 2019 roku o przedstawienie nowej redakcji określeń zakwestionowanych przez TK. Prezes IPN przesłał taką propozycję pismem z dnia 12 czerwca 2019 r.:

http://n-22-8.dcs.redcdn.pl/file/o2/tvn/web-content/m/p1/f/5103c3584b063c431bd1268e9b5e76fb/7efa94f4-ebed-4e23-bdb8-51e5777fdad1.pdf

Potem Komisja Ustawodawcza w dniu 25 czerwca 2019 r. przeanalizowała propozycje IPN, zaakceptowała je i skierowała sprawę do drugiego czytania.

https://www.senat.gov.pl/prace/komisje-senackie/przebieg,8267,1.html

Próbowałam szybko odnaleźć, co dalej się działo w Senacie i nie znalazłam takiej info. Czy się mylę, że Senat nic dalej nie zrobił w tej sprawie? Podkreślam, że nie sprawdzałam zbyt wnikliwie.

 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1638819

Szanowny Panie Andrzeju Łukawski znakomity wpis, niezwykle ważny, poruszający palący problem, dotykający jak widać także systemu sprawiedliwości na Pradze Północ. Pierwsze pytanie jakie się jawi jest naturalnie to: kto tu jest w tej sprawie katem, a kto ofiarą?! Oczywiście ofiarą jest bez dwóch zdań Polak Antoni Dąbrowski raz na Jego słuszny wiek, siwy wąs i włos ale przede wszystkim, iż jako dziecko był zmuszony przeżywać dantejskie sceny, gdy rezuni nad Jego głową mordowali siekierami niewinnych ludzi, tudzież chcieli porąbać i Jego samego. Czy wysoko wykształceni ludzie w sędziowskich, prokuratorskich togach nie pojmują, nie rozumieją tak podstawowych, oczywistych faktów i wynikających z nich zranień, konsekwencji, traumy, która pozostaje do ostatniego dnia, tchnienia życia.....

Po drugie dlaczego na współczesnej Ukrainie, jak długa i szeroka, odsłania się i święci się cerkiewnie pomniki, tablice najbardziej upiornym, krwawym, demonicznym ludobójcom z OUN-UPA?! Przecież to jest właśnie zbrodnia czyniona w biały dzień, przecież to te właśnie uczynki trzeba ścigać na Ukrainie, w Polsce i w Europie, jak długa i szeroka. I niech polska Temida tym właśnie się zajmie urzędowo, niech się nie kompromituje ściganiem staruszków, Kresowian, którzy na własnej skórze przeżyli Rzeź Wołyńską i Podolską w latach 1939-47, a którzy w wielkim bólu, coś niekiedy może za dużo, przy jakiejś okazji powiedzieli (wulgarnie), napisali. Nie znam szczegółów tego oskarżenia wobec bohatera narodu Polskiego Pana Antoniego!

 Raz jeszcze pozdrawiam Pana Andrzeja i wstydzę się zarazem za tego (tych) blogerów, blogerki, którzy obniżyli wartość tego wpisu. Z poważaniem STRoch

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

Sławomir Tomasz Roch

#1638826

Czyta Pan i pisuje do Kresowego Serwisu Informacyjnego a więc ma Pan szerszy pogląd na problemy Kresowian i Patriotów przed duże "P" z zadnianowaną na probanderyzm prokuraturą w Polsce. Niestety, jak do tej pory, nie mogę napisać że jest to polska prokuratura.

Dziękuję za komentarz -przy okazji innym też dziękuję- bo widzę, że mimo represji donosicieli i organów ścigania, Kresy tak szybko nie zostaną zapomniane.  

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#1638977

Co za nienawiść! Stworzyli petycję ws. przyłączenia Podkarpacia i Lubelskiego do Ukrainy: "Czas najwyższy pozbyć się tej dziczy". Anna Schmidt-Rodziewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania poinformowała na Twitterze, że złożyła zawiadomienie do prokuratur ws. nienawistnej petycji, która została udostępniona w internecie. „Czas najwyższy pozbyć się tej dziczy z naszego państwa” - piszą jej autorzy, który chcą oddania Podkarpacia i Lubelskiego Ukrainie. Skąd tyle nienawiści wśród wyborców zawiedzionych wynikiem wyborów? Należałoby zadać pytanie, kto weźmie odpowiedzialność za hejt, który dotyka w ostatnich dniach rolników i mieszkańców regionów, które jednoznacznie poparły prezydenta Andrzeja Dudę. Całość pod linkiem
https://media.wplm.pl/thumbs/1e6/OTYwL3VfMS9jY185YTJiOC9wLzIwMjAvMDcvMTYvOTYwLzUyMC9lZjNiMGNhNjBkMTM0NGIwOTQ5YzhmYTRmNDZhZGJkNi5qcGVn.jpeg

https://wpolityce.pl/polityka/509579-skandaliczna-petycja-czas-najwyzszy-pozbyc-sie-tej-dziczy

Ps...Panie Kamiński! Spodziewałem się po Panu więcej! Ma pan immunitet, na co pan czeka?! Polacy zbierają plony nienawiści POsianej przez PO. Budka, ukrożyd Szetyna alias Schetna i ich ludzie stosują zemstę na tych, którzy zagłosowali nie po ich myśli. Żądamy obrony przed ich działaniami PO, bo są nieobliczalni. Boże otwórz im oczy. Niech teraz zobaczą niedowiarki kto jątrzy i dzieli Polskę i Polaków. Proponuję banicję dla autorów petycji. Po ich wyjeździe w Polsce będzie trochę lepiej. Trzeba działać energicznie. Jak sami nie zrobimy z tym draństwem porządku, to zrobi to za nas Putin. To już nie są żarty tu potrzebna jest natychmiastowa Bereza, chlewnie w Muczne na nich czekają. Tu potrzebny jest marszałek Piłsudski! Tak właśnie wygląda elektorat PO. Autorzy tego czegoś sami zdefiniowali się jako dzicz i renegaci. Niech Merkel ich przytuli bo z Polski wypisali się sami. Przeklęte poeowskie plemię wygaduje bzdury niesamowite, jak wam nie smakuje Polska żywność to jeść szwabską. Dosyć pobłażania i jakiś pozorowanych ruchów w stosunku do zdrajców i sprzedawczyków. Areszt, oskarżenie o zdradę, więzienie i dotkliwe kary pieniężne a w skrajnych przypadkach przepadek mienia i praw publicznych. To nie są Polacy - to polskojęzyczna V kolumna niewiadomego pochodzenia. Trzeba to coś usunąć z naszego społeczeństwa raz na zawsze! Albo tych skurwysynów od razu pod ścianę i kula w łeb. Dążenie do oderwania terytorium państwa to zdrada główna. Rząd za pomocą ABW musi zadziałać aby takie wystąpienia przeciwko RP karać z całą surowością! Przy takich wpisach PO i jej zwolenników, PiS przez wiele lat nie będzie miało przeciwnika. A swoją drogą, co ci ludzie mają w głowie, wymawiając słowo Ojczyzna? Dzisiaj został opublikowany list Ewy Minge do ubeckoesbeckiego miotu i żyda Trzaskowskiego aby ten powstrzymał swoich wyborców od fali nienawiści wulgaryzmów gróźb/nawet zabójstwa. Ta niby elita nie przebiera w słowach POLSKA HAŃBA.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Wiesław P

#1638923