HALINA KUŹNIAKÓWNA

Obrazek użytkownika Aleszumm
Kraj
Z biegiem lat....

HALINA KUŹNIAKÓWNA

Aktorka, która przez kilkadziesiąt lat tworzyła niezapomniane kreacje na deskach Starego Teatru w Krakowie.

Halina Kuźniakówna (ur. 26 marca 1921 r. w Olkuszu, zm. 21 maja 2013 r. w Krakowie) –wybitna polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

Córka Stanisława(1890–1950) i Wacławy (1892–1956) Kuźniaków. Ukończyła olkuskie Gimnazjum, następnie uczyła się w Liceum Ogólnokształcącym, w którym zdała maturę. W 1949 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie i z tym miastem związała się na resztę życia prywatnego i zawodowego. 31 grudnia 1948,r. będąc studentką, debiutowała rolą Zuzi w "Romansie z wodewilu" na scenie Starego Teatru w Krakowie. Występowała na scenach krakowskich Miejskich Teatrów Dramatycznych (w sezonie 1948/49), Państwowych Teatrów Dramatycznych (1949–1954) oraz Starego Teatru (1954–1981).

Według źródeł Starego Teatru, szczyt aktorskiej popularności Kuźniakównej przypadł na lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte. Wśród jej wielkich ról były między innymi - Solange w "Lecie z Nohant" Jarosława Iwaszkiewicza, Klara w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry, Szewcowa w "Czarującej szewcowej" Garcii Lorki, Sowietnikowa w "Dziadach" Adama Mickiewicza, Bednarkowa w "Lękach porannych" Stanisława Grochowiaka, Pulcheria w "Z biegiem lat, z biegiem dni..." Joanny Olczak-Ronikierowej a także kreacje, które stworzyła w trzech inscenizacjach "Romansu z wodewilu".

Zdaniem krytyków do największych osiągnięć Kuźniakówny należy rola Solange w "Lecie z Nohant" J. Iwaszkiewicza, z którą tuż po otwarciu "żelaznej kurtyny" w latach pięćdziesiątych występowała w Paryżu i Wiedniu. Aktorka celowała zwłaszcza w repertuarze komediowym, prezentując, jak opisywali to krytycy, grę "interesującą, nowoczesną i niezwykle dowcipną".

W czasie mojego tourne' w Stanach Zjednoczonych w teatrze Ref - Rena w Chicago  prezentowała  moje wiersze z poematu "Odlatujące ptaki

W Krakowie w moim salonie artystycznym Avenir  przy ul. Szpitalnej 7  trio artystyczne Halina Kuźniakówna, Marian Cybulski, Mieczyslaw Święcicki prezentowali moje wiersze miłosne i patriotyczne.

W salonie artystycznym "Lwowskich Spotkań" na zaproszenie redaktor naczelnej tej lwowskiej gazety we Lwowie przy ul. Rylejewa  9 (Badenich) Bożeny Rafalskiej i redaktora naczelnego "Kuriera Galicyjskiego" Mirosława Rowickiego ,Halina Kuźniakówna z Mieczysławem Święcickim i ze mną prezentowaliśmy moje wiersze..

SŁUŻBA W POLSCE PODZIEMNEJ - KAPITAN SIŁ ZBROJNYCH RP

WETERAN WALK O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY

W czasie II Wojny Światowej jako oficer Armii Krajowej brała udział w działalności konspiracyjnej na Śląsku, za co uzyskała tytuł kapitana sił zbrojnych RP oraz tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

Zmarła w Krakowie, pochowana 25 maja 2013 na Cmentarzu Parafialnym w Olkuszu

SERIALE

  - 1977: "Parada oszustów" [odc. "Tajny detektyw"],

   - 1978: 07 "Zgłoś się" [odc. "Brudna sprawa"] jako  Sałacińska, sąsiadka Ewy Grabi,k

   - 1978: "Układ krążenia"  [odc. 5],

   - 1980: "Z biegiem lat, z biegiem dni"... [odc. 1].

FILM

- 1955: "Godziny nadziei" ( jako pielęgniarka Frania),

  -1969: "Co jest w człowieku w środku" (jako Henia, bufetowa w gospodzie),

   -1976:" Noc w wielkim mieście"( jako pasażerka),

  -1976: "Ocalić miasto",

  -1996: "Gry uliczne"( jako sąsiadka).

ODZNACZENIA

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1981),

Medal 10-lecia Polski Ludowej (28 stycznia 1955),

Odznaka „Honoris Gratia” (2009),

 Złota Odznaka „Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej” (1975),

 Srebrna Odznaka „Zasłużony Działacz Związków Zawodowych Pracowników Kultury i Sztuki” (1979).

Źródło :

Aleksander Szumański "Kurier Codzienny" Chicago

 

 

 

 

 

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.3 (głosów:6)

Komentarze

To była naprawdę wielka artystka!!!

Do Teatru Starego w Krakowie specjalnie przyjeżdżałam ze Lwowa na jej występy. Skromna, piękna, GWIAZDA!!!

Byłam u niej w domu w Krakowie w 2000 r.Niestety była bardzo chora, coś z nogami. Jej opiekunowie z teatru przygotowali dla mnie przyjęcie - obfitości. Opowiadała mi o swojej pracy w Polsce Podziemnej, pokazała legitymację oficerską AK i legitymację kombatancką.

                                        Pozdrowienia dla Niepoprawnych

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Bozena Lukawska

#1651014