Majdan płonie - rosyjska prowokacja czy plan Janukowycza?

Obrazek użytkownika elig
Świat

  We wtorek 18 lutego od rana trwają walki w Kijowie.  Zgineło już co najmniej 18 osób.  Portal Niezalezna.pl  /]]>TUTAJ]]>/ podaje informacje o wydarzeniach z godziny na godzinę.  Berkut /ichnie ZOMO/ ponawia wciąż szturm na Euromajdan.  Snajperzy strzelają do demonstrantów.


  Jeszcze w minony weekend nic nie zapowiadało takiego rozwoju wydarzeń.  Wprost przeciwnie, pojawiły się informacje o zwolnieniu z aresztów i więzień 238 zatrzymanych demonstrantów i zwiazanym z tych opuszczeniu przez opozycję części okupowanych budynków rządowych i administracyjnych.  Tymczasem we wtorek rano:

  "Antyrządowi demonstranci przerwali rano jedną z blokad milicyjnych na drodze do parlamentu Ukrainy w Kijowie. Doszło do krótkiego starcia ze znajdującymi się za blokadą żołnierzami wojsk wewnętrznych MSW. Z kolei deputowani ukraińskiej opozycji zablokowali w godzinach rannych trybunę parlamentu, domagając się włączenia do porządku obrad głosowania nad przywróceniem konstytucji z 2004 roku, która ograniczyłaby uprawnienia prezydenta Wiktora Janukowycza.".

  Manifestanci zablokowali gmach parlamentu.  O 13:30 nastąpił pierwszy szturm Berkutu.  O 15:30 MSW Ukrainy wystosowało ultimatum, żądajac, by demonstranci opuścili ulice Kijowa do godz 17:00.  O 17:11 w kierunku Majdanu wyruszyły dwa transportery opancerzone.  Jeden z nich został podobno później podpalony przez manifestantó.  Wg Niezalezna pl o 18:03 na Majdanie znajdowało się 20 tys. demonstrantów.

  "18:56

Berkut ruszył do ataku na Majdan. Słychać wystrzały i eksplozje. Rozlegają się dramatyczne okrzyki.

19:03
W KIJOWIE OGŁOSZONO STAN WYJĄTKOWY! Od północy 19 lutego pojazdy nie będą mogły zbliżać się do Kijowa na odległość mniejszą niż 30 km.

21:19

Szturm Berkutu na Majdan od strony Placu Europejskiego został powstrzymany. Demonstranci obrzucili funkcjonariuszy koktajlami Mołotowa.

23:15
Berkut testuje Samoobronę Majdanu. Oddziały milicji przeprowadziły szturm na Majdan od strony ulicy Instytuckiej. Atak został odparty i milicja się wycofała.

23:20

Służby prasowe partii Udar przekazały, że Witalij Kliczko i Arsenij Jaceniuk czekają już godzinę na spotkanie z prezydentem Janukowyczem.

23:35
Walki rozlały się na Ukrainę. Zwolennicy Majdanu szturmują koszary Berkutu w Równem. Demonstranci zajęli siedzibę lokalnych struktur MSW w Iwano-Frankowsku. Milicja bez żadnego oporu opuściła budynek - donosi "Ukraińska Prawda". Demonstranci często bez walki, przy akceptacji wojskowych dowódców zajmują koszary. Do Kijowa (głównie z zachodniej Ukrainy) jadą protestujący. Jednak na wjeździe do Kijowa zablokowano pociąg z Lwowa. Jechali w nim zwolennicy opozycji.

00:06
Opozycja podaje, że w kijowskich szpitalach jest już około tysiąca osób rannych."

  Tak przedstawiała się sytuacja krótko po północy 19 lutego.  Warto jeszcze dodać, że akcje wspierające i odciążające Majdan przeprowadzono tez w e Lwowie, Tarnopolu oraz w Odessie.

  Ciekawe tylko, czy to poranne zablokowanie  gmachu parlamentu to wynik rosyjskiej prowokacji /Rosja na pewno nie chce żadnego porozumienia między władzami Ukrainy a opozycją/ czy też efekt "sprytnego" planu samego Janukowycza, który w koncu postanowił rozprawić się z Majdanem?  Jakoś nie bardzo wierzę w spontaniczność tej akcji.  Parlament obradował wówczas nad ewentualnym przywróceniem konstytucji z 2004 roku, co ograniczyłoby władzę Janukowycza.

  

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.4 (8 głosów)

Komentarze

  Wedlug Niezaleznej.pl:

  4:52

Siły ukraińskiego MSW ponownie przystąpiły do natarcia na Majdan Niepodległości w Kijowie, atakując zgromadzonych tam przeciwników władz granatami hukowymi i armatkami wodnymi. Atak został odparty. Ludzie, którzy stoją za barykadami z płonących opon, rzucają w milicjantów kostką brukową. Ze sceny na Majdanie brzmią prośby o przynoszenie wszystkiego, „co się pali”. Akcja w miasteczku namiotowym w samym centrum Kijowa trwa już ponad dziesięć godzin.

 5:22

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oskarżył opozycję o próbę dokonania przewrotu. Oświadczył jednak, że wciąż istnieje możliwość dialogu, lecz pod warunkiem, że opozycyjni przywódcy odetną się od radykałów, prowokujących rozlew krwi. Administracja prezydencka opublikowała posłanie Janukowycza, w którym zagroził on, że jeśli opozycja nie zrezygnuje ze współpracy z radykalnymi siłami, „rozmowa z nią będzie wyglądała zupełnie inaczej”.

 7:13

Na kijowskim Majdanie o świcie słychać było pieśni rewolucyjne i modlitwy. Według agencji Interfax-Ukraina w ciągu ostatniej doby w starciach antyrządowych demonstrantów z siłami MSW Ukrainy zginęło ponad 20 osób. Przeciwnicy władz przez cały czas starają się, aby ściana ognia odgradzała ich od milicjantów, którzy w nocy podejmowali próby zdobycia Majdanu. Do płonącej barykady dokładane są opony, drewno i wszelkie materiały mogące podtrzymywać ogień.

 ​7:28

"Zmarło 25 osób: osiem w szpitalach miejskich, cztery w szpitalu MSW, 13 zabitych przywieziono do kijowskiego biura medycyny sądowej" - napisano w komunikacie służby prasowej ministerstwa zdrowia.

Vote up!
5
Vote down!
-5

elig

#417890

Jest podobna reżim Tuska niczym się nie różni od reżimu Jakunowicza ale jest róznica Polacy są rozproszeni po całym świecie , migrują natomiast Ukraińcy w mniejszym stopniu np.  Tusk zrobił zamach na  otwrte fudusze merytalne i jest kasa na razie na Ukrainie Jakunowicz nie może zrobić zamachu na fundusze takowych nie ma i stał się wasalem Rosji .

Tylko odebranie mudurowym czyli ciemięzycielom narodów śwdczeń emertalnych , ulg i uprawnień  moze rozwiązać problemy społeczne mam n amyśli np. pana Niesiołpowskiego , Wałęse ,  Balcerowicza , Boresywicza  itp. skunksom , natomiast jeśli chodzi o Ukraine odsyłam do publikacji moich znajomych z Ukrainy .

ostro piszą to prawdziwi Kozacy , proszę poczytać obecni na Facebook ,słowa zamienija w czyn !

czy Putin czy Merkel ? jedna kupa drugą nie zastąpiona ? bez jaj , tu biega o wolność od skorupowanych sądów jakie istnieja w POlsce i Ukrainie .

Vote up!
8
Vote down!
-5
#417899

Wiem ,ze także politycy nie są wolni od występków , przestępstw i niczego co Godne Człowiekowi bowiem staliśmy byś sie bezmyślna masą ,gliną plasteliną .Stałem się skazańcem a nic niezgodnego z prawem nie zrobiłem ,więc patrze na rzeczistość podana przez media , sądy i te szmaty z przymrózeniem oka . Kim jest pani Tymuszenko ? milionerka była premier , mąż nie może jej odwedzić ma bardzo małe poparcie na Facebook np. sołtys Bronek posiada wsparcie ponad 50 tys uzytkownikow Facebook pania  premier ja jako 473  osoba wspierłem , nas jest tylko kilka z Polski na ironie losu mój Tata urodził sie w 1932 r w Majdanie pod Lwowem , to cała historia ....nie taka jak Bolka Wałęsy czy też debila Tuska itp padalców.. 

Vote up!
7
Vote down!
-6
#417900

Podczas wspólnie hołubionych manewrów wojskowych Białorusi i Rosji. Ćwiczono skrócony atak lotniczy na Warszawę i zajęcie zachodniej granicy Polski. Tak, tak!, to dzielny watażka Łukaszenko, były kołchozowy brygadzista, zajmie Polskę do Odry i Nysy. A Putin?. Pójdzie na zachód na spotkanie sojusznika!...Co do Ukrainy, niebawem zostanie wzięta w kleszcze, przez obu wymienionych tu watażków. Zamieni się Janukowycza, na gorliwego moskala i po ptakach!.

Vote up!
7
Vote down!
-5
#417917

  Wg Onet.pl:

  "Dziś z nową siłą wybuchły walki między przeciwnikami władz Ukrainy a siłami MSW na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Demonstranci w Kijowie wyparli z części Majdanu Niepodległości siły ukraińskiego MSW, które wcześniej zajmowały duży fragment tego głównego placu w centrum Kijowa.

Według agencji Interfax-Ukraina na miejscu jest wielu rannych. Są to głównie uczestnicy protestów.

- Protestujący masowo biorą do niewoli żołnierzy wojsk MSW - poinformowano.

W parlamencie Ukrainy ogłoszono ewakuację - poinformował dziennikarzy niezależny deputowany Wołodymyr Łytwyn, opuszczając gmach Rady Najwyższej w Kijowie. Przyczyny ewakuacji nie są znane.

Parlament miał rozpocząć w godzinach porannych posiedzenie, jednak tuż przed wiadomością o ewakuacji zostało ono odwołane. Teren wokół Rady Najwyższej znajduje się pod kontrolą sił MSW. Przeciwnicy rządu zostali stamtąd wyparci jeszcze we wtorek."

Vote up!
4
Vote down!
-4

elig

#418030