Sędzia Kleszcz z Krakowa i obserwacja psychiatryczna

Obrazek użytkownika Rebeliantka
Kraj

 

Dwa miesiące temu napisałam notkę o Tadeuszu Chołdzie, który trafił do więzienia z powodu sporu cywilnego z adwokatem. Dzisiaj kolejna odsłona dramatu – sąd kieruje zdrowego człowieka do psychiatryka.

Przypomnienie – dlaczego Chołda trafił do więzienia?

Agent ubezpieczeniowy, elektronik z wykształcenia, Tadeusz Chołda został pozwany 12 lat temu przez adwokata – właściciela kamienicy o 40 tys. złotych, które kamienicznik rzekomo utracił z powodu nieopuszczenia na czas podnajmowanego przez Chołdę lokalu. Strata nie była wiarygodnie udokumentowana, ale - ponieważ wyrok z powodu błędnych doręczeń sądowych zapadł zaocznie - Chołda był pozbawiony możności obrony swoich praw i wykazania, że to adwokat jest – w świetle całości rozliczeń między stronami  – dłużnikiem a nie wierzycielem.

Adwokat sprytnie zabezpieczył swoje interesy. Przystąpił do ataku wszczynając przeciwko Chołdzie kolejne sprawy, a to o rzekome naruszenie miru domowego (też ją wygrał), a to o rzekome ukrywanie majątku, etc.  Chołda – jako nieprofesjonalista – był z góry na straconej pozycji. Nie potrafił się bronić przeciwko wątpliwym zarzutom, raz  - z tego powodu, że nie posiadał odpowiedniej kompetencji prawnej, dwa – iż adwokat był lepiej postrzegany jako strona sporu wśród kolegów prawników (sędziów i prokuratorów), i na koniec, po trzecie,  dlatego, iż nie był już w stanie prowadzić działalności ubezpieczeniowej z dotychczasową sprawnością, gdyż stracił z powodu karalności dobrą opinię w środowisku.

Chołda wyrejestrował działalność gospodarczą i zamierzał zająć się inną dziedziną biznesu. Ku swojemu zdziwieniu został w 2006 roku skazany z art. 300 par. 2 kk, gdyż adwokat z pomocą prokuratury przekonał Sąd, że Chołdzie należały się jeszcze pieniądze z ubezpieczalni, którą reprezentował jako agent, i że celowo zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, by komornik działający w imieniu mecenasa nie mógł wyegzekwować tych środków. Tadeusz Chołda – szkolony przez lata pracy w firmie, że może wykonywać czynności agencyjne wyłącznie jako przedsiębiorca  – nic nie wiedział o tym, by po wyrejestrowaniu działalności gospodarczej miał jeszcze prawo do jakichś prowizji. Bronił się w ten sposób przed Sądem, który mu jednak nie uwierzył. Po tym „sukcesie” prokuratura wytoczyła Chołdzie w grudniu 2007 r. kolejną sprawę o rzekome ukrywanie należnych prowizji w latach 2004-2007, i to mimo tego, że Chołda nie prowadził już żadnych czynności agencyjnych prawie od 6 lat (sic!). Ta kolejna sprawa o ukrywanie majątku trwa do dzisiaj.

Wyrok z 2006 roku (kara 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata) zawierał w swojej treści obowiązek wystawienia przez Chołdę rachunków firmie ubezpieczeniowej, w celu wyegzekwowania rzekomo należnych prowizji, mimo że zaprzestał on pracy na jej rzecz prawie 4, 5 roku wcześniej ani też nie prowadził działalności  gospodarczej. Chołda uważał, że nie ma podstaw faktycznych ani prawnych do wystawienia jakichkolwiek rachunków, zresztą Sąd nie określił w wyroku kwoty na którą te rachunki miałyby opiewać. Z tego powodu Chołda – wcześniej wielokrotnie zwracając się do Sądu o potrzebne wyjaśnienia, których nigdy nie otrzymał – ostatecznie żadnego rachunku nie wystawił.

W kwietniu 2010 roku Tadeuszowi Chołdzie odwieszono wyrok nie dając mu możliwości złożenia wyjaśnień przed Sądem, mimo powinności Sądu wynikających z Art. 75 § 2 kk, precyzujących, iż Sąd odwieszając wyrok musi ustalić, czy niewywiązanie się z nałożonych obowiązków przez skazanego miało charakter "uchylania się", a więc zostało zawinione przez osobę skazaną, czy też było następstwem okoliczności od niej niezależnych.

Nie wysłuchując racji skazanego Sąd odwiesił wyrok mimo, że Tadeusz Chołda w czasie posiedzenia sądowego przebywał w szpitalu od  9 dni i przedstawił usprawiedliwienie nieobecności.

Odwieszenie wyroku jest w najwyższym stopniu dziwne, gdyż za plecami Chołdy (nic on o tym nie wiedział) firma ubezpieczeniowa przelała ponad 44 tysięcy złotych domniemanych prowizji Chołdy komornikowi - działającemu na podstawie wniosku adwokata - w związku z jakowąś ugodą w tej sprawie, która została zawarta bezpośrednio między ubezpieczalnią a "pokrzywdzonym" adwokatem.  Przelew musiał nastąpić na pewno przed 2009 rokiem. A więc w 2010 roku adwokat był już zaspokojony z wierzytelności, które uznała ubezpieczalnia bez wiedzy Tadeusza Chołdy na mocy tej bezpośredniej ugody z mecenasem. Wobec tego  wystawienie przez Chołdę jakiegokolwiek rachunku było całkowicie bezprzedmiotowe. Sąd żądał tej czynności od Chołdy zupełnie zbędnie.

A więc za co siedzi Tadeusz Chołda? Zadaję to pytanie Prezesowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

 

Sędzia Penitencjarny wysyła Chołdę do psychiatryka, mimo że Zakład Karny wystąpił o przedterminowe warunkowe zwolnienie

Zakład Karny wystąpił z wnioskiem o warunkowe przedterminowe zwolnienie skazanego Tadeusza Chołdy. Posiedzenie ma się odbyć jutro, 24 maja.

Tymczasem dzieje się rzecz bardzo dziwna.

W dniu 19 maja Chołdę badają w więzieniu dwaj lekarze psychiatrzy. Nie stwierdzają oni u Chołdy żadnej psychozy, a mimo to oznajmiają, że konieczne jest umieszczenie skazanego na Oddziale Psychiatrycznym Aresztu Śledczego, gdyż przemawiać ma za tym „urojeniowa interpretacja niektórych faktów przez badanego”. Na Oddziale ma się odbywać obserwacja skazanego pod kątem potwierdzania lub wykluczania tych urojeń.

W dniu 20 maja na podstawie opinii biegłych Sędzia Penitencjarny Bogusław Kleszcz wydaje zarządzenie o przetransportowaniu Tadeusza Chołdy na Oddział Psychiatrii Aresztu Śledczego na ul. Montelupich w Krakowie. Dziś rano T. Chołda został – zgodnie z zarządzeniem Sędziego - natychmiast tam przewieziony.

Przeczytajcie uzasadnienie Sedziego Kleszcza.

 

Zarządzenie SSO Bogusława Kleszcza

 

Poniżej rozmowa telefoniczna z Tadeuszem Chołdą na 10 minut przed transportem do aresztu na Oddział Psychiatryczny:

 

 Normal
0
21


false
false
falseMicrosoftInternetExplorer4
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

video: www.youtube.com/watch

 

O co w tym wszystkim chodzi? Pytania do Prezesów Sądów w Krakowie i sędziów-wizytatorów w krakowskim Sądzie Okręgowym

Wiele wskazuje na to, że Tadeusz Chołda siedzi w więzieniu na skutek rażącego błędu wymiaru sprawiedliwości.

Niezrozumiałe jest – wobec wysoce prawdopodobnej możliwości przedterminowego zwolnienia Tadeusza Chołdy – w jakim celu badano go psychiatrycznie. Nawet gdyby był chory, to Zakład Karny jest do odbywania kary, a nie do leczenia. Chory może być z powodzeniem i w lepszych warunkach diagnozowany i ewentualnie leczony na wolności. Zważyć przecież trzeba, że na Oddziale Psychiatrii Aresztu Śledczego na Montelupich przebywają podejrzani o najcięższe przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, a nie byli agenci ubezpieczeniowi, których jedyną (wątpliwą) winą jest to, że nie wystawili rachunku, przy tym najprawdopodobniej całkowicie zbędnego.

Czy w królewskim mieście Krakowie, gdzie znajduje się m.in. Uniwersytet Jagielloński,  psychiatria sądowa upadła już tak nisko, że biegli wypisują skazanym jakieś nieprawdopodobne bzdury o „urojeniowych interpretacjach faktów”, stwierdzając przy tym, że to nie jest psychoza (bo w sposób oczywisty Chołda psychotykiem nie jest). Niech ci psychiatrzy dokonują diagnozy zgodnie z klasyfikacją ICD-10, bo ona obowiązuje w Polsce i jest ścisła, a nie etykietują ludzi przy pomocy zmyślonych kategorii diagnostycznych. Jak ktoś nie jest psychotykiem, to urojeń nie ma. I kropka. Podejrzenie urojeń to zwykły pretekst do podważania wiarygodności osobistej i poddawania "obserwacji", by potem - jednak - stwierdzić "chorobę psychiczną".

Czy ci dyspozycyjni lekarze zamierzają Chołdę faszerować jakimiś psychotropami? Czy biorą odpowiedzialność za szkody na zdrowiu, które spowoduje umieszczenie zdrowego człowieka wśród najcięższych przestępców w areszcie, w tym niektórych rzeczywiście poważnie zaburzonych, nawet jeśli nie psychicznie, to po prostu ciężkich psychopatów?

Z jakich powodów sędzia Kleszcz wykazuje się tak rażącą niekompetencją, aby akceptować oczywiście bzdurne opinie psychiatryczne? A może robi to celowo?

Żądamy wyjaśnień tych kwestii w trybie natychmiastowym przez nadzór wizytacyjny w Sądzie Okręgowym w Krakowie.
 

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Bardzo ładna jest tam klauzula na dole, że niniejsza decyzja nie podlega zaskarżeniu!
Bolszewickie metody w rozkwicie.
Jest taka instytucja skargi obywatelskiej. Kieruje się ją do Ministra Sprawiedliwości.
Może na podstawie zgromadzonego materiału napisać taką obywatelską skargę z prośbą o natychmiastowy powrót z Moskwy w celu zbadania sprawy obywatela własnego kraju zamiast lizania dupy obcym oficjelom???
Przepraszam za język, ale trudno to znieść.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#160708

pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#160712

Trafnie to zauważyłaś.

Na to zarządzenie nie przysługuje zażalenie. W więzieniu z każdym mogą zrobić co chcą, nawet z normalnego człowieka - wariata.

Trochę lepiej jest w postępowaniu przygotowawczym lub w procesie. Wówczas decyzje o obserwacji psychiatrycznej są zaskarżalne. Pewne gwarancje daje Art. 203 kpk, który po wyroku Trybunału Konstytucyjnego jasno definiuje, że z błahych powodów nie wolno nikogo poddawać obserwowaniu psychiatrycznemu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#160713

Typowa bolszewicka metoda,tak NKWD,likwidowało opozycje,przeniesiona na grunt Polski tez widać działa skutecznie,czy ktoś z państwa widział albo słyszał aby kiedyś skazano sędzię za sfałszowanie wyroku,ilu ludzi siedziało nie wińnie,do puki nie będzie kar dla sędziów,za takie razące sprawy,to dalej będziemy tylko sobie pisać i pomstować

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#160777

Zgadzam się, że potrzebne są zmiany, jeśli chodzi o pociąganie sędziów do odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej w związku z treścią orzeczeń.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#160786

Może wszyscy sie zrzucimy aby pomóc Panu Chołdzie.
Ta cała historia jest przerażająca , jak z amerykańskiego filmu.
Czy nie ma w Polsce jednego adwokata , który podjąłby sie obrony niewinnego człowieka? Czy solidarnośc zawodowa jest ważniejsza niz prawda?

Nomen omen znam jednego adwokata z Krakowa , który od biednej dziewczyny w ciąży wziął kilka lat temu 2,5 tysiąca zł za zorganizowanie widzenia z narzeczonym .Nic takiego nie załatwił, ale pieniędzy nie oddał. Kwitu żadnego nie wystawił więć trudno było domagac sie zwrotu. Udawał ,że dziewczyny nie zna.
Chciałabym wiedziec jak nazywa sie ten prawnik co pozwał Pana Chołdzie. Może to ten sam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#160709

Cenny pomysł. Znasz takiego w Krakowie? Bo z tym jest kłopot. Adwokaci nie chcą występować przeciwko sobie.

Jutro będziemy wiedzieć - po Komisji Penitencjarnej, czy Sąd jednak wypuści Chołdę na to warunkowe przedterminowe zwolnienie, czy zatrzymają go w więziennym szpitalu psychiatrycznym.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#160714

Niestety nie znam żadnego , poza nazwiskiem tego , który znaną mi dziewczyne( była z Warszawy) naciągnął niecnie na kasę. Nie mieszkam w Krakowie niestety, ale nie wątpie ,że wśród niepopków są udzie z tego miasta i może znależliby takiego adwokata.A jak nie , to czy musi być z Krakowa ?
Może lepiej ,żeby nie?
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#160757

trzeba nas wszystkich POzamykać!
Za PO wreszcie sądy mają taki sam "luksus orzekania" jak za komuny!
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#160711

Rzeczywiście się nie krępują. Ale ja mam wrażenie, że jednak są sędziowie, którym takie orzekanie się nie podoba. Że powoli zaczyna się taki cichy pomruk niezadowolenia u częsci sędziów.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#160716

Może trzeba pod tym zakładem się zebrać i wrzeszczeć do nich, że też mamy urojenia.
Jego może nie wypuszczą, ale jak nas przyjmą, to będzie mu raźniej.
A tak na serio: daj koniecznie znać na czy stanęło.

P.S. Chyba trzeba utworzyć jakiś fundusz, bo to, co się dzieje zakrawa na kpinę!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#160720

Poinformuję natychmiast jak będą nowe informacje. A Ty jesteś z Krakowa? Bo jeśli tak, to prześlę Ci dodatkowe info na PW.

ps. Pomysł funduszu - bardzo ważny.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#160722

"Rzut beretem".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#160761

Ciekawe jak nazywa się ten adwokat a może "adwokat" raczej lub też ten funkcjonariusz oddelegowany na odcinek "adwokatury". Nie mniej ciekawy jest zapewne przebieg jego kariery oraz to u kogo zdobywał aplikacje oraz z czyjego "poręczenia" został członkiem... palestry.
Bo widać , że nie o pieniądze tu chodzi.
Może te " urojeniowe interpretacje faktów" , które tak bardzo bulwersują kolejnych sędziów rzuciłyby na to trochę światła.
Swoją drogą sędziowie i adwokaci en bloc to niezłe szumowiny.
A Ten , który chciał wolnego dostępu do zawodu wszystkich magistrów prawa - już niestety nie żyje. Ku uciesze takich kanalii zapewne.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Nie jestem pewien czy podążam we właściwym kierunku , więc na wszelki wypadek nie zbaczam z kursu.

#160721

W filmie, który załączyłam, jest wypowiedź Tadeusza Chołdy o koneksjach rodzinnych pana adwokata.

Swoją drogą to trzeba być wyjątkowo podłym człowiekiem, aby z taką zajadłością walczyć o nienależne pieniądze. Mówiąc szczerze, to tylko kompletne zero może zniżać się do takiego poziomu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#160723

To jest zadanie operacyjne do którego został skierowany "pan adwokat". Zadanie przeciw Stowarzyszeniu. To zorganizowana akcja. Obliczona nie na ściągnięcie pieniędzy bynajmniej.
SĄD= TRĄD

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Nie jestem pewien czy podążam we właściwym kierunku , więc na wszelki wypadek nie zbaczam z kursu.

#160727

Stowarzyszenie powstało jednak później. Najpierw była chciwość adwokata i stronnicze wyroki, a później ludzie zaczęli się organizować w obronie swoich praw.

Z drugiej strony, stanowcze kroki Stowarzyszenia powodują silne obronne działania ze strony "mecenasa" i osób go popierających.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#160729

 tych dwoch s.... nalezy zanotowac i zapamietac. Oni sa swiadomi swojego przestepstwa. Dla nich nie ma przedawnienia - kary.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#160726

Jak najbardziej. Zło nie może być bezkarne.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#160732

Niech każdy stara się powiadomić i zainteresować jak największą liczbę osób tą sprawą. Może zacząć mailami i listami atakować posłów? Nie możemy dopuścić żeby powtórzyła się sytuacja Jacka Żaby (właśnie z Krakowa). Wtedy zawierzono Jackowi Kuroniowi i odpuszczono a chłopak niedługo potem wyskoczył przez okno bo nie doczekał się pomocy.

http://tygodnik.onet.pl/30,0,10436,ukradli_krzyz_jacka_zaby,artykul.html

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#160771

Dzięki za apel.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#160772

twoje@tvp.info
kontakt24@tvn.pl
news@polsat.com.pl
oraz do biura poselskiego A. Dery na
bpspis@o2.pl

Trzeba szukać też innych adresów. Nie ważne, czy mamy przekonanie, że pomogą. Sami sobie nie możemy wytrącać z rąk narzędzi.
Jak będzie źle i człowiek będzie miał faktycznie odsiedzieć w psychiatryku dłuższy czas trzeba koniecznie zorganizować tam pikietę i wtedy wezwać na miejsce okoliczną telewizję lub radio, może posłów.
Innymi słowy - narobić hałasu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#160773

Wielkie dzięki.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#160785

Wiem, że z cudzych nazwisk nieładnie się nabijać, ale nazwisko to sobie sędzia utrafił: jak się już przypiął, to i krew wyssał.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#160775

;)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#160803

ja też byłem zaocznie skazywany

i niesłusznie więziony  i  co ztego

nic !

w tym systemie prawy obywatel nie ma szans na sprawiedliwość

 

yarenty - kraków

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
=
>>bez światłocienia<<

#160885

ja też byłem zaocznie skazywany

i niesłusznie więziony  i  co ztego

nic !

w tym systemie prawy obywatel nie ma szans na sprawiedliwość

 

yarenty - kraków

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
=
>>bez światłocienia<<

#160886

To w każdym przypadku skandal.

Przykro mi, że Ciebie też dotknęła niesprawiedliwość.

Piszesz, że jesteś z Krakowa. Może mi wyślesz na PW opis Twojego przypadku?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#160914

nie tylko mnie

to jest wedle mojego oglądu

bardzo powszechna praktyka...

niestety !

>>pozdrawiam<<

 

bez światłocienia

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
=
&gt;&gt;bez światłocienia&lt;&lt;

#162548

na PW może jeszcze nie teraz

bo to dużo pisania

a nie bardzo widzę jakieś potencjalne efekty

 

bez światłocienia

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
=
&gt;&gt;bez światłocienia&lt;&lt;

#162550

OK

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#162609

http://www.youtube.com/watch?v=M8Fj5rz098s

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#162286

Dzisiaj o 17-tej Tadeusz Chołda opuścił Zakład Karny na Montelupich w Krakowie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#164936