Wolność

Obrazek użytkownika MD
Idee

W zasadzie to ten wpis planowałem jako drugi. Wydarzenia bieżące okazały się mieć większą siłę przebicia. Wolność jako jedna z fundamentalnych wartości głoszona jest przez wszelkiego rodzaju autorytety i media. Sporadycznie ktoś zastanawia się nad jej istotą. Sądzę, iż na potrzeby społeczeństwa w państwie demokratycznym (nie twierdzę, że takie państwo mamy)należy wyodrębnić trzy obszary wolności ludzkiej.
Podstawowy poziom to wolność moralna. Oznacza to człowieka dobrze wychowanego, wolnego od nałogów z prawidłowo u formułowanym systemie wartości. Człowiek taki aby być wolnym do zła musi mieć dobrze ukształtowane sumienie. Wówczas ma możliwość trafnego rozróżniania dobra od zła i odpowiednią siłę woli do opowiedzenia się za dobrem i przeciwstawieniu się złu. Tylko tak postawa czyni człowieka wolnym wewnętrznie.
Kolejnym poziomem wolności jest wolność intelektualna. Stanowi ona wynik dużego zasobu wiedzy, która umożliwia posiadającemu swobodę poruszania się w świecie. Zarówno poruszanie się fizyczne jak i intelektualne. Czynnikiem sprzyjającym sięgnięciu po ten poziom wolności jest dobrze ukształtowana postawa moralna. Jednocześnie sama wiedza, nawet bardzo poważna, bez dobrego ukształtowania moralnego nie musi czynić człowieka wolnym. Wówczas człowiek może użyć tej wiedzy przeciwko swej wolności a nawet do autodestrukcji.
Dodatkowym wymiarem wolności jest wymiar materialny. Teoretycznie powinien on wynikać z dwu poprzednich, ale rzeczywistość nie potwierdza tej zależności. Godny status materialny ułatwia człowiekowi życie. Ten wymiar wolności funkcjonuje tylko wówczas gdy człowiek jest dobrze u formułowany moralnie. W przeciwnym razie dobra materialne mogą stać się dodatkowym czynnikiem zniewolenia. Niemniej jednak niezależność materialna pozwala na samodzielne podejmowanie decyzji, oczywiście pod warunkiem, że spełnione są dwa poprzednie wymiary wolności.
Tak ukształtowany człowiek może w pełni cieszyć się wolnością. I tylko tacy ludzie mogą tworzyć społeczeństwo obywatelskie i cieszyć się państwem demokratycznym. Należy zaznaczyć, iż wolność nie jest wartością najważniejszą. Jest tylko wartością umożliwiającą pełne rozwinięcie człowieczeństwa widoczne w darze wielkiej miłości.
Dobrze rozwinięte człowieczeństwo jest również wielką siłą społeczeństwa, państwa i narodu. Dzięki temu państwo demokratyczne ma szansę być skuteczniejszym od dyktatorskiego.
Czy społeczeństwo polskie jest wychowywane do wolności? Czy państwo, media, znane osobistości prowadzą nasz naród do wolności? Czy jesteśmy ludźmi wolnymi?

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Moralność pochodzi od Boga. Rzeczy te powinny być tłumaczone przez system religijny. Gdy religia nie posiada jasnej koncepcji Boga , wtedy wszelkie jej objaśnienia również będą niejasne i obarczone błędami. Dotyczy to również moralności. Ponieważ Kościół Katolicki, który opanował większość sfery ducha w naszym kraju, takiej jasności w swoim nauczaniu nie posiada stąd moralność nauczana w oparciu o błędne rozstrzygnięcia religijne obarczona będzie tymi samymi mankamentami. Dlatego Polska ma tutaj problem. Podstawowy problem z wolnością.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#149801

Jeżeli, Twoim zdaniem, problemy moralne Polaków wynikają z błędów Kościoła Katolickiego. To mam pytanie. Czy Polacy w XVI wieku byli niewierzący? Czy może byli wyznawcami innego kościoła? Bo dla mnie to przykład postawy narodu politycznego, o której dziś możemy tylko marzyć...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150051

Czy ta postawa „narodu politycznego” w XVI w powinna być naszym obiektem marzeń to conajmniej rzecz dyskusyjna. Temat ten nie ma zbyt wiele wspólnego z dyskutowaną kwestią. Sprawy nacji , polityki i innych rzeczy tego typu to jedno, a Pan Bóg to drugie.
„Królestwo moje NIE JEST Z TEGO ŚWIATA” – tak powiedział Chrystus i to stwierdzenie ma swoje niezwykle głębokie konsekwencje. Nie obiecywano nam tutaj sprawiedliwości na tym świecie. „W trudzie i znoju będziecie dobywać owoców żywota” – taki jest ten świat wg pisma świętego. Więc nie mieszajmy spraw tego świata z Panem Bogiem.
Po co wracać do wieku XVI? Było, minęło i się skończyło. Nic nie przywróci tamtego czasu tak jak nic nie przywróci życia ofiarom z tragedii smoleńskiej.
Człowiek religijny nie patrzy do tyłu i nie rozpamiętuje. „UMARLI NIECH CHOWAJĄ UMARŁYCH ” tak mówi Jezus Chrystus tym, którzy próbują Go wciągać w sprawy tego świata. Dlatego chodzenie z krzyżami pod pałac prezydencki jest aktem, który się Panu Bogu nie podoba.
Niestety KK zamiast wyraźnie tego nauczać nie wiem czym się zajmuje. I mamy bałagan. Bałagan moralny.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150334

Tyś się chyba czytać ze zrozumieniem uczył z WybGazety!!! Wysocy hierarchowie Kościoła akurat zabraniają chodzić po Krzyż przed Pałac Prezydencki. Ale widzę, że jesteś przysłany tu od Michnika z prawdą objawioną. Po co wracać w przeszłość? Wybierzmy przyszłość! Czy jakoś tak. Skąd ja to znam? Gotów jesteś już Kościół nawracać. Powodzenia! Ja się na to nie łapie...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150355

MD, Twoje obsesje dotyczące Michnika i GazWyb mnie nie obchodzą. A jak Ci się cytaty z pisma świętego nie podobają to Ty się będziesz tłumaczył przed panem Bogiem,a nie ja i przestań kota do góry ogonem wywijać jak nie potrafisz uargumentować swoich myśli.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150363

Kota do góry ogonem to akurat Ty odwróciłeś. Przed Panem Bogiem na pewne będę się tłumaczył z wielu rzeczy. Bynajmniej przy pomocy Pisma Świętego nie uzasadniam tez głoszonych przez Michnika i jego środowisko.
Może i nie potrafię jasno uargumentować swojego stanowiska. Ale jak to zrobić w takim zestawie zestawie myśli???
"Więc nie mieszajmy spraw tego świata z Panem Bogiem." "Tak, wszystko pochodzi od Boga. Inaczej nie byłby Bogiem." "Sprawy nacji , polityki i innych rzeczy tego typu to jedno, a Pan Bóg to drugie."

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150378

Jeżeli masz problem z uzasadnianiem swoich myśli to nie bierz się za pisanie wypracowań na temat wolności.Jak ci ktoś powie coś co nie jest po Twojej myśli to wybuchasz stekiem jakiś podszytych obsesją sloganów. Jeżeli masz się za katolika i nie potrafisz bronić swoich poglądów pismem świętym to jaka jest Twoja wiara? Na czym się opiera?
Okazuje się, że na sloganach bogo-ojczyźnianych.

Jeżeli twierdzenia Michnika ateisty można udowadniać przy pomocy pisma świętego, a Ty który rzekomo jesteś wielkim admiratorem wartości chrześcijańskich nie potrafisz swoich tez bronić słowami Pisma pozując jednocześnie na intelektualistę to jak Cię poważnie traktować?

Potrafisz bić pianę tylko. To taki rodzaj onanii intelektualnej. I to przez kogo uprawianej? Przez tego który lamentuje, że mu się nie daje modlić pod pałacem prezydenckim. Przestań robić z siebie idiotę MD.

"Więc nie mieszajmy spraw tego świata z Panem Bogiem." "Tak, wszystko pochodzi od Boga. Inaczej nie byłby Bogiem." "Sprawy nacji , polityki i innych rzeczy tego typu to jedno, a Pan Bóg to drugie."
W powyższych cytatach nie ma sprzeczności MD. Ale Ty tego po prostu nie rozumiesz. Nie dziwota skoro swoje pojęcia religijne czerpiesz z instytucji która sama ma z tym problemy. To już Tobie tłumaczyłem przedstawiając konkretne argumenty, a nie jakieś slogany. Jak Tobie mam wytłumaczyć, że wszystko pochodzi od Boga a jednocześnie istnieje świat ducha i materii skoro Ty nic z tych spraw nie jarzysz?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150447

"Po co wracać do wieku XVI? Było, minęło i się skończyło. Nic nie przywróci tamtego czasu tak jak nic nie przywróci życia ofiarom z tragedii smoleńskiej."
Wybierzmy przyszłość!
Aleksander Kwaśniewski

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150381

Umarli niech grzebią umarłych a żywi niech idą za mną.

Jezus Chrystus

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150449

"„Królestwo moje NIE JEST Z TEGO ŚWIATA” – tak powiedział Chrystus i to stwierdzenie ma swoje niezwykle głębokie konsekwencje. Nie obiecywano nam tutaj sprawiedliwości na tym świecie. „W trudzie i znoju będziecie dobywać owoców żywota” – taki jest ten świat wg pisma świętego."
"Niestety KK zamiast wyraźnie tego nauczać nie wiem czym się zajmuje. I mamy bałagan. Bałagan moralny."
Na jaką cholerę o cokolwiek tutaj się starać skoro i tak nic dobrego nie osiągniemy na ziemi? Dlaczego oskarżasz Kościół o to że nie wywraca porządku świata oznajmionego, według Ciebie, w Piśmie Świętym?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150384

Przytoczony taki porządek świata nie jest wg mnie tylko tak pisze w Biblii i ja sobie tego nie wymyśliłem.

A starać się mamy. Czy Jezus mówił, że mamy się nie starać? To może czytajmy ze zrozumieniem o co mamy się starać? Co wg Chrystusa jest ważne, a co nie. On chyba nie robił sobie z gęby cholewy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150451

Tak, pod jednym warunkiem a mianowicie,że wszystko pochodzi od Niego !!!
Puki co, to moralność moich dzieci zależała od ich Dziadków, od mojej Żony i ode mnie ... taka jest prawda.
Pozdrawiam NP

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150028

Tak, wszystko pochodzi od Boga. Inaczej nie byłby Bogiem. Jeżeli twierdzisz, że moralność pochodzi od dziadków, rodziców, żon...itd, to zadaj sobie pytanie, a skąd oni wzięli tą moralność?
Tak idąc po nitce do kłębka w końcu odnajdziesz Pana Boga.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150351

oczywiście 10-teczka...poszła.
Dzięki za tekst , Szan.MD
pozdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150035

"Dobrze rozwinięte człowieczeństwo jest również wielką siłą społeczeństwa, państwa i narodu."   - identyfikuję się z Twoim poglądem , dlatego  społeczeństwo nie jest wychowywane  / przez media, trendy ,mody, programy szkolne/ dla czlowieczeństwa tylko w  degrengoladzie  tradycyjnych wartości i zdziczeniu, aby pozbawić go siły.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150039

Gdyby Kościół pełnił swoją rolę należycie, nie byłoby tego problemu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150336

Bierz się zatem do roboty. Jeżeli Kościół nie wypełnia należycie swojej roli co stoi na przeszkodzie abyś zaczął działać? Tylko mnie się nie tykaj bo ja jestem po tej stronie "ciemnogrodu kościelnego" który z radością "tkwi w błędzie"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150361

Umarli niech grzebią umarłych!
Każdy jest tam gdzie chce być.
Do wycierania sobie gęby panem Bogiem i wciągania Go w swoje polityczne awantury jest wielu chętnych. Kto chce niech dołącza!

"Przyjdą do mnie i będą mówić - Panie tyle dla Ciebie uczyniłem. A ja im powiem Nie znam Ciebie"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150371

 Pomedytuj moze pod innym tematem! Mowa o wolnosci a Ty jak pijany plotu czepiles sie moralnosci i bledow kosciola. Sprobuj moze wyjasnic Twoje prawdy wiary, ale nie zaczynaj od Talmudu!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150382

Dobre!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150386

Krąży po necie taki jeden kerenor, który w temacie Pisma św. i błędów KK zjadł wszystkie rozumy. Może na NP też przybył, tylko pod innym nickiem?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150390

Chyba najlepiej będzie go ignorować.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150392

Jak się nie ma argumentów, to to rzeczywiście najprostsze rozwiązanie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150455

Nie znam go ale jak mówi sensownie to się cieszę, że nie jestem sam. Rozumów wszystkich jeszcze zjadłem, ale uważam, że rozum nam dał Pan Bóg do używania.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150454

Dlaczego pod innym tematem Niehrabio? Wszystkie te rzeczy się ze sobą łączą. Jeżeli na 3 i 5 i 7 piętrze ściany pękają to może coś z fundamentami nie tak? Ja myślę, że to niepozbawiony sensu trop.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#150453