Jaką rolę pełni polski rząd w ukraińskim konflikcie?

Obrazek użytkownika Nathanel
Blog

Czy zastanawialiście się dlaczego polski rząd nagle wykonał pivot w grze o Ukrainę ? Popadł z jednej skrajności w drugą.  Dzisiaj plotki o nieuchronnym ponoć najeździe Rosji powodują międzynarodowe  reperkusje i zamieszanie na giełdzie. 

Przedstawiciele rządu Polski twierdzą,że ryzyko inwazji  Rosji na Ukrainie " w ciągu ostatnich kilkunastu godzin "  zwiększyło siępo tym jak wzrosła liczba żołnierzy na zachodniej granicy kraju.

Polska ma "powód,aby sądzić,"że ryzyko ingerencji jest "większe niż kilka dni temu", powiedziałpremier Donald Tusk  dziennikarzom w Warszawie, dzisiaj. Minister spraw zagranicznych, panRadosław Sikorski, powiedział wczoraj,że ingerencji odbędzie pod pozorem misjipokojowej. Rosja wczoraj wezwała do pomocy humanitarnej  na wschodniej Ukrainie, która znajduje sięna skraju "katastrofy",  tak jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie twierdzi na swojej stronie internetowej.

"Otwarta interwencja na Ukrainie będzie całkowicie nową sytuacją" tak że "nikt w Europie nie ma na nią odpowiedzi," powiedział Tusk. Cud się stał pewnego razu. Nagle premier Tusk wypowiada się publicznie o sprawach polityki zagranicznej .

A przecież całkiem niedawno nasz przedstawiciel namawiał ukraińską opozycje do podpisania kapitulacji. ""Albo podpiszecie porozumienie, albo wszyscy będziecie martwi"

 

 

 

Być może była to przepowiednia prorocza a może jednak jakaś wiedza. Skąd?

Po polskich wypowiedziach Indeks Stoxx Europe 600 spadł 0,7 procent do 329.71 o 8:05 rano w Londynie. Standard & Poor's 500 Index wzrósł dziś 0,1 procent , podczas gdy indeks MSCI Asia Pacific spadł 0,5 procent.

Sytuacja humanitarna w Ukrainie stale się pogarsza, John Ging, dyrektor operacji humanitarnych Organizacji Narodów Zjednoczonych, powiedział wczoraj w Nowym Jorku na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa . Powiedział, że w trakcie walk zginęło co najmniej 1,367 osób (cywilów i żołnierzy) a od połowy kwietnia  rannych jest 4,087..

 Rosja ma w pogotowiu 45.000 żołnierzy, 160 czołgów ponad 1,360 pojazdów opancerzonych, mówi Andrij Łysenko, Ukraiński rzecznik wojskowy. Jest również 192 rosyjskich samolotów bojowych i 137 śmigłowców o znaczeniu wojskowym, jak również systemy artyleryjskie i wiele wyrzutni rakiet, powiedział. Tak twierdzi Ukraina.

Niestety, Rosja posiada na granicy Ukrainy  kilkanaście gotowych do walki  batalionów- powiedział  minister Sikorski  TVN24  wczoraj, dodając że wskazuje to na  to, że inwazja jest nieunikniona.  Domysły to czy konkretna wiedza?

W dalszym ciągu jest straszenie Rosją tyle że jakby z innego punktu.

Około 3,9 milionów ludzi żyje w obszarach bezpośrednio dotknięte przez przemoc i w obliczu  bezpośredniego zagrożenia. Ponad 1000 ludzie ucieka dziennie ze stref konfliktu. Szacuje się że ponad  740,000 Ukraińców przekroczyły granice w kierunku Rosji od początku roku.

Agencje ONZ szacują liczbę wewnętrznie przesiedlonych Ukraińców na ponad 117,000.

Wygląda faktycznie na to że Rosja nie pozwoli się dalej popychać.

"Instrumenty politycznych presji na gospodarkę są niedopuszczalne; są sprzeczne ze wszystkimi normami i zasadami," powiedział wczoraj Putin , podczas spotkania z Alexeyem  Gordeevem, gubernatorem regionu Woroneż w pobliżu Ukrainy. Wszelkie represje " powinny odbywać się bardzo ostrożnie bez krzywdy dla producentów i nie czyniąc szkody dla konsumentów."Rosja w dalszym ciągu podtrzymuje zawieszenie lotów nad  Syberią co dla podróżujących do Japonii i Korei Południowej, spowoduje konieczność kosztownego przekierowanie samolotów. W tym samym czasie stosunkowo niewielu międzynarodowych przewoźników korzysta z przestrzeni  powietrznej wschodniej Rosji, w przeciwieństwie do bardziej zatłoczonego niebo bliżej Moskwy.

PS. Zastanawiam się jaka rolę przypisano Polsce w rozgrywaniu konfliktu Ukraińskiego i obawiam się że skutki tego zaangażowania będziemy ponosić my jeszcze długo po tym jak inne strony dogadają się między sobą. Później dostaniemy "baty" z obu stron. Już nie raz rozdzielający bijące się strony lądowali w szpitalu podczas gdy kłócący się zasiadali przy wspólnym stole wznosząc wzajemnie toasty. Czy musimy robić za popychadło?

A przecież całkiem niedawno odbywała się narada polskich ambasadorów w której na prośbę  polskiego MSZ, brał  udział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Po spotkaniu z polskimi dyplomatami odbyła się rozmowa szefów dyplomacji obydwu państw w cztery oczy. Prowadzono także rozmowy  delegacji Polski i Rosji, podczas których - omówiono relacje dwustronne oraz stosunki Rosji z Unią Europejską.

Skąd teraz taka zmiana frontu? Przecież nawet osoby pozostały te same.

Źródło: BloombergBusssinesweek.

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.7 (głosów:13)

Komentarze

"rząd"

pełni role rozpisane dla niego.

przez sowieckich

"pisarzy".....

 

Nathanel,

To nie jest żadna zmiana frontu.

pan każe sługa musi !

 

te cwele komotuskie przecież wielokrotnie w przeszłości

pokazali 

i pokazują dziś,

że ZERO u nich samodzielności.

 

To jest sitwa zadaniowa, która tylko i wyłącznie wykonuje polecenia cara i jego ludzi !

 

Czy to jest jazda w te czy jazda w tamte to nic u nich nie ma samodzielności.

ZERO !

albo jeszcze mniej !

 

Nie tylko w polityce zagranicznej ale i w każdej innej.

"polityce"

 

ta sitwa zdolna nie jest do żadnej volty ani niczego innego konstruktywnego.

To destroyers od zawsze i od zawsze tylko matoły.

Czy się nazywają sikorskie tuskie czy komoruskie czy jakiekolwiek inne.

 

- mało było dogoworów na sopockim molo ?

- mało hołdu tuskiego ?

- mało żółwików było ?

- pośmiechujków nad trumnami i w smoleńskim błocie  ?

- mało było izwinitie cieciowego ?

- mało było medali dla ruskich i "polskich" po Smoleńsku ?

 

Zapomniał Kolega o przekazaniu "śledztwa" w ręce bezpośrednich sprawców zbrodni ?

 

- mało "szaleństw" samobójcy seryjnego ?

Długo by wymieniać.

 

POLSKA 

zdała egzamin.

PREZYDENT

poleciał.

 

- mało ruskich serwerów i dokształtów w Moskwie szefa PKW ?

- mało instrukcji dla dyplomatołów sikorskich na dywaniku Ławrowa ???

 

o jakiej nagłej zmianie frontu mowa ???!

 

przełożyli wajche na Kremlu

to rab gada co nada !

 

co pan każe sługa musi !

 

ot co.............

 

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1434110

Nie powinna nas interesowac Ukraina.Ukraincy mordowali Polakow i nigdy nie staneli by w obronie Polski.

Co nas obchodzi Ukraina?

Pamietajcie o rzezi Wołynskiej Ukraińcy wymordowali Polaków w 43, zabijali dzieci, gwałcili kobiety, wieszali na krzyżach. Dlaczego mamy im pomagać?

Ukraina powinna byc zrownana z ziemia a narod powinien przestac istniec. Ukraincy powinni byc wiezieni w laboratoriach jak szczury do testow.

Dobry ukrainiec to martwy ukrainiec. Powinnismy sie zjednoczyc z Rosja i wyslac kontyngenty na Ukraine ... z gazem bojowym.

W niedzielę, 6 sierpnia 1944 r., oddział UPA dowodzony przez Wołodymyra Szczygielskiego ps. „Burłaka” dokonał mordu na polskich mieszkańcach miejscowości Baligród na Podkarpaciu. Banderowcy rozstrzelali 42 mężczyzn, najstarszy z nich miał 80 lat.

Polecam: pomoc dla Ukrainy: http://bardzo-wirtualna-polska.abceblog.com/pomoc-dla-ukrainy/

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1434144