Skandal! Litwa obejmie kontrolę nad 1/5 przestrzeni powietrznej Polski!

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb
Kraj

Konsekwencje polsko-litewskich negocjacji w sprawie powołania Baltic FAB.

I. FAB – co to jest, założenia

Od dwóch dni były minister transportu Jerzy Polaczek alarmuje na portalu wPolityce.pl, że w Wilnie negocjowane jest oddanie Litwie w zarząd 1/5 polskiej przestrzeni powietrznej (teksty TU i TU). I co? I nic. To nie jest news. Mediodajnie wolą się ekscytować czymkolwiek innym, tylko nie tym, czy przestrzeń powietrzna obejmująca m.in. Warszawę będzie nadzorowana przez służby polskie, czy litewskie. Na stronach Ministerstwa Transportu ostatnia wiadomość dotycząca Baltic FAB pochodzi z 15.06.2011 r. i jest tak ogólnikowa, że nie idzie się z niej czegokolwiek konkretnego dowiedzieć.

No więc ja podejmę temat. Na początek, gwoli wyjaśnienia: UE nakazała krajom członkowskich tworzenie FAB-ów (Functional Airspace Block – Funkcjonalny Blok Przestrzeni Powietrznej). Jest to racjonalne i ma na celu zoptymalizowanie żeglugi powietrznej na obszarze UE – choćby po to, by samoloty nie robiły „zygzaków” wzdłuż granic. Tych FAB-ów funkcjonuje kilka (patrz mapka pod tekstem), zaś Polska i Litwa negocjują od dłuższego czasu (od 2010 roku) utworzenie Baltic FAB, czyli Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej. No i pozornie wszystko gra, albowiem jak czytamy na stronach ministerstwa:

„Głównym celem utworzenia FAB w Europie jest osiągnięcie maksymalnej pojemności i wydajności sieci zarządzania ruchem lotniczym, skrócenia długości tras lotniczych - z czym wiąże się oszczędność paliwa lotniczego oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska, przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i poprawy efektywności kosztowej instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej. Zgodnie z celami pakietu legislacyjnego Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej II (SES II) funkcjonalne bloki przestrzeni są głównymi elementami umożliwiającymi poprawę współpracy pomiędzy instytucjami zapewniającymi służby żeglugi powietrznej, służącej zwiększeniu efektywności działania i redukcji kosztów. Państwa członkowskie UE są zobowiązane do utworzenia FAB- ów najpóźniej do 4 grudnia 2012 roku.”

II. Uderzenie w suwerenność i bezpieczeństwo Polski

Zatem, gdzie tu afera? Wszak to czysto techniczne sprawy, dotyczące specjalistycznego odcinka gospodarki i stosunków międzynarodowych... Ano w tym, że polscy negocjatorzy pod kierunkiem wiceministra Tadeusza Jarmuziewicza mają zamiar w ramach Baltic FAB oddać Litwie zarządzanie nad 1/5 polskiej przestrzeni powietrznej (zob mapka):

Trzeba tu podkreślić z całą mocą, że UE nie wymaga od krajów członkowskich zbywania na rzecz innego państwa kontroli nad swym obszarem powietrznym – to, w jaki sposób poszczególne kraje ułożą sobie kooperację w ramach FAB w dużej mierze zależy od nich samych. Dotychczas w Europie żadne państwo nie scedowało poprzez FAB na kooperanta nadzoru nad całością lub częścią swej przestrzeni. Polska jest pierwsza.

Oczywiście, w ramach dwustronnych umów dochodziło uprzednio do delegowania sąsiadowi kontroli nad jakimś wycinkowym fragmentem strefy przygranicznej (tzw. delegacja przestrzeni powietrznej - tam, gdzie granica ma np. kłopotliwe wybrzuszenie) – np. w Polsce Czechy sprawują nadzór nad częścią Kotliny Kłodzkiej, Niemcy nad okolicami Świnoujścia, Cedyni i Bogatyni, z kolei Polska obejmuje swym nadzorem fragmencik Czech – jednak oddelegowanie kompetencji do sprawowania kontroli powietrznej nad 1/5 własnego terytorium jest w warunkach pokoju czymś bez precedensu.

Jako się rzekło, pod litewskim nadzorem znajdzie się m.in. stolica Polski. Ale nie tylko. Na załączonej mapce widać, że jest to cała północno-wschodnia część kraju, w tym obszar graniczący z silnie zmilitaryzowanym Obwodem Kaliningradzkim i spora część granicy z Białorusią. Jest to również obszar lotów naszych myśliwców F-16, które obsługiwane byłyby przez kontrolerów z Litwy. Innymi słowy, mamy do czynienia z fundamentalnym zagrożeniem bezpieczeństwa państwa. Dodajmy, że na 32 litewskich pracowników kontroli obszaru powietrznego ponad połowę stanowią Rosjanie. I jeszcze aspekt ekonomiczny: litewska kontrola lotów pobiera za obsługę o 30% wyższe stawki, niż kontrola polska...

III. Pytania

Teraz nadeszła pora na kilka pytań:

1) Jakie były przyczyny delegowania stronie litewskiej kontroli nad 1/5 obszaru Polski?

2) Jak rząd Tuska wyobraża sobie w takich warunkach zapewnienie bezpieczeństwa stolicy kraju i całej północno-wschodniej Polski?

3) Jaki jest poziom zaufania do rosyjskich kontrolerów pracujących na Litwie, którzy będą zawiadywali lotami polskich samolotów wojskowych, w tym myśliwców F-16, które okresowo w ramach NATO patrolują również terytorium Litwy?

4) Jak będzie w związku z tym wyglądała nasza wiarygodność w NATO?

5) Czy polska kontrola lotów zatrudniająca 450 pracowników, w tym 150 w kontroli obszaru powietrznego nie jest w stanie udźwignąć obsługi polskiej przestrzeni powietrznej (litewska kontrola zatrudnia ok. 70 pracowników, w tym 32 kontrolerów z czego połowa to Rosjanie)?

6) Kto, prócz wiceministra Tadeusza Jarmuziewicza jest personalnie odpowiedzialny za wynegocjowanie i przyjęcie opisanych tu ustaleń?

7) Czy obszar polskiej kontroli powietrznej naprawdę musi się kończyć już za Łodzią i Radomiem?

8) Jakie są przewidziane dalsze kroki w ramach Baltic FAB? Czy rząd planuje oddanie kontroli nad kolejnymi obszarami przestrzeni powietrznej kraju gdyby do FAB zechciała dołączyć np. Białoruś i Obwód Kaliningradzki? (cyt. „Na podstawie rekomendacji Komitetu Sterującego ds. Studium Wykonalności Bałtyckiego FAB, Komitet Strategiczny zadecydował, iż jako kierunki dalszego rozwoju Bałtyckiego FAB-u analizowane będą: - Bałtycki FAB + Białoruś + Obwód Kaliningradzki (Federacja Rosyjska) (...)” źródło: http://www.transport.gov.pl/2-482b061c5dcb5-1794142.htm).

9) Jak nazwać takie uderzenie w strategiczne bezpieczeństwo Polski? No, jak?! Proszę powiedzieć panie ministrze, panie premierze... Jak zakwalifikować Wasze poczynania?

Gadający Grzyb

Notek w wersji audio posłuchać można na: Niepoprawne RadioPL

Mapka FAB-ów:

 

Teksty Jerzego Polaczka:

http://wpolityce.pl/artykuly/25459-nasz-news-szczelina-poprzeczna-na-polskim-niebie-czy-litwa-bedzie-zarzadzala-15-naszej-przestrzeni-powietrznej

 

http://wpolityce.pl/dzienniki/dziennik-jerzego-polaczka/25516-czy-rzad-tuska-cokolwiek-rozumie-ciag-dalszy-w-sprawie-czy-litwa-bedzie-zarzadzala-15-naszej-przestrzeni-powietrznej

 

Strona Baltic FAB:

http://www.balticfab.eu/

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Już widzę silne poparcie forumowego lobby na portalach dla tej inicjatywy.
Zażądają jeszcze dodatkowo, by oddać Litwie we władanie całe to terytorium. No, może z wyłączeniem Warszawy...Bo to przecież same Rydzykowe Mohery i PiSowcy, a w ogóle Polska B!
Moje rodzinne strony były już we władaniu Rosji, Niemiec, a teraz Litwini wezmą je pod obcas:(

Chociaż tamte karabiny dawno już w studniach pordzewiały, to coś mi się zdaje, że znajdzie się i trzeci "Łupaszka".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#239722

To wpisuje się w politykę "zmęczenia suwerennością". Poza tym - po co nam jakaś tam przestrzeń powietrzna? Komu ona potrzebna?

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#239733

Pamietajac z historii jak odnosili sie Litwini do Polakow w 1939 roku podczas sowieckiej agresji,jak rowniez znajac problemy Polakow mieszajacych na dzisiejszej Litwie z tamtejszymi wladzami, w koncu znajac przyjazn Litewsko-Niemiecka mozna wydedukowac koncowa faze tych
"powietrznych ustalen"...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

chris

#239741

Kiedyś jechałam w pociągu z kobietą z pogranicza, gdzie jest spora mniejszość litewska.
Opowiadała o więzi, która łączy Litwinów w działaniach o podłożu gospodarczym i społecznym.Ubolewała, że Polacy dla odmiany dzielą się bez umiaru i chociaż stanowią większość, to przegrywają z Litwinami na każdym możliwym polu.
Zazdrościła im tej solidarności narodowej.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#239763

Ciekawie się to nakłada. Ciekawe.. DLACZEGO?
http://g.forsal.pl/p/_wspolne/pliki/752000/752287-i02-2012-033-00000110b-803.jpg

Co nam odbiorą.. to szablą odbierzemy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#239724

No, tak - tam akurat nie ma lotów krajowych, więc można oddać Litwinom ;) Tylko dlaczego razem z Warszawą?

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#239734

spieszą się więc, aby póki jeszcze są u władzy, rozdać sowietom co tylko można i uzależnić Polskę od nich.
Potem ciepłe posadki w UE, albo wygodne rezydencje gdzieś na Krymie, gdzie chronić ich będzie FSB.

pozdrawiam,
Harpoon

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrawiam,

Harpoon

#239729

Mnie jeszcze ciekawi jakie to "kursy i ścieżki" będą podawali naszym F-16 ruscy kontrolerzy na litewskich wieżach...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#239735

 Przestrzeń powietrzna nad Polską,jak i ziemia należą do Polski i żaden d...k bez  zgody narodu Polskiego nie ma prawa o tym decydować.To byłaby utrata niepodległości.Działania takie są haniebne i bezprawne.Kto udzielił zezwolenia na takie negocjacje to jest zdrajcą Narodu Polskiego.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#239743

Najfajniejsze, że formalnie to wciąż będzie nasza przestrzeń powietrzna. Tylko zarządzać będą Litwini...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#239787

 

bi.gazeta.pl

Czy Polakom też będzie wolno przejść do Królewca?

*********************************************

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#239738

....o których p.Premier Viktor Orban powiedział, że "sprzedali wszystko, co jest cięższe od powietrza".

 "Nasz" nie-rząd nawet powietrzem handlować POtrafi.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#239746

z czerwono zaznaczonym "terytorium wpływów", to graniczyłoby ono z Obwodem Kaliningradzkim. Skoro jednak granica ma być otwarta...

Może to już jest taka współczesna forma rozbiorów?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#239767

MOZE ????????????????????

Rozumiem, ze to ma byc pytanie retoryczne...

pzdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

chris

#239880

No proszę, jak to wszystko się ładnie uzupełnia...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#239784

No ja poproszę uprzejmie by okazało się to intrygą szytą na dzień pierwszego kwietnia.

--

http://3minuty.wordpress.com/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

--
http://3minuty.wordpress.com/

#239757

Niestety, na prima aprilis nie-rząd przygotuje zapewne coś jeszcze innego.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#239783

http://s4.ifotos.pl/img/Aferapng_rxqprrq.png

Taka prawda wybiórcza....

Ad meritum: Od trzech dni latają nade mną (Suwalszczyzna) dwa samoloty szturmowe Su-22,czego wcześniej nigdy nie bywało. Zbyt wysoko by rozpoznać znaki .Niby mamy takie na wyposażeniu,ale stacjonują dosyć daleko stąd.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#239811

Dobre te screeny ;)

Co do SU-22, to warto sprawdzić, czy mają takie w Kaliningradzie, bo Litwa chyba nie ma sił powietrznych.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#239815

Litwa nie ma Su-22. Czyli nasze ,albo pierwsi goście z Kaliningradu w ramach małego ruchu przygranicznego....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#239816

Wybieram się do Królewca,to sprawdzę czy mają tam Su-22 ;)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#239819

O-o! Właśnie, poniuchaj - tylko nie daj się złapać :)

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#239821