SKAŻENIE OCEANU CORAZ WIĘKSZE

Obrazek użytkownika sigma
Blog

Wysoki poziom radioaktywnego cezu wykryty w wodzie morskiej nieopodal reaktorów Fukushima budzi obawy, że radioaktywność przeniknie do łańcucha pokarmowgo.Cez 137 ma okres połowicznego rozpadu równy 30 latom. Co gorsza, jest absorbowany przez rośliny morskie zjadane przez ryby, a - jak rtęć – akumuluje się.

W środę 30 marca wykryto wysokie stężenie cezu 137 w wiosce oddalonej od uszkodzonych reaktorów o 25 mil– poziom przekroczył dwukrotnie dawkę uznaną przez ZSRR za wystarczającą do ogłoszenia ewakuacji z terenu wokół Czarnobyla.
Zmierzono w próbce 3,7 milionów becquereli na m2, podczas gdy w Czarnobylu było ich 1,48 miliona.
Pomimo że poziom ten nie powoduje natychmiastowego zagrożenia, roczna dawka przyjęta na tym poziomie jest zbyt wysoka, aby ludzie mogli tu mieszkać. Okres połowicznego rozpadu cezu 137 to 30 lat.

Jednak rząd nie planuje poszerzenia strefy ewakuowanej mając nadzieję, że skażenie dotyczy tylko tego miejsca.. Uważają, że ziemia może być oczyszczona ze skażenia poprzez zdjęcie jej warstwy lub pokrycie płytami

Woda morska, której próbki 30 marca pobrano o 300 metrów od reaktorów zawierała jod 131 3 355 razy przekraczającą bezpieczny poziom. Próbka pobrana 27 marca o milę na północ od reaktorów przekraczała poziom dozwolony 1150 razy, zaś próbka wody morskiej z 26 marca pobrana na terenie elektrowni przekraczała poziom 1250 razy.
Poziom jodu 131 zaczął wzrastać 31 marca przekraczająć 4385 razy bezpieczny limit.
Oznacza to wzrost skażenia z powodu wyciekania do morza radioaktywnej wody z reaktorów, które są bez przerwy polewane celem schłodzenia..
Reaktory 1-4 są już spisane na straty, jednak ich likwidacja nie bardzo wiadomo, jak miałaby przebiegać.

Wysoki poziom radioaktywnego cezu wykryty w wodzie morskiej nieopodal reaktorów Fukushima budzi obawy, że radioaktywność przeniknie do łańcucha pokarmowgo.
Cez 137 jest znacznie groźniejszy dla morskiego łańcucha pokarmowego.
Jod 131 ma okres połowicznego rozpadu równy 8 dniom, czyli ryzyka można uniknąć zakazując na pewien okres połowów i spożywania owoców morza.
Cez 137 ma okres połowicznego rozpadu równy 30 latom. Co gorsza, jest absorbowany przez rośliny morskie zjadane przez ryby, a - jak rtęć – akumuluje się w miarę przechodzenia przez łańcuch pokarmowy.
Nieznane jest również dokładne źródło pochodzenia cezu 137.

A ocean już jest lekko radioaktywny.
Poprze wieki uran był wypłukiwany do oceanu przez rzeki.
Ludzie też przyczynili się do skażenia zatapiając materiały radioaktywne, w tym głowice atomowe i reaktory, a także wiele tysięcy baryłek radioaktywnych odpadów.
W październiku 1993 rosyjski statek wrzucił do Morza Japońskiego setki ton nisko-radioaktywnych odpadów atomowych, co zapoczątkowało kryzys dyplomatyczny pomiędzy Tokio i Moskwą.
Dopiero w 1994 roku większość państw zaniechała metody pozbywania się radioaktywnych odpadów poprzez wrzucanie ich do oceanu.

W próbkach mleka pobranych 25 marca w stanie Washington wykryto radioaktywny jod 131 z elektrowni Fukushima. Na szczęście poziom ten musiałby być 5000 razy wyższy, aby osiągnąć alarmowy poziom.
Poziom jodu 131 w powietrzu może być bardzo rozrzedzony, jednak jod opada na trawę zjadaną przez krowy i koncentruje się w ich mleku o mniej więcej 1000 razy.
Połowiczny rozpad jodu 131 wynosi 8 dni, co oznacza, że co osiem dni traci kolejną połowę swej radioaktywności. Skoro produkcja jodu 131 zakończyła się 11 marca, kiedy wyłączono reaktory Fukushima – jod 131 przeszedł już dwa połowiczne rozpady.
Jod 131 emituje przypominające elektrony cząsteczki beta. Nie są one uważane za duże zagrożenie, jeżeli nie dostaną się poprzez wdychanie czy zjedzenie do ciała ludzkiego. W dużych dawkach mogą uszkodzić rogówkę oka..
Jod 131 chemicznie jest identyczny z normalnym, nie-raidoaktywnym jodem i dlatego jest absorbowany przez człowieka, pdoobnie jak normalny jod – głównie przez tarczycę, przez co może powodować nowotwór tego gruczołu.
Po Czarnobylu w 1986 roku największym problemem zdrowotnym były zachorowania na raka tarczycy, szczególnie pośród dzieci mieszkających w pobliżu elektrowni atomowej na Ukrainie.

Brak głosów

Komentarze

Taaaaa.
Gazprom ogłasza !!!!!!!!!!!!

Vote up!
0
Vote down!
0
#148430

Poniższe dane otrzymałem od zaprzyjaźnionego naukowca. Jeśli możecie, wysyłajcie to komu się da, bo czasami suche liczby mówią więcej, niż 1000 słów rozsądnego człowieka wylanych przed oczami "inteligentów".

http://www.sendspace.com/file/5fxx3p

...nie dość prawdy się dorobić, trzeba ją jeszcze obrobić i obronić, i piersiami zastawić, i pieczęć swą położyć jej na piersiach...

Przeczytajcie moją książkę "Ostrzeżenie"

Vote up!
0
Vote down!
0

****** "Not Every Conspiracy is a Theory" ******

#148434

13 stacjach ASS-500. Jest już aktualizacja danych na stronie CLOR'u w PDF-ie (linku nie ma potrzeby podawać - każdy sobie wygoogla - bo jeszcze przestaną zamieszczać :) , świeże pomiary za 31/03-1/04 będą dopiero jutro od g. 14-ej.
Na razie nie ma paniki. Max poziom emisji dla Łodzi przekroczony lekko ponad 6 tyś razy ( 8301 μBq/m3 - pestka). Proszę zacząć się niepokoić jak dane zaczną zamieszczać w jednostkach Bq albo w kBq vel MBq, na razie to są tysiące mikro [μ](jedna milionowa 1/1000000 Bq/m3 = 1μBq/m3)

PAA ich nie zamieszcza by nie siać paniki - oni zamieszczają tylko odczyty gamma, które się prawie nie zmieniają bo tego promieniowania na razie nie ma zbyt wiele a CLOR mierzy sobie to co nas interesuje w opadzie radioaktywnym czyli emisje cząstek alfa i beta. I dobrze że mierzy - szkoda tylko że mają takiego stracha by je oficjalnie publikować :)

W kwestii opadu w Łodzi (najwyższy w kraju) stawiam śmiałą tezę że to przez radiacje własną Leszka Millera i jego kolegów a ie przez Fukushimę :)
Swoją drogą ciekawe dlaczego emisja w Łodzi tak odbiega od innych obszarów.

Vote up!
0
Vote down!
0
#148447

wpływ odkrywki w Bełchatowie .

Generalnie.

Miast są mniej narażone na opady z chmur radio-
powód - smog (a jednak -)

Vote up!
0
Vote down!
0
#148451

raczej

Vote up!
0
Vote down!
0
#148461

ok. i związane z tym zjawiska.

Ta wyspa chroni miasto -
Podobne zjawisko wystąpiło na obszarze GŚ w czasie czernobyla.
(Miałem wtedy dyżury dozymetryczne) Jeśli Katowice pozostawały poza wpływem (smog ,ciepło inwersja) to Zawiercie miało inne odczyty .

- zwracam uwagę na pobliskie odkrywki - tam liczniki tańcują(nieznacznie ale).

Przy okazji takich wypadków .
wychodzą na jaw "anomalie" tła - nie ma co robić paniki .
są one znane i od wieków tolerowane przez ludzi.
widoczny przykład wpływu radiacji - górnicy z nadwiślańskiej spółki węglowej (łysienie , kłopoty z prokreacją )
Te dane (znane) pozostają w piwnicach - po co straszyć .
Ich wpływ na globalne 'pogłowie" nie jest istotny :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#148465

Głos rozsądku pozostanie w piwnicach.

Zastanawia działalność autora wpisów -

coś nie teges z "prawicowością " - mamy tu jawną propagandę zielono - gazpromową .

'Sigma" wrzuca jajca kukułki - wiosna idzie .

Vote up!
0
Vote down!
0
#148457

Prosiłbym o odniesienie się do meritum wpisu.
Każdy z blogerów jest uprawniony do własnego zdania.
Pozdrawiam
p.s.
Dziękuje za zrozumienie.
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#148458

odnoszę się do całości -

Codzienni Sigma z wielką atencją jest na blu promowana -

poczytajcie wpisy ludzi (w miarę kompetentnych)

Ręce opadają - cykl wpisów o "atomie" wpisuje się w medialny ściek -

Poniechajcie promowania durności zaczerpniętych z lewackich portali.

To tyle co do Adminów.

Na przykładzie wpisu "sigma" - Polska jawi się jako radio-aktywna wyspa .
a jest może tak :"A tak wogóle to oni wszyscy są UCZONYMI PO RADIACJI
Dla ciekawości Monachium podaje ok 100 Bq/m3 czyli ""trochę""" więcej" - ha ha ha.
milimetr z kilometrem pomylony (to dla zobrazowania manipulacj - dociekaj co znaczy przedrostek mili-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#148460

Harcerzu,

W punktach.

Punkt pierwszy, po primo.
To nie jest tak, że cokolwiek znajduje się na topie, jest zawsze zgodne z poglądami, tego z "Adminów", który podkleił.
W innym przypadku, mówiąc wprost, zapodałbym propagandę a la moja własna wizja rzeczywistości. Nie robię tego - z przyczyn dość oczywistych. Inni też nie.

Poza tym nie ma czegoś takiego, jak "linia redakcji" czy "adminów", jak kto woli zwać. Każdy z nas też ma różne poglądy na różne rzeczy. Ja mam inne, Danz ma trochę inne - itd, itp.
Ok?

Punkt drugi, po drugo.
Teksty, które znajdują się na topie czasem służą pokazaniu różnych poglądów na sprawę X. Mnie lub bardziej kontrowersyjnych. O niebo jest dla mnie ważniejsze, czy notka napisana jest ładną polszczyzną, niż to czy ma odcień odrobinę mniej lub bardziej "prawicowy". Próbuję docenić też wkład pracy, samodzielne wyciąganie wniosków, dobre pióro, wiedzę piszącego, tematykę - inaczej mówiąc zawartość merytoryczną. I mnie lub bardziej udolnie, albowiem człowiekiem omylnym jestem, staram się swoje założenia wcielać w życie.
A czasem "na topie" znajdzie się coś z założenia kontrowersyjnego i zachęcającego do dyskusji - uprzedzam :).

Punkt trzeci, po tertio.
Odnośnie samej Twojej uwagi. Tak wprost: co ma piernik do wiatraka, a dana ocena katastrofy w Japonii do prawicowości?
Jak dla mnie - niewiele. Bez obrazy, ale nie jestem w stanie zgodzić się z w/w tezą.

A zweryfikować to możemy co najmniej na dwa sposoby. Po pierwsze - zapytać użytkowników Portalu. Po drugie - zapytać samej Autorki, jakie ma poglądy w różnych kwestiach.

Jeśli z kolei, uważasz, że katastrofa w Japonii powinna być widziana inaczej - możesz dać temu wyraz. Pluralizm.

Punkt czwarty, po.... (już nie pamiętam jak Kolega Kierownik numerował)

Wpisy Sigmy podklejam często ja. Kierując się zasadami, które bardzo skrótowo przedstawiłem wyżej, a rozwinąłem kilka już razy w przeszłości. Dlatego też odpowiadam wprost i w pierwszej osobie - za co, jako za formę odrobinę nieuprzejmą, przepraszam.

Taka, a nie inna, koncepcja funkcjonowania Portalu zakłada pewna dozę "uznaniowości" w promowaniu tekstów. Przy okazji fakt, że redagowaniem SG zajmuje się kilka osób - chroni nas przez zamianą Np w słup ogłoszeniowy jedynej słusznej opcji. Co wprost prowadziłoby do przekształcenia NP w niszową witrynę o niskiej oglądalności.
Bo słusznych tez różnych jest WIELE w Polsce, takoż i ich zwolenników. Sad but true...
A lepsza dyskusja, niż towarzystwo wzajemnej adoracji, w mojej skromnej opinii.

Wiele osób popełni podstawowy błąd licząc, iż NP pełnią rolę służebną (albo wręcz powinni!) względem określonych poglądów, tez, przekonań, partii politycznych...
Otóż nie.
Niepoprawnych - czyli nas - łączy rzecz podstawowa, napiszę tym razem z angielska: "we do care about our country".
Zależy nam - na Polsce.
Tylko tyle - i aż tyle.

pozdrawiam serdecznie

Vote up!
0
Vote down!
0
#148470

Przede wszystkim, dziękuję Maxowi za obronę. Właściwie mogłabym się podpisać pod tym, co napisał, ale może temat poszerzę.
Według Harcerza, każdy kto jest przeciwnikiem energii jądrowej, jest zwolennikiem Gazpromu, ergo komunistą, a może i gorzej;)
Nie wiem, czym sobie zasłużyłam na takie posądzenia.
Fukushimy jako tematu uczepiłam się nie dlatego, abym sądziła, że ta katastrofa wywrze jakiś wpływ na Polskę, ale
dlatego, że sądzę, iż porządne, wyczerpujące przedstawienie tej katastrofy może nas uchronić przed zbudowaniem sobie takiej Fukushimy w Żarnowcu - po prostu wyciągniemy wnioski z cudzej tragedii. Może raz jeden Polak nie będzie wtedy mądry dopiero po szkodzie..

Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#148478

To co piszesz to insynuacje-

"katastrofa wywrze jakiś wpływ na Polskę, " - no to gratulacje.

Wywiera wpływ - "Ludzie ucikejta doktory jadą".

Doskonale wpisuje się w propagande- krowy mleka nie dadzą i dalej kury nie będą się nieść.
Jasne . Głupota lęgnie się z dzieworództwa.

Nie posądzam Ciebie -
To twój tok myślenia i działania wykonane są spójne z global-propagandą.
Oznaczam Cię - pożyteczny idiota.
W znaczenie -pożyteczny idiota" nie ma osądu personalnego.

Ps. Max, Ciebie "broni"?
chyba masz kłopot z oceną tekstu .

Vote up!
0
Vote down!
0
#148484

No cóz, nie pozostaje mi nic innego, niż oznaczyć Ciebie jako "casus Niesiołowskiego" i poprosić o niebywanie na moim poście. Nie sądziłam, że przypadłośc, na którą cierpi Niesiołowski jest zaraźliwa

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#148494

tylko na to Cię stać?

Pozazdrościć prostackich manier -

"poprosić o niebywanie na moim poście." - kolejny przypadek
przerostu ego.
Szanowny Blogerze - jesteś na blue to czytam (co Redakcja poleca) .
Normalnie jak każdą gazetę.

Szkoda wielka,że odbierasz to jako wycieczkę "personum".
Chciałem zwrócić uwagę na zjawisko -

Skąd ta identyfikacja ?

Vote up!
0
Vote down!
0
#148499

Punkt 5.

To pierwsza strona świadczy o prezentowanych poglądach .

Nikt "normalny" nie podniesie głosu na "promowany" wpis - czasem ino w razie ewidentnej wpady.

Jeśli widzę 4 wpisy (zawsze na blu) o jednakowym przekazie ,zbudowane na podstawie "faktów medialnych" (te czerpane z lewicowych żródeł) to jak nazwać takie pranie podświadomości.

To że, Tusk "wyskoczył z elektrownią" ma być pożywką dla propagandy anty- ?

Jaki wydżwięk jest z tych wpisów -
Nie trzeba "geniusza" aby odkryć manipulacje -
niby to relacja (niby fakty , niby liczby) i zaraz za nimi pytania (co z likwidacją elektrowni -koszty) .
To mam nazwać "relacją" z miejsca ? Wcześniej nie było "kosztów likwidacji atomówek?

Masz rację - Język piękny .

w niego ubrana propaganda (myślę bezwiednie) nowego porządku na świecie.
Atomówki br-
Gaz jest cacy-
Trzeba płacić za zieloną energię -
Dajemy zgodę na wojny o ropę i gaz .
tylko Iran pozostał :(

Taka działalność przypomina - cykl wpisów o zamachach bombowych w świecie arabskim .
Durna baba (?) wklejała zestawienie -
Krzycząc co tydzień 100 ofiar , 500 ofiar
bez najminejszego komenta - bo i po co, no nie ? niech wrogość wzrasta u prawicowej gawiedzi.

Nie zauważyłem wśród "mędrców" tego portalu reakcji.

Czasem jak patrze na Blu -

Produkcja- towarzystwa wzajemnej adoracji.

Bezkrytyczny , mało użyteczny jazgot , gnioty(choć ładnym językiem pisane).
Czuję się jak news rumie TVN-u.(równie zmanipulowany)

Mów o ładnym języku i przypisanych do niego treści.
Hipokryci zawsze znajdą wyjście -

Ps.
wywiad z ruskimi patologami by super - obnażył kolejny raz działania Państwa.
Jak myślisz w jakim kierunku nastąpi nawała blogerstwa?
dokopać ruskim czy wykazać brak kompetencji polskich organów władzy -

Vote up!
0
Vote down!
0
#148483

No to o moich poglądach to, co podklejam, nie świadczy nijak.
Moje własne wpisy - tak.

Zresztą mało ostatnio piszę i mało komentuję. Czasu brak...

Właśnie to nie jest kwestia "promocji", nie wyłącznie.

Ależ słuchajcie - jeśli ktoś mi wytknie - hej, uciekł ci dobry tekst, podklej go, na 99% to zrobię.
Ale na dictum: czemu ten na górze - to mogę mieć milion odpowiedzi.

Bo - nie było niczego innego co uznałbym za prezentujące dobry poziom? (przepraszam, brutalnie, ale czasem tak jest)
Bo nie chcę 4 tekstu na ten sam temat do oporu?

Mogę też pozytywnie argumentować: bo ktoś wreszcie napisał coś z dziedziny filozofii, ekonomii, filozofii, ba niech i astrofizyki - podkleję :).

Piszesz sam o jakości i o TWA. No - my za to nijak odpowiadać nie możemy. Możemy co najwyżej wybrać, i oby nigdy to nie był wybór mniejszego zła.

A teksty Sigmy wg mnie się bronią, choćby tym, że przekazuje ludziom pewne dane i zadała sobie trud odszukania ich. I w ładny sposób je opracowała.

Czy, w pewnych okolicznościach, można te dane uważać za propagowanie jakiejś tam linii?
Może i można - mnie do tego daleko, jak pisałem. To nie tak, że atomówki złe, a gaz cacy. Nie o to (jak stawiam) Autorce chodziło. Tym niemniej, jeśli ktoś ma taki punkt widzenia - dyskutujcie, sam z przyjemnością poczytam.

I ostatnia strzała z kołczana, bo zaraz muszę lecieć offline: nie chcemy być kolejną "medialnią" pokazującą ludziom co słuszne (tylko tym razem od prawej).

Są, jasne, rzeczy oczywiste, ale jest wiele, gdzie są i mogą być różne opinie.
Myślenie, polemika - zamiast tacy z prawdą w kabaczkach i sosie własnym :)).
A przynajmniej ja bym tak to widział.

pozdrawiam i do .. napisania... ;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#148487

twoich kilka zdań o autorze daje "Mu" prawo do stwierdzenia "Max mnie broni" (to na marginesie - o zrozumieniu)

Max
Każda próba "uwagi" zdefiniowana jest jako atak.

Grupa osób (dużo by wyliczać) broni stanowiska wbrew logice.

Działają pod ciśnieniem syndromu grupowego myślenia.
Doliczyć do tego małostkowość i zwykłą podłość popartą biegłością w opluwani na różnych poziomach mamy to co mamy -
4 słownie (cztery) wpisy na Blu - o "bulu"

tak - 4 wpisy na ten sam temat !!!!
i żeby to coś wnosiły -
na 15 wpisów o "bulu" - w jednym delikatnie zaznaczono znaczenie tej "gafy"
"gafa" - k....a czy to nie jest propagandowe rozładowanie kurestwa .

Nie jestem zdziwiony Twoją postawą.

Ty potrafisz unieść się ponad .

Vote up!
0
Vote down!
0
#148489

ha ha ha widze że poznaliście harcerza ...powtórze za andruchem ...kto nie zna harcerza to znim polemizuje , a kto zna czym prędzej zpieprza na innego bloga ja go poznałem może i fajny chłop ale jeśli miałbym z nim dyskutować to w cztery gały ...pozdrawiam  was wszystkich...

Vote up!
0
Vote down!
0

http://trybeus.blogspot.com/

#148540