Bij Żyda - spirytystyka postaw fundamentalnych w III RP

Obrazek użytkownika foros
Idee

 Skąd wziął się antysemityżm? Mam wrażenie, że jego źródła są inne niż w Europie Zachodniej. W rozmowach z ludźmi, którzy Żydów pamiętali powtarzają się pewne elementy. Są to:

- przede wszystkim odmienność kulturowa. My żyjemy w swoich domach i rzadko się z nich ruszamy, jeśli już to na spotkania ze znajomymi stąd lub z inąd. Dawniej ludzie żyli wspólnie. Wioska, czy osiedle to była realna wspólnota. Każdy znał się z każdym, ludzie razem żyli razem przebywali stąd też musieli podobnie zachowywać się. Inność nie była dobrze widziana. A Żydzi byli inni i w zwyczajach, i w ubiorze. Ta inność drażniła, nie byli tacy jak wszyscy, nie brali udziału w tych samych uroczystościach, zabawach itp. Nie umieli zachować się. 
- namolność akwizytora. Kto lubi akwizytora, który łazi po biurach z towarem wątpliwej jakości i wciska go ludziom, którzy akurat mają mała ochotę na handel? Ale Polacy i tak kupowali u Żydów, nawet wtedy, gdy były obok polskie sklepy. "Jak kupowałam u Polaka, to cena zawsze była stała, towar dobrze odważony, a u Żyda: Szanowna pani, tutaj tyle co trzeba, a to specjalnie dla pani jeden mały śledzik ponad to co pani płaci" opowiadała pewna starsza pani. Ta sama pani opowiadała też historię o małozarabiającym urzędniku, który wyszedł na spacer, wstąpił do sklepu obuwniczego, a tam bardzo cwany Żyd wcisnął mu bardzo drogie buty. W związku z tym żona zrobiła panu urzędnikowi wielką awanturę, a potem okazało się, że buty były tylko zapastowane na czarno, w rzeczywistości zaś są pomarańczowe i pan urzędnik wstydził się wychodzić w nich na miasto.
- ubóstwo. Większość Żydów przedwojennych to byli ludzie bardzo ubodzy. Z biedą w parze szły higiena, choroby itp.
- bogactwo, do Żydów należały najzasobniejsze domy. Bogactwo, zwłaszcza ostentacyjne, zwykle drażni tych, którzy go nie maja. Tymczasem zwrot: "Wasze ulice nasze kamienice" to najczęściej przytaczany zwrot w tym kontekście.
- przestępczość. To już moja hipoteza raczej nie wynikająca z rozmów, ale miałem okazję przejrzeć księgę przestępst w małym miasteczku w początkach XX-lecia i grubo ponad 95% przestępstw popełnianych jest tam przez ludzi o żydowskich nazwiskach.
- łamanie lojalności lokalnej. U ówczesnych ludzi patriotyzm lokalny był bardzo rozwinięty. Wewnątrz społeczności dochodziło oczywiście do napięć, ale wobec ludzi zewnętrznych trzeba było występować razem. Tymczasem Żydzi byli raczej lojalni wobec innych Żydów niż swoich sąsiadów.
 
Wszystkie te czynniki doprowadziły do powstania zjawiska, które Karol Wojtyła nazwał antyjudaizmem. Sądzę, że jest to właściwa kwalifikacja. Jego clou stanowiła bowiem niechęć do Żydów dlatego, że byli inni, a nie dlatego, że byli Żydami. 
Oprócz ludowego antyjudaizmu mieliśmy jednak do czynienia w II RP również z antysemityzmem czyli postawą i działaniami wrogimi w stosunku do Żydów właśnie dlatego, że są Żydami. 
 
Antyjudaizm to postawa zupełnie różna od antysemityzmu. Różnią go trzy czynniki: natężenie niechęci, jej podbudowa, oraz podejmowane w związku z tym działania. 
 
O ile antyjudaizm to coś w rodzaju stylu, zachowania, to antysemityzm jest już poważną (kompletną) ideologią, czyli sposobem życia. Aby powstał antysemityzm konieczne jest działanie osób inteligentnych, szanowanych, mających posłuch i autorytet. Potrafiących uzasadnić reszcie, że należy postępować w taki a nie inny sposób, i, że właśnie ten czyn jest czynem właściwym i dobrym. 
 
W jaki sposób budowano antysemityzm? Tak jak buduje się inne naukowe teorie. Wybierano jednostkowe przypadki i, jeśli ich suma przekroczyła określoną cezurę, rozciągano je na całą społeczność, jako uzasadnienia doszukując się cech kulturowych lub genetycznych. Aby jednak teoria naukowa przerodziła się w ideologię potrzeba było masowego rozgłosu i uproszczeń aby ludzie zrozumieli. Również schematu postępowania, by wiedzieli co robić.  Do rozgłosu wykorzystywano środki masowego przekazu. Do uwiarygodnienia uproszczeń i schematów postępowania pieczęć autorytetów czy to w postaci konkretynych ludzi czy instytucji. 
Efektem takich działań ośrodków politycznych było, że zwykły człowiek miał po indentyfikacji Żyda nie używać do jego oceny sumy swoich doświadczeń i przekonań osobistych, ale miała mu sie uruchamiać wszczepiona kalka pojęciowa. W przypadku antysemityzmu była to kalka, która skupiała w sobie wszystkie złe cechy jakie można sobie wyobrazić. 
 
Dlaczego o tym wszystkim piszę?
Nigdy w Polsce nie było aż tak bardzo dobrze ani aż tak bardzo źle jak Polacy mówią. Jednak wydarzenia ostatnich lat powinny budzić poważne zaniepokojenie. 
Są niestety ośrodki, które znowu próbują wyłączyć w nas rozum i sprowadzić życie publiczne do prostych kalek. Jak jest z PiS to znaczy prostacki głupi cham, nienawistnik, zacofany, antyeuropejski, antysemicki moherowy beton. Jak z PO to głupkowaty, samolubny, bezmyślny lemming.
 
Ktoś próbuje nas podzielić. Byśmy robili igrzyska zamiast zadbać o chleb. Każdy z nas ma swój rozum, doświadcznie życiowe,  i trzeba ich używać. Zapewne każdy z nas nie raz już dał podejść się różnego rodzaju inżynierom społecznym i spin doktorom, i nie raz jeszcze się da. Ale przynajmniej tym najniebezpieczniejszym trzeba pokazać figę. 
Jak to zrobić? Niestety jedyny sposób jaki mi przychodzi do głowy to wiedza. Zbierać argumenty i udostępniać je pod tagami i chronologicznie, aby nie stracić kontekstu. Jest np. strona MarkaD o aferach PO i to jest już coś. Niech przeciwnicy PiS stworzą taką o 100 aferach rządu Kaczyńskiego, chętnie przeczytam. 
 
Kanwą do napisania tej notki był przegląd mediów z dzisiejszego weekendu. Podsumować można je jednym zdaniem: Huzia na Rydzyka. Potępienie wypowiedzi ojca Rydzyka obecne było w każdej telewizji, w każdym radiu. Dla mnie tematem ciekawym jest to, czy władze państwowe traktują opozycyjne medium w taki sam sposób jak media zaprzyjaźnione ze sobą. Debata o emocjonalnym zwrocie jakiego użył ojciec Rydzyk mówiąc o swoich krzywdach, bez odnoszenia się do tych krzywd po prostu ośmiesza debatujących. 
 Jeden z blogerów napisał, że o wadliwości polskiej demokracji (48 miejsce) w badaniach Economista decyduje niska kultura polityczna. Moim zdaniem wroga postawa  państwowych władz i instytucji w stosunku do opozycyjnego medium to świadectwo tej niższości. A seanse nienawiści w stosunku do szefa tego medium tylko dlatego, że głośno krzyczy, że dzieje mu się krzywda to właśnie świadectwo postawy antysemickiej. Bo ówcześni antysemici uważali Żydów za wrogów dlatego, że są Żydami niezależnie od tego co ci Żydzi robili. Dzisiejsi antysemici są wrogami Rydzyka dlatego, że jest Rydzykiem, a Kaczyńskiego dlatego, że jest Kaczyńskim. Czyny jednego i drugiego nie mają tutaj znaczenia, bo albo są złe, albo oszukane. 
Różnica między  bojówkarzami trzymajacymi w garści bejsbola i krzyczącymi: "Bij Żyda", a medialnymi komandami z uśmiechem "dowalającymi" ojcu Rydzkowi bo jest Rydzykiem sprowadza się jedynie do wirtualności pałki. Dodać do tego błazna z MSZ, który wywołuje międzynarodową awanturę aby zrobić sobie lansik na czołówkach zaprzyjaźnionych mediów i cóż...
Polacy są cierpliwi. Nie takie były już tutaj cyrki i nie tacy błaźni. Ale europejczycy po I wojnie światowej też byli cierpliwi i niejedno widzieli. Czasem lepiej dmuchać na zimne. 
 
 
*   *  *  *  *
 
A swoją drogą, na którym miejscu w Press Freedom Index znajduje się Polska, w której wszystkich dziennikarzy, którzy ośmielili się prezentować inne zdanie niż rząd zwolniono z mediów publicznych (w prywatnych nie było ich od dawna)? 32 na 178. A kiedy wg tego rankingu wolność słowa była w Polsce najwyższa ? Za kwiatkowszczyzny Leszka Millera, gdy premier z szefem TVP i rednacz Trybuny co wtorek ustalali w gabinecie sejmowym o czym media będą nas informować. 
 
Brak głosów

Komentarze

Jakoś nikt nie chce przypisać sobie praw autorskich do całej zamkniętej więziennej kultury czystości czy trefności, która nie ma odniesienia do kultury na wolności. Chyba najbliżej jest jej do hinduizmu. ;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#166926

Odwoływanie się do podstaw antysemityzmu, dla mnie niepojęte. Moja "obsesja" antyżydowska nie wzięła się z powietrza. Wzięła się ze sprzeciwu skierowanego na media żydowskie, zwalczające moje katolickie wartości i bliskich mi emocjonalnie ludzi. Wzięła się z widoku tłustych, zadowolonych mord, w ławach Sejmu polskiego i Senatu. Będących w przytłaczającej większości. Tych, które wrzeszczą "gewałt", na widok krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Tych, którzy nami od wojny rządzą. Najpierw, w czerwonych chustach pionierów, dziś przechrzczonych, często w sutannach i udających Polaków. Tych, którzy zabijali w UB-ich katowniach naszych bohaterów z armii Andersa i tych torturujących żołnierzy NSZ. Jak może żyć w niby wolnym kraju, żeby listy setki najbogatszych Polaków okupowali sami żydzi?. Karierę Kulczyka umożliwiła jego ciotka, żydówka Suchocka. Inni przy wsparciu WSI. Intratne kontrakty państwowe, stworzyły to Top Gudłajstwo....Z nimi nie da się żyć na równej stopie, oni dominują i spychają nas do roli niewolników.

Vote up!
0
Vote down!
0
#166928

Żydowskie świnie panoszą się w państwie polskim,jak we
własnej chlewni.POlszewickie pachołki liżą im śmierdzącce dupska,a jakby żydzisko chciało,to polska świnia zjadłaby
fekalia.
http://www.youtube.com/watch?v=pJaXnO_x250&feature=related

Vote up!
0
Vote down!
0

JAN OLSZEWSKI

#166934

zainstalowali sie na dobre w strukturach komunistycznego panstwa i maja sie dobrze do dzis. Obstawiaja KAZDA partie czy partyjke maja do dyspozycji aparat propagandowy zarowno papierowy jak i elektroniczny.To jednak nie jest ich wina trudno miec pretensje do skunksa ze smierdzi. Korzystaja z niedorozwoju umyslowego tubylcow.

Vote up!
0
Vote down!
0
#166937

Kurwy polszwickie,cały czas mieszają na mojej stronie.
http://www.youtube.com/watch?v=4AZ2z8aZA6g&feature=bulletin

Vote up!
0
Vote down!
0

JAN OLSZEWSKI

#166935

wszystkich Państwa, którzy moją notkę traktują jako pretekst do wyrażenia niechętnej opinii o Żydach zapraszam na inne blogi,
Moja notka nie traktuje o Żydach lecz o niebezpieczeństwie postaw fundamentalnych. Osobiście mam dla Żydów duży szacunek, a ci których spotkałem byli fajnymi ludźmi.

Vote up!
0
Vote down!
0
#166941

sobie sprawę, że pierwsze związki przestępcze o charakterze mafijnym stworzyli na świecie właśnie Żydzi.
Tak było np. w USA. Znany film "Gangi Nowego Jorku" zakłamuje rzeczywistość historyczną bo zupełnie pomija (ciekawe dlaczego?)"okres żydowski" w historii mafii amerykańskiej przechodząc od razu do "okresu irlandzkiego".
Podobnie było i u Nas - zorganizowaną przestępczość na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX w. zapoczątkowali Żydzi. Tak było np. w Warszawie czy Łodzi - "Bracia Mocni" czy łódzka "Chewra" to pierwsze polskie organizacje przestępcze o charakterze mafijnym.

Vote up!
0
Vote down!
0
#166952

Tak też było w Rosji po tzw. "Pierestrojce".

Mnie najbardziej denerwuje w dzisiejszych czasach w Polsce u żydów to, że udają Polaków, to że pod płaszczykiem wylansowanej przez nich polityki związanej z wojennym holokaustem narodu żydowskiego w Europie stworzyli obraz nieporadnych i biednych żydów idących całymi milionami do gazu i na zatracenie za swoimi duchowymi przywódcami Rabinami. Tak jakby przy tym inne narody w Europie do takiej eksterminacji nie były przeznaczone, jednak w ich przypadku na przykład Polacy w odróżnieniu od żydów stanęli do walki o przetrwanie, kosztem utraty swojego życia, utraty całego majątku i narażając przy tym na utratę życia całych swoich rodzin, często przy tym ratując żydów. Dlaczego w awangardzie ruchów komunistycznych brało tak dużo ludzi mających korzenie żydowskie, dlaczego żydzi sprawujący władzę w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii nie zrobili nic, aby pomóc narodowi żydowskiemu mordowanemu przez Niemców w czasie II wojny światowej, chociaż doskonale wiedzieli, co się dzieje z żydami w Niemczech Hitlera oraz w obozach zagłady stworzonych przez Niemców na terenie Polski. Dlaczego nie wspomina się o tym, że żydzi finansowali NSDAP na początku jej działalności? Dlaczego na koncerny farmaceutyczne oraz fabryki chemiczne znajdujące się w rękach bogatych rodzin żydowskich mieszkających w Stanach Zjednoczonych oraz w Anglii nie spadła jedna aliancka bomba w czasie II wojny światowej, dlaczego nie zbombardowano żadnego krematorium w obozach zagłady?!

Dlaczego tak dużo ludzi ze świecznika w Polsce ukrywa swoje żydowskie pochodzenie oraz przywiązanie do swoich żydowskich wartości i tradycji, do których w pierwszej kolejności należą, nieuczciwa konkurencja, lichwa i oddanie swojemu pochodzeniu i Państwu - Izrael oraz koterii, które powstały w Stanach Zjednoczonych, na przestrzeni ostatnich 100 lat, w których większość żydów na dzień dzisiejszy zamieszkuje.

Dlaczego żydzi nie są wierni i oddani całkowicie Polsce, która ich wykarmiła, wykształciła i dała schronienie?!

Dzisiaj za wypowiedzenie słowa żyd w złym kontekście grozi więzienie oraz zarzut o szerzenie nienawiści rasowej i przypisanie takiej osobie zarzutu o antysemickość. Oszustwo oświęcimskie, to kolejna sprawa, za którą są odpowiedzialni żydzi, kolejne oszustwo stworzone przez żydów, to temat zorganizowanych organizacji przestępczych, których twórcami byli żydzi, a nie tak jak nam to się przedstawia Sycylijczycy, Irlandczycy, czy Polacy... Albo kwestionowanie ilości żydów zamordowanych przez Niemców w holokauście, dlaczego za to grozi w wielu krajach kara więzienia?

Polecam do obejrzenia (1/3):

http://www.youtube.com/watch?v=MgSvyFlggJs&feature=relmfu

Paweł Tonderski.

http://polacy.eu.org/

Vote up!
0
Vote down!
0
#166978

kronikarzom, za celne i konkretne wypunktowanie ocen, zjawiska żydostwa w Polsce. Jestem człowiekiem sześćdziesięcioletnim i późno zrozumiałem, polityczne kulisy władzy. Bagatelizowałem jak inni, palący problem dominującego gudłajstwa. Społeczeństwo zostało "zahipnotyzowane' medialnie, na niezauważanie tego problemu. Widzenie, utrwalono w podświadomości masy, jako nieetyczne i niemodne, jak katolicyzm i polskość. Antysemitą jest ten, kogo nie lubi żyd. Postawiono sprawę na głowie. Prezydent Kaczyński, pomimo umizgów do tej hołoty, pomimo zakładania jarmułki, pozostał Polakiem do końca. Widział rosnącą w siłę judeopolonię, ponieważ żydzi, otaczali go nawet we własnej kancelarii. Jak każdy z pochodzenia ziemianin, miał we krwi, tę kroplę genetycznego antysemityzmu. Starannie maskowany, choć wyczuwali go, uwikłani razem z sowietami w zamach żydowscy masoni. Wiedzieli, że druga kadencja Lecha Kaczyńskiego, będzie schyłkiem ich dominacji w Polsce. Że wrócą niemodne hasła patriotyzmu, eurosceptycyzmu i coraz silniejszej rusofobii. Żydzi są genetycznymi komunistami, nawet posiadając fortuny Kulczyków. Dlatego mają, tylko jednego pana poza Izraelem. Kreml i autorytarnego Putina. Wyznają zasadę, że pokorne ciele, dwie matki ssie. Jeśli chcemy, żeby nasze wnuki mówiły i pisały po Polsku, musimy im pokazywać prawdę o żydostwie. Musimy być antysemitami. To walka o przetrwanie i byt niezależny, nas i Polski. Pozdrawiam i proszę. Działajcie!...

Vote up!
0
Vote down!
0
#167004

Chciałbym zwrócić uwagę na "aspekt terytorialny" tzw. polskiego antysemityzmu. Otóż jeśli na mapę terytorium II RP i PRL/III RP nałożyć miejsca antysemickich ekscesów z XIX i XX wieku, to łatwo zauważyć, że większość z nich miała miejsce na terytorium b. zaboru rosyjskiego. Dodajmy do tego faktyczne autorstwo tzw. Protokołów Mędrców Syjonu, politykę caratu (i nie tylko) wobec Żydów, a możemy się pokusić o interesujący wniosek - korzenie tzw. wspólczesnego antysemityzmu polskiego tkwią bardziej w historii, niżli kwestiach wyznaniowych, czy obyczajowych. A dodając do tego rolę tzw. kapepowskich Żydów w historii najnojnowszej... dalsze wnioski tymczasem pozostawiam Autorowi i Komentatorom. Ksenofobia - czy ktoś chce, czy nie chce - towarzyszyła cywilizacji europejskiej od początku, (patrz wergiliuszowskie; timeo Danaos...) i towarzyszy jej nadal. Nic w tym zdrożnego, jeżeli nie towarzyszy jej radykalizm i ekstremizm.

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#167088