Rozmowa na temat sesji naukowej z okazji 71. rocznicy powstania NSZ

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

Z panem Krzysztofem, jednym z głównym założycieli grupy „Młodzi Patrioci – Chełm”, rozmawia Izabela Kozłowska

Z racji przypadającej w tym roku 71. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych „Młodzi Patrioci – Chełm” organizują sesję naukową poświęconą tej polskiej organizacji. Jak będzie ona przebiegała?

– Sesja rozpocznie się od wprowadzenia sztandaru Związku Żołnierzy NSZ Koła w Chełmie. Następnie przedstawieni zostaną prelegenci, po czym kolejno głos zabiorą pan Jerzy Masłowski, który przybliży nam historię podziemia narodowego na ziemi chełmskiej. Kolejnym wykładowcą, który zabierze głos, będzie pan Artur Borzęcki, który z koleji opowie o działalności NSZ w powiecie krasnostawskim. Ostatnim z naszych zaproszonych gości będzie pan Kamil Sulej, a tematem jego wystąpienia będzie powstanie i działalnosć Okręgu Lubelskiego NSZ. Później będzie czas na zadawanie pytań od publicznosci. Kolejnym punktem sesji bedzie „reaktywacja” Koła ZŻ NSZ w Chełmie, rozdane zostaną przy tym legitymacje członkowskie ZŻ NSZ (poza działalnością w grupie „Młodzi Patrioci - Chełm” jesteśmy również członkami ZŻ NSZ). Sesja zakończy się 20-minutowym filmem o Narodowych Siłach Zbrojnych.

Podczas dzisiejszej sesji przybliżona zostanie działalność podziemia narodowego oraz żołnierzy NSZ na ziemi chełmskiej oraz na Lubelszczyźnie. Mógłby Pan opowiedzieć, na czym ona polegała?

- Działalność Narodowych Sił Zbrojnych na ziemi chełmskiej i ogólnie na Lubelszczyźnie polegała na: akcjach zbrojnych przeciwko Niemcom, akcjach zbrojnych przeciwko komunistycznej partyzantce (AL-GL), ochronie ludności cywilnej przed pospolitym bandytyzmem, który szerzył się w tamtych czasach, zdobywaniu fundudszy na działalność partyzancką poprzez rozbijanie kas niemieckich oraz magazynów z żywnością, która miała zostać przeznaczona na potrzeby niemieckiej armii, pozyskiwanie broni i amunicji z rozbitych oddziałow wroga, likwidacja konfidentów.

Jaki cel przyświeca tego typu spotkaniom, jak to dzisiejsze?

– Celem tego typu spotkań jest odkłamywanie historii dotyczącej Polskiego Podziemia Niepodległościowego. Przez lata komunizmu polscy żołnierze walczący o wolną Polskę byli bezwzględnie tępieni, mordowani, skazywani na długolentnie więzienia bądź kary śmierci. Propaganda tego zbrodniczego systemu na każdym kroku wpajała społeczeństwu fałszywy obraz bohaterów, przedstawiając ich jako zwykłych bandytów i wrogów nowej „wolnej i demokratycznej” Polski Ludowej.

Po dziś dzień słychać nieraz głosy, wśród ludzi w różnym wieku, którzy gdzieś tam kiedyś usłyszeli, że NSZ to byli bandyci i potrafili tylko mordować i okradać ludzi – co jest absolutną nieprawdą – a tego typu spotkania i wykłady jak te w sobotę mają rozwiewać wszelkie wątpliwości i ukazywać prawdę historyczną na temat żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Sesja naukowa w rocznicę powstania NSZ to nie jedyna inicjatywa, jaką Państwo podejmujecie dla uczczenia polskich bohaterów...

– Na co dzień staramy się oddziałowywyać na nasze najbliższe otoczenie (praca, szkoła, znajomi) poprzez dyskusje na różne ważne tematy, w tym również żołnierzy niezłomnych. Z okazji zbliżających się rocznic śmierci bądz urodzin bohaterów Podziemia Antykomunistycznego przeprowadzamy akcję ulotkowe majace na celu uczczenie pamięci oraz przybliżenie mieszkańcom naszego miasta i okolic sylwetek poszczególnych postaci. Do tego typu akcji można również zaliczyć plakatowanie miasta z podobiznami ludzi zasłużonych, którzy polegli w walce za Ojczyznę. Przy współpracy ze znajomymi odnajdywaliśmy również miejsca pamięci, w których ginęli zasłużeni dla Narodu, groby oraz pomniki żołnierzy wyklętych, które są również przez nas odwiedzane.

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/55296,pamietamy-o-bohaterach-nsz.html

Brak głosów