RAPORT PCK 1943. Katyń.

Obrazek użytkownika wilre
Notka

INTERNATIONAL COMMITTEE OF THE RED CROSS
and KATYŃ

SPRAWOZDANIE POUFNE o całokształcie udziału Polskiego Czerwonego Krzyża w pracach ekshumacyjnych w Katyniu pod Smoleńskiem za okres kwiecień-czerwiec 1943 roku, złożone na polecenie Zarządu Głównego (część II)

Kazimierz Skarżyński

całość: SEE

 

 

Parę słów wyjaśnienia do powyższego sprawozdania. O kontroli niemieckiej już wspomniałem. W jednym wypadku zażądano od członka Komisji, pana Cupryjaka, okazania zapisków, które uczynił w swym notesie przy odczytywaniu dokumentów.

Nie można też pominąć incydentu, który powstał pomiędzy panem Kassurem a por. Slovenzikiem. Ten ostatni zjawił się któregoś dnia na początku prac z oświadczeniem, że do wiadomości władz niemieckich doszło, że niektórzy oficerowie polscy byli narodowości niemieckiej, czyli tzw. "Volksdeutsche", i zażądał dla nich osobnej mogiły, lub co najmniej czołowego miejsca w bratnich mogiłach. Otrzymał on odpowiedź, że wszyscy pomordowani byli oficerami wojsk polskich, że określanie ich narodowości jest niemożliwe, i że może się pan Kassur zgodzić tylko na mogiły wspólne, bez wyjątku i segregacji. Por. Slovenzik dał się przekonać tymi argumentami.

Z kul wydobytych ze zwłok oficerów oraz z ich łusek znalezionych w piasku, można stwierdzić, że strzały były oddawane z broni krótkiej kalibru 7,65 mm. Wydaje się ona być pochodzenia niemieckiego. Z obawy, aby bolszewicy nie wykorzystali tej okoliczności, władze niemieckie śledziły bacznie za tym, aby żadna kula ani łuska nie została schowaną przez członków Komisji PCK. Zarządzenie to było naiwne i dopilnowanie jego niewykonalne. Zresztą zaufani urzędnicy NKWD, wykonujący mord katyński, mogli mieć broń krótką wszelkiego pochodzenia.

Dotychczas Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża nie otrzymał od dr. Wodzińskiego pełnego wyniku prac badania zwłok w Katyniu. Z jego raportu po wydobyciu pierwszych 1700 zwłok wynika, że pomimo rozkładu gnilnego, polegającego dzięki terenowi piaszczysto-glinkowatemu na częściowej mumifikacji górnych warstw zwłok, w głębszych zaś na tak zwanym przeobrażeniu tłuszczowo-woskowym, udało się w 98% wypadków stwierdzić postrzał czaszki z wlotem w okolicy potylicy, wylotem zaś na czole, w szczycie czaszki lub twarzy, w 0,5% podwójny postrzał czaszki z tyłu, 1,5% przypadków postrzał lub postrzały szyi. Według wszelkiego prawdopodobieństwa, cyfry wyników ostatecznych nie będą daleko odbiegały od powyższych. Godne uwagi będą dane o ilości zwłok ze związanymi sznurkami rękami i szyjami oraz ilość zakłutych bagnetami.

Sprawozdanie Komisji Technicznej pobieżnie tylko wspomina o tym, że członkowie Komisji własnoręcznie ekshumowali 46 zwłok z dołu zapełnionego wodą. Chodzi tu o dół, który sam widziałem podczas mego pobytu w Katyniu. Tworzyła go dolna krawędź jednego z siedmiu wielkich grobów, który jakby tarasami schodził aż do terenu nizinnego. Zapełniała go ciemna woda podskórna, z powierzchni której sterczały części zwłok. Dla ekshumacji obiecywali Niemcy dostarczyć pomp i pozostawał on nieopróżniony do ostatnich dni pracy. Pewnego dnia stwierdził pan Wodzinowski, że robotnicy rosyjscy rozpoczęli zasypywanie dołu. Wstrzymał on natychmiast tę pracę i od por. Slovenzika dowiedział się, że wojsko, z powodu ciągłych nalotów sowieckich i zarządzonego w całej okolicy stałego pogotowia pożarowego, pomp dostarczyć nie może, a od robotników żądać tego rodzaju ekshumacji nie można. Wtedy to, pięciu członków Komisji Technicznej PCK z panem Wodzinowskim na czele, zeszło do dołu i własnoręcznie w ciągu siedemnastu godzin pracy wydobyło z wody 46 zwłok oficerów polskich.

Podkreślając z obowiązku ten piękny czyn Członków naszej Komisji, przytoczę, na zakończenie sprawozdania o udziale Polskiego Czerwonego Krzyża w pracy ekshumacyjnej w Katyniu, zdanie z przemówienia Prezesa Zarządu Głównego na zebraniu przedstawicieli społeczeństwa polskiego w Warszawie w dniu 14 maja 1943 roku:

Mogiłami jest znaczona historia Polski ...
takiej mogiły jeszcze nie było ...

(-) Kazimierz Skarżyński

Warszawa, czerwiec 1943 roku.

 

 

INTERNATIONAL COMMITTEE OF THE RED CROSS and KATYŃ(link is external)

 

ELECTRONIC MUSEUM holds the exclusive copyright ownership of the layout and most contents of this web site.
Infringements in any form and by any means shall be prosecuted. Permission for uses other than viewing may be granted upon written request. Only express written permissions are considered valid. Terms and conditions may vary.

Last modified August 9, 2013 11:39 AM Copyright©ElectronicMuseum.ca

http://www.electronicmuseum.ca/Poland-WW2/katyn_memorial_wall/international_committee_red_cross/prc_report/prc_report_II_pl.html

Źródło: http://niepoprawni.pl/blog/197/raport-pck-1943-katyn

©: autor tekstu w serwisie Niepoprawni.pl | Dziękujemy! :). <- Bądź uczciwy, nie kasuj informacji o źródle - blogerzy piszą za darmo, szanuj ich pracę.
 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)