Piątka – komiks o bohaterskiej walce polskich katolików z nazistami

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

Wbrew bredniom środowisk wrogich Polsce i Polakom, Polacy nie zhańbili się kolaboracją z niemieckim okupantem, ani udziałem w zbrodniach nazistowskich. Prawdziwa historia Polski i Polaków to dzieje z których możemy być dumni. Niestety dziś prawda skazywana jest na zapomnienie. Dla tego należy docenić wszelkie działania na rzecz upowszechniania prawdy o historii Polski. W tym i komiks „Piątka” przybliżający czytelnikom wiedzę o bohaterskiej walce polskich katolików z nazistami.

Komiks „Piątka” ukazał się nakładem Artura Piotrowskiego i wydawnictwa Zin Zin Press. Czterdziestostronicowy kolorowy komiks narysował Wojciech Nawrot na podstawie scenariusza Artura Piotrowskiego, Tomasza Nowaka, i Witolda Tkaczyka. Jej powstanie dofinansowało Narodowe Centrum Kultury i miasto Poznań.

Scenariusz komiksu został oparty na prawdziwych wydarzeniach. Historii pięciu młodych poznaniaków, wychowanków oratorium Księży Salezjanów, którzy podczas II wojny światowej zaangażowali się w antyniemiecką konspiracje. Pięciu polskich bohaterów którzy za swój patriotyzm zostali zamordowani przez niemieckiego okupanta 24 sierpnia 1942 roku.

Tytułowa piątka była wychowankami oratorium salezjańskiego Prowadzonego przez księży Salezjanów miejsca codziennych spotkań młodzieży. Miejsca w którym młodzi ludzie mogą się spotkać, wspólnie bawić, rozmawiać. Miejsca korepetycji, zajęć wyrównawczych i nauki języków. Miejsca wspólnych modlitw i ewangelizacji. Miejsca w którym dzieci nie mające oparcia w swoich rodzicach znajdą opiekę i posiłek. Centrów aktywizacji lokalnych społeczności.

Niezachwiana wiara tytułowej Piątki w czasie pobytu w obozie koncentracyjnym i wobec śmierci zaowocowała zaliczeniem ich w poczet błogosławionych przez Jana Pawła II podczas beatyfikacji 109 polskich męczenników z okresu II wojny światowej.

Historia którą czytelnicy poznają zaczyna się jeszcze przed wojną. W katolickich domach przyszłych błogosławionych. Czytelnicy poznają ich życie rodzinne, czas spędzany w oratorium, pierwsze młodzieńcze miłości, problemy rodzinne z którymi zmagali się chłopcy. Im młodość okrutnie przerywa atak Niemiec na Polskę 1 września 1939.

Z kolejnych plansz komiksu czytelnicy dowiadują się o życiu codziennym podczas niemieckiej okupacji. Brutalności nazistowskiego okupanta. Działalności młodych polskich patriotów w konspiracji, w szeregach Narodowej Organizacji Bojowej. Ich cierpieniach i katolickiej postawie podczas tortur w niemieckim więzieniu. Komiks kończy męczeńska śmierć, świadectwo niezachwianej wiary chłopców w obliczu śmierci, i ich beatyfikacja.

Album uzupełnia wkładka historyczna. Kolorowe grafiki po części opierają się na przetworzonych komputerowo zdjęciach miejsc w którym miały miejsce wydarzenia a w których rozgrywa się akcja komiksu.

http://www.fronda.pl/blogi/amdg/piatka-komiks-o-bohaterskiej-walce-polskich-katolikow-z-nazistami,34601.html

Brak głosów