Muzeum polskich Sprawiedliwych

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

Placówka powstanie w Markowej koło Łańcuta, miejscu kaźni rodziny Ulmów, która zginęła za pomoc Żydom

Muzeum w Markowej ma być gotowe w 2013 roku. Na zdjęciu z 2004 roku Mateusz Szpytma, historyk z IPN i pomysłodawca nowej placówki, na miejscu zbrodni dokonanej przez hitlerowców

Polska winna się chwalić swymi bohaterami
– Przez wiele lat nasi dobroczyńcy, Sprawiedliwi, pozostawali zapomniani. A byli to bohaterowie największej próby. Więksi niż żołnierze walczący z bronią w ręku. Żołnierze mogli się bowiem zawsze dostać do niewoli i iść do oflagu. Sprawiedliwych w razie wsypy czekała pewna śmierć – mówi "Rz" Marian Kalwary.

Jako dziecko został ewakuowany przez Polaków z getta warszawskiego i trafił do domu rodziny Dąbrowskich w Wieliszewie. – Do dziś wspominam z wdzięcznością tę dwójkę miłych starszych ludzi. Muzeum w Markowej będzie hołdem złożonym także im – podkreśla Kalwary.

Planowana placówka będzie jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Jej twórcy, którzy nie ukrywają, że wzorują się na Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, zamierzają wykorzystać: pokazy multimedialne, Internet czy nagrane na wideo relacje świadków historii. Zwiedzający będą mogli przejść się odtworzoną uliczką przedwojennego żydowskiego miasteczka, która nagle zamieni się w ulicę niemieckiego getta (...)

http://www.rp.pl/artykul/2,555464-Muzeum-polskich-Sprawiedliwych-.html

Brak głosów