Epopeja Kleeberczyków

Obrazek użytkownika katarzyna.tarnawska
Artykuł

Autor opisuje wojenne losy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” – ostatniej walczącej nadal w otwartym boju polskiej formacji wojskowej. 

Która - po zwycięskiej bitwie pod Kockiem, i po szeregu zwycięskich walk zarówno z Niemcami, jak też z Sowietami, ostatecznie - decyzją dowodzącego generała Kleeberga - skapitulowała w dniu 6 października '39 - z powodu braku amunicji. Generał, który wykazał niezwykłe umiejętności dowódcze i taktyczne, nigdy nie został właściwie doceniony ani uhonorowany.

Warto w czasach upadku autorytetów moralnych oraz deprecjacji bohaterstwa - przypomnieć tamtą historię - przynoszącą chwałę zarówno dowódcy, jak też żołnierzom (w dużej mierze również rezerwistom), z których pełną bojową wartość i skuteczność wydobył niezwykły generał - polski patriota, potomek skandynawskiego żołnierza z czasów XVII-wiecznej wojny szwedzko-polskiej.

Gorąco polecam tę historię (w moim domu była dobrze znana i wspominana!)

Ocena polecanki: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:8)

Komentarze

dzieki wielkie

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1521937

też z Kockiem związane.

W bitwie pod Kockiem, w dniu 5 maja 1809 zginął Berek Joselewicz.

Na jego grobie, w ok. wsi Białobrzegi, na pomniku postawionym w stulecie śmierci, widnieje napis następujący:

 „Berek Joselewicz Józef Berko vel Berk ur. w Kretyndze na Litwie. Pułkownik wojsk polskich, szef szwadronu 5-go pułku strzelców konnych Wielkiego Księstwa Warszawskiego, Kawaler krzyżów Legii Honorowej Militari, zginął w bitwie pod Kockiem 1809 roku. Tu pochowany. Nie szacherką nie kwaterką lecz się krwią dorobił sławy. W stuletnią rocznicę zgonu 1909 r.”

Inicjatorem wykonania monumentu był właściciel dóbr kockich Edward hr. Żółtowski.

Warto czasem wspomnieć tego polskiego patriotę, Żyda. Serdeczną pamięć o nim również zachowywano w moim domu rodzinnym, co w pewnym sensie nie było trudne - Berek zginął równo 98 lat przed narodzinami mego Tatka.

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1521939