Banki zwiększają swą władzę

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

Rada Ministrów rozszerzyła i tak bardzo duże prawa banków do egzekucji wierzytelności. Klauzulę wykonalności i zajęcie konta swego klienta - dłużnika, będą mogły przeprowadzać przez internet. O prawach banków, będące reliktem czasów stalinowskich rozmawiamy z Jerzym Bielewiczem, prezesem stowarzyszenia "Przejrzysty Rynek", który jutro w Sejmie będzie prezentował swoje zdanie przed Zespołem ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa.

Czym się różni egzekucja bankowa drogą pocztową od tej internetowej, na którą niedawno zgodziła się Rada Ministrów?

Egzekucja bankowa została bardzo uproszczona. Przedtem bank jednak musiał przesłać dokumenty dotyczące klauzuli wykonalności. Teraz będzie mógł to załatwić drogą elektroniczną. Poza tym sędzia podpisywał klauzulę wykonalności, a teraz będzie to mógł zrobić referendarz sądowy.

Te obecne zmiany jeszcze bardziej oddalają klientów banków od ochrony sądów, dlatego że ciągle jest ten termin trzydniowy, kiedy sąd zobowiązany wydać klauzulę wykonalności. Jest to właściwie mechaniczne działanie dlatego, że wszyscy kredytobiorcy zmuszani są do podpisywania zgody na egzekucję pozasądową.

Państwo polskie patrzy na ten proceder przez palce, a jest to zupełnie pozakonstytucyjne, a ten elektroniczny sposób wzmacnia jeszcze banki. Daje jeszcze większą przewagę bankom nad klientami, którzy nie są chronieni ani przez prawo, ani przez państwo.

Banki posuwają się bardzo daleko w wykorzystywaniu tytułu do egzekucji. Chociażby to, że oświadczenia – napisane w umowie kredytowej oczywiście małym drukiem – o zgodzie na egzekucję pozasądową, to te zapisy też są bardzo dowolnie formułowane, bo przygotowują je w swoim interesie. Dochodzi do paradoksów, że człowiek bierze trzy tysiące złotych kredytu konsumenckiego, zgadza się, że bank będzie egzekwował do sumy stu tysięcy złotych w ciągu 10 lat. Jest taki rekordzista.

Na pierwszy rzut oka mogłoby sie wydawać, że w normalnym kraju takie rzeczy nie mogą się zdarzać, ale jeśli wczytamy się głębiej w prawo, to okazuje się, że banki mogą naliczać takie odsetki.(...)

http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/banki-zwiekszaja-swa-wladze,6087998741

Brak głosów