138 lat temu zmarł Piotr Wysocki, skazany przez Rosjan na śmierć przez ćwiartowanie, przeżył karę 1000 kijów...

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Wideo

Płk Piotr Wysocki był inicjatorem wybuchu powstania listopadowego, przywódcą sprzysiężenia podchorążych. - Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! - zachęcał ich do walki. Jego pogrzeb był wielką narodową manifestacją.

Postać niezwykłego polskiego bohatera, kiedyś szerzej znanego z piosenki Jacka Kaczmarskiego „Starość Piotra Wysockiego”, przypominamy za stroną Historykon upowszechniającej historię na Facebooku:

Wieczorem 29 listopada 1830 r. Piotr Wysocki poderwał do powstania podchorążych, wchodząc do Szkoły Podchorążych, przerywając zajęcia z taktyki - wygłaszając mowę: "Polacy! Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! Idźmy, a piersi wasze niech będą Termopilami dla wrogów”.

Po wybuchu powstania został mianowany kapitanem, w powstaniu dosłużył się stopnia pułkownika, był adiutantem naczelnego wodza Michała Radziwiłła. Uczestniczył w bitwie pod Wawrem, pod Grochowem, bitwie pod Dobrem i bitwie pod Okuniewem. Brał udział w wyprawie generała Józefa Dwernickiego na Wołyń, przeszedł granicę austriacką, ale uniknął internowania i przedostał się z powrotem do kraju. We wrześniu 1831 roku, będąc dowódcą 10 pułku piechoty liniowej, został ranny podczas walk w obronie warszawskiej Woli i 6 września 1831 roku dostał się do niewoli rosyjskiej.

Skazany na śmierć przez ćwiartowanie przez sąd w Bobrujsku. Wyroku nie wykonano. Przeżył długotrwałe przesłuchania w klasztorze Karmelitów. Nie załamał się i zachowywał pełną godność osobistą. Po trzyletnim więzieniu skazano go na ciężkie roboty w Aleksandrowsku pod Irkuckiem. Za nieudaną próbę ucieczki, podjętą wspólnie z uczestnikiem Nocy Listopadowej kpt. Franciszkiem Malczewskim, oraz paroma innymi kolegami, skazano go na karę 1000 kijów (kara ta w ówczesnych czasach nie mogła być wymierzana osobom stanu szlacheckiego, jednakże Piotr Wysocki został formalnie pozbawiony szlachectwa wyrokiem sądu w 1834 r).(...)

http://www.fronda.pl/a/138-lat-temu-umarl-piotr-wysocki-byl-skazany-prze...

Ocena polecanki: 
Brak głosów