Komentarze użytkownika

Kiedy Tytuł Treść Głosy Do zawartości Komentarz do
Obrazek użytkownika podpułkownik
3 tygodnie temu Odwaga i tchórzostwo Uważam, że pani Dominika zachowała się tak, jak trzeba, zachowała się normalnie, jak powinien zachować się każdy człowiek, każdy mężczyzna, każdy Polak w tej konkretnej sytuacji. To nie była żadna "zabawa w samosądy", ale normalna, prawidłowa reakcja na bezczelność wrogów Polski. Wielu ludzi o tym mówi, ale nikt nie działa. Brakuje Polakom odwagi. Powiem ostrzej: Polacy są tchórzami. Bredzenie o kulturze, zwalanie odpowiedzialności na innych (w tym wypadku rząd), szukanie wymówek w rodzaju "nie dajmy się sprowokować", to tylko zasłona dymna dla własnego, osobistego tchórzostwa.  Pani Dominika poświęciła dla Polski bardzo dużo, więcej niż się w pierwszej chwili wydaje. Dlatego będzie naszą bohaterką i wzorem dla mężczyn. Może kilku prawdziwych mężczyn jeszcze w Polsce się znajdzie.
12
Chcącemu nie dzieje się krzywda
Obrazek użytkownika hakeem
Obrazek użytkownika podpułkownik
7 miesięcy temu Oczywiście autor stawia Oczywiście autor stawia zjadliwe pytanie retoryczne. Netanjahu dobrze wie, jaka była historia. Nie potrzebuje żadnych książek. Podobnie zresztą jak Morawiecki. 25 lat (albo i więcej) straciliśmy jako naród i państwo. Sprawa żydowska jest w tym kontekście marginesem, chociaż bolesnym, bo np. oddaliśmy targowicy muzem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, które było pomnikiem naszego męczeństwa. I dalej to trwa.
5
Słowa prawdy Morawieckiego. Ślijmy książki historyczne do Netanjahu
Obrazek użytkownika Anonymous
Obrazek użytkownika podpułkownik
7 miesięcy temu Kolor munduru Krótko mówiąc kolor munduru na zdjęciu jest bardzo zły. Mundur legionowy oficjalnie od kwietnia 1917 roku był koloru szarozielonego czyli feldgrau zwanego wtedy po polsku szaro-polowy lub polowo-szary. Haller, jako dca II Brygady PKP z pewnością nosił nowy mundur w tym kolorze, a nie stary legionowy szaro-niebieski. Na zdjęciu ma mundur armii polskiej we Francji, czyli błękitny.
2
Rarańcza 1918
Obrazek użytkownika masaraksz
Obrazek użytkownika podpułkownik
7 miesięcy temu Antoni Dobija Czy te pamiątki są gdzieś opublikowane? Czy dałoby się namówić ową rodzinę do zrobienia zdjęć odznaczeń i ich publikacji razem z dokumentami? Myślę, że to jest bardzo ważne i naszym obowiązkiem jest zachowywanie takich pamiątek dla zbiorowej pamięci narodu.
4
Rarańcza 1918
Obrazek użytkownika ccassiumm7
Obrazek użytkownika podpułkownik
7 miesięcy temu Trzeba zrozumieć Ukrainę W naszych dyskusjach z Ukrainą traktujemy ją często jak każde inne państwo. Tymczasem Ukraina znajduje się na innym (by nie powiedzieć „wcześniejszym”) niż Polska szczeblu rozwoju kulturowego z powodu swojej zupełnie innej historii w ciągu ostatnich 400 lat. Całkowity brak niepodległości zaowocował też innym ukształtowaniem charakteru narodowego.Mówimy często o naszych rozbiorach, o braku niepodległości przez 123 lata... Brutalna rusyfikacja Ukrainy trwała przez ponad 300 lat, dodatkowo sowietyzacja przez 70 lat. Historia to nie matematyka, ale fakty są takie, że od 1654 do 1991 Ukraina była pozbawiona niepodległości (z krótką przerwą w latach 1918-20).  Również przed 1654 Ukraina nie zajmowała w Rzeczypospolitej takiego samego miejsca jak Korona i Litwa. Uznanie Rzeczypospolitej Trojga Narodów przez Polaków przyszło dopiero w czasie Powstania Styczniowego, zdecydowanie za późno, by stała się rzeczywistością.Branie tych faktów pod uwagę może trochę ułatwić zrozumienie częstych postaw ukraińskich i traktowanie ich z większym wyrozumieniem niż podobnych postaw polskich.
0
Jakie cele realizuje polska polityka historyczna wobec Ukrainy?
Obrazek użytkownika jan patmo
Obrazek użytkownika podpułkownik
7 miesięcy temu Mam odczucie, że większość Mam odczucie, że większość normalnych użytkowników internetu, a przynajmniej portali uważanych za "prawicowe", ma podobne do naszych przekonania i rozumie znaczenie Ukrainy w obu przedstawionych przez Pana scenariuszach, tj. zarówno jako podstawowej części Trójmorza, jak i osłony "Księstwa Warszawskiego".Wszystkie, często nachalnie przeważające, wpisy antyukraińskie, czyli praktycznie antypolskie, są produktem moskiewskich trolli. Nawet ktoś pochodzący z Kresów, jak wielu z nas i ja sam, nie może przecież być tak głupi, by nie widział prymitywnej manipulacji antypolskiej wyrażającej się w "teorii", że Ukraińcy są gorsi niż Niemcy i Rosjanie, bo mordowali siekierami, a tamci tylko karabinami maszynowymi, gazem i gułagiem.Cieszy mnie Pański wpis i mam nadzieję, że wielu normalnych Polaków wyrazi swoje poparcie dla idei prawdziwego Trójmorza. Ukraina, największe państwo Europy, będzie jego podstawową i nieodłączną częścią.
1
Kto chce skłócić państwa Międzymorza?
Obrazek użytkownika Anonymous
Obrazek użytkownika podpułkownik
8 miesięcy temu Potencjalni członkowie Oczywiście. Chyba tylko Serbia nie wydaje się chętna, ale to w przyszłości może się zmienić.
1
Trójmorze czy federacja Europy środkowej
Obrazek użytkownika Yagon 12
Obrazek użytkownika podpułkownik
8 miesięcy temu Język angielski Sam Pan odpowiedział bardzo ładnie na swoje pytanie. Piękny język polski jest bardzo trudny w porównaniu np. do prymitywnego języka angielskiego.Drugi, a właściwie pierwszy powód, dlaczego język angielski jest wybierany jako wspólny czy międzynarodowy, to wymóg "neutralności" w sytuacji, kiedy wszystkie państwa mają równe prawa. Nie możemy wymagać od Estończyków czy Chorwatów. żeby mówili po polsku (nie wspominając już o Litwinach, którzy mają wyraźny kompleks językowy). Pewne komplikacje mogłyby powstać, gdyby Wielka Brytania przystąpiła do takiego porozumienia, ale chyba za wcześnie o to się martwić.
2
Trójmorze czy federacja Europy środkowej
Obrazek użytkownika panMarek
Obrazek użytkownika podpułkownik
8 miesięcy temu Dziękuję za rozwinięcie Dziękuję za rozwinięcie tematu. Problemy Unii Europejskiej są tu  nieco na uboczu, ale stanowią oczywiście ważny przykład tego, co należałoby w przyszłości brać pod uwagę, żeby nie popaść w podobne tarapaty. Wszystkie poruszone przez Pana wątki wydają się dość oczywiste, ale nigdy nie zawadzi wracanie do nich, choćby dla potrzeb czytelników, którzy wcześniej o tych sprawach nie myśleli.Nazwy "federacja", "konfederacja", "sojusz", "przymierze", "unia" czy inne są tymczasowe, traktuję je roboczo i nie uważam za stosowne rozwijanie dyskusji o nazwie czegoś, co jeszcze nie ma nawet podstawowego projektu. Zauważmy, że wspominane przez naszych polityków "Trójmorze" nigdy nie zostało zdefiniowane i ma raczej wymowę geograficzną (obszar położony między trzema morzami) niż polityczną.Chodziło mi głównie o podkreślenie roli Ukrainy, której droga do (tak nazwanej roboczo) Federacji może obecnie prowadzić przez członkostwo w UE, lub też z pominięciem tego etapu. Oczywiście, że Ukraina jest zupełnie innym państwem, niż była, powiedzmy w roku 1918. Nasz stosunek do niej powinien też być zupełnie inny. Wydaje mi się, że Piłsudski, jako wielki mąż stanu, przewidział to już w roku 1919-20.
1
Trójmorze czy federacja Europy środkowej
Obrazek użytkownika michael-abakus
Obrazek użytkownika podpułkownik
11 miesięcy temu @mikolaj Nie jest rozsądna, tylko jest nieprzytomnym bełkotem. Jak wyobraża Pan sobie pytania w takim "referendum, które ma wstępnie określić, co ma zawierać konstytucja"? "Czy jesteś za deklaracją"? "Czy jesteś za dyskusją?" "Czy jesteś za następnym referendum?"
2
Dwa projekty konstytucji!
Obrazek użytkownika mikolaj

Strony