Komentarze użytkownika

Kiedy Tytuł Treść Głosy Do zawartości Komentarz do
Obrazek użytkownika podpułkownik
5 miesięcy temu Akcja w Gdańsku To oczywiste, że akcja była zaplanowana przez specjalistów i oczywiste, że będzie kontynuowana w sposób przez Autora przedstawiony, bo przecież w takim celu została przeprowadzona.
2
Łże-elita po trupach chce dojść do władzy
Obrazek użytkownika Anonymous
Obrazek użytkownika podpułkownik
8 miesięcy temu Bezradny rząd nie rządzi Polską, nie rządzi nawet w stolicy PiS stracił elektorat patriotyczny, ponieważ nie uczynił dla niego nic przez 3 lata. Pozwolił umrzeć bezkarnie jaruzelskiemu i kiszczakowi, nie odebrał pośmiertnie Orderów Virtuti Militari i polskich stopni wojskowych, nie ukarał nikogo z targowicy za wystąpienia antypaństwowe, bezczeszczenie symboli narodowych (Kolumna Zygmunta!), napaści na policję itd., nie postawił pod pręgierzem ani jednego ze znanych zdrajców i zbrodniarzy (co najmniej na szczeblu ministerialnym), itd. itd. Proszę zauważyć, że nasze wymagania były wyłącznie symboliczne, nie potrzebowały żadnych nakładów finansowych, a wyłącznie nieco odwagi i uczciwości. PiS nami pogardził, natomiast szukał głosów tam, gdzie ich nigdy nie znajdzie, to jest u targowicy. Osiągnięcia, którymi PiS się zasłania, są wyłącznie natury ekonomicznej. Ci, którzy korzystają z 500plus itp., często nie głosują w ogóle. Kląska w wyborach samorządowych była ostatnim ostrzeżeniem. PiS się nie przebudził. Pozostająca na wolności Gronkiewicz Walc pokazała więc, co potrafi i jak ich potraktuje po następnych wyborach.
3
Przesławne lanie
Obrazek użytkownika mikolaj
Obrazek użytkownika podpułkownik
8 miesięcy temu Uzupełnienie źródeł Bardzo dobry pomysł. Dodam, że w Federacji Bibliotek Cyfrowych  (fbc.pionier. net.pl ) jest dostępny zbiór wspomnień uczestników powstania pod tytulem Obrona Lwowa.Ukraińcy od kilku lat robią w listopadzie we Lwowie rekonstrukcję historyczną tych walk. Myślę, że to krok w dobrym kierunku: trzeba pamiętać o naszym wspólym dziedzictwie, chociaż byliśmy wtedy po przeciwnych stronach. Być może ktoś ma materiał z tegorocznej inscenizacji.
2
Powstanie Lwowskie
Obrazek użytkownika maciej1965
Obrazek użytkownika podpułkownik
8 miesięcy temu Błąd Błąd Radia Maryja polega na tolerowaniu Osadczego i bezmyślnym powtarzaniu jego bredni. Wystarczy się zastanowić, w jakim kierunku te wypowiedzi zmierzają i w czyim interesie. Na pewno nie w interesie Polaków ani Ukraińców. My nie chcemy wojny o Lwów, która oznaczałaby śmierć tysięcy ludzi i całkowite zniszczenie historycznego miasta. We wspólnym interesie Polaków i Ukraińców leży jedynie utworzenie prawdziwej federacji środkowo-europejskiej czyli Międzymorza, którego podstawą i niezbędnym warunkiem powstania jest unia polsko-ukraińska. Aby dojść do tego celu potrzebne jest wzajemne zrozumienie i zbliżenie, a nie ciągłe prowokacje i idiotyczne oskarżenia o słówka, nazwy i lwy (lew jest herbem Lwowa, równie drogim Polakom i Ukraińcom).
2
Prof. W. Osadczy: Strona ukraińska już bez najmniejszych ogródek wyznaje ideologię banderyzmu
Obrazek użytkownika Jestem jakim jestem
Obrazek użytkownika podpułkownik
8 miesięcy temu Tchórzostwo Zawsze tak było, że ci dorośli, mądrzy i stateczni, kiedyś szlachta, potem inteligencja, "obywatele miast", charakteryzowali się w swej masie kunktatorstwem i tchórzostwem. Lwów niestety nie był wyjątkiem. Lwowska endecja i im podobni rozbili w 1914 legion wschodni, potem z radością witali Moskali. Nie potrafię wyjaśnić przyczyny tego zjawiska (bierności i tchórzostwa rzekomo patriotycznych mieszczan). Na pewno nie były to w listopadzie roku 1918 sympatie proukraińskie. Może po prostu większość ludzi jest tchórzliwa. Odważnych jest zawsze mniej - i są to ci najmłodsi.Na pytanie drugie odpowiem z łatwością, bo wiem, co bym zrobił, gdybym miał wtedy 14 lat. Wziąłbym mój karabin i pobiegł tam, gdzie strzelali. A jakbym nie miał karabinu, to bym go znalazł.
6
Powstanie Lwowskie
Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Obrazek użytkownika podpułkownik
10 miesięcy temu Odwaga i tchórzostwo Uważam, że pani Dominika zachowała się tak, jak trzeba, zachowała się normalnie, jak powinien zachować się każdy człowiek, każdy mężczyzna, każdy Polak w tej konkretnej sytuacji. To nie była żadna "zabawa w samosądy", ale normalna, prawidłowa reakcja na bezczelność wrogów Polski. Wielu ludzi o tym mówi, ale nikt nie działa. Brakuje Polakom odwagi. Powiem ostrzej: Polacy są tchórzami. Bredzenie o kulturze, zwalanie odpowiedzialności na innych (w tym wypadku rząd), szukanie wymówek w rodzaju "nie dajmy się sprowokować", to tylko zasłona dymna dla własnego, osobistego tchórzostwa.  Pani Dominika poświęciła dla Polski bardzo dużo, więcej niż się w pierwszej chwili wydaje. Dlatego będzie naszą bohaterką i wzorem dla mężczyn. Może kilku prawdziwych mężczyn jeszcze w Polsce się znajdzie.
11
Chcącemu nie dzieje się krzywda
Obrazek użytkownika hakeem
Obrazek użytkownika podpułkownik
1 rok temu Oczywiście autor stawia Oczywiście autor stawia zjadliwe pytanie retoryczne. Netanjahu dobrze wie, jaka była historia. Nie potrzebuje żadnych książek. Podobnie zresztą jak Morawiecki. 25 lat (albo i więcej) straciliśmy jako naród i państwo. Sprawa żydowska jest w tym kontekście marginesem, chociaż bolesnym, bo np. oddaliśmy targowicy muzem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, które było pomnikiem naszego męczeństwa. I dalej to trwa.
5
Słowa prawdy Morawieckiego. Ślijmy książki historyczne do Netanjahu
Obrazek użytkownika Anonymous
Obrazek użytkownika podpułkownik
1 rok temu Kolor munduru Krótko mówiąc kolor munduru na zdjęciu jest bardzo zły. Mundur legionowy oficjalnie od kwietnia 1917 roku był koloru szarozielonego czyli feldgrau zwanego wtedy po polsku szaro-polowy lub polowo-szary. Haller, jako dca II Brygady PKP z pewnością nosił nowy mundur w tym kolorze, a nie stary legionowy szaro-niebieski. Na zdjęciu ma mundur armii polskiej we Francji, czyli błękitny.
2
Rarańcza 1918
Obrazek użytkownika masaraksz
Obrazek użytkownika podpułkownik
1 rok temu Antoni Dobija Czy te pamiątki są gdzieś opublikowane? Czy dałoby się namówić ową rodzinę do zrobienia zdjęć odznaczeń i ich publikacji razem z dokumentami? Myślę, że to jest bardzo ważne i naszym obowiązkiem jest zachowywanie takich pamiątek dla zbiorowej pamięci narodu.
4
Rarańcza 1918
Obrazek użytkownika ccassiumm7
Obrazek użytkownika podpułkownik
1 rok temu Trzeba zrozumieć Ukrainę W naszych dyskusjach z Ukrainą traktujemy ją często jak każde inne państwo. Tymczasem Ukraina znajduje się na innym (by nie powiedzieć „wcześniejszym”) niż Polska szczeblu rozwoju kulturowego z powodu swojej zupełnie innej historii w ciągu ostatnich 400 lat. Całkowity brak niepodległości zaowocował też innym ukształtowaniem charakteru narodowego.Mówimy często o naszych rozbiorach, o braku niepodległości przez 123 lata... Brutalna rusyfikacja Ukrainy trwała przez ponad 300 lat, dodatkowo sowietyzacja przez 70 lat. Historia to nie matematyka, ale fakty są takie, że od 1654 do 1991 Ukraina była pozbawiona niepodległości (z krótką przerwą w latach 1918-20).  Również przed 1654 Ukraina nie zajmowała w Rzeczypospolitej takiego samego miejsca jak Korona i Litwa. Uznanie Rzeczypospolitej Trojga Narodów przez Polaków przyszło dopiero w czasie Powstania Styczniowego, zdecydowanie za późno, by stała się rzeczywistością.Branie tych faktów pod uwagę może trochę ułatwić zrozumienie częstych postaw ukraińskich i traktowanie ich z większym wyrozumieniem niż podobnych postaw polskich.
0
Jakie cele realizuje polska polityka historyczna wobec Ukrainy?
Obrazek użytkownika jan patmo

Strony